Rowana Rowana komentáře u knih

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

Počáteční nedůvěřivá rozpačitost s pojetí světa i příběhu se u mě po několika kapitolách rozplynula v nenávratnu a pak už jsem se jen nechala unášení vyprávěním. Autorka rozhodně vyprávět umí. Přála bych si pokračování. :-)

19.03.2021 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Zhruba od poloviny knížky jsem byla přesvědčená, že znám pachatele, někde ve tři čtvrtě jsem o svém přesvědčení zaváhala, abych se k němu po několika stránkách opět vrátila. A na konci mi spadla brada, byla jsem totálně mimo. Opravdu překvapená. Z celkového rozuzlení případu a z volby motivu jsem byla poněkud v rozpacích. Ale proč ne - když jsem konečnou zápletku přijala, přimělo mě to i k zamyšlení a sebezpytování, což nikdy není na škodu.
V určitém ohledu mi kniha oproti předchozím opět přišla výjimečná.

V předchozích knihách se na prvním místě řešil kriminální případ a v pozadí se odehrávaly drobné epizodky ze života zejména hlavní vyšetřovatelky a sem tam i jiných vedlejších postav, většinou pokud to souviselo s případem. V této knize mi to přišlo jiné. Samozřejmě se také řeší dost otřesný případ, ale spíš jakoby mimochodem. Více dostávají prostor osobní životy vedlejších postav a Eriky. Dostáváme možnost nahlédnout do jejich soukromí, domovů do jejich minulosti. Mnohé se objasní, ledacos pomyslně uzavře. A je to moc fajn.

19.03.2021 5 z 5

Tregaronova dcera Tregaronova dcera Peter O'Donnell

Naprostá srdcovka. Romantický příběh s detektivními prvky. Ráda se k této knížce vracím.

18.03.2021 5 z 5

Píseň zimy Píseň zimy S. Jae-Jones

Trošičku zklamání tam bylo, to musím, ač nerada, připustit. Ale asi je to i moje chyba. Přistupovala jsem k příběhu s myšlenkou na fantasy pohádku Labyrint s Davidem Bowiem v hlavní roli, a to jsem se šeredně sekla. Více než romantickou hudební pohádkou z osmdesátých let se knížka inspiruje pohádkami a pověstmi germánské mytologie v tom nejsurovějším stavu, tak jak si je předávali naši předci ještě dávno předtím, než se pohádky začaly pro děti upravovat tak, aby nebyly příliš děsivé. Příběh pracuje s pohanskými pověrami a tradicemi, starými smlouvami mezi světem lidí a skřetů. S lidskou obětí. Je to prezentované jako dětská knížka, ale rozhodně bych ji nedávala do ruky někomu mladšímu než 11 let, možná spíš 13 let. Ideálně ještě starším.
Příběh končí, dá se říci dobře, není to horor, je to pohádka, taková ta z dřívějška, ta surovější. Konec působí trošičku neuspokojivě, protože nechává pootevřená vrátka pro pokračování. Druhý díl jsem však odložila po několika málo stránkách a ponechám si tento náznaků plný lehce neuspokojivě pootevřený konec, který ponechává prostor mé fantazii.

26.02.2021 3 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

To byla síla. V dobrém. S odstupem více než roku jsem sáhla po pokračování případů Eriky Fosterové a jsem nadšená. Dá se takové hodnocení vůbec použít u případů s rozřezanými těly, aniž by člověk sám působil jako případ pro odborníka? Nicméně knihu hodnotím s odstupem dvou dnů a příběh ve mně stále rezonuje. Opět se poměrně brzy dozvídáme „kdo je vrah“, máme možnost se seznámit. Jsou nám poskytnuté i náhledy do minulosti, abychom se dozvěděli, jak se musel osud zamotat, aby se stalo to, co se zejména na začátku knihy stalo. Vnímala jsem při čtení prvky manipulace ve vztahu, domácího násilí, dokonce i náznak stockholmského syndromu, i když to pojmenování z mnoha důvodů nesedí, ale emoční princip tam byl. Příběh se nezastavuje pouze u řešení případu, který se rozrůstá do stále monstróznější a děsivější podoby, ale dotýká se i soukromí vyšetřovatelky a jejího pracovního zázemí, které se na ní tentokrát podepíše snad nejvíce ze všech zatím odvyprávěných knih. A závěrečná zápletka? A ten konec? No síla. Za mě zatím nejpovedenější kniha série. Což je fajn, protože vypravěčské umění autora má po prvotním malinkatém zaváhání v druhé knize nepřetržitě stoupající tendenci a to se mi moc líbí.

26.02.2021 4 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Sci-fi thriller z prostředí robotiky, v němž se ale robotika jako taková nebo umělá inteligence obecně vlastně příliš neřeší a nijak zvlášť se nehledí na to, co je a není pravděpodobné. Trochu jako Stepfordské paničky, k nimž sebe sama knížka tak trochu přirovnává. Ne, o sci-fi tu vlastně vůbec nejde, i když se o něj příběh otírá.
Hned od začátku je čtenáři jasné, že všechno bude asi trochu jinak, než se mu přímo předestírá, už proto, že se jedná o thriller. Ale jak to bude jiné, v čem se ten příběh zvrtne a jak moc?
Na několika místech jsem dost lapala po dechu, jinde jsem pokyvovala hlavou splněným očekáváním. Závěr pro mě byl překvapení. Velkým. A pak ještě o něco větším.

05.11.2020 3 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Mohl by to být také příběh o tom, jak se panoš Ota skutečně zamiloval. To není spoiler, neboť se na tuto skutečnost vzpomíná hned v několika knihách z řady o královském vyšetřovateli Oldřichovi z Chlumu.
A vlastně to je i příběh, který by se nemusel příliš ostýchat zařadit se na polici po bok svých dalších fantasy družek.
Je to pěkný příběh, správně zamotaný, občas i trochu napínavý, a i přes mordy svým způsobem milý a vhodný k odpočívání.

