P1tr P1tr komentáře u knih

Do vody Do vody Paula Hawkins

Paula Hawkins se snaží zopakovat masivní úspěch Dívky ve vlaku a bohužel se ve vlastní vodě začala sama topit. Příběh navodí chytlavou atmosféru a ihned chytne čtenářovu pozornost a chvíli jí drží zajímavým vývojem a atmosférou tajemna a možného nadpřirozena. Ovšem tento stav nevydrží příliš dlouho a spisovatelce se nedaří rozehrané motivy uspokojivě rozvést dál a postupně ztrácí půdu pod nohama. Postupem času se zdá, jako by sama nevěděla, co vlastně chtěla říci a jakým směrem se s dějem chtěla vydat. Nejedná se o úplnou katastrofu, ale je potřeba uznat, že dílo nepůsobí příliš kompaktně a ke konci už ho dočítáte spíše ze setrvačnosti s malou nadějí, že zakončení vaše dojmy zvrátí, nicméně na konci se bohužel postupně nabírané obavy potvrdí a Do vody tak zůstává jen průměrně zábavným polobrakem, který mohl a měl skončit mnohem lépe.

04.01.2019 3 z 5

Superman: Brainiac Superman: Brainiac Geoff Johns

Brainiac je významným Supermanovým záporákem, což na tento příběh klade vysoké nároky. Ty se nepodařilo zcela naplnit a tato kniha není příliš zásadním kouskem komiksové historie, ale to ho nijak nesráží a neznamená to, že by nešlo o zábavné čtení, ba naopak. Zdá se, že Brainiac ani příliš velké ambice nemá a chce čtenáře jen pobavit, což se mu daří velmi dobře. Ukazuje nám chytrého antagonistu v jeho plné síle a dává hlavnímu hrdinovi řádně zabrat, až se chvílemi zdá, že Superman nemůže vyhrát. To je vzácný atribut, neboť vždy je v rámci žánru dané, že superhrdina vyhraje, ale díky promyšlenému plánu záporáka jste občas na pochybách. Stejně jako předchozí Johnsovi Supermanské příběhy i tento působí sympaticky staromilsky a je znát, že mu nejde o modernizaci hrdinovi mytologie a spíše se snaží navázat na tradiční sedmdesátkové filmy a dopřát jim rozšířené pole působnosti. Brainiac potěší nejen fanoušky Supermana, ale také zábavných komiksů obecně.

04.01.2019 4 z 5

Wonder Woman: Kruh Wonder Woman: Kruh Robert Kanigher

Oproti předchozímu příběhu této hrdinky v rámci DC komiksového kompletu jde o veledílo, ovšem v rámci žánru jako celku jde pouze o průměrný kousek. Jediným stabilně pozitivním prvkem je kresba. Když už totiž soustavně nezaujme příběh, alespoň se na jednotlivé stránky hezky kouká. Samotný děj bohužel potvrzuje, že svět Wonder Woman je už ze své podstaty na hranici obskurnosti a na jeden zajímavý prvek nabízí 5 stupidních. Tvůrci Kruhu bohužel nezvládají vyzdvihovat a soustředit se na lákavější parametry a mimo pár kladných momentů nabízí po většinu času naivní, hloupoučké a i na poměry komiksů neuvěřitelné příběhové zákruty, které vyvolávají časté protáčení očí a kroucení hlavou. Kruh je ve výsledku pouze neškodnou blbůstkou na jedno přečtení, která neurazí, ale nenabízí žádný důvod, proč se k němu v budoucnu vracet.

04.01.2019 3 z 5

Lex Luthor: Muž z oceli Lex Luthor: Muž z oceli Brian Azzarello

Tradičně komiksové příběhy prezentují osudy kladných hrdinů, kterým záporáci znepříjemňují život. Nyní se mi do rukou dostal pravý opak, tedy komiks v hlavní roli se záporákem, kterému z jeho pohledu komplikuje život superhrdina. Po počáteční skepsi jsem po dočtení byl naprosto nadšen. Všichni vědí, že Lex Luthor je zlý člověk, ovšem díky tomuto dílu se mu dostává větší hloubky a v určitých místech také polidštění a lehkého pochopení, neboť jeho vnitřní monology prezentují jeho myšlenkové pochody, které jsou poměrně často celkem pochopitelné a pár pasážím se dokonce daří Luthora vykreslit jako klaďase, který to vlastně nemyslí špatně. Tvůrcům je nicméně jasné, že Luthor kladným charakterem není a tak převládá jeho nevypočitatelnost a nekompromisní krutost jít si za svým za jakýchkoliv podmínek. Hloubavý příběh výborně doplňuje krásná, detailní a ponurá kresba, která mnohdy působí téměř fotorealisticky a lepší vizuální doplnění si Luthorův příběh nemohl přát.

