Petroff Petroff komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Dost dobrá základní premisa, a ještě lepší zpracování. Je to napínavý, je to vtipný, je to vědecky popisný, nejsou tu lasery, teleporty a vybuchující lodě, vesmírný princezny ani černý díry. Je tu jen jeden chlapík, technik/biolog/konstruktér. Proti němu prázdná, pustá planeta a s ním naděje celýho lidstva na jeho záchranu. Dobrý čtení!

30.08.2017 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Nejlepší věc od Kinga! Každý rok to jednou, či dvakrát přečtu - a jdu s klukama. Ohromně silný, rád bych to jednou viděl na stříbrným plátně - natočený nějakým géniem, ideálně asi jako jeho debut... který by už nikdy neměl šanci překonat. Jde o jednu z mých vůbec nejoblíbenějších knih a jednu z nejlepších, jakou jsem kdy četl.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Pro mě osobně dost velkej blábol pro duchovní sluníčkový lidičky, co si batikujou trička a nežerou maso. Je to samá metafora, děj je stupidní - má být asi nějakým příměrem ke zkaženosti civilizace a společnosti, ale na to kašlu. Dorazil jsem to jen z povinnosti a proto, že když už to hodlám hanit, tak abych se nemusel vymlouvat, že jsem to ani nedočetl. Prej světovej bestseller, no potěž koště. 1/10

30.11.-0001 odpad!

Malevil Malevil Robert Merle

Jedno z nejlepších postapo děl všech dob. Film je k smíchu.

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Poslední dobou se mi čím dál víc líbí díla zobrazující postapokalyptickej svět. Ať už jde o filmy, či knížky. Tahle kniha je jistým způsobem podobná Chvalozpěvu na Leibowitze, nebo mi to tak připadá, protože jsem je četl relativně ve stejném období? Každopádně "falloutovská" atmosféra ze světa úplně čiší. Porozumnění umělý inteligence a její polidštění tu nahazuje k zamyšlení fakt, jak vlastně rozlišit člověka od dostatečně pokročilýho stroje? Co když je ten stroj potom lidštější, než lidé sami?

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

V dětství splnila účel a k tomu dala navrch hromadu dětských drobných dobrodružství, malebnost 3 domů na samotě a nezkažený, ničím nepoznamenaný čistý dětský pohled na svět.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Krásný, dokonalý, český humor. Teta Kateřina a její pranostiky a přísloví, Milouš se svým chmýřím pod nosem, krásná slečna Barbora, vypravěč Jiří, doktor Vlach, bláznivý dědeček a ON - sluha všech sluhů! --- Když někdo chápe přísloví doslovně, může to vést k tragédii. Znám případ muže, kterého pětkrát přivezli do nemocnice zle potrhaného, neboť tvrdil, že pes, který štěká, nekouše. Kousali všichni.

Svědectví Svědectví Stephen King

EPICKÁ bichle! V nezkráceném vydání je to o absolutním ponoření se do světa, kde to šéfuje Kapitán Trips, a kde si Temný Chodec Randal Flag chce vzít zbytky lidstva na paškál ve jménu samotného zla! Za mě je v tom zbytečnej ten duchovní přesah - ale to je prostě Kingův trademark - záhadno a dobro a zlo ve stálém boji.

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Jelikož jsem byl za mlada "rychlošípák", tohle byla naprostá povinnost. Je to kouzelná kniha! Kniha o přátelství, o lesní moudrosti, kniha plná návodů pro táborníky, plná veselých historek, kniha o přírodě a jejích obyvatelích.
E.T. Seton - "Protože jsem poznal trýzeň žíznivé touhy, chtěl bych vykopat studnu, z níž by mohli pít i jiní." Co jsem v dětství nedocenil, je fakt, že je to ohromně vtipný, Sam a Caleb házej hlášky jako zběsilí!!

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Velice silný materiál. Dobře napsáno. Děsivé, reálné, alarmující, stále aktuální.

30.08.2017 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tohle by nepochybně mělo patřit do doporučený četby pro školáky!

30.08.2017 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Klasika žánru, ač je to celý krapet ujetý, je to ujetý tím správným směrem.

Slepota Slepota José Saramago

Nejhorší postapokalyptická kniha, co jsem četl. Možná proto, že tu nejde tolik o samotnou událost, či její dopady, jako o zkoumání nitra člověka, či co. Děj je totiž bohužel triviálně hloupej, jednání lidí silně nelogický a možná i naschvál dost tupý, aby si Saramago mohl zaexibovat před čtenáři - ale proč by ne, spisovatel má nárok si vymýšlet, co chce. Hloupý potom je, když mi ty výmysly kazej uvěřitelnost, celkovej dojem. Zbavení se jmen poté, co všichni oslepnou, může být asi nejvíc do očí bijícím příkladem. Taky mě dost štvaly, abych tak řekl, spisovatelovy poznámky uprostřed textu. Rádoby moudra, sarkasmy... silně rušivý, když najednou oslovuje čtenáře. Půl roku jsem odkládal shlédnutí filmu, čekal jsem na knížku. Teď je mi jasný, že to nebude nic moc, ale rozhodně to nebude horší, než knížka. Ta měla v námětu silnej potenciál, ale zpracování je naprosto odlišný od toho, co jsem čekal a co bych chtěl.

30.11.2010 3 z 5

Memento Memento Radek John

Kniha se snaží o český Děti ze stanice ZOO, ale nemá šanci. John Prostě není spisovatel (rozuměj: neumí psát čtivě) a vlastně to ani nemá žádnej děj. Jen to poselství: Drogy jsou špatné, áno!

08.12.2017

Kat Kat Martin Moudrý

Je to prapodivný, ale odhoďte předsudky a jděte do toho, protože tohle je snad ještě vtipnější než původní dva díly. I když jde o neoficiální pokračování od jiného autora.

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Docela dost prima splácanina všech možnejch sci-fi/fantasy nápadů. Ze začátku jsem vnímal i určitou poetiku klubu v podzemí Prahy. Upíři, stříbro, mučení, pomsta, to vše v Kulhánkově brakovým hávu. Hodně dobrá akční věc.

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Bomba. Sci-fi romantika jako blázen... Doopravdy Dannymu jeho Ricky děsně moc závidím. Pasáž, kdy se s ní na letním táboře domlouvá o tom, co bude a jak to udělat, tak při týhle pasáži mi prostě naskočila husí kůže a vylítly pomyslný slzy. Divím se, že to ještě nikoho nenapadlo zfilmovat- myslím, že by se to i celkem dalo, aniž by to nutně muselo ztratit atmosféru. Pro mě je to srdcovka a od Heinleina nejoblíbenější knížka.

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Ohromný respekt a veliký dík, Jestřábe!!

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Perfektní výpravný román, notně zprasený filmovým zpracováním. Ale to je osud nejednoho díla.

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Velmi, velmi silný zážitek. Výpověď od profesionálního novináře, přímo z první ruky, a přímo z vrcholu. Krakauerova přítomnost byla dost pravděpodobně jedním z důvodů, proč to tenkrát dopadlo, jak to dopadlo - neviním jeho osobu, byl to jen jeden faktor z mnoha, těžko říci, jestli důležitější, než jiné. Posralo se tam, co mohlo, škoda - ohromná škoda životů všech, kteří se z hory už nikdy nevrátili.
Román mi dal vcelku silný impuls k širšímu zájmu o Everest, díky čemuž jsem o Everestu a horolezení překousal dalších pár kousků.