Pistácie Pistácie komentáře u knih

Hezčí svět Hezčí svět Barbora Šťastná

Tohle je úplně jiný šálek kávy, než na který jsem od autorky zvyklá. Ale mile mě to překvapilo. Příběh je čtivý, zajímavě propletený. Je to těžké rodinné téma, kde se neustále odkrývají nové rány a tajemství, ale i tak se mi to dobře četlo (dramata mě nevadí). Jediné, co mě vadilo, je přílišná předvídavost. Není vůbec těžké odhadnout při všech zápletkách, kam se bude příběh dále ubírat. Ale to mě neodradilo. Hlavní hrdinka mi byla celkem sympatická.
P.s. jo a štve mě, když se na nějakou knihu těšim tak moc a čekám na ní dlouho a pak ji během chvilky přečtu. Ale to je můj problém a známka, že mě kniha fakt bavila. :D :)

15.10.2020 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Od autora jsem přečetla téměř vše a patří k mým oblíbencům. Tuto knihu ale považuji za slabší. Uvidím, zda si vůbec za pár měsíců vzpomenu na dějovou linku. Všechny postavy mi přišly krajně nesympatické. Nefandila jsem ani hlavní hrdince, která by si zasloužila sympatie za to, čím procházela. Naopak se vrhala do výrazně absurdních románků, chovala se divně a její myšlenkové pochody mi byly cizí. Jediné, co mi bylo blízké, bylo prostředí Krumlova, mého oblíbeného města. Škoda jen, že ho autor více nevyužil a nepopsal detailněji. Klidně bych se tak v knize déle toulala uličkami a užívala si to místo.

08.07.2020 3 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Autor mě každou další knihou nepřestává překvapovat. Příběh je zasazen do opravdu nezvyklého prostředí. Celou dobu jsem přemýšlela, jestli je to podle nějakých skutečných událostí a dochovaných dokumentů, nebo si autor linku Pierrota a jeho tety, která slouží v sídle vůdce, jen vymyslel. Každopádně je zde velmi věrohodně popsáno a vykresleno to, jak malý kluk dokáže vyrůst a jak je ovlivňován díky přítomnosti zla.

08.07.2020 5 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Navzdory tomu, že je to delší a náročný text, četlo se to dobře. Opravdu poutavý příběh, který mě vtáhl do děje už první větou. Myslím, že jsem podobný román nikdy nečetla. Jsem ráda, že se mi dostal do rukou. Dala jsem si s tímto příběhem na čas, četla pomalu a nechala se celou záhadou unášet jako na vlnách. Dokonce ani velká změť postav mě neodradila, a naopak jsem si i tak temný a chaotický příběh užila. Tuto knihu nenechte bez povšimnutí.

05.05.2020 5 z 5

Tři ženy Tři ženy Lisa Taddeo

Senzace roku 2019? Vážně? Pořád jsem čekala, kdy to přijde a já si řeknu ANO, to je ten důvod, proč je to takovou senzací. Ale nepřišlo to. U mě ten moment nenastal. Všechny příběhy (a pokud jsou opravdu odrazem vyprávění skutečných žen), jsou zajímavé, silné, emoční, nevšední. Ale nějak mě ani nejeden nebavil tolik, aby mě kniha přesvědčila. Nebo to bylo možná tím, jak to bylo sepsané a seskládané. Nevím. Nedokážu říct. Ale občas jsem se do čtení nutila. Nebavilo mě to tolik, jak jsem očekávala. Myslím, že marketing tu hrál silnější roli, než celý obsah knihy. Takové knihy mě pak zamrzí. Vím, že už se k ním nevrátím.

04.03.2020 3 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Čekala jsem asi trošku něco jiného. Začátek se tak napínavě a slibně rozjížděl, ale pak to sklouzlo úplně k jiné dramatické lince, než jsem chtěla. Což je někdy možná pro čtenáře dobře. Ale sem se mi to úplně nehodilo. Přišlo mi, že to napětí se tak dlouho připravovalo, až to až moc rychle vygradovalo a skončilo. Jakoby autor nevěděl, jak to dobře zakončit, nebo nakonec zvolil úplně jinou variantu a razantně ji ustřihnul. Konec se mi nelíbil. Nemůžu říct, že by se kniha četla špatně. Ale k této knize už se asi nevrátím.

21.02.2020 3 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Inspirativní čtení, které nutí ihned vstát a jít něco dělat. I kdyby se měl jít člověk jen projít, uvařit nový recept nebo udělat pár kliků. Zároveň probouzí kreativního ducha. Po celou dobu jsem měla pocit, že chci jít kreslit, psát, stříhat, patlat, pracovat, dělat něco manuálního... kniha vás nenechá usnout na vavřínech. Je plná zajímavých rad a inspirativních citátů.

