P1tr P1tr komentáře u knih

Velmi příjemné čtení, jehož specifický humor mě nezaujal ihned a teprve po nějakém čase se mi vryl pod kůži, což mělo za výsledek, že kniha mě s každou další stranou bavila čím dál tim více, což je vzácné. Nicméně i tak se občas dostavilo nevěřícné kroucení hlavou nad některými stupidními situacemi a chováním některých postav, které někdy nefungovaly ani v rámci nadsázky. Naštěstí nešlo o časté jevy a po většinu času mi kniha zpříjemňovala každý den, při kterém jsem jí četl.

20.07.2017 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Povedená a narativně v mnoha pasážích přehlednější a uhlazenější variace na Nesbovu tvorbu, která často připomíná právě nejslavnějšího severského tvůrce detektivek, nicméně i přes spoustu podobností má V lese visí anděl vlastní tvář. Tvůrce se nesnaží za každou cenu šokovat a servírovat zvraty, díky čemuž působí vyprávění plynuleji, než u Nesba a velký důraz se tu klade na charakterizaci a detailní vykreslení postav. Nicméně ani tak se nelze zbavit dojmu, že někdy spisovatel tahá čtenáře neférově za nos a cíleně je vede do slepé uličky způsobem, který zpětně působí dosti zbytečně a příliš prvoplánově. Bjorkův debut je pro fanoušky detektivek naprostou povinností, neboť se jedná o čisté a povedené dílo, které sice sráží uvedené nedostatky a občas pomalejší posun děje a mírné zklamání z rozuzlení, ovšem převažují klady, které ze čtení udělají velice příjemný a intenzivní zážitek.

22.06.2017 4 z 5

Superman: Poslední syn Kryptonu Superman: Poslední syn Kryptonu Kurt Busiek

Poslední syn Kryptonu nabízí čtenářům jednoduchý, rychle odsýpající příběh, který je doplněn krásnými vizuály, které nedají zapřít svůj filmový vliv způsobený zapojením režiséra první Supermanovského celovečerního filmu - Richarda Donnera. V mnohých ohledech mi komiks připomínal vysněné pokračování zmiňovaného filmu, které Donner neměl možnost dotočit. Bohužel kniha obsahuje pár nedostatků, mezi které se řadí právě i jednoduchý příběh, který je sice svižný, ale tím, že příliš ničím nepřekvapí a je možná až příliš rychlý, tak nezanechá po dočtení hlubší stopu. Dalším mínusem je v některých místech méně detailní kresba, která nepůsobí hezky. K dokonalostí tomuto dílu tedy ledacos chybí, nicméně stále se jedná o velice solidní dílo, které ke zkrácení dlouhé chvíle poslouží více než důstojně.

22.06.2017 4 z 5

JLA: Babylonská věž JLA: Babylonská věž Mark Waid

Výborný příběh plný paranoie, zrady a přátelství. Babylonská věž kombinuje mnoho vztahových motivů bravurním způsobem v nepříliš dlouhém a svižném příběhu, který dává každé postavě prostor zazářit a zaujmout čtenáře. Kromě tradičních akčních předváděček dostanou všichni účinkující, ať už kladní, či záporní, šanci vyslovit svůj názor na ústřední téma, což je činí lidštějšími a trojrozměrnějšími a příběhu to dodává hlubší význam. Jedinou menší výtkou se zdá být kresba, která je lehce nevyrovnaná a chvílemi, obzvláště na začátku, než si na ní zvyknete, působí celkem zastarale, mohdy až příliš dětsky a prostá detailů, ovšem jakmile si na tento styl zvyknete, problém zmizí. Jako celek tedy tento příběh JLA nabízí silný, vtahující příběh, který velice rychle odsýpá a rezonuje i po dočtení.

30.05.2017 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Zřejmě nejznámější Nesbovo dílo obsahuje všechny jeho trademarkové atributy, nicméně neužívá je tak bravurně a přirozeně, jak dokázal v jiných svých kusech. Premisa je výtečná a její řešení Vás udržuje poctivě v napětí, ovšem s pokusy o šokující zvraty to autor často přehání a vyšetřování tak často působí poměrně lacině ve snaze čtenáře zmást a šokovat za každou cenu a co nejčastěji. Samotná Nesbova forma občas také selhává, neboť jeho útržkovitý a přeskakovačný styl vyprávění se v mnoha místech vymyká kontrole natolik, že zanechává čtenáře v příliš velké nejistotě a zmatku, což plynulosti čtení nepřidává. I přes tyto výtky a trošku slabší zakončení příběhu se jedná stále o vtahující čtení, které chytne a nepustí, ovšem zároveň zamrzí zbytečné chyby, bez kterých by se jednalo o opravdu vyjímečné dílo, na které bylo zaděláno.