05.11.2020 3 z 5

Svobodná volba Svobodná volba Anne McCaffrey

Druhý díl Katenů. Že existuje, jsem objevila podstatně později než u Hranic volnosti. I tak už jsem ho stihla zhltnout minimálně osmkrát (spíš víc). Těžkou slabinu spatřuji u této série v tom, že třetí a čtvrtý díl se nikdy nedočkaly českého překladu. Jinak ten příběh miluji a ráda se k němu vracím v obou jeho prvních dvou dílech.

Hranice volnosti Hranice volnosti Anne McCaffrey

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Prozatím jsem ji četla zhruba tak 12x (myslím, že víckrát, ale nerada bych, aby to vyznělo nadneseně :-)). Uvědomuji si, že to není kdovíjak světoborné dílo, ale mě ten příběh prostě sedl. Je jednoduchý, přímočarý, pozitivní, moc pěkně se čte. Je to sci-fi a netečou tam hory krve, báječně si u toho odpočinu a zvednu si náladu. Má to jediné negativum - jedná se o tetralogii, a do češtiny byly přeloženy jen první dva díly.

14.02.2020 5 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Nečetla jsem, ale poslouchala v podání Jana Kantůrka. Nejsem na Pratchetta žádný expert, ale tahle knížka se mi zatím líbila nejméně. Což vůbec neznamená, že je špatná. Jen mi jiné přijdou lepší.

14.02.2020 3 z 5

Velká kniha příběhů Sherlocka Holmese Velká kniha příběhů Sherlocka Holmese Otto Penzler

Nehledejte Doylovu tvorbu. Je to tvorba všech okolo. Některé povídky jsou lepší, jiné horší. Některé příšerné. Nečetla jsem vše, ale nejzajímavější mi přišel případ od Stephena Kinga "Doktorův případ". Ten stojí rozhodně za pozornost.

Ztracená zápletka Ztracená zápletka Genevieve Cogman

Dračí politika i logika by jednomu způsobily dost silnou bolest hlavy. Přirovnala bych to asi k Maskovanému městu, kde čtenář pro změnu zabředl do klišé fae. Při čtení jsem se nenudila, ale ani jsem nebyla nadšením či napětím bez sebe. Po dalším pokračování určitě sáhnu.

Detektivní kancelář Sirius Detektivní kancelář Sirius Lucie Lukačovičová

Zajímavá česká fantasy plná víl a městských pověstí přivedených k životu. Při čtení mi nebylo vždy úplně nejlehčeji.

Spoutávač Spoutávač Sebastien de Castell

No, Kellen nám vážně roste. Není to žádné ořezávátko a už se s ním hůř mává i jeho roztomilé sestřičce. Překvapilo mě, jak autor pracuje se stínem. Jsem zvědavá, kam Kellena poznání jeho prokletí (?) dovede dál. A ty mince! Paráda.

Kouzelnice Kouzelnice Sebastien de Castell

Pro mě určitě poutavější než druhý díl. Kellen není úplně čítankový hrdina, ale snaží se a učí se, tak by to mělo být. Přiznávám, že občas mi šel trochu na nervy. O zvraty a napětí v příběhu není nouze. Ani o překvapení.

14.02.2020 4 z 5

Paní Grimmová a případ mrtvého lichváře aneb Zimní případ Paní Grimmová a případ mrtvého lichváře aneb Zimní případ Josef Bernard Prokop

I druhý díl obsahuje hromadu postav, některé známe z prvního příběhu, ale řada jich ještě přibyla. Na detektivku spíš odpočinkové čtení.

14.02.2020 3 z 5

Paní Grimmová se představuje aneb Případ zapomenuté vraždy Paní Grimmová se představuje aneb Případ zapomenuté vraždy Josef Bernard Prokop

Taková odpočinková detektivka, která možná nenadchne, ale ani neurazí. Ztrácela jsem se dost v postavách, ale paní baronka je sympatická žena.

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Nečetla jsem, poslouchala jsem. Ve skvělém podání Jana Zadražila, opravdu se na tom vyprávění vyřádil. Příběh jako takový je pěkný, zajímavý. Obsahuje draky, což je obrovské plus. Ale to čtení tomu dodalo ty správné grády. Doporučuji.

Strážce ztracených měst Strážce ztracených měst Shannon Messenger

Z počátku jsem při čtení byla dost rozpačitá a trochu rozčarovaná. Na mnoha místech jsem vnímala až přílišnou inspiraci jinými díly. Což mi přišlo škoda, protože si myslím, že opisování tenhle příběh vůbec nemá zapotřebí.
Až v poslední třetině jsem se opravdu začetla, příběh mě čapl a už nepustil. Celkově mi z toho vycházejí solidní tři hvězdy. Za to napětí v poslední třetině bych ráda i jednu přidala, ale trápení při čtení v prvních dvou třetinách bylo místy až příliš velké. Lepší hodnocení si nechám pro pokračování.
Příběh má už teď osm knih, předpokládám, že se za tu dobu autorka pěkně vypsala a bude se mi to číst s každou knížkou lépe a lépe. A snad tam převáží i osobité nápady nad inspirací, nebo přestane být inspirace tolik okatá.

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Příjemný návrat do světa Alagaesie, Eragona a Safiry. Ve třech povídkách jsem se znovu setkala s dobrými známými. A minimálně ve dvou případech to setkání bylo radostné. Jedna z povídek mě tolik nezaujala, ale věřím, že i ta si své příznivce najde. A zase se jim třeba nebude tolik líbit jiná.