28.05.2018 5 z 5

Veledetektiv Agaton Sax Veledetektiv Agaton Sax Nils-Olof Franzén

Celkem příjemná a nenáročná sbírka detektivních příběhů určených primárně pro mladší čtenáře, která ovšem dokáže zaujmout i starší zájemce svojí pohodovou naivitou a infantilností, za kterou se nestydí a přetavuje ji ve své hlavní kouzlo. Zároveň ale tyto vlastnosti mohou být občas na obtíž, kdy příběhy působí nepromyšleně a vypadají naopak, jako by se jednotlivé dějové zákruty vymýšlely za pochodu dle toho, co by zrovna bylo nejzajímavější, či nejméně očekávané. Ona snaha zvraty šokovat ovšem většinou díky své náhodnosti nevychází a někdy kromě údivu dojde na protáčení očí a kroucení hlavou. Ovšem povětšinou se jedná o pohodové a nenáročné čtení, které připomene, jaké je to být dítětem a právě dětem udělá kniha jistě největší radost.

01.03.2018 3 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Nádherně napsané okno do života jednoho důstojného majordóma, které má ze začátku svým monologovým pojetím potíže rychle zaujmout, ovšem postupem času se do knihy ponoříte naplno, neboť jde o jedno z těch děl, které zraje s každou další stranou. Časem si zvyknete na zpočátku zvláštní odbočkovitou ukecanost hlavního představitele a zvědavostí budete pokračovat dál ve snaze zjistit, kam to celé směřuje a jakého vyvrcholení se kniha dočká, abyste zjistili, že.....vlastně nic. Zakončení je sice v rámci charakterových vlastností postav logické a celkem poetické, ovšem nelze zakrýt zklamání z konce, který vyšumí do ztracena a působí značně antiklimaticky a místo aby ztvrdil kvality knihy, tak je na závěr lehce zkazí. Kromě nepříliš povedeného konce se ovšem jedná o mistrovsky napsané dílo, které se čte úplně samo a i přes výtky zanechá pozitivní stopu.

01.03.2018 4 z 5

Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Mike Mignola

Naprosto netradiční a originální Batmanovský příběh dávající pojmu alternativní realita zcela nový význam, neboť bere vše, co o Batmanově historii víte a servíruje vám to v nečekaně pokřivené formě plné nadpřirozených jevů, která nemá obdoby. Právě nový pohled na věc je největší devízou, ale také zároveň záporem tohoto díla, neboť ačkoliv se ve většině případů jedná o zajímavé změny ve výkladu, občas jde nicméně o příliš zvláštní, či nedotažené odbočky, které zacházejí buď příliš daleko a jsou přehnaně divné, nebo jsou naopak příliš stručné a nesmyslné a působí spíše samoúčelně jako pomrknutí na komiskové fandy, které nikam nevede. Zamrzí také zakončení příběhu, které je jednou z těch variant, kdy tvůrci přeháněli více, než by bylo zdrávo a také mohli konec více roztáhnout, neboť v použité variantě působí příliš zbrkle a useknutě. Co naopak lze popsat bez výtek je kresba, která výtečně dokresluje potemnělou atmosféru a nesnaží se zbytečně exhibovat přehnaně líbivými výjevy a jde na ruku příběhu. I když mi na tomto díle vadilo nemálo věcí, musím ho přesto obdivovat za odvahu a hrubě svojský přístup, který i přes zmíněné chyby servíruje neobvyklý, převratný a intenzivní zážitek, na který jen tak nezapomenu.