17.05.2017 4 z 5

Superman: Pro zítřek: Kniha druhá Superman: Pro zítřek: Kniha druhá Brian Azzarello

Pokračování téměř dokonalé první části si mě bohužel nezískalo zdaleka tolik, jako předchůdce a jedná se v mých očích o pořádný kvalitativní sešup. Nastolená tématika je sice rozpracována dále, ovšem již nepůsobí tak zakotveně v realitě a zajímavě, jako předtím. Struktura vyprávění tentokrát neplyne tak přirozeně, jako minule a i když jsou nám předkládány krásné obrazy, jejich příběhové pozadí působí značně neforemně a děj působí často velice zmatečně a samotné vysvětlování těchto nejasností přichází ve špatných chvílích a podivným způsobem. Celý příběh se ubral naprosto jiným směrem, než jsem očekával, což na jednu stranu lze obdivovat, neboť tvůrci dokázali překvapit, nicméně se nedokáži zbavit dojmu, že s pevnější a jasnější vypravěčskou rukou mohla i druhá polovina příběhu být klenotem a ne nevyužitým potenciálem, který nabízí zajímavé výjevy i myšlenky a funguje v jednotlivostech, ovšem jako celek těžce zklamává.

15.05.2017 3 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Druhý knižní Forrest Gump se hodnotí poměrně těžce, neboť oproti geniálnímu prvnímu dílu jde o výrazný kvalitativní sešup dolů, nicméně i tak lze najít nemálo pozitiv. Princip vyprávění a sledu událostí následuje postupy předchůdce, ovšem tentokrát už není cítit taková jiskra, jako minule a většina situací působí mnohem více nuceně a vycucaně z prstu a chybí tak stará známá lehkost a uvědomělost. Na druhou stranu knize nelze upřít, že má stále jisté kouzlo a zvídavým fanouškům nabídne pokračování příběhů oblíbených postav. Tentokrát už se nehraje tolik na humornou strunu a kniha vyniká spíše svojí dojemností a hrou na city, což chvíli funguje a pak zase nikoliv. Gump a Co. to zkrátka mělo jako nástupce legendárního díla velice těžké a se svojí nelehkou rolí se nepopralo úplně nejlépe, ovšem pokud jste příznivci hlavního hrdiny, knížku si i tak přečtete s chutí a bez problémů jí dokončíte, jen tentokrát nebudete v průběhu čtení zažívat tak intenzivní radost a hřejivé pocity, nicméně i tak to stojí za vyzkoušení.

03.05.2017 3 z 5

Krásně vypadající komiksový životopis na který se opravdu hezky kouká, ovšem pod líbivým zevnějškem se skrývá mnohem ošklivější vnitřek. Příběh samotný je vyprávěn poněkud zvláštním způsobem, který působí mnohdy nechtěně směšně, obzvláště v částech zabývajících se romantickým vztahem mezi panem Zátopkem a jeho ženou. K tomu si připočtěte jistou zkratkovitost vyprávění a zjednodušování situací a zbude vám pak pouze nenaplněný potenciál. Je totiž zajímavé dostat životopis v komiksové podobě, což je na tento žánr netradiční, ovšem po prvotním nadšení je najednou jasné, že nápad byl sice dobrý, nicméně tento formát příběhům tohoto druhu příliš nesvědčí. Jde tedy o hezkou raritu, ovšem nic víc, bohužel.

02.05.2017 3 z 5

Superman: Pro zítřek: Kniha první Superman: Pro zítřek: Kniha první Brian Azzarello

Velice hloubavé dílo, které nabízí detailní pohled do Supermanovi duše a jeho dilemat jakožto mimozemského zachránce našeho světa. Příběhová struktura nabízí plynule se prolínající linie které se krásně doplňují a tvoří neuvěřitelně vtahující děj, který je doplněn bohatou akční složkou, která je zprostředkována prostřednictvím nádherné kresby od kreslíře, který nám přinesl neméně nádherné Batmanovské Ticho. Ačkoliv se jedná zatím pouze o první část, jde i tak o zřejmě nejlepší Supermanovský příběh, se kterým jsem měl tu čest a to dost pravděpodobně nejen v komiksové sféře, ale napříč všemi médii.

