Pafka643 Pafka643 komentáře u knih

Všechno je v pr**li Všechno je v pr**li Mark Manson

Můj názor na motivační literaturu je nepublikovatelný. Mark Manson nicméně vybočuje a jeho pohled na svět do určité míry rezonuje s tím mým. A co že dělá jinak?

Především se nesnaží věšet čtenáři bulíky na nos. Myslím, že některé myšlenky mají přesah i do aktuálních problémů naší doby.

PS: Doporučuji přečíst v angličtině.

07.07.2020 3 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Po dlouhé době jsem si k postavám v knize vybudoval vztah. A po dlouhé době mi bylo opravdu smutno, když jsem knihu dočetl. Takhle nějak by to v postapokaliptickém světě nepochybně vypadalo.

05.07.2020 5 z 5

Pouta krve Pouta krve Maja Lidia Kossakowska

Pouta krve je pro mě jasným důkazem autorčiny tvrdé práce v průběhu let.
Ta nám v knize představuje 9 různých povídek, které mají společnou jednu jedinou věc. Všechny obsahují prvky fantasy.

Příběhy jsou seřazeny podle data vydání. Jako první se nám představí MOUCHA, což je dokonce autorčina prvotina. Ta mě příliš nenadchla a nedařilo se mi vcítit do jednání postav. Pak následovaly: SCHIZMA, HEKATOMBA a DIORAMA.
Všechny výše zmiňované patří k tomu nejslabšímu, co v knize najdete. S každou další povídkou je však znát, že se řemeslná práce spisovatelky zlepšuje.
Příběh ZRCADLO mi už přišel vcelku dobře vystavěný a poutavý. Následoval docela zajímavý SMUTEK. Pak obstojná POUTA KRVE, která jsou jakousi pochvalnou ódou na Lovecrafta. KLID V KALNÉ VODĚ se mi líbil moc. A ŠARLATOVÁ VLNA na závěr nebyla vůbec špatná.

V závěru lze říct, že bych knihu doporučil všem, kteří nevěří, že pokud psát neumí od narození, nikdy se nezlepší. Kossakowska jasně ukazuje, že nezahálela. Neznám sice její další knihy, ale nejspíš se na ni někdy v budoucnu ještě kouknu.

04.09.2019 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Role se obrátily a z lovců se stala lovná zvěř.

Začala válka a zlo má i přes veškerou Harryho dosavadní snahu navrch. Šance jsou mizivé a úkol před nímž naše trojice stojí se zdá být nesplnitelný.

Sedmé pokračování o brýlatém čaroději se od předchozích značně odlišuje. Hrdinové dospěli a musejí bojovat. Prostředí je různorodé a plné nebezpečí. Lord Voldemort má oči všude a stačí jediná chyba...
Čtenáři, kteří měli na Harrym nejraději školní prostředí budou možná trochu smutní. Ostatní mohou jásat, neboť se konečně uzavře kruh a sedmi dílný příběh eskaluje k epickému závěru, ve kterém jde skutečně o všechno.

Byly to krásné dětství s Harrym po boku, a tak zatlačuju slzu a opět beru do ruky Kámen mudrců, abych si to celé prožil ještě jednou.

03.09.2019 4 z 5

Princ dvojí krve je pro mě osobně vrchol celé série. Je to především proto, že mám rád bradavické prostředí a baví mě sledovat "obyčejný" život studenta školy čar a kouzel.
A zde ho je požehnaně. Od milostných trampot (které chytnou za srdíčko, ale jsou i komické) až po zajímavou výuku. Trable puberťáků překvapivě skvěle zapadají do velice temného příběhu, který by malým dětem mohl přinést i nějakou tu noční můru.

Harrymu je 16 a už je téměř dospělým čarodějem. Kouzelnické společenství ho po událostech ve Fénixově řádu považuje za vyvoleného a v Bradavicích se žije o poznání snesitelněji. Všechno by mohlo být fajn. Tedy až na ten drobný detail, že se vrátil největší černokněžník všech dob, lord Voldemort.
Jeho stoupenců přibývá a atmosféra strachu houstne. Harry se bude muset ponořit do černokněžníkovi minulosti a pokusit se odhalit důvod jeho nesmrtelnosti. V kamenných chodbách hradu, ale i mimo ně se rozehrává podivná hra, která může mít pro všechny zůčastněné následky, které si ponesou po celý život.

03.09.2019 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Ticho před bouří. Lži, strach a temnota v pozadí. Takhle bych shrnul páté pokračování brýlatého čaroděje.

