salexice salexice komentáře u knih

Brigita Brigita Hana Rebeka Šiander

Nepříliš časté téma český románů - stáří, pocity nepotřebnosti, neužitečnosti a nenaplněnosti. Slabší je už stránka zpracování. Do jednání hlavních hrdinů se promítá určitá starosvětskost, což je vlastně milé. Méně mile na mě působí určitá naivita a předvídatelnost jednání protagonistů i dalšího vývoje románu. Vlastně jsem knihu dočetla s milým pocitem a laskavým rozpoložením. Pokud kniha měla přinést naději (komukoliv) tak je to vlastně fajn počin.

07.10.2022 2 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

přečteno za 3 dny. Souhlasím s názorem, že kniha je pro náročné čtenáře, psána nádhernou češtinou. Spousta materiálu, z něhož při psaní autorka vycházela někdy možná "ruší" od děje, ale v knize má svůj význam. Neotřelé, málo zpracované téma. Za mě zážitek.

06.10.2022 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

nechtěla jsem původně hodnotit, protože nevím co hodnotím - román nebo knihu dle skutečných událostí? Jiří S. Kupka psát prokazatelně umí (viz. Balkánský sud prachu). Je to uvěřitelné, plastické, drsné a ukazuje to zrůdnost totalitních režimů. Pokud jsem četla román, tak dobrý román.

06.10.2022 2 z 5

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Již několikrát to zde zaznělo - i moje je tahle kniha srdcová záležitost. Anka je možná spratek, Forejt "kolenovrt", Marek zbytečně přepjatý .... ale všechny postavy jsou vykresleny s takovým šarmem a nadhledem, že se prostě od začátku do konce královsky bavím a směju i nahlas (takže doporučuji nečíst na veřejnosti). Tak bych ponechala stranou možná určitou poplatnost době, dlouhé odborné pasáže (za mě mají svůj význam) a pojďme se tomu zasmát, všemu.

06.10.2022

Neděle jako stvořená pro vraždu Neděle jako stvořená pro vraždu Zdena Frýbová

Další z knih, která spolehlivě léčí podzimní deprese. Autorka je zkrátka vztahový expert, dokonale vykreslí postavy a vymyslí logické zápletky. Zrůdička Emilie se "povedla", Zuzanka bavila a Marcel? Tím, jsem chtěla klepat a ječet, že podceňuje nejlepší potenciální manželku, kterou mu osud přihrál - takže vlastně dobře mu tak :-).

06.10.2022 5 z 5

Noc jako stvořená pro nevěru Noc jako stvořená pro nevěru Zdena Frýbová

stále mě to baví, podzimní plískanice, déšť - nevadí, knížka od Zdeny Frýbové to zkrátka vyladí do pohody. Dokonale, plasticky vykreslené, uvěřitelné postavy, obrovský životní nadhled a spousta humoru. Pasáž, kdy Drahulínek Mojmíra stěhuje ze svého domu je naprosto úúúúžasná.

Sex, víno a cigarety Sex, víno a cigarety Petra Zhřívalová

již několikrát zde zaznělo. Oddychovka, které na atraktivitě přidává doba, v níž se román odehraje (zlaté 90). Opakovaní některých slov je místy otrava, ale v konečném důsledku mě to bavilo. Možná nostalgie.

05.10.2022 3 z 5

Slunce na útěku Slunce na útěku František Niedl

nepřestává mě udivovat rozsah autorových děl - postapo, historické romány, detektivky ... Stejně tak mě udivuje jeho rozhled, znalosti. Podle roku vydání i prognostické schopnosti. Tahle kniha mě bolela, děsila - opravdu v mezních situacích by takto lidstvo fungovalo? Hlavní hrdina není sympaťák ani náhodou, i přesto ho člověk během umírání lituje. A vlastně všechny, kteří měli tu smůlu a výbuch přežili.

