Rowana Rowana komentáře u knih

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Je to laskavé, je to humorné. Takový ten příběh, kde se toho dvakrát moc neděje, ale přesto se mi moc líbí a ráda se k němu vracím a pak ve mně přetrvává pocit nasycené spokojenosti.

15.08.2023 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Už dlouho se mi u knížky po dočtení poslední stránky nestalo, abych jen stěží odolávala nutkání, že si ji ihned potřebuji přečíst znova. Tahle romantika mi prostě sedla - prostředím, postavami, zápletlou, způsobem vyprávění i stylem humoru.

16.07.2023 5 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Fantasy příběh s hororovým nádechem. Na konci ve mně probouzel takové ty neuspokojené pocity jako třeba po shlédnutí filmu Silent Hill, ale bez těch krutých scén, které ve filmu byly. Vyprávění v sobě nese jemný hororový podtón a doporučila bych ho dětem nebo mladším čtenářům, kteří by měli chuť zkusit si přečíst nějaký svůj první horor, ale vnitřně se trochu obávají, jestli by to na ně ještě nebylo moc. Řekla bych, že v této kníže se nabízí příběh, který svého čtenáře provede lehkým krokem po ne příliš náročném hororovém parketu. Příběh je rozhodně čtivý, napínavý, konec odpovídá žánru.

10.07.2023 4 z 5

Nezdárný syn Nezdárný syn Rainbow Rowell

Road trip Amerikou maskovaný nejprve za návštěvy dlouho neviděných přátel ze školy, pak za záchranou misi. Bez nějaké té záchranné mise by totiž Simon Snow snad ani nebyl Simonem Snowem. Četlo se mi to pěkně, do proudu příběhu jsem se vpravila mnohem rychleji a plynuleji než u prvního dílu. Některými aspekty v ději i jeho podání mi kniha připomínala Bena Aaronovitche.
(Reálně 3,5* z 5)

30.06.2023 4 z 5

Vyprávění o dětství, začátcích herectví i dlouhé životní etapě pod vlivem fenoménu Harryho Pottera. Podáno velice milou, laskavou a často i vtipnou formou. Tom se však nebrání ani vzpomínkám na své hříšky a životní selhání. Zejména kvůli posledním kapitolám mohu knihu doporučit všem, kteří tápou a občas se ztrácejí sami v sobě. Velice přívětivou a přirozenou formou jsou podaná i životní období spojená s psychickými i jinými problémy.

Pláč zavržených předků Pláč zavržených předků Angela Slatter

Příběh má kouzlo. Hypnotické, sugestivní kouzlo. Je to příběh o příbězích. Krutých surových pohádkách jako z dob "našich" předků, bez cenzury, bez příkras.
Láká vás vodní svět, jeho obyvatelé? Jste okouzleni příběhy o mořských pannách, rusalkách? A co třeba kelpie? Zapomeňte na Ariel i malou mořskou vílu. Chcete bohatství a moc? Smlouva s mořem má své vábivé kouzlo, cena je však vysoká. Hodně vysoká. Neplačte, že ji nechcete platit. Neboť smlouvy se dodržovat musí.
Po dočtení jsem byla jako uhranutá, přála jsem si trochu víc. Časem se nejspíš skutečně vrátím. Protože mámivý je nejen zpěv sirén.

Záhada panství Mogdon Záhada panství Mogdon Matthew J. Costello

Sympatická dvojice amatérských vyšetřovatelů se vrací a pátrání si náležitě užívá. Starý rozpadající se anglický dům nabízí přesně tolik záhad, tajemství a překvapivých odhalení, kolik se jich od takových domů většinou čeká. Příběh starého pána byl moc milý, pohladil po duši. To rozuzlení pro mě bylo určitým zadostiučiněním vzhledem k dříve vyobrazeným okolnostem.

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Musím připustit, že po doposlouchání druhého dílu jsem si dost dobře nedokázala představit, kam by děj mohl směřovat dál. Situace hlavních hrdinů mi přišla dost konečná. (Ano vím, konečná je jen smrt. Někdy. Asi ne úplně ve Stopaři?) A pak jsem rozposlouchala třetí a řekla si: Aha, no jasně, proč ne? Je to přece Stopařův průvodce po galaxii - absurdity na denním pořádku.

27.06.2023 3 z 5

Příběhy, na které se nezapomíná Příběhy, na které se nezapomíná Pavel Kovář

Nesedl mi styl podání.

06.06.2023

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Docela síla. První polovina vyšetřování únosu, na jehož pozadí se vykreslují znepokojivá úskalí internetu a sociálních sítí. Zvláště pokud rodiče u svých dětí neznají či odmítají vidět míru. Druhá polovina se zabývá následky - je jiná, ale neméně působivá. A ten konec?! Doporučuji.

12.05.2023 5 z 5

Jak jsem se reinkarnoval coby sliz 1 Jak jsem se reinkarnoval coby sliz 1 Fuse

Mile překvapilo. Pobavilo. Budu sérii ještě chvilku číst. :-D

Poslední měsíční dívka Poslední měsíční dívka Barbara Davis

Lizzyna babička Althea byla velice moudrá a silná žena. V předzvěsti vlastní smrti dokázala nalézt způsob, jak zůstat s vnučkou v kontaktu a pomoci jí při hledání její vlastní životní cesty a třeba i při hledání cesty k rodinným kořenům, bude-li si to sama přát. Zdravým způsobem bez přehnaného sebezapření a sebeobětovávání. Příběh je veden po lehce načrtnuté detektivní lince vyšetřující smrt a nespravedlnost minulosti, podtržené pověrčivostí a neopodstatněným strachem z neznámého. A je podkreslen nevtíravou romantickou linkou, která dokáže stáhnout nitro i pohladit po duši. Umím si představit, že se ke knížce v budoucnosti znovu vrátím.

