petruska.z petruska.z komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Všechno tu snad už bylo řečeno. Vyprávění, které vás úplně drtí bezmocí a touhou obejmout a pomoct Báře, zároveň taky touhou jít nakopat zadek její matce (hlavně!). Na druhou stranu mě donutila i k zamyšlení, kde se v takových matkách bere tohle šílené nastavení? A nepotřebují náhodou nakopat taky jejich matky?
Úžasná kniha, kterou skoro považuju za povinnou četbu pro rodiče, moc se mi líbil styl, kterým je napsaná, protože to střídání vyprávění dvou hlavních postav je opravdu uvěřitelné a cítíte se při tom, jako byste byli v jejich hlavě.
Nikdy na tuhle knihu nechci zapomenout!

31.01.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Tohle jsem teda musela vzdát. Občas mi to přišlo jako sloh dětí ze základní školy. Styl psaní byl tak jednoduchý a plytký, že vlastně vůbec nechápu ta vysoká hodnocení. Příští knihu o holokaustu budu muset vybírat o mnoho pečlivěji.

26.12.2020 1 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Nechci knihu srovnávat, ale vzpomněla jsem si na Vrány od Petry Dvořákové. Musím říct, že jsem chvíli byla v pokušení knihu odložit, protože takovou nálož beznaděje, smutku, bezmoci a naštvání jsem už dlouho necítila a nechtěla jsem vědět, co dalšího se v příběhu ještě "pokazí". Nakonec jsem sebrala odvahu a příběh dočetla.
Smutný je svou opravdovostí. Tím, že taková traumata zažívá tolik dětí a my jim neumíme pomoci, mnohdy to nevidíme a netušíme, že za jejich zlobivým či problémových chováním je nějaká bolest, která se takhle projevuje navenek.
Kéž by nás to aspoň trochu posunulo ke vnímání problémů ostatních, abychom jim mohli nabídnout nějakou pomoc, která by jim tu další cestu životem mohla alespoň trochu usnadnit.
K textu samotnému, nečetlo se mi to úplně dobře, chvílemi mi to přišlo trošku moc zkratkovité a málo "popisné", ale asi pro mě forma není tak důležitá, jako obsah.

03.07.2023 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Jak už bylo řečeno, šokující na této knize bylo, že popisuje situaci z poloviny minulého století, tedy poměrně nedávnou dobu. Bohužel přispěla k mému negativnímu názoru na Ameriku. Ale co se knihy samotné týká, koupila jsem si ji asi před rokem vlastně jen tak, líbila se mi. V okamžiku, kdy jsem se do ní začetla, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Pak jsem ji půjčila všem svým kamarádkám a od té doby už bohužel nepatří do mé knihotéky :(. Všem vřele doporučuji, zejména jako soudobou sociální studii.

26.09.2012 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nejdřív jsem k fenoménu Harryho Pottera přistupovala z principu velmi skepticky. Ale pak přišly moje první státnice ve škole (19 let) a v období zoufalství a strachu jsem si jako prokládací kůru koupila tuto knížku. Snad to bylo okolnostmi, snad to je opravdu tak fantastická knížka, každopádně: Miluji ji ze všech knih skoro nejvíc! Už se těším, až ji přečtu synovi.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Přiznávám, že tuto knihu řadím spolu s Malým princem do kategorie knih, které nemám ráda už proto, že by je člověk měl mít rád, protože jsou úžasné a všichni je mají rádi. Nepřišla mi úžasná, bylo to nudný shluk mouder, která mě neoslovila.

30.10.2012 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

moje první sci-fi, které jsem četla ve 13 letech. čas od času se k němu vracím, protože je jedno z nejlepších.

27.09.2012 5 z 5

Alenka z planety Země Alenka z planety Země Kir Bulyčov (p)

Moje první setkání se sci-fi, které ovlivnilo můj vztah k tomuto druhu literatury. Nádherné ilustrace, které tolik napomohly mé fantazii představit si některé pro mě to té doby neslýchané věci. Celou trilogii jsem přečetla jedním dechem, dokonce si vzpomínám i na to, že jsem z ní měla referát ve škole :). Patří do mých milovaných knih. Jsem moc ráda, že jsem tu původní trilogii nakonec sehnala i po antikvariátech, protože ilustrace v novém vydání se mi už tolik nelíbí.

