Pláč zavržených předků

Pláč zavržených předků https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494735/bmid_plac-zavrzenych-predku-Prj-494735.png 4 52 29

Před dávnými časy rodina Miren O’Malleyové prosperovala díky dohodě uzavřené s mořskými lidmi: ochrana jejich lodí výměnou za jedno dítě z každé generace. Rodina však mnoho let nebyla schopna svou část dohody dodržet a postupně upadala. Mirenina babička je pevně rozhodnutá slávu rodiny obnovit i za cenu Mireniny svobody. Okouzlující příběh o temných rodinných tajemstvích, magii a čarodějnicích, o mýtických a mořských bytostech, o silných ženách a o mužích, kteří se je snaží ovládnout.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Ocelot

All the Murmuring Bones , 2021

LadaLil
11.04.2024 5 z 5

Gotická fantazy - přistupovala jsem ke čtení se silným despektem a předsudky. Ovšem začetla jsem se během chvíle. Líbil se mi hlavní příběh, i drobné legendy, které si hlavní hrdinka čte. Vše mělo neotřelost, zápletku, zajímavé vyústění. Postavy byly zajímavé, dobře vykreslené. Jen proměna hlavní hrdinky ze silné dívky ze starého a nepříliš dobrokonajícího rodu do laskavé dívky mi malinko nesedělo. Ale i tak výborná fantasy kniha.

Mojepočteníčko
20.02.2024 5 z 5

Vážení, už teď můžu říct, že na fotce držím TOP knihu měsíce února a hodně bych se divila, kdyby tomu výhledově bylo jinak :)

Kdysi mocný rod O'Malleyů má ve své linii poslední dívku tohoto přijmení a čisté krve. Jak jinak vše zachovat, než výhodným sňatkem. A co víc, obnova dávné úmluvy, kdy je jedno z dětí obětováno moři, by O'Malleyovým mohla přinést zpět ztracený vliv a moc.

Jenže Miren nadšení z plánů své babičky nesdílí a svůj život vezme zcela do vlastních rukou...

Tohle bylo tak SKVĚLÝ :) !!! Příběh má něco přes 300 stránek, rozvíjí se pomalu a vpřed ho posouvají nejen drobné zvraty, které ovlivňují a rozvíjí Mirenino putování, ale také báje a pověsti, které mnohdy sama vypráví.

Hlavní hrdinku jsem si rozhodně oblíbila. Byla perfektně charakterově vyvážená. Tzn. chytrá, prozíravá, empatická, odvážná, rozhodná, citlivá i tvrdá a nekompromisní, pokud bylo potřeba :)

Mýtické i mořské bytosti, magie i čarodějnictví, bylinky, lektvary, masti a tinktury :)

A taky nějaká ta láska :)

Autorka je báječnou vypravěčkou a já jsem si její knížku užila na maximum!

Doporučuji!

DreamerX9
08.01.2024 1 z 5

Kniha mi tedy moc nesedla. Velmi se mi líbil autorčin styl popisu a i fantazie a moře ale děj i postavy za mě suchota a morbidita a u některý scén jsem si říkala proč?? A celkově kniha nezaujala připadalo mi že ten mořský čarokrásný svět si jde tak nějak svojí cestou od toho původního a když se propletli nedávalo smysl.
A poté ten divný konec??

ivetdos
12.09.2023 5 z 5

Celkově mi chvíli trvalo se dostat do děje, ale stálo za to vydržet, pak už jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Kniha je velmi atmosférická, úplně mě pohltila. A vzhledem k tomu, že fantasy téměř nečtu, protože mě zkrátka nebaví a jsem líná moc přemýšlet o daném světě, je moje nadšení známka toho, jak je kniha dobrá :-) Vše je skvěle propracované, všechna ta rodinná tajemství, magie, samotné prostředí a překvapivé zvraty. Líbilo se mi, jak nám autorka ukazuje příběhy inspirované pohádkami i z té druhé, drsnější stránky.

