Peťanka Peťanka komentáře u knih

Temná věž Temná věž Stephen King

"Říkáte, že chcete vědět, jak to všechno dopadne. Že chcete jít s Rolandem do Věže. Prý jste si za to zaplatili, kvůli té podívané jste přišli. Doufám, že většina z vás má víc rozumu. Chce mít víc rozumu. Doufám, že jste si přišli poslechnout příběh, a ne se prokousat hromadou papírů do konce. Pokud chcete konec, stačí, abyste nalistovali poslední stránku a uviděli, co je na ní napsáno. Ale konce jsou bez srdce. Konec jsou zavřené dveře, které žádný člověk (ani Manni) nedokáže otevřít. Napsal jsem jich mnoho, ale většinou jen ze stejného důvodu, z jakého si každé ráno obléknu kalhoty, než vyjdu z ložnice - protože tak je to v těchto krajích zvykem."
. . .
Pane Kingu, jste génius, celá sága Temné věže je naprosto fenomenální! Dohnal jste mě k slzám, rozesmál, ohromil, vyrazil mi dech. Donutil jste mě věřit, že všechno je možné a že je příběh opravdu skutečný, že se možná někdy setkám s Rolandem. (:D) Chvílemi jsem Vás přímo nenáviděla a odmítala jsem knihu dočíst, ale.. bohužel víte, jak na čtenáře a tak mi to nedalo, já prostě musela doprovodit Rolanda až do nejvyššího patra Věže. Posledních pár set stránek jsem musela přečíst rychle, protože jsem začala trpět neklidným spaním. A, že Vás všechny, konec překvapí ? O tom není pochyb! Ale popravdě, jiný konec si fakt představit nedokážu. Díky-sai King, byl to nezapomenutelný zážitek.. ♥

29.07.2011 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Na příběhu Harryho Pottera jsem v podstatě vyrostla a je to taková moje srdcová záležitost :)

Doporučuji přečíst i v anglickém originále.

28.05.2011 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Já nevím, z hlediska literatury je to strašný brak, ale na druhou stranu je to zase něco úplně jiného, než na co jsem byla v knihách doposud zvyklá.. no, co dodat, 2 hvězdičky za to, že kniha celkem upoutala moji pozornost, byla docela čtivá a no.. znáte to, jsem mladá a nadržená (:D)

09.12.2012 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

"Dvanáct rozčilených hlasů na sebe křičelo a všechny si byly podobné. Teď už nebylo pochyb o tom, že s tvářemi prasat se něco stalo. Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."

Mrazí z toho co? Geniální a nadčasové dílo.

21.11.2012 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Jo, tak bez tohohle dílka by to nebyly nikdy ty pravý Vánoce! :)

30.10.2011 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Pane Kingu, nepřestáváte mě překvapovat svoji genialitou - jak moc vidíte do lidí!? (:D)
. . .
Nicméně, kniha je skvěle detailně propracovaná. Tady se ani nedá vytknout ta spousta postav, protože každá má vlastní zajímavou minulost a své touhy a přání a to je pro děj velmi důležité - a pro podnikání pana Gaunta taktéž.
Jak málo stačí k odhalení zla v člověku a následného poštvaní lidí proti sobě.. Myslím, že něco podobného by se klidně mohlo stát i ve skutečnosti, lidi jsou prostě takoví - závistiví a chamtiví.

25.10.2011 5 z 5

Christina Christina Stephen King

Ano, jsem holka a vážně jsem začala předsudky, že mě to nejspíš nebude bavit, nicméně King nezklamal a kniha se mi líbila a vtáhla mě do děje. Ten snad i kdyby napsal telefonní nebo nákupní seznam, tak by se mi to líbilo! (:'D)

12.09.2011 4 z 5

To To Stephen King

Stephen King patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům, vlastně se dá říct, že je můj úplně nejoblíbenější. :)
Toto je první kniha, kterou jsem od něj četla a nepředstavitelně mě nadchla. Nepřipadala mi dlouhá, možná proto, že mám ráda čtení a možná proto, že děj Vás vtáhne a už Vás až do konce nepustí. Nedokážu si představit, že by byla kratší, ba právě naopak, mohla být klidně delší (:D). Tato kniha je taková moje závislost, taková menší (větší) úchylka. Nemám ji jen ráda, já ji přímo miluju. Popravdě, ještě teď mě mrazí v zádech a kanály obcházím obloukem, ale ... stojí to za to.

