rikke rikke komentáře u knih

Rodná blata, loď národa a měsíc Rodná blata, loď národa a měsíc Ólafur Jóhann Sigurðsson

u Země, která mění barvu jsem byla unešena líčením islandské přírody, až jsem v hloubi sebe zatoužila být součástí té proměny, být "hnědá a zelená, růžová a žlutá, jinde skoro nedotčená mrazíkem a severákem minulých nocí".

27.07.2012 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Čekala jsem od toho víc /Hypnotizér byl strhující/. Ano, byly tam pasáže, které se četly takřka samy, naproti tomu některé se dosti táhly, jinak - řekněme zlatý střed a posledních několik kapitol tam nemuselo být vůbec. Po dočtení jsem ráda, že jsem odolala koupi Paganiniho smlouvy na Letním knižním veletru v Ostravě za festivalovou cenu. S radostí ji vrátím do knihovny a v domácí knihovně - jen ať si Hypnotizér hoví sám.

04.07.2012 3 z 5

Sága o cestě na Island Sága o cestě na Island Jan Burian

Nejvíce oceňuji úryvky z cestopisů a jiných článků z dob nejen nedávno minulých, ale převážně dávno minulých (17.st.).

23.06.2012

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Jiná, zvláštní, něžná, teskná, a po všech směrech jedinečná

16.06.2012 4 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Pro mě je kniha výjimečná vykreslením charakterů postav. Málokdy se stane, a vpravdě si teď nedokáži vybavit, že bych nejintenzivněji vnímala jednotlivé postavy - tady díky autorce - skutečné lidi z masa a kostí na úkor samotného příběhu. Tady postavy děj nedoplňují, ale samy ho vytváří.

31.03.2012

Říkám si, proč mě nikdy nenapadlo naučit se tango; na druhé straně, bych se ho chtěla učit jedině v tančírně Century. Ale třeba otevřu jiné zavřené, nikoliv zamčené, dveře.

23.10.2011 5 z 5

Jiný život Jiný život Per Olov Enquist

Měla jsem svíravý pocit, když psal o svém jméně, které dostal po zesnulém bratrovi a jak s tímto svádí vnitřní boj.

15.10.2011 5 z 5

Milé, lidské, srdečné, pravdivé. O lidské dobrotě, přátelství, hodnotách. Tip na krásný dárek.

15.10.2011 5 z 5

Mapy končí nad Nordkappem Mapy končí nad Nordkappem Jan Šťovíček

Nejvíce mě pobavila historka s Lyonským autobusem

18.09.2011

Velký Nor Velký Nor Czesław Centkiewicz

Kniha je nepostradatelnou součastí mé seversky zaměřené knihovny. Českému čtenáři autorská dvojice předkládá životní příběh muže, který svůj život zasvětil polárním oblastem a vědeckému výzkumu tam, a to ať již se jednalo o přechod Grónskem nebo snahou dosáhnout severního pólu. Nansen se za svého života těšil obrovské úctě, působil rovněž v diplomacii, v roce 1922 mu byla udělena Nobelova cena míru. Kniha je doplněna o dobové fotografie z polárních výprav, jednotlivých členů posádky, Nansenovy lodě Fram.

18.09.2011 5 z 5

Melancholie I. Melancholie I. Jon Fosse

Někde jsem četla, že Fosseho styl si čtenář buď zamiluje nebo knihu po přečtení pár stránek odhodí do kouta. Já mám z Fosseho mrazení v zádech. Je jako norská řeka. Dravá, prudká, nucena překonávat nečekané překážky, neslyšná, pomalu bloumající.

18.09.2011 5 z 5

Kalevala - Karelofinský epos Kalevala - Karelofinský epos Elias Lönnrot

Zprvu jsem s Kalevalou docela bojovala, ale nakonec mě pustila k sobě a já se ji mohla plně nabažit.

13.08.2011

Starověký Řím za pět denárů na den Starověký Řím za pět denárů na den Philip Matyszak

Pobavily mě základní konverzační obraty - Neokrádejte mě, prosím vás (non me rape si tibi placet), Já jsem medvěd s malým mozkem (ursus perpauli cerebri sum), Tihle Římani jsou cvoci (deliriant isti Romani).

13.08.2011

Moudrost věků – Lexikon latinských výroků, přísloví a rčení Moudrost věků – Lexikon latinských výroků, přísloví a rčení Eva Kuťáková

Dárek, ze kterého se nepřestávám radovat

12.08.2011