02.11.2012 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pro mě osobně nejlepší z celé série. Velmi se mi líbil autorčin popis Harryho dospívání - pocitů osamělosti, sebelítosti, zmatek s láskou. Četla jsem ji několikrát. O emotivním závěru ani nemluvě. U něj jsem poprvé uronila i slzu.

02.11.2012 5 z 5

Jeskyně předků Jeskyně předků Lobsang Rampa (p)

Lobsangovu sérii knih nečtu popořadě. První bylo Třetí oko, druhá tato knížka. Tahle kniha je pro mě naprosto klíčovou knihou letošního roku. Úvahy nad tím, jaké je místo člověka ve vesmíru, nad karmou, nad vztahem rodičů a dětí, nad vztahem mužů a žen, naprosto zaměstnaly moji mysl po celé prázdniny a některé z myšlenek už zůstanou mojí součástí navždy. Samozřejmě, jsou zde i části, které i pro mě nejsou úplně bezvýhradně akceptovatelné (samotná existence Jeskyně předků je pro mě zatím dost nepředstavitelná), ale to nevadí. Není asi účelem, aby se čtenář s knihou absolutně ztotožnil. Není to lehká kniha, pokud chcete o nadhozených tématech přemýšlet. Ale je to laskavá a inspirativní kniha, která může dát člověku hodně do života!

06.11.2012 5 z 5

Doba temna Doba temna Adéla Elbel

Je trochu těžké napsat komentář k této knize. Pro mě totiž není důležitá forma ani styl psaní, ale obsah knihy, takže je to komentář ryze subjektivní. Pro lidi, kteří si nic podobného neprožili, ať doma nebo v partnerském životě, to asi úplně zajímavé čtení nebude (řekla bych). Ovšem pro ty, kteří to znají (z domu, ze vztahu) to bude čtení svým způsobem osvobozující, protože je prostě dobré vědět, že tyhle věci se nedějí jen vám a že se z těch problémů dá dostat a vyšvihnout i celkem vysoko. Škoda jen, že zkušenost je často nepřenosná. I přesto bych si přála, aby to některým, které / kteří s tím zatím bojují, dalo sílu do toho jít a nenechat sebe samého úplně zmizet a stát se jen tím, co chtějí ostatní.
Forma mi vlastně přišla vtipná. Chvílemi jsem měla pocit, že přede mnou autorka sedí a celé mi to svým osobitým způsobem vypráví, směje se u toho, ačkoliv téma je hutné, ale víte jak - smích zakrývá a taky léčí a taky většinou vyvolá pozitivní reakci zpět. Takže za mě fajn.
Jediné, co mě občas mátlo, byli barevní smajlíci v textu - někdy jsem měla pocit, že jsem si knížku zašpinila borůvkovou marmeládou, nebo že se mi na ni "podepsala" beruška :))

25.08.2021 5 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Nečekala jsem nic jiného, starého, nového ... prostě jsem šla číst knížku. Kniha byla dramatická, napínavá, temná, dost fantasy, ale dávám 4 hvězdičky, protože jsem si velkou část čtení přála, aby už skončila, abych ji vůbec nezačala číst, nebo aby byla tak blbá, že ji odložím ... protože ústřední motiv, který tu nemůžu prozradit, aby to nebyl spoiler, byl pro mě (jako pro matku) tak bytostně nepříjemný, že jsem několikrát čtení málem vzdala. Připadala jsem si jako při hraní nějaké adrenalinové PC hry, celou dobu na nervy z toho, jak to dopadne a vůbec z toho, co se tam děje. Musím říct, že tohoto hlediska pro mě nejhorší (myšleno nejniternější) kniha, rozhodně si ji už znovu nepřečtu ... Podobné pocity jsem měla u Hypnotizéra.
PS. a jenom si přeji, aby to takhle (tam na druhé straně) nebylo ...

