PohadkyNovyVek PohadkyNovyVek komentáře u knih

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Musím říct, že jen pár knih jsem si v životě zatím užil tak moc - chvíli s ní prostě "žijete". Jsem rád, že jsem nečetl jako mladší, protože bych to tolik neocenil a nepochopil nejsilnější místa.
Mnoho z hlavních postav mě za srdce nechytlo, ale autor s nimi zajímavě pracuje a docela zdatně s nimi jde do hloubky jejich mentalit, filozofií a světonázorů, které se pak podnětně konfrontují. Na svou dobu se tu, řekl bych, objevují vynikají psychologické postřehy. Nejradši budu vzpomínat asi na sluhu Leeho, jehož rozmluvy nad životem (až na pár příliš patetických dialogů) byly pravou potravou duše a celkově mi byl nejsympatičtější. Vedle něj potom asi Sam, a i přes rozuzlení si čtenář oblíbí taky Cala. Psycho hooker Kate se zase stará o pořádné spády, napětí a drama, i když potkat byste ji určitě nechtěli. Za zmínku stojí také vykreslení oblasti Salinas, kterou vám autor prostě neskutečně prodá, protože je vidět, že to byla jeho srdcovka.
Linka s bratry dvou generací, jež zpodobňují linie Kaina a Abela je samozřejmě silný motiv, který se zdařile realizoval.
A nesmím zapomenout na to velké poselství = TIMŠEL.

04.03.2020 5 z 5

451 stupňov Fahrenheita 451 stupňov Fahrenheita Ray Bradbury (p)

"Vždyť ani tenkrát, před dávnými a dávnými časy, když jsme měli knihy po ruce, nevyužívali jsme toho, co jsme z nich mohli získat."
Veledůležitá kniha, které velmi pomáhá její jednoduché provedení - není dlouhá, ani příliš složitá, za to poví hodně. Majstrštyk oslavující bohatství lidského ducha a kultury, který varuje před jejich absencí.
Oproti další velké anti-utopii té doby, Orwellově 1984, kdy byl civilizační úpadek zaviněn krutou a cílenou totalitní represí, to tady autor pojímá jinak - lidstvo vcelku dobrovolně postupně zblblo a nevšimlo si toho, a systém tomu jen rád přihrál pod kotlem (v knize především naruby obrácenými požárníky). Často zmiňovaná "nadčasovost" je tedy opravdu na místě, tenhle scénář jak z filmu Absurdistán jistě není nepředstavitelný.
Ač v poválečném období vzniku těchto dvou velkých knih byla první zmiňovaná více aktuální, dnes možná vede tato (ač Velký bratr samozřejmě nikdy nespí...). Ještě si dovolím jednu citaci: "... před Kristem žil jeden strašně hloupý pták jménem Fénix, vždycky za pár století si vystavěl pohřební hranici a sám se na ní upálil. To byl určitě příbuzný člověka."
Ach jo :))

19.09.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nejčastěji hodnocená kniha zde na Databázi knih.cz - Jsem rád. Ač si myslím, že svou zadumaností a melancholií je dětem přístupná spíš výjimečně; její myšlenky i atmosféru docení především dospělá duše, přestože jde o pohádku. Autor si zde krásně hrál (viz zapojení kresby do textu ala hádanka s kloboukem v hadovi). Krásná kniha, které opakovaně obohatí při každém návratu k ní!

05.09.2020 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Lidičky, prosím vás, všichni, kdo měli tuhle knížku u maturity protože byla krátká - jestli už od školních let uběhlo dost doby, ještě jednou se k ní vraťte.
Osmnáctiletej capart ji těžko takhle brzo docení, ale s odstupem času musím po nedávném přečtení uznat, že jde o jednu z nejlepších českých knih, jakou jsem kdy četl.
Krásný jazyk, čtivé, autentická atmosféra, dobrý příběh, citlivé, chytré i zahloubané - tím vším tomu odpustím, že to skoro až oslavuje pomstu, což snad není pravda, ale může to tak vyznít.
Je to opravdu umělecké dílo, které je navíc přístupné skoro každému (neodradí délkou ani obsahem); věřím, že je nás tu hodně, kdo to od střední vůbec nezvažoval znovu číst, proto si dovolím apelovat: NEPROHLOUPÍTE. Fakt vynikající kus :)

