petbrab petbrab komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Přečteno na jeden zátah za večer.
Excelentní, takový závěr jsem nečekal.
Tohoto podezřelého jsem netipoval ano náhodou.
Někdy si říkám, že Agatha Christie prvně napíše závěr a pak až děj od začátku.

01.07.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Moje první kniha od Mornštajnové.
Přečteno jedním hltem.
Sice smýšlený příběh do skutečných událostí, které se mohly stát a jistě v různých podobách staly.
Slabším povahám snad ani raději nečíst.
Všem popíračům holokaustu nařídit jako povinnou četbu.
Po přečtení mně ještě dlouho bylo smutno, i když úplný závěr přeci jen navodil naději.

16.07.2019 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Chystal jsem se na tuto knihu už delší dobu, ale přečteno až teď v rámci Čtenářské výzvy.
Překvapila mě už tím, že trifidi hrají poměrně okrajovou roli, což je v rozporu s popisem knihy.
Ale nevadí, na kvalitu knihy to nemá vliv. Na to, že je stará cca 50 let, má nadčasové prvky.
Vnímal jsem ji jako varování před jistým uspokojením člověka jako vládce světa. Že stačí vykolejení, možná způsobené člověkem samotným v jeho touze po stále větším technickém pokroku, a celý známý svět plný jistot se zhroutí, což prověří lidské hodnoty a priority člověka.
Že člověk se nesmí od přírody příliš obracet k technickému pokroku. Vtipné mně přišly i narážky na to, že svět příliš spoléha na USA.
Výborné byla i dilemata hrdinů o vztahu k ostatním v otázce vlastního přežití.
Super kniha.

21.02.2023 4 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Kniha mého mládí.
Pamatuji, že jsem prožíval příběh s hlavními hrdiny jako bych byl jeden z nich.
Kopčem, Veverčák

22.02.2020 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Mé druhé setkání s autorem.
Velice smutný román zasazený do období po pádu monarchie až do porážky Talibanu. Autor si skvěle pohrává s emocemi u čtenáře. Obě hlavní hrdinky mající své sny a naděje, které jsou vždy tvrdě sražené na dno a možná až za něj.
Hrozné je, že i když se jedná o román, tak takové příběhy se v Afghánistánu děly a jistě dějí.
V závěru knihy je jistá naděje.
Bohužel knihu jsem četl teď, kdy Taliban je znovu u moci, což dělá knihu ještě smutnější a depresivnější.

22.08.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knihu vnímám jako rozhovor člověka k sobě samému, jak se vyrovnává s přechodem z naivního krásného dětství k dospělosti. Jak je nutné opustit Růži, kterou jsem vnímal jako matku, která se ho nechce vzdát, a najít si Lišku, kterou jsem vnímal jako jeho přítelkyni v dospělosti.
Saharu jako poušť vnímám pro její nehostinnost přesně jako ten bod zlomu, kdy dětství je nenávratně pryč, zbydou z něj jen vzpomínky, a nastává dospělost.
Četl jsem Malého prince už jako dospělý, takže chybí mi na něj pohled z mého dětství.

12.02.2023 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy. Měl jsem obavu, zda mě to bude bavit, ale knihu jsem přečetl s nadšením.
Nádherné, romantické, vtipné i vážně rozhovory.
Prostě klasický román.
Těším se i na obě slavné filmové adaptace.

03.09.2023 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

V dětství jsem tuto knihu nečetl, pouze komiks Rychlých šípů a zhlédl seriál z roku 1969.
Tak jsem nyní splatil dluh a koupil si a přečetl vydání z roku 2019 s nádhernými ilustracemi Jiřího Gruse.
Je to krásný příběh, který má stále co dát.
Přátelství a odvaha.
Tajemný hlavolam
Návrat do dětství a smutek, že Stínadla si nelze projít.

28.02.2023 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Opravdu strhující román, který má patrně částečně autobiografické rysy.
Skvěle vystihuje na příběhu hlavního hrdiny nejen složitost Afghánistánu od monarchie, přes sovětskou okupaci až k emigraci do USA a nakonec návratem pro vlastní očistu i vládu Talibanu, ale i pocity a vlastnosti nejen hlavního hrdiny ale i ostatních postav.
Malinko jsem se bál příliš sladkého konce, ale ten se nekonal.
Naopak to bylo zakončeno skvěle.

20.08.2021 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Moje druhá kniha od Šulce.
Četl jsem ji krátce po Zrádcích, kteří mi přišli o chloupek lepší.
Ale závěrečná kapitola byla uchvatná.
Člověk ten příběh zná, ale stejně Vás Šulc vtáhne do děje, že nemůžete knihu odložit.

23.02.2020 5 z 5

Tomáše Etzlera kvůli jeho vystupování a chování nejen na sociálních sítích moc nemusím.
Ale ta kniha je naprosto skvělá. Ze všech knih od zahraničních zpravodajů České televize (Szántó - Izrael/Palestina, Karas - Rusko, Řezníček - USA ) je nejlepší.
Je vidět, že ji autor důkladně připravoval. Vznikla x- let po jeho práci v Číně.
Precizně uspořádané příběhy z různých částí Číny, kde lze vidět hrůzu komunistického systému páchaného na vlastních lidech.
Zdařilý je i popis přípravy a samotné práce zpravodaje.
Bude mít čelní místo v mé knihovně.
Mínus dávám za jistou míru arogance, která z autora tu a tam v knize vyleze, a rovněž bych očekával i jistou foto přílohu. Fotky byly pouze v úvodu kapitol a ještě potažené červeným pozadím. Jejich absenci ale tuším ve snaze nalákat příběhy na autorů v dokument Nebe.