04.10.2019 5 z 5

Asi jsem měla opět velká očekávání nejen díky velkému propagování ze stran lidí, kteří to sdíleli na Instagramu. Téma letuškování mě dost zajímalo a těšila jsem se na jiné pojetí zákulsních vyprávění z pohledu letušky. Ale čekala jsem více příběhů z prostředí letadla, klady i zápory, smutné i veselé storky. Líbí se mi, že je kniha popisována volným a lehkým stylem. I vulgárnosti se sem hodily. Ale obsahově jsem asi čekala víc o letuškování a ne příběhy o jídle, o chlastačkách a vyspávání.

27.08.2019 3 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Bála jsem se. Marketing dělá často víc než potom samotný obsah, u kterého jsem se několikrát spálil. Ale tady musím dát za pravdu marketingové strategii. Bylo to skvělé. A jsem ráda, že jsem se nenechala odradit. Občas je to pěkné scifi a filozofickými úvahami, ale když jsem se naladila na tuhle vlnu, že nepůjde o cisty Roman z prostředí vesmíru, cítila jsem lehké souznění. Na konci jsem se už ale placala a doufala v hladké a pozitivní přistání. To se nekonalo.

13.06.2019 4 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Začátek mě spíše odrazoval. Nečekala bych to, ale dokonce mě vadilo i to, že chybí uvozovky u přímé řeči a jsou tam jen ledabyle naznačené kapitoly. To jsem nakonec přestala po pár stranách vnímat a přišlo mi to, že to tady tak má být přirozeně. Že to patří k severskému stylu a minimalismu, který je provázen celou knihou, nejen v příběhu, ale i v typografii, na obálce, zkrátka skrz celým zpracováním.
Do příběhu jsme se zakousla. Chtěla jsem vědět, jak dopadnou nejen vnitřní boje, ale i osudy obou hrdinů, kteří vedle sebe přežívají a snaží se něco vybojovat. Pořád jsem ale nevěděla, co to je. A to mě hnalo dál ve čtení. Celou dobu jsem se bavila jednou věcí. Jak se neustále prolévají vínem nebo ginem. Až neskutečně moc. Konec mě zas tolik nepřekvapil, protože se to dalo vyčíst z nepatrných náznaků, myšlenek a chování, které hlavní hrdinka postupně odkrývá.

12.05.2019 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

No, ehm. Líbily se mi dvě věci. Za prvé se to čte dobře. Je to celkem zajímavý příběh z prostředí PR a žurnalistiky. Za druhé je zasazený do mé oblíbené Kodaně, kterou jsem navštívila, a tudíž jsem mohla vzpomínat na všechna zmíněná místa v knize.
Co se mi nelíbilo? Jako by snad ani nedělali korektury po překladu knihy. Strašně moc chyb a komolení. Dále jsou tam divné přeskoky. Na jednom řádku jsme v jedné scéně, a ihned potím už jinde. Je lepší, když se to oddělí mezerou, nebo alespoň odstavcem, aby se v tom čtenář úplně neztrácel. O naprosto předvídatelném ději ani nemluvím, Samá klišé a zápletky jak z telenovely. Je to průměrný příběh zasazený do krásného dánského města. Není to Shakespearovské dílo, ale najde si své čtenáře. Dobrá oddechovka a romanťárna. Nic víc nic míň. Ale v době marodění se mi to hodilo, že jsem u toho nemusela moc přemýšlet. Nebo spíš vůbec.

19.01.2019 2 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Čtení, od kterého člověk nesmí moc očekávat, jen se uvolnit a začíst se. Prolíná se tu dost postav a dějových linek, ale na to si čtenář brzy zvykne, a rychle se zorientuje. Bavilo mě to, i když tu byly občas absurdní okamžiky (na které jsem u autora zvyklá). Některé příběhy mě bavily více a jiné méně, ale celkově se to dobře četlo a rychle to ubíhalo. Žádné nudné dlouhé pasáže, i když tloušťka knihy napovídá něco jiného. Je to dobré. Nic víc, nic míň.