28.01.2022 4 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Když opominu hlavní vyústění, ze kterého nemůže než mrazit, musím říct, že kniha opravdu šlape jako román. Oproti filmu, který všechny boční epizody sotva nastíní a žene se k velkému finále milostného trojúhelníku, si autor dává na čas a čtenáře ponořuje do prostého života Brooklynu v pozdních 40. letech s odskoky na odlišný Jih. Ta atmosféra opravdu dýchá! No kde jinde můžete poslouchat znuděnou židovskou mládež, jak se na pláži Coney Islandu trumfuje s tím, kdo má znepokojivější výsledky své psychoanalýzy? To je hotová muzejní relikvie toto :) Koho by to napadlo do knihy, kde se hlavní pointa ukáže při vzpomínkách na nacistické Polsko?
Bavilo mě pomalé stupňování napětí toho, jak se Nathan jen velice pomalu odkrývá z velkého světáka a sympaťáka na něco podstatně jinačího - víte to takřka od začátku, ale až na konci knihy to je vše vyřčeno a rozřešeno - a moje reakce nebyla ve stylu: "Jo, to bylo hned jasný," ale spíš "WOW!!!!! Fakt hustý..." :)) I Sophiina fixace na něj je dobře provedená, vzhledem k traumatu a pocitu vinny se kterým žila. Ono takovéto "nezasloužím si nic lepšího" je bohužel velmi časté mentální paradigma lidí, co se nevyrovnali s vlastními přešlapy. A tady bych slovem "přešlap" tragicky podhodnocoval událost její volby.
Čtení mi trvalo déle, určitě to není oddychová jednohubka, přesto mi autorův styl psaní seděl a přišel moc zajímavý. Určitě jedna z opravdu dobrých knih, které jsem moc rád, že jsem si mohl přečíst. Silný příběh, plíživá eskalace napětí a vyústění, které vás dostane do kolen. Motiv dilematu krutého jako krutost sama a toho, jak to v člověku navždy nenávratně zničí vše lidské, je něco, co ve vás zůstane, a může přinést pokoru. A to je velký.

20.03.2020 4 z 5

Váhám mezi 2 a 3 hvězdami, ale pro ten neúměrný hype a popularitu téhle knížky se bez té třetí obejde. Byl to průměr. Setkávání se s přelomovými okamžiky/postavami minulého století byl tak moc vykradený Forrest Gump, že to těžko lze docenit, zrovna tak humor ani čtivost nebyla na žádné závratné úrovni (přestože určitě místy pobavil). Další autorovy počiny asi neotevřu.

07.09.2020 2 z 5

Pohyblivý svátek Pohyblivý svátek Ernest Hemingway

Poprvé se mi něco od Hemingwaye opravdu líbilo! Je to svižné, upřímné, všímavé, zajímavé, někdy hrubé, ale vždy čtivé - a zasazení v místě a čase nemá co do atmosféry konkurenci (taky se vám kolikrát vybavila Woody Allenova Noc v Paříži?). Hem jako chlap trochu svině, ale v jeho době to asi nepůsobilo tak nesympaticky jako dneska. Symbolicky jsem měl šanci dočíst poslední kus při zájezdu do Paříže v parku před Louvrem, to bude vždy patřit k mým oblíbeným a ceněným zážitkům, díky kterým jsem "byl v knize" ještě o něco víc.

01.08.2021 4 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Samozřejmě geniální, významné, předběhlo dobu atd., to všechno všichni víme :)
Ale moc často tu (ani jinde) nezaznívá, že to není bůhvíjak literárně záživné - místy je psaní až průměrné. Postavy nehluboké, všechno slouží jen jako nástroj k vyjádření těch stěžejních a přelomových myšlenek, které opravdu klobouk dolů - dodnes zásadní, dodnes aktuální. Autor šel v rozpracování tak hluboko, že si neodpustí ani závěrečný dovětek, kde nás o newspeaku do detailu poučí.
Ale to, že si knihy považuji a jsem rád za možnost si jí přečíst neznamená, že mě její čtení v nějakém bodě uchvátilo či pohltilo. Tak to prostě nebylo, ačkoliv já osobně byl s drsným závěrem příběhu spokojený.

