Politre Politre komentáře u knih

Zabijácké eso Zabijácké eso Garth Ennis

Díl v němž na scénu vtrhne Paragraf 8, ten nejšílenější, nejnechutnější, nejperverznější tým superhrdinů, co jsem kdy na vlastní očiska viděl. Ennis se opět utrhl ze řetězu a přináší další porci poctivé zábavy, v mých očích je série už teď lepší než Preacher, a to Kazatel nejni zrovna nejslapčí kousek.

19.09.2023 5 z 5

Místní hrdinové Místní hrdinové Garth Ennis

Tak tímto dílem si mě Ennis získal. Bavil jsem se neustále, dialogy v sobě mají porci drsňáckyho humoru a gagy zase humoru černého, jak irskej Guinness. Partičku kolem Monaghana si nelze nezamilovat a autoři umí zahrát i na vážnější notu. V části z gothamského akvária a Hackenova běsnění jsem se dokonce hlasitě smál, což je asi nejlepším doporučením.

17.09.2023 5 z 5

Jeho Excellence Eugen Rougon Jeho Excellence Eugen Rougon Émile Zola

Asi bych nikdy neřekl, že mě bude bavit román z prostředí politických kruhů Francie 19. stol., to by ho ovšem nesměl napsat Zola, díky jeho mistrovskému vypravěčství mě vtáhl do děje a zase mě jednou přesvědčil o nadčasovosti jeho práce a že doba se mění, ale lidé zůstávají stejní. Eugen Rougon je obklopen ziskuchtivými "přátely" a stává se tak trochu jejich loutkou, což ho stojí místo na výsluní a za vším můžete hledat ženu. Zola pěkně vykresluje povrchnost a ovladatelnost politiků a mocnářů. Rčení "jednou si nahoře, jednou si dole" je pro tento román jak ušité.

17.09.2023 4 z 5

Cestička pavoučích hnízd Cestička pavoučích hnízd Italo Calvino

Působivá válečná novela s dětským hrdinou Pinem a jeho vnímání reality kruté doby bojů. Na to že autor napsal knihu ve 24 letech se jedná o vyspělý text, který je čtivý a syrový. Zabarvený doslov je doslova trapný, ale tak jsem se na závěr aspoň trochu zasmál, jelikož Calvinův příběh optimisticky rozhodně nekončí.

13.09.2023 4 z 5

Batman Mikea Mignoly Batman Mikea Mignoly Mike Mignola

Nemám zatím zkušenost s tvorbou Mikea Mignoly a jeho Hellboy universum asi zatím nehodlám navštívit, ale zajímalo mě jeho pojetí Batmana a propojení s mýtem Cthulhu. V prvním a nejdelším příběhu je nám předestřen alternativní předválečný Gotham a musím říct, že jak kresba tak příběh se povedl a Lovecraftovská atmosféra nečekané dobře funguje a podtrhuje temnost Gothamu. Druhý příběh o souboji Batmana s Jackem Rozparovačem je též na úrovni, atmosféra konce 80. let se na díle podepsala ve formě panelování i kresby, ale i tak je opět svět z doby konce 19. stol. zajímavý a originální. Poslední dva příběhy jsou kratičkými doplňky knihy, Svatyně i tak na ploše pár stránek dokáže vytvořit děsivou atmosféru.

11.09.2023 4 z 5

Blouznivý Rytíř Blouznivý Rytíř Jeph Loeb

Moje oblíbená autorská dvojice Loeb-Sale a jejich gothamský debut, v němž již ukazují svůj um a cit pro netopýří komiks. Všechny tři povídky jsou skvělé, druhý příběh Šílenství mě dokonce emocionálně zasáhl, za což dávám plusový body. Pozdějším plnohodnotným a delším příběhům se samozřejmě tato kniha rovnat nemůže, ale ve formátu kratších příběhů funguje skvěle a byla by pro všechny fanoušky Batmana škoda kdyby si jej nepřečetli.

07.09.2023 5 z 5

Konec stezky Konec stezky George Washington Ogden

Po delší době jsem dostal chuť si přečíst nějaký klasický western, právě proto jsem sáhl po Ogdenovi a jeho Konci stezky a věru dostal jsem přesně to, na co jsem dostal chuť. Napětí, romantika, odvážný šerif, prach a vyprahlé městečko, banda desperátů a konečná přestřelka, západ slunce. Román je čtivý a sem tam se autorovi podařili i slušné slovní obraty a přirovnání, např. "napjatý jako kůže banja na slunci" nebo "Kolem nich vládl hluboký noční klid, naprosto se nesrovnávající se zmatkem v lidských srdcí."