09.05.2011 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nádherná knížka. Vyvolala ve mně mnoho emocí a přečetla jsem ji asi na jeden nádech (maximálně na jeden a půl :D). Autor nemohl zvolit lepší a originálnější vypravěčku než je Smrt. Tolik jsem si oblíbila všechny postavy, tolik jsem se do toho příběhu vžila, až jsem měla pocit, že tam jsem taky; a to nemluvím o tom, jak jsem si u téhle knížky "parádně" pobrečela. Zlodějka knih ví, jak se zapsat do srdce čtenáře.

09.05.2011 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Oproti Kingovu Svědectví taková post-apokalyptická jednohubka, nicméně doporučuji přečíst.

Opravdu zajímavou atmosféru mi navodila cesta autobusem, kdy venku sněžilo, byla mi zima k zbláznění a zrovna mi nebylo moc dobře.

19.02.2013 5 z 5

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Ach, Bídnící, krásné, leč dlouhé dílo. Mám ráda tlusté knihy, přímo si v nich libuji, ale..
Dávám 4 hvězdičky pro krásný a poutavý příběh a prostě proto, že se mi to líbilo. No a tu poslední hvězdičku si nechávám pro sebe pro dlouhé politické a popisné kapitoly, které sice neuškodí, ale tady jich bylo možná až dost.

11.04.2012 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Paul Remark

Příběh ve mně zanechal hluboký dojem. Neumím dostatečně popsat, co jsem u čtení cítila, ale knihu jsem přečetla snad jedním dechem. Některé pasáže v knize mnou hluboce otřásly a dohnaly mě až k slzám. Dokonce mi nesčetněkrát přejel mráz po zádech – tady jsou vylíčeny ty pravé hrůzy, ne ve smyšlených hororech.
Konec knihy byl surový a nevyhnutelný, nicméně myslím, že smrt pro ně všechny byla vysvobozením a proto konec považuji téměř za „šťastný“.
Filmové zpracování je poutavé a drží se knihy, ale kniha je kniha - ostatně jako (téměř) vždy.

„Tato kniha nemá být ani obžalobou, ani vyznáním. Má být toliko pokusem podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou – i když unikla jejím granátům.“

13.11.2011 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Rozum a cit jsem četla ihned po díle Pýcha a předsudek, protože to mě strašně nadchlo. Bohužel jsem byla trošku zklamaná, ač skvělý nápaditý příběh, Pýše a předsudku se prostě nevyrovná :) Nicméně pěkné čtení.

30.05.2011 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Tento díl mám z celé série jednoznačně nejradši.

Pistolník Pistolník Stephen King

Ano, opravdu byl tento první díl slabší oproti následujícím, ale nemyslím si, že by byl nějak méně důležitý. Otevírá nám Rolandův svět, i když toho zpočátku vlastně moc nechápeme, pak už záleží jen na nás jestli chceme pochopit a číst dál a doprovázet Rolanda až k Temné věži. Kinga mám opravdu ráda a v sérii Temná věž vytvořil něco neobvyklého, něco, co Vám postupem času trhá čím dál víc dech od úst.. Opravdu tento díl berme (jak už to zde někdo napsal) spíše jako prolog - úvod do neuvěřitelného světa plného dobrodružství :)

26.05.2011 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Nesnesitelně lehce jsem se do této knihy zamilovala.

"Milovat se se ženou a spát se ženou jsou dvě vášně nejen rozdílné, ale téměř protikladné. Láska se neprojevuje touhou po milování (tato touha se vztahuje na nespočetné množství žen), ale touhou po společném spánku (tato touha se vztahuje jen k jediné ženě).

21.03.2013 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Zase takový to prázdno uvnitř mě, když dočtu nějakou skvělou sérii. Co teď?

Já nevím, mně se asi líbily všechny díly úplně stejně, ten první byl snad jen o fous lepší, ale to už tak většinou bývá. Poklona paní spisovatelce, protože mám pocit, že takových rádoby fantasy už je spousta a je těžké se uchytit s něčím vážně dobrým, ale Suzanne to dokázala a postarala se mi o pár pěkných dnů :)

25.05.2012 5 z 5

Rozesmátá mrtvola Rozesmátá mrtvola Laurell K. Hamilton

Za sebe dávám rozhodně 5* - skvělé pokračování. Anita sice nemá zájem, ale já bych takového Jean-Claudea brala všema deseti (:D)

06.06.2011 5 z 5

Provinilé slasti Provinilé slasti Laurell K. Hamilton

Skvělá kniha, konečně taky někdo, kdo ty upíry zabíjí (:D) Vážně povedený nápad o legálním vampyrismu a oživování mrtvých jako povolání. Anitu jsem si hned zamilovala, ty její názory a taky sbírka tučňáčků. Úchvatné.

06.06.2011 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Pěkný příběh, povedl se mnohem víc než Stmívání, alespoň podle mě :)