29.01.2021

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

"Země, která dovedla vytvořit nejkrásnější dětství a nejsvěžejší stáří, má jistě něco nejlepšího v tomto slzavém údolí."
Díky Českému rozhlasu za zpřístupnění skvěle namluvené audio verze (čte Lukáš Hlavica)! Čapkovi dojmy ze sto let staré Anglie jsou velmi zajímavé, když budete porovnávat s dneškem - jak si láme hlavu nad komerčními ulicemi Londýna, ve kterých chybí sousedské potkávání a tlachání? To by mu soudobá Evropa moc nechutnala :) Ve všech zastávkách najdete nějaký zajímavý moment, třeba u Hyde Parku otření se o nerovnost žen z důvodu "nedostačujícího orgánu", za který označí příliš jemné hlasivky :))) (v kontextu doby mimochodem velice liberální přístup!) či zmínka o pochybnosti skutečné existence Williama Shakespeara.
Navštíví i Liverpool, Oxford, Cambridge a další, ale většinou do hloubky nejde, přesto je tam řádka pěkných spisovatelských obratů, které to povyšují nad běžnou cestopisnou reportáž. Výjimkou budiž úsměvná závěrečná polemika o národní povaze tiché, ale gentlemanské. Obdiv k Británii Čapek na mnoha místech neskrývá, dívá se na ni jako na staršího sourozence; vzor, o který se lze opřít (což mu vzhledem k Mnichovské dohodě muselo na sklonku života zlomit srdce), přesto nezapomíná vyjadřovat lásku k vlasti a dodat naší malé zemi patřičné povzbuzení. Moc příjemné!

20.03.2020 3 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Čte se pěkně, vypravěčův nihilismus je spíš rušivý a nepřesvědčivý (s ohledem k dnešku, v 94 grunge roce byl předpokládám aktuální), ten švih a čtivost pramení odněkud jinud. První půlku jsem slupl jako malinu, zbytek trochu méně záživný, ale vyloženě slabých míst tam bylo málo.
Přestože světonázorově mě autor míjí, psát umí a jdu zkusit další dílo.

24.10.2022 3 z 5

Ortel Ortel Franz Kafka

Za tu chvíli čtení to strhne hned několika směry, a celou dobu mám pocit, že je to celé jen nějaká kamufláž, co mezi řádky zpodobňuje a ukrývá tajemství. Tahle mnohovrstevnatost dělá z autora literárního mistra! A jako bonus je to velmi čtivé, což aby člověk pohledal.

18.10.2022 4 z 5

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

No tedy, pocitů je více, ale kniha se mi především nelíbila.
Až zhruba do tří čtvrtin se mi ani bůhvíjak nečetla (dočítal jsem s dlouhou pauzou až napodruhé), každopádně všechno to napětí co buduje většinu knihy zanechá ve finále spíš pachuť na duchu než cokoliv jiného. Nad významovostí syrového a naturálního (pohanského?) závěru se jistě můžeme rozplývat, ale přišlo mi to tak nějak neodůvodněně zvrácené a duchařsky nafouklé nic. Co to proboha glorifikovalo? K čemu to celé bylo?
Autor o necelých 20 později vydal jednu z mých nej. knih Na východ od ráje - lze to tedy snad brát jako fázi rozepisování se v hlubších sférách, zmateném lidském nitru a odlišnosti světonázorů, jak poté v plné palbě v tomto geniálním díle použil. Tudíž budu tenhle ranější výplod respektovat jako schůdek v procesu růstu směrem k lepším výtvorům a výkonům.

29.12.2020 2 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Dílo významné především jako důležitá výpověď doby (cenzura za kancléře Bacha), vhodné do školních osnov jako přístupná četba pro všechny ucha, aby vnímali rozdíl mezi demokracií a tím, co tu bylo předtím. Co se čtení samotného týká, je to příjemná rýmovaná jednohubka, ale nic, co by stálo za opakovanou četbu. Mimochodem, politické umlčování umí být mnohem nechutnější, než čeho se z popisu dočkal Havlíček - ani asi nevěděl, jaké má "štěstí".

20.12.2020 2 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Výborné lyrické dílo až pohádkového rázu, stručné a dobře čitelné se zajímavým závěrem. Šlo snad o autorovo přemítání, o kolik by život byl snazší, kdyby se býval nepouštěl do boje se státním aparátem?