04.09.2023 4 z 5

Kyselina sírová Kyselina sírová Amélie Nothomb

Styl psaní Nothombové mě jednoduše baví, žádný zbytečný kecy okolo a rovnou se jde nekompromisně na věc. Předestírá zde vizi kruté reality-show "Koncentrace", která se inspiruje koncentračními tábory a nastavuje černé zrcadlo společnosti. Ano je to zahnané až ad absurdmum, kdy takováhle show by asi nikdy nemohla vzniknout, ale jako metafora o nás lidech, chování většiny je v některých dílčích věcech více než přesná a často hrůzně komická. Docela dobře by příběh zapadl do tv antologie Black mirror, takže pro fanoušky tohohle seriálu určitě doporučuji.

17.08.2023 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Murakamiho další samostatně vydaná povídka v krásném provedení a s plno ilustracemi Kat Menschikové, která se natrvalo usadí v mé knihovně. Samotný děj je pak typicky snové a tajemné vyprávění opředené "Kafkovskou" atmosférou podivna a absurdna, zdejší jednohvězdičkové recenze jsou mimo mísu a Murakamiho práce si je jistě nezaslouží a zbytečně zde pak srazí celkové hodnocení.

16.08.2023 4 z 5

Legenda o Lutheru Arkwrightovi Legenda o Lutheru Arkwrightovi Bryan Talbot

Arkwright Integral mě kdysi naprosto uchvátil (dodnes ho vidím mezi top 10 komiksy, co jsem kdy přečetl) a proto když Comics Centrum oznámilo vydání pokračování má očekávání byla maximální. A Talbot je bezezbytku opět naplnil. Propracovaný příběh, kresba, panelování a v neposlední řadě Velký formát jakému se nám díky Comics Centru dostalo, řadí dílo mezi zatím to vůbec nejlepší, co u nás tenhle rok na poli komiksu vyšlo.

10.08.2023 5 z 5

Batman: Tři Jokeři Batman: Tři Jokeři Geoff Johns

Za mně parádní kousek z edice DC Black Label. Děj, kresba a panelování dává vzpomenout na legendární Kameňák dvojice Alan Moore/Brian Bolland. Přesně ten typ komiksu s netopýrem, jak ho mám rád, temný, detektivní a drsný. Pomalu se odhalující zápletka, jak je to vlastně možné, že tu máme tři Jokery, se dle mého vyvedla a Geoff Johns to zdárně dovedl do uspokojujícího konce.

09.08.2023 5 z 5

Pan Gwyn Pan Gwyn Alessandro Baricco

Baricco mě opět přesvědčil o svém výjimečném umu napsat zajímavý a umělecký text s lehkostí jemu vlastní. Tentokrát vypráví příběh pana Gwyna, spisovatele jenž se rozhodne přestat psát knihy a místo toho portrétovat lidi. Nebyl by to Mistr Baricco, aby nezvolil nevšední a tajuplnou formu.

08.08.2023 4 z 5

Košík plný hlav Košík plný hlav Joe Hill (p)

První kousek Hillova vydavatelství je velice povedenou hororovou, brutální a vtipnou jednohubkou, která vámi prosviští jako obří tirák řítící se z kopce, kterému nefungují brzdy, přesně jak si Joe Hill při psaní scénáře přál. Intenzivní a černohumorný příběh korunuje svou "retro" kresbou Leomacs, která přesně plní účel a dodává tu správnou "devadesátkovou a béčkovou" hororovou atmosféru, kde šlo především o zábavu a zhnusení diváka.

07.08.2023 5 z 5

Krásná temnota Krásná temnota Fabien Vehlmann

Roztomile, brutálně temné, úsměvně, krutě přísné barevné pohádkové vyprávění malých pidilidiček z lesa s rozkládající se mrtvolou mladé dívenky. Jejich různé příhody nabývají na krutostech a bezcitných jednáních. Originální a zapamatovatelný komiks vedoucí k zamyšlení, co tím asi básník chtěl říci. Zajímavý komentář a výklad děje napsala Shaxx.