01.10.2022 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Od autorů jsem nikdy nic nečetl, až nyní Dobrá znamení.
Na biblickém příběhu o Armagedonu vytvořili velmi vtipné dílo, když do něj dokázali dostat běžné životní situace jako namátkou otravování zákazníků od obchodních zástupců po telefonu, přechytralou Policii, lidi otravující noviny stížnostmi na vše apod.
I samotné vtipné podání samotného Armagedonu jako nahrazení apokalyptického jezde Moru, který šel na odpočinek.
Prostě jsem se skvěle bavil.
Oceňuji i sečtělost a vzdělanost autorů, když do příběhu vtipně vsunují i skutky z mnoha skutečných historických událostí.
Hezké bylo i samotné vydání od Talpressu z roku 2020 s těmi úžasnými ilustracemi a tím "gumovým" obalem, který byl až skoro tak čarodějnický jako Proroctví od Agnes. :)

27.02.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Působivý román o osidlování pohraničí a odsunu Němců po druhé světové válce. To stojí už na obalu knihy a je to tam správně.
Kniha se čte sama a rychle. Je psaná poměrně nekomplikovaně, žádná dlouhá souvětí, pouze vcelku krátké věty. Ale nutno uznat, že na spád knihy to nemá vliv.
Autor, jak se čtenář dočte ve věnování v úvodu, je pravnukem českých lidí, kteří po válce přišli do pohraničí hledat nový život a štěstí.
Přesto píše velice nestranně a zdařile nám předkládá pohled Němců i Čechů na situaci po válce v pohraničí.
Těším se na druhý díl.

10.02.2023 4 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Pro autora to zřejmě byl únik od jeho náročné práce.
Pro čtenáře zobrazení představy, že autismus není Rain Man.
A vzniklo z toho svižné vtipné dílko o smutných věcech.

16.07.2021 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Vybral jsem si ji před lety na Gymnáziu, protože byla z Kafky nejtenčí. :)
Bral jsem ji v duchu ovlivnění existencialismem jako paralelu, že když se Vám staně něco strašného, tak po období litování jste nakonec na obtíž i těm nejbližším a Vaší smrtí se nakonec uleví nejen Vám.
Smutná kniha i když proměnou v brouka usměvnou formou.

23.02.2020 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Už dlouho jsem se tak nezasmál. Velitel Goodboy je povyšován ve válce, aby se ho zbavili. Série jeho groteskních příběhů z války.

29.07.2019 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Podlehl jsem tehdy boomu a knihu si koupil, ale nějak se mi ji číst nechtělo. Bestseller v USA, kosmonaut.
Ale pak se kamarád podivil, že jsem ji ještě nečetl, tak jsem ji otevřel a přečetl na jeden nádech.
Nebudu tu spoilerovat, takže každému, kdo v životě přemýšlí o dětství, cílech, snech, vztazích, smyslu i jednoduchých radostech života by tato kniha neměla chybět.
Najde se v ní.
Za mě plný počet bodů.
Jen první kapitola druhé části mi přišla slabší, ale možná jsem její význam jen nepochopil nebo prostě jediné slabší místo knihy.

17.07.2019 5 z 5

Tato kniha převyprávěna Plevou byla moje velká kamarádka v dětství.
Nejlepší pasáže pro mě byly ty z ostrova.

29.06.2021 5 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Výborná kniha. Závěrečná stránky plné zklamání a chladu podtrhly dokonale tragédii celé knihy a milostného příběhu první světové války.

14.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Jedna z top knih, které jsem kdy četl. Chtěl bych vyjádřit obdiv nejen Jakubovi Szántovi, ale i všem ostatním válečným zpravodajům, kteří, když použiji jeho slova, se chtějí dostat ještě o ulici dále, aby byli skutečně u toho.
Jeho příběhy z míst bojů především na Blízkém východě plně naplňují název knihy Za oponou války. Kniha ukazuje každodenní starosti a činnost válečných reportérů. Člověk vidí více než jen pouhé jejich zpravodajství v televizi.
Popis různých detailů při práci, pohled místních, vojáků, spolupracovníků i jeden rozhovor s bojovníkem Islámského státu. Kniha ve mně zanechala trvalý dojem.
Oceňuji i občasný odlehčený humor či ironický tón, který kniha obsahuje viz rozhovor s Topolánkem o Vondrovi apod.
Krásně i knihu uzavírá svědectvím z letadlové lodi, čímž si splnil i svůj sen.
Na závěr dvě myšlenky, názory,které mně zůstaly z knihy:
1) Dokud budou rodiče milovat své děti víc než nenávidí své nepřátele, naděje na mír nezmizí - poté co Palestinec zfackoval své dítě, když šlo na protiizraelskou demonstraci
2) Války nikdy nejspíš nekončí - není recept nebo pouze jediný - podávat o něm svědectví

12.08.2021 5 z 5