27.10.2020 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

(SPOILER) Takový krátký, obdivuhodně napsaný rozklad a pád až příliš citlivé duše. Neúspěch na poli lásky, kterou mladík při svém romantickém vnímání světa pociťuje tolik neúnosně, až je svou jemností (neslučitelnou s požadavky reality a neschopností zatvrdit se) dohnán k tragédii. Kvalitní a přitom přístupné čtení, zápletku od běžného romantického dojáku odlišuje značná hloubka a pěkný jazyk. Nejhezčí pro mě byla první část (než začne hrdina propadat své melancholii) s krásnými filozofickymi postřehy a vůbec dojímaním se nad krásami světa. Forma deníku mi vyhovovala, dobře to tím ocejpalo :)

13.09.2020 3 z 5

Démon alkohol / Tulák po hvězdách Démon alkohol / Tulák po hvězdách Jack London

Tuhle dvojknihu jsem četl jako mladší, a přiliš jsem si čtení neužil, tak je otázka, nakolik hrál roli věk a zaslouží si zopakování? Ale právě proto jsem od té doby k Londonovi netíhl..
U démona byl zajímavý popis pomalého rozjezdu závislosti na alkoholu. Tulák byl s těmi výlety "jinam" určitě supr námět, ale prostě mě nijak hlouběji neoslovil a nezaujal.
Možná někdy zkusím znovu, možná ne.

20.10.2022 3 z 5

Hlášení El Grecovi Hlášení El Grecovi Nikos Kazantzakis

Celý život čekám na román, který by mě tak moc oslovil - lidsky, na duchu, rozumově i srdcem.
Již během čtení se stal mou nejoblíbenější knihou a to i přesto, že závěry, ke kterým po náročném celoživotním růstu a hloubání autor dochází, s ním nutně do puntíku nesdílím. Každopádně upřímnost a hloubka hledání, jakou brilantně popisuje a podstupuje, mě napříč knihou opakovaně zanechávala v úžasu - nebylo snad kapitoly, jejíž některou pasáž bych netesal do kamene. Literární skvost.
Úžasná reflexe, krásný duchovní souboj, nebesky poetické, historicky zajímavé. Odvážné otestování toho, co je to člověk, jeho svět a jeho život, zápas s Bohem, neúnavné hledání pravdy, spousta geniálně vystižených myšlenek i za cenu nějakého toho rouhání.
Nechápu, že kniha není věhlasnější, svým širokým záběrem a důležitostí její výpovědi bych se ji nebál pasovat na jednu z nejzásadnějších knih 20. století. Kdo ví, zda se ještě někdy dočkám takhle skvělého čtení? Ano, až TAK to bylo dobré.

08.08.2021 5 z 5

Cizí žena a muž pod postelí Cizí žena a muž pod postelí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Už déle jsem chtěl zaplout do Dostojevského a jsem rád, že jsem zvolil tuhle nenápadnou a lehce čitelnou možnost. Okamžitě jsem si zamiloval jeho styl psaní, který pro mě zatím skoro nemá konkurenci! Bystré, vtipné, originální, překvapivé. Velice se v hodnocení jednotlivých povídek shoduji tady níže s uživatelem LotusFlower, nejvíc se líbila Nežná, Cizí žena a muž pod postelé, Krokodýl a Mužik. Ostatní trochu méně pamětihodné, ale vyloženě špatného nic :) A teď teda hurá na ty jeho velká díla...

04.03.2020 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Četl jsem v pubertě, vzpomínky jsou jen obecné a samozřejmě hnusné, ale jako mrazivý náhled do něčeho (drugs), někdy (70s) a někde (Berlín sídliště) asi posloužilo dobře..

19.10.2022 3 z 5

Ve vyšším zájmu Ve vyšším zájmu Alexandr Isajevič Solženicyn

Pěkně napsané, dobrý vhled do sovětského komunismu z několika odlišných perspektiv, důležitá stopa pro tuto etapu.
První povídka měla nejlepší atmosféru, druhá byla nejhezčí, třetí příjemná jednohubka s trefnou kritikou.
Klidně bych dal 4*, ale z úcty k větším dílům, které jsem tak hodnotil, nechávám jen lehký nadprůměr.

19.10.2022 3 z 5