Jako brutální, gotický román - jak se píše na zadní straně knihy - bych příběh neoznačila, spíše temná pohádka pro mladé dospělé. Za mě rozhodně velké doporučení!

Selket
26.08.2023 4 z 5

Tahle knížka mě fakt překvapila. Koupila jsem jí zcela náhodně s tím, že mi jí k nákupu nabídl obchod. Když jsem v komentářích viděla slovo "divná", tak jsem jí do košíku přihodila.
Při čtení jsem si nejdřív s povzdech řekla: Kruci, tohle bude zase nějaké tragické ÍÁ a já to pak zase pošlu někomu dál, ale pak se to zvrtlo a znovu a já se nemohla odtrhnout.
Líbil se mi příběh z přetvořených starých pohádek se vší tou čerstvou krví v základu. Líbila se mi rodinná tajemství a atmosféra, která je tedy parádní. Co se mi líbilo méně byla občasná nedovtípivost údajně inteligentní hlavní hrdinky, která měla podle všeho toho, co o ní autorka píše, odhalit závěrečná tajemství téměř okamžitě. I když chápu, že by to pro děj nebylo ončo, mohla autorka trochu zapracovat na mlžení, aby to, nám čtenářům, nebylo jasné hned jak postavy otevřou pusu.

cestina_s_linus
22.08.2023 4 z 5

Kniha o sobě tvrdí, že jde o gotický román... moc jsem nepochopila, kde ta gotika byla... :)
Pokud miluješ legendy, mýtické tvory, temná rodinná tajmeství, dohody atd. tak tato kniha je pro tebe!

Je těžké o knize mluvit bez spoilerů, takže v bodech vypíchnu to, co bylo super:
- hledání "identity"
- dodržování dohod - kniha nás učí, že se dohody mají plnit
- postupné odhalování záhad (některé odhalí rychleji čtenář...)
- práce s magií
- babička - svým způsobem přísná žena, ale na druhou stranu si obdiv čtenáře zaslouží

Pokud tě čeká dovolená u moře - doporučuji tuto knihu přečíst!

rakosnicek333
13.07.2023 5 z 5

nádherná kniha, nedokázala jsem přestat číst. Ale gotický román bych tomu neříkala. Moc se mi líbí prostředí. Nápad skvělý, ale myslím, že se z toho dalo dostat víc, minimálně od konce jsem čekala něco epičtějšího. A rozhodně to chtělo romantickou linku. Děj byl pro mě předvídatelný, na rozdíl od hrdinky jsem tušila co přijde. Ale rozhodně doproručuju a ráda bych si přečetla něco dalšího od autorky.

kolacky
05.07.2023 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla tak podmanivou knížku. Skvělý a neobvyklý nápad, výborně vystižené postavy, zajímavé prostředí a krajiny. Miren jsem si zamilovala. Nedala se, byla chytrá, sympatická a silná.

Docela bych uvítala další knihy od této autorky přeložené do češtiny.

Rowana
27.06.2023 5 z 5

Příběh má kouzlo. Hypnotické, sugestivní kouzlo. Je to příběh o příbězích. Krutých surových pohádkách jako z dob "našich" předků, bez cenzury, bez příkras.
Láká vás vodní svět, jeho obyvatelé? Jste okouzleni příběhy o mořských pannách, rusalkách? A co třeba kelpie? Zapomeňte na Ariel i malou mořskou vílu. Chcete bohatství a moc? Smlouva s mořem má své vábivé kouzlo, cena je však vysoká. Hodně vysoká. Neplačte, že ji nechcete platit. Neboť smlouvy se dodržovat musí.
Po dočtení jsem byla jako uhranutá, přála jsem si trochu víc. Časem se nejspíš skutečně vrátím. Protože mámivý je nejen zpěv sirén.

katallinka
27.04.2023 3 z 5

Opravdu hodně temná pohádka, občas jsem byla dost překvapená nad změnou tempa a dost drsnými zvraty. Příběh byl zajímavý, ale nějak jsem se do knihy nemohla začíst. Navíc konec byl dost zvláštní, takže 3,5*.