30.04.2017 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Knižní předloha klasického filmu, která kupodivu stojí na vlastních nohou více, než jsem před čtením očekával. Překvapivě příběh neobsahuje velké množství slavných momentů a hlášek z filmové adaptace, což může zprvu šokovat, ovšem zvláštní pocity rychle zmizí, neboť kniha servíruje obrovské množství vlastních momentů, které vám v hlavě utkví minimálně stejně výrazně, jako ty filmové. Knižní Forrest toho zažije mnohem více a jeho komentování momentů je sice stejně mimózní, jako v podání Toma Hankse, nicméně jeho mluva je výrazně hrubější a obohacená o sprosté výrazy. Ačkoliv se pár společných styčných bodů s filmovou verzí najde, jako celek funguje knižní Forrest Gump samostatně a jedná se o dílo, které zhltnete jedním dechem velice snadno a nabije vás nekončící zásobou pozitivní energie.

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Hloubavý komiks u kterého se těžko věří jeho masivnímu úspěchu, neboť pomineme-li samotný vzhled hrdinů a jejich účast v příběhu, jedná se o velice nemainstreamové dílo, které naštěstí potvrzuje, že v některých případech lze zaujmout široké obecenstvo neobvyklým zpracováním. Temný pohled na život superhdinů představující spíše negativní stránku hrdinství a její vlivy na osobní život mimo jejich pracovní nasazení je dnes již klasikou, kterou si žádný fanoušek komiksů nemůže nechat ujít. Přes dlouhý seznam kvalitních prvků se nicméně nejedná o dokonalé dílo a najde se několik nedostatků, ovšem nejde o nic tragického, co by hodnotu výsledku výrazně snižovalo.

28.04.2017 4 z 5

Green Arrow: Rok jedna Green Arrow: Rok jedna Andy Diggle

Výtečná vizuální prezentace dělá tomuto komiksu lví službu, ovšem ani její vysoké kvality nedokáží zastínit chabost vyprávěného příběhu. Celý děj působí velice zkratkovitě, což sice zajišťuje dobré tempo, ovšem ani to nedokáže zakrýt fakt, že příběh by v součásné podobě mohl být i kratší, neboť nemá příliš co nabídnout. Je to veliká škoda, neboť motivy samoty a zoufalství zkombinované s osobními dilematy a proměnou osobnosti by vydaly na velmi hutné dílo, ovšem Arrowův Rok jedna příliš hloubky nepobral a prezentuje z těchto tematických okruhů pouze stručné základy. Je mi jasné, že jde o primárně obrazové dílo, ovšem spousta jiných komiksových děl jasně ukazuje, že jde i v takovémto médiu vyprávět komplexní a hluboké příběhy.

28.04.2017 3 z 5

Batman: Dlouhý Halloween: Kniha druhá Batman: Dlouhý Halloween: Kniha druhá Jeph Loeb

Pokračování Batmanova svátečního vyšetřování nepolevuje oproti předchůdci v žádném ohledu a servíruje nám perfektní druhou polovinu příběhu, který obsahuje několik elementů, kterými se inspiroval výtečný film Temný rytíř od Christophera Nolana a nejen to, celkové pojetí příběhu bylo evidentním vzorem tohoto filmového mistrovského díla. Rozuzlení příběhu je nečekané a dobré dávkované, neboť když už si myslíte, že je konec, vyvedou vás tvůrci z omylu závěrečným šokem, který je lahodnou třešničkou na tomto komiksovém dortu.

28.04.2017 5 z 5

Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Jeph Loeb

Inteznivní detektivní příběh se silným noirovým nádechem sálá výraznou temnou atmosférou, kterou umocňuje vhodně ponurá kresba, což je kombinace, které se nedá odolat a přináší téměr to nejlepší, co Batmanův svět může nabídnout. Narozdíl od mnohých Batmanovských příběhů je Dlouhý Halloween v rámci možností příjemně realistický a drží se při zemi a namísto obřích akčních scenérií se soustředí na příběh samotný a podrobně vykresluje postavy. První část mistrně načrtně příběhovou linku tak, že se nebudete moci dočkat rozuzlení v jejím pokračování.

Superman: Utajený počátek Superman: Utajený počátek Geoff Johns

Supermanův počátek byl popsán napříč všemi médii již různými způsoby, nicméně i přes to působí Utajený počátek svěžím dojmem. Samozřejmě povinné aspekty superhrdinovy historie přebírá tento komiks odjinud, ovšem přidává spoustu vlastního. Potěší zejména lidštější pohled na věc zkoumající Supermanovu, resp. Clarkovu asimilaci na lidský svět a smiřování se s vlastní odlišností. Osvěžující a důležité je taktéž zaměření na konfrontaci povah s tradičním záporákem Lexem Luthorem, který v příběhu dostává překvapivě hodně prostoru a jeho detailní zpracování je zřejmě nejpříjemnějším překvapením celého díla. Po většinu času se příběh snaží v rámci žánru a tématu působit "realisticky", což je vítané, ovšem o to více nepatřičně působí jedna zvláštní sci-fi složka, která sama o sobě není špatná, ovšem v rámci takto pojatého příběhu je nepatřičná a vzbuzuje dojem, že byla do knihy vložena omylem z jiného komiksu. Nicméně jako celek tento komiks velice potěší a kresba odkazující k původní filmové sérii s Christopherem Reevem je milým retrem.

