Prateri Prateri komentáře u knih

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Krásné. Příběh neveselý, to poznáváme už z anotace. Ale co anotace neříká, to je krása slova, tak mistrně použita a využitá v každé větě. Kniha je psaná tak, že vše vidíte, ale nejen vidíte, máte dojem, že i slyšíte.
Takové popisy, no, nejsou-li krásné: Je to Janina druhá vycházka z truchlivé klece starého domu. Vězeňské ovzduší však jde s sebou. Je okolo, je v šatech, ve vlasech, v kůži i v srdci. Nelze se mu vymknout, nelze je setřást. Jana jde pod jeho neviditelným poklopem, a sluneční záře, prozpěvování splávků na potoce a důvěrné našeptávání stromových korun nemají k ní přístupu.
Asi se tento styl každému líbit nemusí, ale mne očaroval.

31.03.2023 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Paní Tereza Bartošová s Vodníkem je hvězdička, která se rozblikala na našem detektivním nebi. A svítí pěkně.
Vodník neměl zelené šatky, botky rudé - za to řemeslo mu šlo. Kriminalisté na duchy nevěří, Ema zase moc nevěří kriminalistům, a tak tu máme detektivní příběh, který pátrá po zmizelých dušičkách i po "vodníkovi". Kniha se mi líbila, tak příště vyrazím za Klekánicí.

29.03.2023 4 z 5

Na obzoru plachta bílá Na obzoru plachta bílá Valentin Petrovič Katajev

Hledala jsem ve své knihovně ukrajinského autora, abych splnila další bod čtenářské výzvy. Na obzoru plachta bílá - kniha, která tu zůstala po mých synech. Myslím, že ji ani nečetli. Teď jsem ji přečetla já. Nelituji. Dobrodružný příběh dvou chlapců v revolučním roce 1905, který se odehrává po potlačené vzpouře námořníků na křižníku Potěmkin, sledujeme jejich očima. Literární styl spisovatele Katajeva mne v této knize uzemnil. Je skvělý.

23.03.2023 4 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Krásná knížečka. Každého Budějčáka pohladí, potěší. Nezažili jsme Café Groll, ale ty ulice a uličky, včetně nádherného náměstí, zůstaly. A teď, díky panu spisovateli a jeho vypravěčskému talentu, zavítali jsme do světa, o kterém jsme věděli, že existoval, ale jaký život vedli lidé v něm, jaký osud je do něho zavál, jsme netušili. Možná nás ani nenapadlo nad tím přemýšlet.
Je mi, jako bych se dověděla něco nového i milého o někom, koho mám moc ráda.

21.03.2023 5 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Člověk by si měl pořádně rozmyslit, co bude slibovat. Skupina kamarádů z této knihy na vlastní kůži zakusí, co nerozvážné jednání a následný slib udělá z jejich života. To tedy byla partička se svědomím na dovolené, které se jaksi zapomínalo navrátit. Skvělá četba, napínavá a ten konec - taky jsem si myslela, že vím - a věděla jsem houbec.

18.03.2023 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Pobavila jsem se. Poučila jsem se. Souhlasila jsem, ale i s něčím nesouhlasila. Dokonce jsem si v některých momentech říkala, že ty ženské jsou trochu praštěné. Asi to bude tím, že mé staré já nezažilo to co Kateřina a Marie. Moje já už žádné dilema nemá - už nemusí, ale může.
Kniha se hezky čte a humor nepostrádá.

12.03.2023 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Předchozí díly se mi líbily o kapku víc. Když koukám na pochvalná hodnocení čtenářů, není to v knize, ale v mém přístupu. Začátek pozvolný, hledání pravdy, tajemství, vraždy, které s vyšetřováním nesouvisí - nebo souvisí? A zas to začíná být napínavé, protože minulost, která je z nějakého důvodu utajovaná, láká. Mne jako čtenáře velmi.

09.03.2023 4 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Pět hvězdiček pro českou detektivku, pět hvězdiček pro policistu Volfa i pět hvězdiček pro pana spisovatele. Čtenář je v takovém prostředí doma. Nečeká vás žádná řezničina zahraničních detektivek, tak si můžete pěkně oddychnout a nabrat sílu na "dovozové" thrillery. Líbí se mi.

09.03.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pěkně dlouho jsem tuto knihu rozdýchávala, a nejsem si vůbec jistá, že se mi to podařilo. Je to luxusní dílo - skvělý sloh, krásná čeština a přímý zásah do srdcí čtenářů. Čtete o těžkém životě, o veliké dřině, o minimum radosti, kterou bezezbytku pohltil život bez naděje na zlepšení. A ty česko-polské vztahy - těžko soudit, nežili jsme tam - ale vadily mi.
Na druhý díl knihy sbírám odvahu.

09.03.2023 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Egypťane Sinuhete, opět jsme se po mnoha letech setkali. Dříve jsem vnímala skvělou knihu, krásný sloh, a nezamýšlela jsem se příliš nad tvým životem. Při našem současném setkání už jsem sledovala hlavně tvůj život, který nebyl bez chyby. Zamýšlela jsem se nad tvým konáním, které tě vynášelo na úspěšný vrchol a nebo tě sráželo na dno. Kniha o tobě je však stále krásná, plná poznávání starověkého Egypta, plná moudra, kterému musím s věkem dávat za pravdu stále více. A abych nezapomněla, tvůj bývalý otrok Kaptah měl lepší talent na zvládání života a byla s ním větší legrace.

