Ortel

Ortel https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36782/bmid_ortel-WBc-36782.jpg 4 245 23

Brilantní povídka zachycující tragické vyrovnání s tíživou, zdánlivě harmonickou skutečností. Povídka vyšla ještě za autorova života a je spolu s Proměnou, s níž je spjata i námětově, významným mezníkem v Kafkově uměleckém vývoji.

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Vyšehrad

Das Urteil , 1913

000nugatovej
15.12.2023 5 z 5

O čem to Je? Že by o ...? Nebo o ...? Možná o ... A ten konec!
Prostě Kafka je borec!

Vera Silent
13.02.2023 2 z 5

Toz super, ze se Kafka v tomto delirium vyhrocenych a paradoxnich emoci behem jedine noci nasel, ale me si tim neziskal. Pry jde v nemecky mluvicich zemich o Kafkovo nejvice interpretovane dilo. A pritom takova blbost, co... To s tim broukem se mi libilo vice.

PohadkyNovyVek
18.10.2022 4 z 5

Za tu chvíli čtení to strhne hned několika směry, a celou dobu mám pocit, že je to celé jen nějaká kamufláž, co mezi řádky zpodobňuje a ukrývá tajemství. Tahle mnohovrstevnatost dělá z autora literárního mistra! A jako bonus je to velmi čtivé, což aby člověk pohledal.

dr.horrible
07.05.2022

Dekel pod autobusom.

Percabethka
15.07.2021 5 z 5

*čteno v originále*
Ať už čtenář v díle vidí popis stařecké demence, odkaz na Kafkova všemocného otce, nebo jen psychologický text o člověku žijícím ve stínu někoho, kdo ho ovládá a zároveň rozumí jeho vztahům a myšlenkám lépe než on sám... je tahle knížečka výborná!

Munchkin451
30.06.2021 4 z 5

Zanechalo to ve mně mrazivý pocit... jako všechno od Franze Kafky.

Kopta
10.02.2021 4 z 5

Krátké a úderné. Silné. Věc, která je sice spletitá, ale krátká, takže netrvá příliš dlouho na to si ji dát znova je z žánru mých oblíbených. Kafka napoprvé potvrzuje pro mě v celku příjemný a čtivý styl. Ale bude hodně záležet na délce. Ortel je v tomto trochu jedinečný.

Česneksmedem
09.02.2021 4 z 5

Povídka je to neveselá jako kasematy špilberské.
U Kafky si dovolím konstatovat, že v rámci zachování duševního rovnováhy (dle mého subjektivního názoru) stačí když kape a neprší. Takže povídka je svým rozsahem tak akorát.

majdazee
28.10.2020 4 z 5

Lehce zvláštní a temná povídka, která by neměla chybět ve sbírce žádného fanouška Kafky. Není tak známá jako Proces nebo Proměna, zato je ale krátká a přečtenou ji máte za chviličku :)

iz67
27.11.2019 5 z 5

Nadherna věc. Tak krátká a tak úžasná. Co jsme? To, co si myslíme my nebo ti druzí? A je naše bezpečné okolí a prostředí vubec bezpečným? A máme tu vůbec šanci?

Ellen16
17.11.2018 3 z 5

Strašně zvláštní povídka, vůbec nevím, co si o ní mám myslet. Čtenář má o životě postav, které jednají velmi zvláštně a naprosto nečekaně velmi málo informací a konec je ještě více nepochopitelný, než předchozí děj.

haracky
13.09.2018 2 z 5

Temné, ale asi jsem to nepochopil.

Damato
22.03.2018 5 z 5

Tak jsem si opět během krátké četby této povídky pěkně vykoupala dušičku v marastu jménem život. Vždycky po přečtení Kafkových děl mám chuť nebýt. Ale jak to takhle mohl napsat- prostě i když se vám chce u čtení brečet, řvát jak na lesy o tom že to tak nemůže přeci sakra takhle být- ono to tak ale je, ale pořád čtete dál, až do té tečky za poslední větou...

dalibor123
01.03.2018 4 z 5

Líbilo se mi to, rozhodně víc než Proměna :)

holkaslebkou
12.06.2016 5 z 5

Tuhle povídku nenapsal on.. To ona napsala Kafku.

ZuzziŠ
09.03.2016 5 z 5

Po první větě přišlo zklamání: tato povídka nezačíná proměnou v brouka nebo uvězněním, ale konstatováním, že je neděle dopoledne. Od autora dvou nejlepších prvních vět v historii literatury jsem zkrátka čekala víc!
A pak to pokračuje obrazem idyly a milosrdenství, zkrátka krásné nedělní dopoledne, a najednou střih, rána, žádná idyla, a pak bum, bác, ratatata, žádná idyla, ale střední část taky neplatí, všechno je jinak, a já se ptám, o čem ta povídka vlastně je?
Jednu hvězdičku uděluji za trefné poznámky a krásná přirovnání, čtyři za to, že si mi toto dílko nesmazatelně vrylo do paměti, asi si ho přečtu ještě milionkrát a ještě miliardakrát budu řešit, co tím básník chtěl říct, a vlastně už teď se modlím: kéž si nikdy neřeknu, že je to jako z mého života!

sandra.sancho
31.12.2014 2 z 5

Sice mě to moc mrzí, ale vůbec jsem nepochopila co tím chtěl říct. Oproti proměně, kterou jsem četla 2x a byla naprosto skvělá mě tolik nenadchla. Ale určitě jí dám znovu šanci a ještě si jí někdy přečtu a snad už pochopím ..

InesRodriguez
06.02.2014 5 z 5

Hluboké a mrazivé. V určitém smyslu na mě Ortel zapůsobil dokonce víc, než Kafkova Proměna.

bornthisway
15.10.2013 5 z 5

15 minut četby, kterých se vryje do paměti na hodně dlouhou dobu.

Miken008
08.08.2013 4 z 5

Krásně napsané, jednoduché :) Pointa mi sice na konci ušla, ale to vůbec nevadí :)

Franz Kafka
rakousko-uherská, 1883 - 1924