Politre Politre komentáře u knih

Sigmundovy můry Sigmundovy můry Pavel Bušta

Zajímavá sbírka povídek, jejichž konce jsou kolikrát nečekané a tím se blíží k mistru krátkých vypointovaných příběhů Roaldu Dahlovi. Není zde vyloženě slabé povídky, naopak ty výborně převažují, náměty jsou různorodé a čtení mě bavilo po celou dobu.

24.07.2023 5 z 5

Sadistova bible Sadistova bible Nicole Cushing

Předně jsem rád za to, že nám Carcosa přináší i takováto díla, která by v běžném mainstreamovém nakladatelství horko těžko mohla vyjít, i když mé pocity po přečtení jsou rozporuplné. Nejvíce ze všeho mi atmosféra připomínala mistra splatterpunku Cliva Barkera a posledních cca 30 stránek "andělského porna" je opravdu silný šálek čaje. Dílko je pro mě možná až moc weird a zároveň se bere až moc vážně, oproti Tramvaji č. 1852 od stejného nakladatelství, která je odlehčenější a svou zvráceností a "Lovecraftovským" stylem psaní mě bavila více. A vliv Davida Lynche uvedeného v anotaci jsem tedy moc nepocítil, snad jen v postavě Reného. Suma sumárum kniha je to čtivá, dost krátká na to aby nezačala nudit, originální a bizarností dosti čpící na to, aby si své obdivovatele našla.

12.07.2023 3 z 5

Dopisy psané stoikem Dopisy psané stoikem Lucius Annaeus Seneca

Myšlenky a úvahy pozdního stoicismu a jeho praktičnost a aplikovatelnost do běžného života, jsou v téhle konzumní době plné snadno dostupných rozkoší a pomíjivé Štěstěny, to nejpotřebnější učení a poznání, jež spoustě dnešních jedinců chybí. Ale samozřejmě nejde jen o to knihu přečíst a uznat její hodnotu, ale na základě jejich poznatků i nastolit cestu k blaženému ctnostnému životu, duševnímu klidu a žití v souladu s přirozeností a očekávání smrti a smrt samotnou nebrat jako něco nutně zlého, a na konci se stát nebo alespoň přiblížit Senecova ideálu mudrce, protože i cesta je cíl. Jedna z myšlenkové nejbohatších knih, i přes stáří textu, dobře čitelné.

11.07.2023 5 z 5

Ragemoor Ragemoor Jan Steven Strnad

Ragemoor se mi trefil do vkusu, scénář je kombinací Poea a Lovecrafta, dokáže upoutat vaši pozornost a přikovat vás k děsivým černobílým obrazům geniálního kreslíře Richarda Corbena. A opět je mi důkazem, jako u knihy Duchové mrtvých, že Corbenovy hororové výjevy mají tu správnou děsivou groteskní atmosféru.

10.07.2023 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Krysaře a jeho příběh samozřejmě znám z povinné četby, ale až nějakých 10 let poté, jsem novelu i přečetl. Že se jedná o dílo nadčasové jsem věděl, ale překvapilo mě jak svižný, hravý a čtivý je Dykův text, přečteno na jedno posezení. Kniha má natolik nosnou myšlenkou , že nic ze svého kouzla neztratí ani snad za dalších sto let. Bavila mě i samotná atmosféra, jež se vyznačuje pochmurnou a skličující notou, sem tam prodchnutou lyrickými momenty. Zajímavostí je význam a pochopení díla ve vztahu k tvorbě a životnímu postoji buřiče a básníka Viktora Dyka.

26.06.2023 5 z 5

Chřestýš Callahan Chřestýš Callahan Juraj Červenák

Přímočaré akční a hororové příběhy Chřestýše Callahana mě neskutečně bavily, možná jsem už něco takhle "jednoduššího" potřeboval k přečtení a vyprávění se mi strefilo přesně do vkusu. Když v druhé epizodě na scénu autor uvede hrdiny mého dětství, srdce mi zaplesalo radostí, jako po vyzunknutí dobré whisky. A protože westernů-hororů je pomálu, jako poctivejch chlapů v mexikánský hospodě, uděluji plný počet.

24.06.2023 5 z 5

Francii a světu Francii a světu Victor Hugo

Hugo byl velkým humanistou, vždy stojící za prostým lidem a ve svých básních jasně dokazuje svoji velikost a odkaz. Poezie jež byla jasným odbojem proti druhému císařství Ludvíka Bonaparteho, Napoleona III.