25.02.2023

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Iluze - dobré hodnocení, tak to si přečtu. A jéje - mentalista a taková tlustá kniha, tak to asi číst nebudu (nemám ráda takovéto mentalistické bádání). Kniha dvou autorů (bod čtenářské výzvy), dobrá, zkusím to. Začátek se mi četl nějak těžko, ale mentalista Vincent věděl jak na mne, jeho parťačka Mina se také snažila, ostatní ve zvláštním policejním týmu také nezaháleli a já četla a četla. Jiné metody k vypátrání vraha, ale účinné a vůbec nejsou nudné.

22.02.2023 4 z 5

Zpřetrhaná pouta Zpřetrhaná pouta Linda Castillo

Zpřetrhaná pouta - ale stále jsou to pouta. To si uvědomila i náčelnice Kate. Ve jménu bývalého přátelství jedná Kate trochu proti předpisům. Střetávají se zde pochybnosti věřit či nevěřit objevené přítelkyni. S Kate se ve vzpomínkách vracíme do minulosti, současnost začne být dramatická. Jde o život. A v tom kalamitním sněhu, co tam napadl, jde o život tuplem.

15.02.2023 5 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Vlézt do vody, kde není na krok vidět, kde se nachází svinstvo všeho druhu, kde spočinuly ostatky několika nešťastníků - a to všechno hlídá parta krvežíznivých potvor, to snad je víc než odvaha. A takto začíná pátrání po sériovém vrahovi, na kterého upozornil náhodný nález zarputilé policejní potápěčky. Zajímavé čtení - to pod vodní hladinou a v mokřinách, na souši - pak napínavý příběh pátrání po vrahovi.

13.02.2023 4 z 5

Studna Studna Dominik Dán

To bylo zase prima. Sice nejedu sérii za sebou, ale nějak mi to vůbec nevadí. Parta kriminalistů skvělá, sršící vtipem. V této knize zločin pořádně zavání a chudák každý, kdo se v tom musí hrabat.

09.02.2023 5 z 5

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Ta obálka - tak ta mne zvala do života kamarádek, kterých bylo vlastně šest. A ta jedna začala mít problém. Postupně zjišťujete, že ani ostatní z té pětice nemají zrovna ukázkový život. Ale kdo ho má?
Pěkná kniha o přátelství, o manželství, lásce, možná i zradě. Líbilo se mi pobýt ve společnosti těchto přítelkyň.

01.02.2023 4 z 5

Léč pana z Rožmberka Léč pana z Rožmberka Ludmila Vaňková

Historické postavy, fakta z historie podaná na smyšleném příběhu s trochou romantiky - a hned se to čte s větším zájmem. Jsem tady doma v kraji mocných Rožmberků. Znám ta místa, do kterých nás zavedla kniha Ludmily Vaňkové. Po každé, když je navštívím, potěší moje oko i srdce.

29.01.2023 5 z 5

Ema Ema Jane Austen

Mnoho slov, mnoho stránek. Příběh se velmi táhl. Emmou jsem tak moc nadšená nebyla, ale ty méně hlavní postavy a postavičky mne bavily mnohem víc, jejich vyjadřování a názory - to byl skvost. I když sloh spisovatelky jako vždy mistrný, v této knize byla místa, kdy jsem se nudila.

27.01.2023 3 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Když člověk dojde od nenávisti k lásce nebo přátelství, to je přece skvělé. Bohužel stává se to více často v knihách než ve skutečném životě. Jelení vršek je kniha, která potěšila nás příznivce paní Körnerové (a není nás málo). Je to kniha odpočinková, i když život v 16. století byl vlastně stálý boj o přežití - zhoubné nemoci, lapkové, falešní příbuzní. Ono vlastně se nám něco dochovalo dosud. Pět hvězdiček dávám i přesto, že konec jsem tušila od začátku.

15.01.2023 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Jak já ty sekty nemám ráda! Ale kam jde Kim a její tým, tak jdu také. A nikdy nelituji. Vražedná mysl je kniha poutavá, která si zahrává s lidskými city, vraždí je do slova, a následná manipulace z člověka dělá poslušnou loutku, která skoro s radostí hopsá podle toho, jak je tahána za provázky. A pokud se tam objeví Kim, tak už víme, že začíná mít jakákoliv nepravost namále. Kamarádi čtenáři, kteří se těšíte na další díl této sérii, já se k vám přidávám.

09.01.2023 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

101 minut bylo strachu, 101 minut hrůzy a beznaděje, 101 minut, kdy se lidé doslova potácí mezi životem a smrtí, 101 minut, které se zdají nekonečností, a mezi tím se pohybuje 101 minut hrdinství, obětavosti hasičů-záchranářů, zdravotníků. Prý je to jejich práce, před kterou se člověk musí hluboce poklonit. Tak, a to bylo 101 minut v pražském metru.
Str. 171: Od toho jsou tady trénovaní profesionálové jako Holzinger, Trchal nebo Jirčák; je jejich povinností nasazovat životy za zmatkující lidi. Jsou za to placení. Je to jejich práce.

Vyšší moc takové profesionály opatruj - oni sami na to nemají čas!

08.01.2023 5 z 5