01.02.2018 4 z 5

JLA: Hřebík JLA: Hřebík Alan Davis

Hřebík zkoumá superhrdinský tým v nezvyklé situaci, kdy mu chybí nejsilnější člen, což představuje zajímavou výchozí situaci příběhu, který rozvádí nejen tuto myšlenku, ale staví hlavním představitelům do cesty ještě spoustu jiných, neméně zajímavých překážek. Je až překvapivé, jak dokáže být akční příběh nabitý tolika postavami ve své podstatě poměrně intimním a procítěným dílem zkoumajícím jádro dobroty a obětavosti známých i méně známých hrdinů. Právě vykreslení postav a jejich dilemat je nejzajímavějším aspektem tohoto týmového příběhu a je obdivuhodné, že při obrovském množství postav dostane téměř každá svůj velký moment a zanechá výraznou stopu. Bohužel přehršel postav má za následek to, že vedle zajímavých hrdinů dojde i na ty obskurnější, které tolik nezaujmou, ovšem slouží alespoň jako dokreslení rozmanitosti komiksového DC vesmíru. Kresba je odpovídající, ničím nevyniká, ale pár malebných momentů dokáže zprostředkovat. Hřebík není přelomovým dílem, ale hravě nakládá s alternativním pohledem na věc a mnohdy dokáže překvapit netradičním výkladem známých prvků, které bereme za dané a neměnné a za to mu patří obdiv.

01.02.2018 4 z 5

Wonder Woman: Ztracený ráj Wonder Woman: Ztracený ráj J.M. DeMatteis

Neskutečně ubíjející zážitek, který od začátku vstoupí do vyprávění špatnou nohou a není schopen se až do konce polepšit. Ztracený ráj nabízí velmi zvláštní, nepřehledný vizuál, který naprosto nekoresponduje s datem vydání a působí nesmířně zastarale, jakoby dorazila do roku 2002 80. léta a bohužel nejde o pozitivní retro nádech. Panelů je na stranách po většinou hrozně moc a v menších oknech je nahromaděno příliš elementů, ve kterých se nelze pohodlně orientovat. Přehled znesnadňuje ohromná ukecanost komiksu. Musím říct, že takové množství textu jsem v komiksu ještě nezažil a ačkoliv u dějově, či dialogově nabitého a zajímavého díla by nemuselo jít nutně o výtku, zde se jedná o velkou chybu, neboť textové bubliny jsou plné nesmyslných a patetických monologů plných rádoby velkých a osudových slov, která jsou ve svém jádru pouze prázdnými frázemi a působy velice uměle a děj nijak vpřed neposouvají. Samotné příběhy ve 2 přítomných povídkách nabízí zajímavý základ, se kterým by se daly dělat velké věci, ovšem ve zdejší verzi se jedná o zahozenou šanci. Ztracený ráj hrůbě selhává ve všech směrech a jedná se zatím o suverénně nejhorší kus v DC komiksovém kompletu.

25.01.2018 1 z 5

Triumvirát Triumvirát Matt Wagner

Výtečně zpracované společné dobrodružství tří nejvýznamnějších DC superhrdinů, které vtáhne hned na začátku a do konce nepustí. Netradiční kresba může zpočátku působit lehce infantilně a nepatřičně, ale po pár stranách si naprosto získá Váš zrak a po celou dobu čtení nepřestane překvapovat, neboť narozdíl od jiných komiksů nenabízí zajímavé vizuály pouze na větších panelech, ale servíruje pohledné obrázky i na menším prostoru a cpe do čtenářů líbeznost ve velkém. Příběh není nikterak převratný, ovšem účelu spojení titulních hrdinů slouží perfektně a nabízí možnost každému z nich vyniknout nejen dialogově, ale také přímo v akci. Zamrzí pouze místy nepřehledný styl vyprávění, kdy se nelze přesně orientovat, kdo je zrovna u vypravěčského kormidla, ale nejedná se o zásadní chybu, která by kazila dojem z jinak čisté práce.

25.01.2018 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Peter May dokazuje své vyjímečné spisovatelské schopnosti také mimo svojí Lewiskou ostrovní trilogii a stvrzuje své výsadní postavení v mém žebříčku autorů. Entomologův odkaz sdílí spoustu stylistických prvků se zmíněnou tvorbou spisovatele a nabízí čtenářům skoky v čase, silné mezilidské vztahy a detailní poetiku prostředí. Nicméně i přes nespočet společných znaků se svojí další tvorbou jde tentokrát spisovatel trošku jinou cestou, neboť tentokrát je pro vyprávění důležitější samotné vyšetřování, na které jsou následně nabaleny zajímavé postavy a ne naopak, jak tomu bylo v již zmíněné trilogii, což dělá z Entomologova odkazu v tomto ohledu tradičnější detektikvu, ovšem stále velmi originální a neobvyklou, která stojí za přečtení a vysoce překonává konkurenci.

