Rowana Rowana komentáře u knih

Šelma Šelma Andrew Mayne

Poslouchala jsem audioknihu. Pro mě zajímavé a neotřelé pojetí případu i vyšetřovatele. Hodně mě zaujaly odborné pasáže, ale nejsem si jistá, jestli bych z nich byla tak nadšená, i kdybych knihu místo poslechu četla, text jimi je prošpikovaný. Hvězdu dolů dávám zejména za zabedněné a místy arogantně ignorantské policisty, kterých, jak se zdá, by dle autorova pojetí měla být Amerika plná. Jestli to tak skutečně je, pak skutečně Bůh ochraňuj Ameriku. Do dalšího dílu se určitě časem pustím. Až si trochu oddychnu od tohoto.

20.04.2022 4 z 5

Mechanický duch Mechanický duch Laura Ruby

Tento druhý díl byl o tolik lepší než ten první! Tím nechci říct, že by se mi první nelíbil, to ne, byl moc pěkný. Ale tenhle byl úžasný. Spousta napětí, zvratů, překvapení, to jakým způsobem si šifra s dětmi pohrává a vodí je po městě. Líbily se mi prostřihy do minulosti a opravdu hodně jsem se bála (a bojím) o některé vedlejší postavy. Strašně moc potřebuji třetí díl, abych se dozvěděla, jak to celé dopadne.

08.04.2022 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Nebylo to špatné. Nejzajímavější mi přišlo nahlédnout do smýšlení a životního stylu Cullenových, což zprostředkoval Edward tím, že mu vidíme do hlavy. Ale těch chyb - Bože, to bylo chyb. A někdy tak strašně zbytečných! Úplně by stačilo, aby to po překladatelce vzal ještě někdo do ruky, kdo si to fakt přečte. Ona už po sobě vlastní chyby a nedotaženosti logicky vidět nemohla. Ale někdo jiný v redakci určitě měl. To je důvod, proč knížku nechci mít ve vlastní knihovně.

08.03.2022 3 z 5

Smrt Smrt Hubertus Rufledt

A máme tu finále. A jaké panečku. Člověk se nestačil rozhlížet, kde se to najednou ocitl. A nevycházel z překvapení. Krásné, zajímavé a za mě i originální zakončení moc pěkného duchařského fantasy příběhu, se špetkou romantiky, napětí a spoustou posmrtného života a světa. Celou sérii mohu jen doporučit.

Jaro Jaro Hubertus Rufledt

Příběh nabírá na obrátkách. I když je hlavní hrdinka i většina jejích přátel dávno mrtví, stejně se o ně strachuji. Atmosféra i kresba z minulých dílů nezůstává ve své poutavosti za příběhem nijak pozadu. Naopak.

Zima Zima Hubertus Rufledt

Po prvním dílu jsem si okamžitě šla půjčit i zbývající tři. Nečekala jsem, že mě příběh Alisik tak zaujme. A nejen její. Poznáváme první životní příběhy ostatních obyvatel starého hřbitova, občas se mihne útržek Alisičiných vzpomínek. Krásně budovaná ponuře laskavá atmosféra, která vygraduje tak trochu v šok.

Podzim Podzim Hubertus Rufledt

Půjčila jsem si ji v knihovně ze zvědavosti kvůli kresbě a náramně jsem se pak bavila u příběhu. Jednoduchý nenáročný příběh se špetkou tajemství. A zvládá být zajímavý i bez násilí.

04.03.2022 4 z 5

Splněné sny Splněné sny Jude Gilliam White

Tentokrát jsem bohužel nedočetla. První dva díly však za přečtení rozhodně stojí.

17.02.2022 2 z 5

Stínová šifra Stínová šifra Laura Ruby

Napínavá knížka pro děti. Tři děti ve snaze zachránit svůj domov musí vyřešit starou šifru a dostávají se tím do stále většího nebezpečí. Příběh se odehrává na pozadí zajímavě popsané steampunkové podoby našeho světa. O zvraty a nečekaná rozuzlení rozhodně není nouze. Líbí se mi, jak si překladatelky poradily s převodem slovních hříček a šifer do češtiny tak, aby stále vyzněly stejně hravě a zároveň si zachovaly svůj smysl.

19.01.2022 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Teorií jsem měla několik. Pravda v hrubých obrysech mi blikla úvahami poměrně ze začátku, ale pod tíhou dalšího děje jsem ji zapudila jako scestnou, takže na konci mě dokázala znovu dostat. Knihu jsem poslouchala v audioverzi, a načtená je skvostně. Doporučuji.
Příběh je z mého pohledu mrazivý, přesto ne extrémně drastický v popisech, označila bych ho za ideální pro čtenáře, který chce začít číst thrillery a ještě s tím žánrem nemá moc zkušeností.
Autorka poutavě popisuje skvělou spisovatelku, až mě mrzí, že si od Verity nemohu ve skutečnosti nikdy nic přečíst (krom jejího životopisu).

19.01.2022 5 z 5

V první linii: Armádní generál Petr Pavel V první linii: Armádní generál Petr Pavel Vladimír Mertlík

Dobře zpracovaný životopis formou interview. Příjemný přednes zvukového zpracování dal knížce nový zajímavý rozměr a dodal jí na "čtivosti".

10.01.2022 4 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Já a tento příběh jsme se úplně nesetkaly a nepadly si do noty. Nebyl špatný, ale přistupovala jsem k němu se zcela jinými očekáváními, než jakého děje se mi pak dostalo. Z velké míry je to jistě moje chyba, neznamená to, že by byla kniha špatná. Jen mi úplně nesedla. Posloucháno v audio verzi.