26.04.2017 4 z 5

Batman a syn Batman a syn Grant Morrison

Batman a syn bohužel patří ke slabším kouskům z archivu netopýřího muže. Musím ocenit snahu vydat se trošku jiným směrem a brnkat na rodinnou strunu, nicméně příběh bohužel s tímto motivem příliš umně nepracuje a místo toho, aby se zařízl do hloubky, klouže jen po povrchu a spousta zajímavých načrtnutých prvků není uspokojivě dotažena do konce. Největší chybou ovšem je, že příběh nepůsobí kompletním, uzavřeným dojmem, neboť je zřejmé, že tento kus má být začátkem rozsáhlejší dějové linie, které má v dalších komiksových sešitech pokračovat a na toto dílo navazovat. Na tom samo o sobě není nic špatného, ostatně ve světě komiksů je to tradiční praxe, ovšem jestliže je tato kniha součástí komiksového kompletu, ve kterém z této dějové line bude obsažen nejspíše jen tento kousek, bylo by na místě, aby se jednalo o samostatný a uspokojivě uzavřený příběh.

26.04.2017 3 z 5

Green Lantern: Tajemství původu Green Lantern: Tajemství původu Geoff Johns

Green Lantern je bezpochyby zajímavá postava plná potenciálu, zejména vizuálního. Ačkoliv toto dílo jasně a celkem povedeně zprostředkovává Lanternovu "origin" story, nelze se bohužel ubránit dojmu, že se jede na půl plynu a nelze v příběhu nalézt přidanou hodnotu, která by dojmy vytáhla více do nadprůměru. V tomto ohledu se bohužel příběh nedočká podpory od kresby, neboť stejně jako zbytek díla je pouze adektvátní a rozhodně ani zdaleka nevyužívá široké nabídky vizuálních možností, které nadpozemská Lanternská povaha skrývá. Tajemství původu rozhodně neurazí, nicméně rozhodně nenadchne. Ovšem kladem může být, že právě pocit z nevyužitého potenciálu odkáže čtenáře k dalším, mnohem zajímavějším příběhům z tohoto světa.

26.04.2017 3 z 5

Batman: Ticho: Kniha druhá Batman: Ticho: Kniha druhá Jeph Loeb

Druhá část výtečného komiksového díla pokračuje ve vysoce nastavené laťce a sebevědomě jí udržuje až do závěrečného rozuzlení, což je obdivuhodný výkon, neboť není lehké uspokojivě zakončit nadějně rozjetý zvratovitý příběh. O to více je nutné ocenit nejen tento druhý díl, ale celý komplet Ticho jako celek, který ukazuje Batmana v klasické podobě tak, jak ho z filmů příliš neznáme - tedy nejen jako akčního hrdinu, ale také jako schopného detektiva. Nádherná vizuální stránka je pastvou pro oči, ale to čtenář od komiksů očekává a tak když ke krásným pohledům na stránky přičtete výtečný příběh, vyjde vám téměř dokonalé komiksové dílo.

Batman: Ticho: Kniha první Batman: Ticho: Kniha první Jeph Loeb

Start unikátní (alespoň na naše poměry) komiksové kolekce se velice vydařil a přináší jeden z nejznámějších moderních Batmanovských příběhů, který již od začátku dává jasně najevo, že tady nebude zdaleka nic tak, jak se na první pohled zdá a v průběhu příběhu nás čeká spousta nečekaných zvratů a událostí. Ačkoliv nejsem zastáncem rozdělování již kompletně vydaných děl na dvě části, musím uznat, že v tomto případě to nebylo vůbec na škodu, neboť je příběh hutný natolik, že v každé ze dvou částí se toho stane tolik, že pauza na rozdýchání mezi jednotlivými díly přijde vhod. Navíc "cliffhanger" na konci první části je brilantní.

26.04.2017 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jeden z těch výjimečných případů, kdy klasické dílo nezklamalo a beze zbytku dostálo desetiletím vychvalování. Orwellowa totalitní vize je drsná a čtenářovi zprostředkovává nepříjemnost prezentované doby tak intenzivním způsobem, že se musíte do situací skvěle vykreslených postav vžít a představovat si, jak těžké musí být podobné ordály podstupovat. Bohužel dojde i na jednu slabší "učebnicovou" pasáž, která nijak zážitek ani příběh neobohacuje, nicméně v porovnání se zbytkem se jedná o tak drobný nedostatek, že nedokáže zkalit kvalitu tohoto přelomového díla.