23.06.2023 5 z 5

Zločin Zločin Josef Karel Šlejhar

Syrové, brutální, zlé, beznadějné, temné, kruté, naturalistické. To je jen několik málo slov, kterými bych popsal toto pozdní Šlejharovo dílo. Ve třech epizodách, z jedné dědiny jejž vyprávěč projíždí, nám autor předloží, zhmotní neúprosně zlo, jež si lidé způsobují, explicitně a nekompromisně jak z pohledu zločince, tak jejich obětí. Druhý příběh o zedníku mě doslova svou brutálně zobrazenou scénou zaskočil a to už jsem leccos takového přečetl. Musím říct ,že číst to bylo celkem náročné a rozhodně nedoporučuji slabším povahám. Stejně jako můj oblíbenec Zola je Šlejhar naturalistou a aspoň svým popisem krutostí se svému známějšímu kolegovi hravě vyrovná a rozhodně stojí i dnes za přečtení. Pochvalu zaslouží také obsáhlý doslov.

16.06.2023 5 z 5

Řezník Řezník Alina Reyes

Mezi erotickými knihami se jedná určitě o to lepší, co u nás vyšlo. Příběh je prostoupen vulgárními až oplzlými částmi, ale zároveň je psán i poeticky, jazykem básnířky. Vyznění je dosti smutné, pokud jsem tedy správně pochopil. Určitě stojí za přečtení, už jen díky svému rozsahu novely nezabere tolik času, a rozhodně nemá čas začít nudit.

16.06.2023 4 z 5

V prach se obrátíš V prach se obrátíš Alan Moore

Tentokrát se příběhy odklánějí od hororu a Moore nám zde předkládá až dojemný konec mezi Bažináčem a Abby, který se odehraje v Gothamu. Na scénu vstupují dobří známí Batman a Jim Gordon a ukáže se i Lex Luthor. I když mám tenhle Moorův run radši v hororové poloze, tak i přesto hodnotím plným počtem, jelikož jde stále o vysoký nadstandart komiksové tvorby u nás vyšlé. Jsem zvědav na poslední knihu, kam příběh bude směřovat.

14.06.2023 5 z 5

Hejno vran Hejno vran Alan Moore

Geniální vyvrcholení a uzavření kapitoly s bojem proti všemocnému zlu s filozofickým přesahem o účelu zla ve světě. Bažináč se tímto dílem s okamžitou platností vyšvihl na vršek žebříčku mých oblíbených komiksových sérií. Jsem zvědav, co nabídnou následující příběhy, protože tohle epické dobrodružství se bude těžko překonávat.

31.05.2023 5 z 5

Pasažér 23 Pasažér 23 Sebastian Fitzek

Od Fitzeka mám už něco málo přečteno, hlavně v dřívějších letech jsem hltal jednu jeho knihu za druhou, a i když už jsem přesedlal na "vyšší literaturu", a než samotný příběh a zvraty na každé stránce, mě teď spíše zajímá forma, jazyk atd., tak pokud bych měl doporučit jednoho autora u kterého mám jistotu, že se budu bavit, napínat jak kšandy a otáčet jednu stranu za druhou, až ztratím pojem o čase, bude to právě Sebastian Fitzek. Prostě tenhle žánr mu jde a je dobře že se ho drží, protože v něm je králem.

19.05.2023 5 z 5

Povídka o sedmi oběšených Povídka o sedmi oběšených Leonid Andrejev

Sugestivní líčení o posledních chvílích sedmi trestanců odsouzených na smrt oběšením. Andrejev skvělé zachycuje myšlenkové pochody jednotlivých postav a jejich postoj k blízké smrti. Vyprávění je to temné, bezvýchodné a smutné a konečně odsuzující tento carský způsob poprav. Při konci života se Andrejev odklonil od bolševismu, ztrácí naději v lidstvo, opovrhuje životem a umírá.

18.05.2023 5 z 5

Prokletí Prokletí Alan Moore

S Bažináčem jsem kdysi začínal prvním dílem a byl to také jeden z prvních přečtených komiksů, který mě ne úplně přesvědčil ke koupím dalších dílů, ale dnes mám od Alana Moora přečtené všechny u nás vydané komiksy, až na sérii Swamp Thing, považuji ho za scenáristického génia, tak jsem si říkal, že na téhle sérii přeci jenom něco bude a jsem strašně rád, že jsem tak obrovskou chybu napravil a teď jsem začal od druhého dílu, který pro mě už byl o řád lepší, ale možná jsem jen více dospěl, abych docenil kvality Moorova runu.
Třetí díl jede ve všech příbězích v hororovém módu a zatím se jedná o nejlepší a nejděsivější díl ze série, uvidíme zda bude překonán. A poprvé se zde objeví John Constantine.