10.01.2022 3 z 5

Návrat do kouzelného domu Návrat do kouzelného domu Jude Deveraux (p)

První díl jsem četla již před velkou řádkou let, bez tušení, že existuje i pokračování. Na to jsem přišla až teď a potkalo mě nejspíš v tu správnou chvíli a knížka se mi trefila do chuti. Příběh jsem si velice užila a určitě se pustím i do třetího pokračování. Cestování časem je v této sérii pojato pro mě zajímavým způsobem - i následná volba, jak se změnou života mohou hrdinky naložit - chceš - nechceš. Moc příjemné čtení.

10.01.2022 4 z 5

Tajemství sokolího hradu Tajemství sokolího hradu Jayel Wylie

Opravdu poutavá a zajímavá mi přišla mystická vrstva příběhu, která se řešila v součtu asi na dvaceti stranách, pak některé vedlejší linky vyprávěné retrospektivně. Hlavní linka, historické pozadí a ten podivný milostný mnohoúhelník na mě působily dost chaoticky a zmateně, místy až přitažené za vlasy. Vytrvala jsem ve čtení zejména kvůli zajímavé anotaci, která ve mně vzbudila zvědavost a stále jsem čekala, kdy už na prvky v ní uvedené konečně dojde. Příběh není vysloveně špatný, jen já pro něj nejsem ten správný čtenář.

13.09.2021 2 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Uspokojivé pokračování příběhu. Nedokázal u mě zopakovat to nevěřícné okouzlení z prvního dílu, ale zklamaná jsem nebyla. Pro dívky, které se ucházejí o princovu ruku, už pobyt na zámku není taková pohádka jako z počátku. Objevují se problémy, mnohem více do příběhu prosakuje politické uspořádání země a její řekněme historické pozadí. America je často na pěst, princ Maxon taky a Aspen jakbysmet. Často mě iritoval slovník postav v knize, zvlášť pokud se mělo jednat o lidi z vyšších kast nebo přímo z aristokracie. Vzhledem k tomu, že se autorka neustále snaží navodit atmosféru jistého přepychu, majestátnosti a až aristokratické okázalosti, každé "bysme" pronesené kýmkoliv jiným než sloužícími, se mi snaží vyrvat oči z důlků. Přece jen dívky procházejí výukou, mají i etiketu a věřím, že by se při takové výuce dbalo i na jistou uhlazenost chování i mluvy. Místo jako elita či aristokracie dystopické společnosti na mě postavy knihy působily jako turisté během exkurze na zámku. A netýká se to jen tohoto konkrétního slůvka, vybrala jsem si ho pouze coby exemplární příklad.

23.04.2021 3 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Příjemný romantický příběh v duchu harlekýnek z prostředí aristokracie v dystopické společnosti. V budování světa je znát silná inspirace Hunger games a Divergence, ačkoliv se v žádném případě nejedná o vyvražďovačku.
Ke knížce jsem přistupovala trochu se skepsí, neboť po přečtení jiné autorčiny knihy (Siréna) jsem byla nesmírně zklamaná. Selekce mě velice příjemně překvapila. Milé, odpočinkové čtení.

22.04.2021 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Sama bych si tuto knížku do ruky nezvala. Nakonec jsem se odhodlala po vřelém doporučení ElissBooks a sáhla jsem po audioknížce. Namluvená je opravdu skvěle. Příběh byl vyprávěný pěkně, správná dávka napětí a nejistoty, kterou autor buduje prakticky po celou dobu, aby nám v závěru pravdu pěkně chrstl do tváře jako sklenici studené vody. Líbilo se mi i symbolické napojení na mytologii a antické tragedie.

Rozvratník Rozvratník Sebastien de Castell

A jsme na konci. Byla to pěkná cesta, zajímavá. Poslední vyprávění mě rozhodně nenechávalo v klidu, dokázalo překvapit. Mnohé se vysvětlilo způsobem, jaký jsem úplně nepředpokládala. S radostí jsem uvítala návrat některých postav, které jsem měla ráda v minulých knihách a které scénu na čas opustily. Líbila se mi i práce se stínem, ačkoliv v tomto bodě jsem přesvědčená, že by si tato část magie zasloužila více prostoru.
Ovšem neubránila jsem se pousmání nad absurditou rozuzlení politického řešení. Ale je to young adult, takže i to zde bylo vlastně na místě. Proč by ne.

Královnovrah Královnovrah Sebastien de Castell

Intriky panovnického dvora nikdy nebývají procházka růžovou zahradou, dokonce dokáží být dosti vražedné, jak se mají nedobrovolně Kellen s Reichisem možnost přesvědčit, stejně jako že nezůstávají výsadou pouze těch mocných. Jakkoliv se náš divotvůrce do jisté míry stále držel svých chlapeckých bot, byl nucen v mnoha ohledech vystřízlivět a dospět.
Stýskalo se mi zde po některých postavách. Celkově se mi vyprávění rozhodně líbilo, ačkoliv bez některých scén bych se i obešla. Těším se na závěr celé série.

Zakázané přání Zakázané přání Jessica Khoury

Tak do poloviny knihy jsem měla pocit, že spíš jen tak kloužu po povrchu příběhu, nedokázala jsem se do něj opravdu ponořit a prožít si ho. Pak jsem si asi trochu zvykla. Celkově se mi však vyprávění líbilo. Džinka i její člověk byli nesmírně sympatičtí. Oba měli své chyby i svá životní tajemství a mě bavilo je objevovat. A strašně moc jsem jim fandila v jejich snažení. I princezně, o kterou se Aladin ucházel. :-)

19.03.2021 3 z 5