30.07.2023 5 z 5

Batman: Černé zrcadlo Batman: Černé zrcadlo Scott Snyder

Temný noir detektivní příběh, tak jak si to netopejr (tentokrát v podání bývalého Robina - Dicka Graysona) zasluhuje. Z první Snyderovy práce jež se mi dostala do ruky jsem více než nadšen, přesně takhle si představuji dobře odvyprávěný příběh, s velmi zajímavým a psychopatickým záporákem s "Dahmerovskou" vizáží. Jockova kresba parádní a druhý kreslíř odvádí také slušnou práci a právě dva druhy kresby dodávají komiksu ještě o to větší šťávu.

28.07.2023 5 z 5

Království tvé Království tvé Mark Waid

Mistrovské dílo superhrdinského komiksu, jenž svým vyspělým a až filozofickým scénářem vybízí k opětovnému přečtení. Když jsem poprvé spatřil kresbu Alexa Rosse skrze displej mobilu, tak sem si řek, kruci, to musím mít ve sbírce. Fotorealistické výjevy jaké nám nabízí Ross, odkazují k práci jeho velkého oblíbence Normana Rockwella a nejednou se mi až zatajil dech z té krásy barev čpící ze stránek. Už jen listovat knihou je pro komiksového fanouška lahůdkou a když vezmeme v potaz chytrý scénář, jedná se o jednoznačnou pětihvězdičkovou lahůdku, na které by si měl pochutnat každý fanoušek DC universa.

27.07.2023 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Dojemný příběh chlapce Conora, co přichází pomalu a jistě o maminku, o jeho cestě k poznání o nevyhnutelnosti smrti, na níž ho provází Netvor, mě zasáhl a musí každého, kdo ve svém životě přišel o takhle blízkou osobu. Formát knihy a fantastické černobílé ilustrace od Jima Kaye, jsou velkým plusem skvěle dokreslujícím atmosféru celého příběhu. Kniha je určena dětem a mladistvým, ale nic ze své hodnoty neztrácí ani pokud se knihu chystáte číst ve zralejším věku.

26.07.2023 5 z 5

Sigmundovy můry Sigmundovy můry Pavel Bušta

Zajímavá sbírka povídek, jejichž konce jsou kolikrát nečekané a tím se blíží k mistru krátkých vypointovaných příběhů Roaldu Dahlovi. Není zde vyloženě slabé povídky, naopak ty výborně převažují, náměty jsou různorodé a čtení mě bavilo po celou dobu.

24.07.2023 5 z 5

Sadistova bible Sadistova bible Nicole Cushing

Předně jsem rád za to, že nám Carcosa přináší i takováto díla, která by v běžném mainstreamovém nakladatelství horko těžko mohla vyjít, i když mé pocity po přečtení jsou rozporuplné. Nejvíce ze všeho mi atmosféra připomínala mistra splatterpunku Cliva Barkera a posledních cca 30 stránek "andělského porna" je opravdu silný šálek čaje. Dílko je pro mě možná až moc weird a zároveň se bere až moc vážně, oproti Tramvaji č. 1852 od stejného nakladatelství, která je odlehčenější a svou zvráceností a "Lovecraftovským" stylem psaní mě bavila více. A vliv Davida Lynche uvedeného v anotaci jsem tedy moc nepocítil, snad jen v postavě Reného. Suma sumárum kniha je to čtivá, dost krátká na to aby nezačala nudit, originální a bizarností dosti čpící na to, aby si své obdivovatele našla.

12.07.2023 3 z 5

Dopisy psané stoikem Dopisy psané stoikem Lucius Annaeus Seneca

Myšlenky a úvahy pozdního stoicismu a jeho praktičnost a aplikovatelnost do běžného života, jsou v téhle konzumní době plné snadno dostupných rozkoší a pomíjivé Štěstěny, to nejpotřebnější učení a poznání, jež spoustě dnešních jedinců chybí. Ale samozřejmě nejde jen o to knihu přečíst a uznat její hodnotu, ale na základě jejich poznatků i nastolit cestu k blaženému ctnostnému životu, duševnímu klidu a žití v souladu s přirozeností a očekávání smrti a smrt samotnou nebrat jako něco nutně zlého, a na konci se stát nebo alespoň přiblížit Senecova ideálu mudrce, protože i cesta je cíl. Jedna z myšlenkové nejbohatších knih, i přes stáří textu, dobře čitelné.

11.07.2023 5 z 5