16.05.2023 5 z 5

Sebrané spisy I. Romanetta Sebrané spisy I. Romanetta Jakub Arbes

Sivooký démon je klasickým romanettem s pera Jakuba Arbesa, tajuplný příběh, pomalu se odhalující, závěr, kde vše do sebe zapadá. První noc u mrtvoly je kratší nocturno s až poeovsky hororovou atmosférou, i když toho se dočkáme až na posledních stranách. Aspoň se pousměj mi zase ze všeho nejvíce připomíná romány mého oblíbeného Zoly, o úpadku manželů následném vzepětí a končící tragicky. Arbes je velice čtivým autorem, jehož text je jakousi lahůdkou pro můj jazyk a vzpomínkou jak se kdysi psalo. Úplnou slastí by pro mě bylo, kdybych si od něj přečetl někdy čistě žánrový horor, protože tyhle části umí na jedničku, ale to by pak už zase nebylo romanetto.

01.05.2023 4 z 5

Mladá nevěsta Mladá nevěsta Alessandro Baricco

Postmoderní román s absurdními okamžiky napsaný originální formou, více než samotný příběh si zapamatuji právě autorovu hravost s textem, kdy plynule bez sebemenšího upozornění přechází z er na ich formu, z jedné postavy románů na druhou a i na samotného vypravěče, je vskutku zábavné. Vyprávění je na spoustě míst okořeněno o vkusnou erotickou vložku a filosofováním o existenci. Baricco je autor, který si řekl o mou pozornost a určitě si od něj v budoucnu mám chuť zase něco přečíst.

26.04.2023 4 z 5

Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Robert Louis Stevenson

Klasika viktoriánského hororu, rozsahem spíše delší povídka/novela, stránky ubíhají před očima a čtenáře nemá ani kdy začít děj nudit. Četl jsem vydání z r. 2020 od B4U Publishing s malebnými ilustracemi Maura Cascioliho a díky vizuálnímu provedení si kniha vysloužila plný počet hvězd.

23.04.2023 5 z 5

Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou Filipe Melo

Komiks jsem pořizoval, a byla to první věc, co mě na něm zaujalo, kvůli kresbě. Ta je naprosto nádherná, je detailní a vystihuje perfektně mimiku postav, barva, o kterou se postaral Santiago Villa, posouvá vizuální stránku do nebeských výšin. Musím uznat že jsem čtení dost dlouho odkládal, možná jsem od příběhu nečekal tak mnoho, jak se mi nakonec dostalo a musím přiznat, že scénář je prostě vtahující, k originálním hlavním postavám si vytvoříte vřelý vztah a čeká na vás spousta humorných okamžiků, akčních pasáží a odkazů na béčkové filmy. V třetím dílem dojde i na konečné dobrodružství nabité emocemi a jistou reflexí všech událostí.

20.04.2023 5 z 5

Čaroděj Čaroděj Vladimir Nabokov

Předobraz slavnější a delší Lolity, na půdorysu povídky Nabokov vypráví o posedlosti a touze staršího muže k nezletilé dívce, jazykové mistrovství a přímočarost Čaroděje s tragickým vyústěním, dělá z tohoto kratičkého díla, opět jak jsem si u Nabokova už zvykl, nevšední čtenářský zážitek.

19.04.2023 4 z 5

Madona zabijáků Madona zabijáků Fernando Vallejo

Nepříjemné syrové, nihilistické, frenetické čtení bez jediné rozdělující kapitoly. Mrtvoly a hniloba Medellínu se na vás doslova hrnou od začátku do úplného konce. Drsný styl a nekompromisní kritika Kolumbie je důkazem že autor se nebojí bodat do vosího hnízda. Samotný děj tu zase není tak důležitý, to co autor dokonale zvládá je přenesení pocitu hnusu a všudypřítomné smrti, z jazykového hlediska je kniha také velmi zdařilá. Občas je třeba si něco podobného přečíst a uvědomit si, jak se v té naší malé republice máme ještě vlastně dobře.

"Chudáci plodí další chudáky a bída další bídu a čím víc je bídy, tím víc je vrahů, a čím víc je vrahů, tím víc je mrtvých. Takový je zákon Medellínu, který do budoucna zavládne na celé planetě zemi. To si pište."

04.04.2023 4 z 5