P1tr P1tr komentáře u knih

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Hutná sci-fi kniha, která umně a do nejmenšího detailu popisuje vědecké postupy a objevování nového světa tak uvěřitelným způsobem, že jsem u knihy měl skoro pocit, že nečtu fikci, ale naopak popis reálných událostí. V dnešní době plné konfliktních a hlučných sci-fi je velice vítanou změnou narazit na příběh, jehož hlavním tématem je lidská zvídavost, která se nezvrtne v žádnou katastrofu a místo toho zůstane pouze u prozkoumávání nového prostředí a jeho analýzu. Kromě kvality samotného příběhu je snad ještě více fascinující, že i po několika desetiletích působí popis lidských i mimozemských futuristických technologií stále relativně pokročile a nikoliv zastarale.

25.04.2017 5 z 5

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leo Rosten

Obrovské zklamání, které ani v nejmenším nedostálo rokům vychvalování od mého otce. Směřování "humorného" stylu je na první pohled zřejmé a stejně tak laciné. Komolení gramatiky lze využít v různých médiích jako funkční humornou složku, ovšem vystavět na tomto principu celou knihu již ani zdaleka podobně nefunguje a místo smíchu se dostavuje spíše pocit trapnosti, neboť kromě samotného pokusu o humor kniha nic dalšího nenabízí. Leccos by mohl zachránit příběh, ovšem za ten se tématické propojení jednotlivých kapitol rozhodně považovat nedá a stereotypní dvoudimenzionální postavy také nezaujmou a po prvních pár stranách se motiv vyčerpá a dále už nemá co nabídnout.

25.04.2017 2 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Mé první seznámení s tvorbou extrémně populárního severského spisovatele a hned jsem byl vtažen do dění nevídaným způsobem! Nutno podotknout, že prvních pár desítek stran je příběhově velice pomalých a mohou se dostavit i chvíle nudy a zmatku, kam že to celé směřuje, nicméně jakmile je povinné seznámení s postavami a jejich výchozími pozicemi hotové, přijde na řadu dalších několik stovek stran neskutečně detailního popisu depresivního příběhu a světa, ve kterém se zkažené životy charakterů odehrávají, který narozdíl od mnoha knih nedává příliš velký prostor čtenářově fantazii, což není vůbec na škodu, neboť jasný a podrobný popis veškerého dění čtenáři zprostředkovává prvotřídně tvůrcovu jasnou a spektakulární vizi.

25.04.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Moderní knižní dílo, které naprosto právem během krátké doby získalo na obrovské popularitě. Díky zmatenému vyprávění hlavní hrdinky plného upřímných zpovědí, ze kterého čiší nejen očekávané napětí, ale také hromada citů, provází četbu intenzivní dojem, který trvá až téměř do samotného konce. Díky napínavému a tajemnému průběhu stoupá očekávání na důmyslné vyvrcholení děje, které bohužel nedostojí kvalitě předchozího dění a sráží tak lehce dojem z celku, nicméně i přes toto menší selhání se jedná o vtahující zážitek, ze kterého si i přes pár chyb odnesete jen a jen pozitivní dojmy.

25.04.2017 4 z 5

Obávaná nastavovaná kaše se nekoná a nástupci J.K. Rowlingové naprosto přirozeně navazují na původní sérii populárních knih a nabízejí nám, kteří nemáme šanci se dostat na beznadějně vyprodané divadelní představení užít si příběh, který kombinuje nostalgii se zajímavým pohledem do budoucnosti. Scénářová forma díla nijak neškodí, naopak nabízí bezprostřednější a svižnější dojem z celého díla, které opravdu evokuje pocit sledování divadelního představení.

25.04.2017 4 z 5