Andynka
09.03.2023 3 z 5

Z knihy jsem po dočtení docela rozpolcená. Je tak jiná, než na jaké knihy jsem zvyklá. Příběh celkem drsný, ale drží se pohádek.
Originalitu to rozhodně má. Ale nevím, jestli je to spíš takovy hrrr příběh s divným koncem. A nebo mě ten příběh vlastně oslovil tak, jako žádný jiný. Ale spíše se nakláním k tomu, že byl příběh tak divný, že knihu neodložíte... ale zase si z toho ani moc neodnesete.
Myslim, že z mých myšlenek jde cítit, jak jsem z knihy rozpolcena. ale to je vše, co o knize dokáži napsat.

mystery103
23.02.2023 5 z 5

Moc hezké. Pohádka pro dospělé i dospívající. Vychutnala jsem si to.

Andrea.Mayer
24.10.2022 4 z 5

Je libo temný gotický příběh, prosycený magií a mýtickými tvory?

Před mnoha lety uzavřela rodina O'Malleyových dohodu s mořem, zavázali se obětovat jedno dítě z každé generace výměnou za bezpečí svých obchodních lodí. V posledních letech se jim ale nedaří dodržet svou část dohody a jejich bohatství upadá. Mirenina babička je rozhodnuta obnovit rodinnou slávu za každou cenu, Miren však má o budoucnosti své vlastní sny.

I přes pomalejší začátek jsem knihu zhltla za dva večery, což je u mě úspěch, zkrátka jsem se od příběhu nemohla odtrhnout. Bavily mě odkazy na skotskou mytologii i pohádkové aspekty. Autorce se podařilo navodit perfektní temnou atmosféru a v kombinaci se svéhlavou hrdinkou, chátrajícími sídly a všelijakými magickými bytostmi, to byl přesně můj šálek.

Příběh působí jako jedna ze starých pohádek, ve kterých je magie přirozenou součástí světa, kde se strašné věci dějí dobrým i zlým lidem a kde se, za na první pohled výhodné dohody, platí ta nejvyšší cena. Do děje jsou zakomponovány i krátké povídky, které mu dodaly kouzlo a fascinovaly mě stejně jako hlavní hrdinku Miren.

Jediné v čem příběh pokulhával, byl nedostatečný vývoj postav. Autorka bohužel klade větší důraz na detailní popisy okolí, tudíž je skoro nemožné se s postavami sžít. Navíc některé z nich působí tak chladně, že je těžké si je oblíbit nebo s nimi soucítit. Nicméně Mirenin boj o útěk z naplánovaného života stojí za to sledovat.

Knihu bych doporučila milovníkům temnějších YA fantasy jako je třeba Trilogie zimní noci.

Dragell
23.09.2022 5 z 5

O'Malleyovi byli prosperující rodinou, jenže kde je jejich sláva a bohatství dnes? Je pryč, tak jako Mirenina matka. Slavná obchodní flotila skončila na dně moří a celou rodinu tak pevně drží pohromadě jen Mirenina babička. Jenže pak se věci dají do pohybu nečekaným směrem a stačí k tomu opravdu málo.

Gotický román ukrývající v sobě temnou atmosféru, prokreslené kulisy a kouzelná stvoření. Při čtení doslova cítíte oceán, jehož vůně nasákla do trámů sídla čnícího se na skále nad ním. Postavy si na nic nehrají, mají své cíle a je potřeba si přiznat, že dokáží být i bezohledné v některých směrech, což se k celému vyznění příběhu hodí. Ačkoliv hlavní hrdinkou je mladá dívka řešící nějaké ty otázky dospívání v tehdejší době, přeci jen k nim přistupuje notně svérázným způsobem, tak žádnou romanťárnu pro náctileté tady opravdu nehledejte. Knihu prolínají pohádkové minipříběhy, které ještě více podporují kouzelné a podmanivé vyprávění.