31.12.2018 3 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Teda tahle autorka je neskutečná. Ani jsem nevěděla, že jde o young adult literaturu, když jsem jí četla. A nepoznala bych to. Její vyjadřování, slovní zásoba, a příběh, který sepsala, to je něco neskutečného. Ta holka má talent, a těším se, až ho zúročí i u dalších knih. Je to opravdu depresivní, a chvílema jsem měla co dělat, abych také nespadla do nějaké podobné depky, ale zároveň si myslím, že to může spoustě lidem pomoct. Ti, kdo si prochází podobnými příběhy a emocemi, si myslím, že to může být skvělá kniho terapie. Opravdu, upřímně. Pokud má někdo problémy v rodině, s úmrtím, s vlastními myšlenkami a sám se sebou, tahle kniha může dobře provést bolestivými situacemi. Já nejsem odborník, ale za sebe bych si jí troufla doporučit. Konec mě teda celkem i nemile překvapil, ale ne vše končí šťastně a idylicky, a myslím, že takové poselství chtěl předat i autorka. Dlouho jsem knize odolávala, ale nakonec jsem ráda, že se mi dostala do rukou.

26.12.2018 5 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Co dodat. Kvalitní dílo plné emocí, vztahů, různorodých prostředí, a hlavně rodinných pohrom a tragédií. Dita opravdu umí psát a všechno tak horlivě dostat na papír. Její hrdinky mě vždy vytáčí, ale nemohu přestat číst až do konce. Deníková forma škrabopisu psaného na koleni ve cvokárně byla opravdu autenticky podaná. Wow.

27.11.2018 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Kolikrát si při čtení říkám, že se takové hrůzy přece nemohly odehrát, ale důkazy a historie mluví jasně. I příběhu z této knihy máme spoustu důkazů (fotografií), jak takové místo vypadalo, a co tam asi lidé zažívali. Fascinuje mě, jak to dnes dokáží lidé i po tolika letech, z vyprávění druhých, popsat skoro do malých detailů. Při čtení mám někdy pocit, jako bych tam s nimi byla, a kdykoliv se blíží nebezpečí, nebo možnost nějakého odhalení, a strach ze smrti, úplně se při čtení chvěju. Tohle dokáže jen kniha. Úžasně sepsáno.

01.10.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Na jednu stranu je to příběh dechberoucí, skoro z toho jde až husí kůže kolikrát. Zajímavé je, že je to už starší kniha, která má prostě svoje kouzlo. A svým způsobem mě bavila. Dystopií jsem moc nepřečetla. V hlavě mám spíš jen Farmu zvířat a 1984, obojí od stejného autora. Ale tohle bylo něco jiného, asi umocněno tím, že se zde obtiskla společnost, která hledí na ženy z mnoha různých pohledů a společenských žebříčků. Na jednu stranu by to mohlo vypadat spíš román o ženách a pro ženy. Ale tak to není. Je to hodně o rozdílech pohlaví, společenském žebříčku, postavení a životních hodnotách. O tom, jakou společnost my tady neznáme, ale určitě už v historii dřív podobně vypadala.

28.06.2018 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Autorka opět nezklamala dechberoucím příběhem. Zpočátku jsem netušila, do čeho jdu. Ale po pár kapitolách mi to došlo a nemohla jsem se odtrhnout. Sisi mi byla první stránky děsně protivná, ale pak jsem pochopila proč. A nejde ji nelitovat a neprožívat s ní každou chvíli a všechny ty emoce. Někdy jsem měla chuť to zakřičet do knihy za ní, to trápení a smutek. Ale nešlo to.
Je to tak smutné a čtivé zároveň. Takové knihy mě baví nejvíc. A pak, že česká literatura není dost dobrá. Naopak.

07.06.2018 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Dlouho jsem si na ni brousila zuby, počkala jsem a vyplatilo se. Příběh mě ihned vtáhl do příběhu. I když jsem nedávno četla dost podobnou knihu (Podivuhodná odhalení Artura Peppera), stejně mě tento děj nezklamal ani trochu. Rozhodně mě bavil víc jak výše zmíněná kniha. Která ještě navíc možná z této čerpala a vycházela. Každopádně, tohle byl skvělý příběh a věřím, že takových lidí se v našem okolí najde spousta. Jen nám se navenek jeví jak mrzutí a protivní, ale už nevidíme do hloubky toho, jaké životní osudy za tím mohou být skryty.

28.11.2017 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Po opravdu dlouhé době jsem si zvolila mluvené slovo, a nemohla jsem si vybrat lépe. Neskutečně mě bavil příběh, ale i hlas Simony Postlerové, který se na to opravdu hodil jak víko na hrnec. Parádní. Za mě opět neskutečný příběh z poválečného prostředí. Já tuhle tematiku miluju, a po Haně od Mornštajnové je to pro mě druhá nejlepší kniha, co jsem letos četla (nebo spíš tentokrát poslechla). Díky za to.

06.09.2017 5 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

Doteď jsem netušila, že máme tak dobré české spisovatele v oblasti detektivního žánru. Ze začátku jsem se musela do knihy více ponořit, ale od půlky mě to chytlo. Jsem ráda, že jsem autora objevila, a těším se na jeho další díla.

01.05.2017 4 z 5