rikke rikke komentáře u knih

Princ Ládík opět perlí.

26.12.2016 5 z 5

Faktura Faktura Jonas Karlsson

Má pravdu. Nemusíme mít tři vily a tučné konto ve švýcarské bance, abychom žili hodnotný život. A ten, kdo ty tři vily má, může nakonec tomu "chudákovi" závidět, protože i s tím málem je mnohem šťastnější, než on.

10.11.2016 4 z 5

Na sklonku dne Na sklonku dne Jon Fosse

Skvostné! Stačí mu jedno slovo, aby se ze současnosti přenesl do minulosti. Pohltí vás vír opakujících se myšlenek a najednou je konec a vy lapáte po dechu a pomalu vám dochází, co se stalo.

04.11.2016

Maud a Aud: Román o silničním provozu Maud a Aud: Román o silničním provozu Gunstein Bakke

Taky jsem nedočetla. Převládala dezorientovanost a vlastně jsem si skoro po celých těch 30 stránek, co jsem to vydržela, říkala, co tím vlastně chce říct. To skoro je tam proto, že jednou mi hlavou prolétlo - ty jo, to je dobré, takhle naznačit by mě to nenapadlo (už nevím, o co šlo).

04.11.2016

Planina Planina Steinar Bragi (p)

Pro mě krapet neuchopitelná, nějak mi unikl podtext toho všeho. Přesto na ní něco bylo - možná i proto nepřestávám dumat, co bylo skutečné, a co ne. A začátek - ten byl famózní.

27.10.2016

Sinón Sinón Dan Torsten Sehlberg

Tři, nebo pět hvězdiček? Když Sinóna srovnám s Monou, Mona pro mě vyznívá v o něco lepším světle. U obou knih platilo, že děj je film a já tam někde figuruji jako zúčastněný pozorovatel. Monu jsem četla mnohem plynuleji. U Sinóna jsem byla velice nedisciplovaný čtenář. Kromě poslední věty (kterou čtu vždy, když začínám číst novou knížku), jsem listovala posledními stránkami, ve snaze zavadit pohledem na něco důležitého, co by zmírnilo napětí. Nedokázala jsem postupovat, aniž bych si po každé kapitole nedala krátkou pauzu; a to i přesto, že šel tušit následný vývoj.

Dobrá tedy. Za originální námět a napětí, které se mnou šilo - 5 *

28.09.2016 5 z 5

Herman Herman Lars Saabye Christensen

Moje první kniha ve slovenštině. A právě slovenština se zasloužila o čtyři hvězdičky. Krásně se mi četlo.

27.05.2016 4 z 5

Stav obležení Stav obležení Hassan Loo Sattarvandi

Vadila mi ta chaotičnost sdělovaného a vulgární výrazivo bylo přímo obtěžující. Dějově (pro mě) nic zajímavého. Knihu odkládám.

23.12.2015

Sny Olavovy Sny Olavovy Jon Fosse

Sny Olavovy mě svou podmanivostí, snovými obrazy prolínajícími se se skutečností a hudebností, která vystupuje zpoza opakujících se motivů přenáší do jiného světa. Světa, ve kterém je každé slovo notou a celek tou nejmelancholističtější melodií. Je to svět Jona Fosseho.

20.12.2015 5 z 5

Pírko Pírko Asko Sahlberg

Pírko má pro mě zvláštní význam - je to první severská kniha, kterou jsem si koupila. Bylo to krátce po maturitě a od té doby jsem se k ní vrátila ještě několikrát. A ano, je naprosto úchvatná.

20.12.2015 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Pane Nesbø, smekám před Vámi.

28.10.2015 5 z 5

Astrid a Veronika Astrid a Veronika Linda Olsson

Taková.. tklivá.. a moc krásná. Nějak se mi po dočtení zalesklo v očích.

13.10.2015 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

přes počáteční rozpaky, nedůvěru a zklamání, že to není Larsson po oproštění se od recenzí a komentářů a toho, že to není Larsson, mi nezbývá než konstatovat, že to bylo skvělé

18.09.2015 4 z 5

Dotek temnoty Dotek temnoty Dennis Lehane

Nelíbily se mi rozvleklá souvětí, dialogy; celkově styl psaní hrůza na druhou. Takže jsem se s ní nezdržovala; zůstává u mě nedočtená.

01.09.2015

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Nebavilo mě to. Souvětí rozvleklé, zmatené, celkový styl mi přišel těžkopádný, neupravený. Přemíra naprosto zbytečných informací. Příběh se neskutečně táhne. Opět se potvrzuje, že Moba a kvalitní překlad je něco, co nejde k sobě. Škoda.

13.05.2015 1 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Zvolávám do světa - přečtěte si ji! Jsem učarována. Ke kolika pasážím jsem se vracela, jen abych si mohla znovu a znovu vychutnávat ta libá souvětí, intimní atmosféru vystupující z příběhu, posvátnou úctu a lásku ke starým knihám, prchavé životní okamžiky...

09.05.2015 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

5 * za celou sérii. nevybavuju si žádnou knihu, která by se trilogii rovnala. a to jsem ji začínala číst jen proto, že mě ukecali kamarádi. takže přístup byl "no tak já si to teda asi přečtu" s tím, že nebude-li mě to bavit, tak to jednoduše odložím. no a ejhle. po třech měsících jsem návrat krále dočítala a v očích se mi lesklo. neříkám, že v průběhu nebyly části, které mě moc nebavily nebo které jsem přelítla tak, že ani nevím, o čem se pojednávalo, chvílemi jsem se motala v postavách, ale když jsem to všechno postavila na piedestal jako celek i s těmi částmi, při kterých se mi tajil dech ať už krásou nebo napětím, zjevilo se mi mimořádné dílo.

22.02.2015

Historie překladatele Historie překladatele Ondřej Vimr

jsem z téhle publikace nadšená. Byl mi naservírován vhled do překladatelské a nakladatelské činnosti na podnose mé oblíbené severské literatury. Bylo nesmírně zajímavé sledovat cesty, jakými se severská literatura proklesťovala k českému čtenářstvu a ještě radostnější je fakt, že zájem o ni nepolevuje ani v současnosti.

08.02.2015 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

už jen kvůli těm nádherným ilustracím stojí za to ji mít

13.11.2014

Zajímalo by mě, jestli Carl XVI. Gustaf Analfabetku četl... a jak se u toho tvářil... V hlavě mi hraje taková představa, jak se nad knížkou Jonasson s králem chlamou, až se zalykají. Bylo to potrhlé a mě to moc bavilo. Jen mě znepokojuje Jonassonova záliba v atomových bombách...

27.09.2014