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Krása domu je nezměrná, jeho laskavost nekonečná. Piranesi jako milované dítě Domu žije v jeho síních, obdivuje jeho sochy, tak jak si Dům zaslouží a přeje. Vnímá Dům jako svůj domov, ač jiný by jej mohl nazvat snad i žalářem. S Tím druhým se věnují vědeckým výzkumům. Jsou to důležité výzkumy a přínos Piranesiho je pro Toho druhého nenahraditelný. On ví, že se nejmenuje Piranesi, to Ten druhý mu tak říká. Ale on sám ví, že je milovaným dítětem domu. Ať už se v tom zvláštním a neobvyklém roce, kdy albatros přilétl do jihozápadních síní, stalo a stane cokoliv, tohle se nikdy nezmění. Kdo by si někdy nepřál v zoufalství usnout, aby se pak probudil s radostí a byl ve svém životě šťastný. Žít v souladu s Domem a přílivy a odlivy moří v jeho stěnách, ve společnosti mnoha ptáků a být milovaným dítětem Domu. Trochu snová, mezi řádky trochu děsivá, ale velice poutavá a krásná kniha, která v sobě vězní zvláštní příběh člověka, který na světě poznal všech patnáct lidí, kteří kdy žili, a nebojí se potkat a poznat ani šestnáctého, který se objevil. I se všemi následky, které s sebou přítomnost šestnáctého člověka v síních Domu přináší.

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Velice příjemné audio zpracování. Příběh má vtip a šarm slečny Marplové. Viděla jsem i seriálové zpracování, takže rozuzlení jsem znala. I tak jsem si poslech opravdu vychutnala.

21.04.2023 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Místy hodně naturalisticky podaná detektivka ze středověku, která nepostrádá napětí ani překvapivě momenty. Pánové vyšetřovatelé se s ničím moc nemažou, a rozhodně si nenechají tancovat po hlavě. Připouštím, že i při zvolené míře surovosti mohlo být vykreslení násilností i mučení mnohem explicitnější, prostor na to rozhodně byl. Má zhýčkaná dušička kultivované, přecitlivělé Evropanky 21. století je vděčná, že ji autor přemíry podrobností přece jen milosrdně ušetřil. Posloucháno audio, jako první setkání s autorovou tvorbou.

10.04.2023 4 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Bylo nebylo, ve dvou sousedních královstvích, které od sebe oddělovaly nepřekonatelně vysoké hory, žily v každém z nich jedna princezna a obě byly zakleté spánkem. Ale z jedné z nich už je teď královna a nespí a jde na pomoc té druhé, která stále spí...(?)
Zajímavě podaný retelling na jednu, dvě a možná i více pohádek, kde jména jsou zcela zbytečná, děj napínavý a rozuzlení vskutku překvapivé. Jak už život sám mnohdy bývá.
A pak možná žili nebo nežili šťastně až - těžko říct.
Posloucháno jako audiokniha.

15.03.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Užila jsem si nejen zdravý romantický příběh dvou dospělých lidí, který bylo příjemné sledovat i se všemi drobnými nedorozuměními a usmiřováním. Ale též něžně vykreslenou scenérii irské krajiny, lidí, jejich mentality, lásky k vaření a jídlu (opět). Ačkoliv tentokrát nebylo zmíněno, opět ze stránek knížky a popsaných interiérů dýchá pohoda a kouzlo hygge. U knížky se dá krásně odpočívat, relaxovat a věřím tomu, že jednou budu mít chuť se k tomuto příběhu opět vrátit. Nutně potřebuji navštívit Dublin.

15.03.2023 5 z 5

Pád Argosanů Pád Argosanů Sebastien de Castell

V sedmnácti je Ferius stejně úžasná jako v jedenácti a jako v dospělosti. Ačkoliv, ne stejně. Jinak. Ale úžasná. Její první setkání s Cestou trnů a růží, stejně jako nalezení její vlastní cesty, Cesty divoké sedmikrásky bylo fascinující. Napínavé a - jak jinak - ukrutně kruté. Jak už to ve světě, kde žije, bývá.

10.03.2023 4 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Dobrá kniha. Začátek za mě rozpačitý - víte, že to má být fantasy s čaroději, kouzelnickou školou, inspirováno Bradavicemi, i to tak působí, ale pořád je nějak těžké uvěřit, že se tam ta kouzla skutečně objeví. Později je to lepší, pak i zajímavé. Některé zvraty jsem tušila a byla spokojená, když skutečně nastaly, u jiných jsem byla překvapená. Některé mě mrzely. Celkově jsem se čtením spokojená natolik, že zkusím i další pokračování.

10.03.2023 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Poslouchala jsem jako audioknihu, kterou mohu vřele doporučit. Do poslední chvíle se mi nepovedlo odhalit, jak se vyprávění zvrtne. Sympatické mi byly všechny tři hlavní představitelky - mámy, které právě svá doposud doma hýčkaná dítka poprvé předaly nějaké vzdělávací instituci a hned od prvního dne musí čelit nestandardním situacím. Knížka otvírá mnoho zásadních společenských témat, která ze školky přetékají do světa dospívajících, a zejména dospělých. Témata, o kterých se svými přáteli běžně nemluvíte, zvláště pokud se týkají přímo vás. Je tak strašně těžké si říct o pomoc.
Mohu doporučit a jsem zvědavá i na seriálové zpracování.

12.02.2023 4 z 5