TerkaM
09.09.2022 5 z 5

Za mě rozhodně jedna z nejlepších knížek, které jsem tento rok přečetla. Sice jsem se čas od času musela vracet v ději, ale to mi vlastně vůbec nevadilo! Stejně jsem si to čtení užívala plnými doušky. Příběh Miren a jejího rodu byl neskutečně temný, ale zároveň velice uvěřitelný a zajímavý. Doporučuji. Pokud jste četli Medvěda a slavíka a milujete ho, myslím, že se vám bude líbit i tahle kniha. :-)

nada3314
25.08.2022 5 z 5

Tohle bylo tak originální! Velmi temná gotická fantasy pohádka, něco takové jsem teda ještě nečetla.

Autorka mě velmi mile překvapila, jde vidět, že psaním kriminálních románů s paranormálními prvky se hezky vypsala a vytvořila tuto nádheru.

Začátek cca 50 stran se kniha opatrně rozjíždí, a potom nastane zlom – BUM a rozjede se v nečekanou jízdu plnou tajemna. Moc se mi líbilo proložení příběhu fantasy a folklórními prvky, pověstí z jejich kraje, ale těch tam není moc, ale tak nějak to vše dohromady utvořilo parádní atmosféru. Někdo by možná chtěl víc, ale mě to přesně takto stačilo. Z každého rožku trošku – mořské panny, kelpie, cirkusáci a čarodějky…

Povětšinu času se příběh odehrává ve starých podivných sídlech, celá rodina je opředena tajemstvím a někteří z nich i čarodějnickým umem. Miren byla/ je úžasná postava, nelze ji nefandit a neprožívat s ní celou cestu. Tolik neštěstí, kterým si musela projít, to fakt klobouk dolů… Po dočtení knihy jsem zůstala dojatá (i slzička ukápla) a hledala ještě pár stánek, tak moc jsem se do příběhu vžila, že jsem nechtěla, aby příběh skončil.

Občas jsem při čtení měla svíravý pocit v žaludku, trochu jsem se i bála. Pokud si chcete přečíst něco jiného, temného, gotického toto je ta pravá volba.

Ahmose
11.08.2022 5 z 5

Pláč zavržených předků je skutočne neobvyklá, originálna kniha, ktorá sa nesie vo veľmi temnej, pochmúrnej a ťaživej atmosfére. Vzťahy medzi postavami by som nazval až dekadentné. Štýl, ktorým autorka píše je hlavne popisný, až rozprávkový „kde bolo tam bolo...“ Veľmi sa mi páčili menšie povesti, ktoré autorka do deja vložila, a ktoré doplňali kontext histórie rodiny O’Malleyovcov. Autorka necháva na čitateľovi či ich bude brať vážne alebo považovať za výmysly. Kniha obsahuje viacero prvkov zo Škótskeho folklóru. Vyskytne sa v nej niekoľko nadprirodzených bytostí, ktoré sú ale chápané ako prirodzená súčasť sveta a tým ešte viac pridávajú na zvláštnosti celému príbehu. Hoci nemôžem povedať, že by mi niektorá z postáv prirástla k srdcu, nachádza sa tu zmes naozaj divných indivíduí. Hlavnej hrdinke som napriek tomu fandil. Premýšľal som ako knihu ohodnotím, ale za tú chladnú depresívnu atmosféru a originálny námet som sa rozhodol dať plné hodnotenie. Ešte nesmiem zabudnúť na nádhernú obálku. Je to jasný dôkaz toho, že v jednoduchosti je krása. Myslím si, že fanúšikovia mystery, fantasy a hororu si v knihe prídu na svoje. Odporúčam.

eliska2126
06.07.2022 3 z 5

Námět zněl opravdu zajímavě. V knize poodkrýváme tajemnou historii rodu O'Malley skrze hlavní hrdinku Miren. Její rodina před mnoha lety prosperovala, byla velice bohatá a významná. A to díky dohodě s mořskými lidmi. Jenže nic není zadarmo. Každá matka rodu O'Malley musela obětovat jedno dítě za ochranu jejich lodí a jejich bohatství. Příběh je doplněn o neuvěřitelné příběhy z knihy rodu O'Malley. Jenže, co trochu pokulhávalo bylo provedení jinak skvělého námětu.