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Stojí za to ji číst. Nicméně, když už si myslíte, že nic horšího se hrdinům nemůže stát, zlo se ještě vystupňuje. Násilí, zloby, flustrace si během čtení čtenář užije vrchovatě. Všechny postavy jsou propracované, kniha má jasnou dějovou linku. Prostředí je vykresleno tak plasticky, že pod prsty cítíte tu ostnatý drát, tu kůru břízy. Kniha provokuje, nutí k zamyšlení. Za mě jeden z nejlepších čtenářských zážitků.

Na kočičí svědomí Na kočičí svědomí Markéta Harasimová

ufff, přečetla jsem od téhle autorky vše co zatím vyšlo. Tohle je zkrátka jiné a asi úplně ne moje krevní skupina. Příhody hlavní hrdinky, která kočku nechtěla, ale má a díky tomu se dostala na lepší cestu - nevím, je to místy naivní, ploché. Ale místy i milé, laskavě vtipné. Tak tři hvězdičky, možná i z úcty k autorce, kterou mám moc ráda a chová kočky :-)

05.10.2022 2 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Pokračování Šikmého kostela I. Ještě, že jsem nečekala, že se hrdinům bude žít oproti dílu prvnímu výrazně lépe. Nežije, i přes to, že doba pokročila. Nebo právě proto. Chvil, kdy mě ta beznaděj ovládala je tam více než těch pozitivních. Takže není to kniha, u které si odpočinete. Je to kniha, která vás nutí přemýšlet, diskutovat, dohledávat fakta, klást si otázky a hledat odpovědi.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

ano, někdy to tak zrovna mám (eiramka), napište, že je to bestseller a mě se to číst nechce. Ale proč to nedarovat a pak si to nevypůjčit :-). Byla jsem připravená na leccos, ale že mě to tak chytí jsem nečekala. Spousta historických faktů, o kterých jsem nevěděla nic nebo málo. Z regionu, o kterém se tak často nepíše. Postavy, které máte více či méně rád, ale jsou uvěřitelné, držíte jim palce nebo vás štvou. V žádném případě vás však nenechají lhostejné. A život, ten měli fakt hodně těžký - takže místy na mě ta bezútěšnost padala jako deka. Ale za brilantní zpracování, děje, historických faktů, postav - to zkrátka nelze jinak než plný počet hvězd.

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Joj, prevít Prévit se nám zkultivoval, dozrál a je z něj imponující osobnost a úspěšný detektiv. Zároveň však unavený detektiv, zejména protivenstvím systému. O vtip kniha nepřišla, komentáře i situace jsou stále absurdní. Zkrátka jiná detektivka, než je většina. Baví mě to stále a nezbývá než doporučit.

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Druhá kniha v pořadí o prevítu Prévitovi. A za mě ještě lepší a barevnější o zakomponování zvířat - nějak mi to Prévita polidštilo. Vtipná, místy trošku cynická detektivka, četla se jedním dechem. Hledáte-li knihu, u které si odpočinete (kromě bránice), je to správná volba.

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

První kniha z trilogie o prevítu Prévitovi. Neuvěřitelně neuvěřitelné, vtipné, šaramantní - divné přívlastky pro detektivku? Možná. Postavy vykresleny tak, že v nich poznáte svého souseda, kadeřnici, tchýni ... Zápletky tak bizardní a absurdní, že se určitě už někdy někde staly. Za mě naprosté nadšení.

Hráč Hráč František Niedl

Volné pokračování ságy o Pavlu Venclovi - jemnější, měkčí, sentimentálnější. Pro mě možná škoda, mě se ta původní podoba hlavního hrdiny líbila více (taky bych si od něj s chutí nechala život komplikovat :-)). Ale jinak spousta napětí, vtipu. Přečteno jedním dechem.

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

Moje před lety první setkání s autorem. Před ním smekám pomyslný klobouk. Hlavní postava Pavla mě oslnila, nadchla. Román má vtip, nadhled, perfektně propracované postavy, znalost prostředí, obrovskou znalost historie. Přečetla jsem ho za dva dny, na začátku se nadechla a s odložením knihy vydechla. Volným pokračováním této knihy je Hráč, který mě bavil také velmi, i když jinak. Trochu nám ten hlavní hrdina dozrál a pro mě vlastně škoda. Mohl zůstat cynikem, karbaníkem a filozofem.