01.11.2016 4 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Číst tuhle knihu zrovna v dnešní době uprchlické krize chce trochu odvahy. Chtěla jsem ji několikrát odložit, protože na mne byla moc syrová, ale nakonec jsem ji odložit nedokázala a byla jsem nucená ji dočíst až do konce. Dějovou linku Jana Nachtigala asi raději zapomenu, nicméně další podněty - uprchlíci, nesmrtelnost a cena za ni, rodina, ... ty ve mne zůstanou ještě dlouho.

10.03.2016 4 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Přiznám se, že knížku jsem četla kvůli filmu, který miluji. Zamilovala jsem se do ní, do té atmosféry, vůně čokolády, osudu hlavních hrdinek. Je to jako pohádka, trochu kouzelná, trošku smutná, trošku strašidelná.

06.11.2012 5 z 5

Aranella, dcera piráta Aranella, dcera piráta Aino Pervik

Tato kniha je pro mě symbolem mého dětství. Četla jsem ji snad 10x, tajně pod peřinou s baterkou. Jedna z nejlepších dětských knih, které jsem četla. Pravda je, že na sofistikovanější hodnocení si ji budu muset přečíst po těch 25 letech znovu :).

02.11.2012 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tento díl mi přišel ze všech nejslabší. Ale dějově důležitý, proto se nesmí vynechat :).

02.11.2012 3 z 5

Chuť jablečných jadýrek Chuť jablečných jadýrek Katharina Hagena

snad že bylo velké horko, které korespondovalo s knihou, snad že jsem stejně jako Iris často šmejdila po půdě a hledala poklady po babičce a prababičce nebo snad pro to, že jsem byla ve vlaku a tato kniha byla mým jediným společníkem na 6 hodin jízdy, přečetla jsem ji jedním dechem a závěr, který byl opravdu sugestivně napsaný, jsem s hlavní hrdinkou (a pak i hlavní mužskou postavou) poměrně prožívala. knížka sama obsahově není nijak strhující, spíš takový klidný vzpomínkový románek. ale i tak mi přišla vhod a zejména kvůli její druhé půlce bych si ji ráda přečetla znova - někdy v létě :)

27.09.2012 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Naprosto skvělá kniha, tolik syrová a bolestná ve vztazích, které hlavní postavy prožívají. Už v její první knize bylo hodně smutku, nicméně slunce a vůně sušených i čerstvých bylin jej tak nějak rozmělnila, zimní ponurá atmosféra této knihy však už žádné další rozptýlení nepřináší. Realistický popis prožitků postav, zejména zážitky z drůbežářského masokombinátu zůstanou nezapomenuty ....

06.09.2017 5 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Knihu jsem nečetla, ale poslouchala při cestách do práce v podání Jana Zadražila. O tuto přidanou hodnotu je moje hodnocení vyšší, protože jeho interpretace je naprosto skvělá. Doporučuji! Musím říct, že to je velmi zajímavé zpracování a nahlédnutí do choré mysli. Nevím, nakolik je toto nahlédnutí autentické, jestli jde o autorčinu představu nebo zda ten způsob myšlení konzultovala s nějakými odborníky přes stalking. Já jsem očekávala daleko vyšinutější projevy a myšlenky, na druhou stranu, pokud by šlo o relativně autentické popsání stavu mysli chorého stalkera, je to snad o to horší, že je to z jistého úhlu pohledu tak "normální projev" - žádné velké záchvaty nebo posedlosti. Vlastně vám musí být Joe chvílemi i sympatický. O to víc z toho mrazí. Opravdu nevšední posluchačský (jistě i čtenářský) zážitek :). Ale víc takových knih asi nepotřebuji.

05.04.2017 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Skvělá kniha :). Škoda že nevím, jak přimět mého 11 letého syna, aby si ji přečetl ... :(

21.01.2017 5 z 5