Styl vyprávění byl takový nemastný neslaný, plytký. Autorka používá hodně popisů a já bych spíš uvítala víc tajemství rodu a mořského světa než popisu, co měl kdo na sobě a jak detailně to v té a té uličce Čarovody vypadalo. K hlavní hrdince jsem si nemohla skrze toto zvláštní vyprávění vytvořit ani pevný vztah, protože opakující se detailní popisy mě vytrhávaly z děje. Miren jsem v určitých situacích taky moc nepochopila. Prostě někoho potká a hned se s ním vyspí? Vážně? Bylo to t jen řečeno, žádné explicitní popisy.
Ten konec tomu dodal korunu a já se doteď nemohu rozhodnout, jestli to konečně byla nějaká akce nebo to autorka už překombinovala.

Nechápejte mě špatně. Kniha je opravdu zajímavá tím, jak je zvláštní a určitě sedne někomu, kdo má rád popisy detailů. Za sebe tuto divnoknihu doporučuju spíš starším čtenářům.

Annabelle
04.07.2022 4 z 5

Miren Elliotová patří do proslulého a tajemného rodu O’Malleyů, i když by mnohdy byla ráda, aby do tohoto chladného a podivného rodu nepatřila. Její matka je zklamáním rodiny, jelikož si vzala obyčejného muže, Miren se vzdala a odešla. Babička je k Miren odměřená a dědeček, který ji měl opravdu rád, zrovna zemřel. Jeho smrtí začíná příběh o nuceném sňatku, touze po svobodě a především o rozluštění rodinného tajemství.

Kniha sice z počátku měla měla docela pomalé tempo a taky jsem se dlouho sžívala s hlavní hrdinkou, ovšem oceňuji detailní popisy a to jak pochmurného okolí, tak spletených vztahů a zvláštních postav. Konec se už ale ubíral příjemným tempem a přišel s úžasným a pro mě nečekaným rozuzlením.

Zamilovala jsem si především pohádkové příběhy, které úžasnou formou čtenáři přibližovaly historii rodiny O’Malley. Celkově se mi fantasy prvky v knize moc líbily a i když se zdálo, že jsou skutečně pouze báchorkou, pravda poté byla jinde a závěrečné odhalení jsem vážně nečekala.

Pláč zavřených předků je zajímavá kniha s hororovými prvky, která má možná že začátku pomalejší tempo a ne úplně zajímavou hlavní hrdinku, vyvažuje to ale pochmurným prostředím, zvláštní rodinnou historií a především kouzelně děsivými a zdánlivě pohádkovými příběhy.

Charmedka
24.06.2022 4 z 5

Příběh Vás ihned vtáhne do děje, i když jak jsem psala výše, nebyla jsem si jistá, zda vše má být skutečnost, nebo pouze pohádky. Kniha je vyprávěna z pohledu Miren a často se díky příběhům vrací do minulosti.

Wow, ty příběhy jsou neskutečné a knize dodávají nějakou tu přidanou hodnotu. Dokonale do ní sedí, není to jen ztráta času a nezáživné odstavce, ale opravdu něco, co Vás chytne a Vy se tak těšíte na další a další střípky z minulosti.

Mořské panny se v knihách moc nevyskytují a autorka si s tímto tématem poradila bravůrně. Vůbec to nepůsobí jak pohádka pro děti, naopak, je to drsné, krvavé a plné mrtvol.

horory gotické romány

Autorovy knížky

Angela Slatter
australská, 1967
2022  84%Pláč zavržených předků

Kniha Pláč zavržených předků je v