Harry, Ron a Hermiona jsou v očích svých blízkých stále dětmi, přestože už se tak sami necítí a chtějí bojovat!
Lord Voldemort se vrátil a je potřeba jednat. Kouzelnické společenství nicméně jeho návrat popírá a snaží se udělat blázna z kohokoli, kdo tvrdí opak. Harryho přivrženců ubylo a on se musí spolehnout na ty nejbližší. Ke všemu ho stále častěji trápí děsivé sny a vize. Sám si začíná připadat jako blázen až se zdá, že hlavní boj se tentokrát odehrává v jeho hlavě.

Nejtlustší bichle v celé sérii. Ale stojí za to.

02.09.2019 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Harry, Ron a Hermiona už začínají pomalu dospívat a spolu s nimi i děj, který už jen těžko lze nazvat pohádkou pro malé děti. Naši hrdinové se krom toho, že jim jde o život se potýkají i s klasickými trablemi, které se týkají puberty. Čekají je první lásky a první zklamání. Harry má někdy pocit, že by se raději utkal s maďarským trnoocasím drakem než oslovil dívku, která se mu líbí. Ještě ke všemu ho někdo přihlásí do turnaje, který je náročný i pro plnoleté, vyučené čaroděje. K těm má Harry ještě hodně daleko. Naštěstí má i přátele. Ti ho snad ve štychu nenechají. Jenže kdo ho do turnaje přihlásil?

02.09.2019 4 z 5

Vězeň z azkabanu je považován za pomyslný vrchol série o mladém čaroději. Je temný, záhadný a odkrývá nám další střípek kouzelnického světa. Harry, Ron a Hermiona tentokrát čelí hrozbě trestance, který uprchl z nejstřeženějšího kouzelnického vězení, Azkabanu. Už sice ovládají nějaká kouzla, ale stále jsou ještě dětmi. Bradavice jsou střeženy víc, než kdy dřív, jenže ani to nemusí stačit. Harry bude muset odhalit kousek minulosti, která se týká jeho samého a v pravý čas se rozhodnout, komu důvěřovat. Čelit navíc bude tomu, z čeho má největší obavy.
Příběh je skvěle vystavěn a krůček po krůčku vede čtenáře k finálnínu rozuzlení. Navíc pro toho, kdo má rád obrázky bych doporučil vydání ilustrované Jimem Kayem. Kresby jsou tentokrát temnější stejně jako celá kniha.

02.09.2019 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Tolkienův svět prostě stojí za to! Ne nadarmo je to jedno z nejlepších fantasy. Zároveň i historický milník tohoto žánru.

25.08.2017 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Poměrně často slýchávám, že Tajemná komnata patří k těm slabším dobrodružstvím brýlatého čaroděje. Oproti pohádkovému Kameni mudrců zde vystrkuje růžky temnější a záhadnější zápletka. Druhý díl tak nastiňuje, jakým směrem se série vydá v dalších pokračováních. Stojí někde na pomezí té pohádky, která dobyla svět a dospělejším nádechem, kterým srší pozdější díly.

Harry, Ron a Hermiona již nejsou naivní prváčci, ale ani ostřílení čarodějové. Směle se pouštějí do nového dobrodružství, a to bez ohledu na to, že nynější hrozba se tváří hrozivěji a smrtonostněji.

Nejkrásnější je na celém univesu to, jak do sebe všechno krásně zapadá. Postavy se vyvýjeji, a některé věci pochopíte až po dočtení Relikvií smrti. Dalším výrazným plusem je pro mě fakt, že série stárne s vámi. Tajmená komnata na mě působí, jako skvělé pokračováni. Osobně si neumím představit, jak jinak by měla být napsána.

Nedávno se mi dostalo do ruky nové vydání s ilustracemi Jima Kaye. Opět smekám před jeho bravurními schopnostmi. Ten chlapík prostě umí! Zdá se mi, že oproti Kameni mudrců přibylo ponurejších motivů, což skvěle koresponduje z atmosférou celé knihy.

Osobně nepotřebuji v Harry Potterovi obrázky. Moje fantazie si je rádá spřádá sama. Musím ale připustit, že mi přišlo minimálně zajímavé si prohlédnout ilustrované vydání a uznávám, že také má své kouzlo.

13.05.2017

Počátek mé nejoblíbenější fantasy serie v novém kabátku.

Nyní vám při čtení vévodí nespošet ilustrací. Každá vypadá zcela jinak, ale všechny jsou úžasné. Na jednu stranu sice můžou obrázky v knihách krapet přiškrtit vaši fantazii při čtení. na druhou stranu mi přijdou hodně příhodné právě pro serii Harryho Pottera. Zvlášť, když jsou tak moc pěkné :)
DOPORUČUJI
PS: Také patřím k těm smolařům, jejihž dopis z Bradavic se někde cestou vytratil :/

04.04.2017