24.01.2018 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Velmi zajímavé a neobvyklé sci-fi, které díky detailnímu popisu všemožných procedur a bezpečnostních protokolů nakonec působí v rámci žánru až nezvykle reálně a mnohdy mi při čtení šel mráz po zádech, neboť jsem si dokázal reálně představit, že by se něco podobného v našem světě mohlo klidně odehrát popsaným způsobem. Soustředění se na pečlivé vykreslení všech detailů je obdivuhodné a jedná se o vítanou změnu, nicméně díky tomuto postupu celkem trpí příběh, na který už nezbylo příliš místo a tak se nedočkámě přílišných zvratů a ani pořádného konce, kniha prostě začne a skončí jako laboratorní zpráva, což byl nepochybně účel a jedná se o největší přednost titulu, ovšem zároveň je také jeho největší slabinou a právě absence lepšího příběhu navázaného na procesní kostru brání v ještě vyšším hodnocení, nicméně i v současném stavu se jedná o velmi vtahující čtení, které fanoušci žánru zajisté ocení.

15.01.2018 4 z 5

Superman/Batman: Supergirl Superman/Batman: Supergirl Jeph Loeb

Další z řady společných příběhů Batmana a Supermana, který zaostává za výtečnými Nepřáteli státu, ovšem i tak se stále jedná o zajímavé a hutné dílo. Supergirl nabízí děj napěchovaný od začátku do konce propojením nejen titulních hrdinů, ale také dalších známých tváří z DC univerza a dojde i na zajímavé záporáky, to vše zabalené v barevné a po všech stránkách pestré a hezké kresbě plné skvělých jednostránkových výjevů, které přikovají čtenářovi oči ke stránce na několik okamžiků nutných k prostudování všech detailů. Ačkoliv příběh i tentokrát zdatně porovnává filozofie obou hrdinů a ukazuje jejich společnosti i odlišnosti, bohužel se hloubkou a impaktem nedá srovnávat s již zmíněnými Nepřáteli státu a jde ve výsledku o akcí nabitý, ale povrchnější kus s pár momenty a zvraty na hranici absurdnosti, které brání tomuto dílu v rozletu. Nicméně stále se jedná o velice zábavné dílo, které do sbírky komiksových fanoušků rozhodně patří.

05.01.2018 4 z 5

Robin: Rok jedna Robin: Rok jedna Charles Dixon

Velmi obsáhlý příběh dělající Robinovi obrovskou službu, neboť dělá z mnohdy posmívaného a nezajímavého Batmanova parťáka zajímavou a hlubokou postavu s jasnými motivacemi zasazenou do emotivního příběhu, který dokáže rezonovat skoro stejně silně, jako další kus z tohoto kompletu - Smrt v rodině - kde se také výrazně řešil Robinův vztah k Batmanovi a jejich profesi. Rok jedna je krásně nakreslen a na každou stránku je radost pohledět, neboť mladistvý a pečlivý styl kresby k hrdinovi perfektně sedí. Mnoho komiksů se snaží ukázat, jak těžké je kombinovat teenagerské zájmy a superhrdinství, ovšem málokdy se podaří vykreslit pocity z tohoto dilematu tak dobře, jako v Robinově příběhu. Děj krásně plyne, nicméně nelze se občas zbavit dojmu, že se mohlo jít více na dřeň a nabídnout více zapamatováníhodných momentů, které by utkvěly v paměti delší dobu. Rok jedna je velmi zajímavým dílem, které funguje jako celek i v jednotlivostech, ovšem nezanechá hlubší stopu.

05.01.2018 4 z 5

Flash: Zrozen k běhu Flash: Zrozen k běhu Mark Waid

Nepříliš kvalitní soubor 4 separátních příběhů Wallyho Westa, které bohužel čtenáře nezaujmou kvalitou ani kvantitou a ve výsledku se ani příliš dobře nedoplňují, naopak si v některých tvrzeních a příběhových prvcích navzájem odporují a rozdílné styly kreseb jen utvrzují v nesoudržnosti této kolekce, která se svojí nekvalitou a povahou do sbírky DC komiksového kompletu příliš nehodí. Stručnost povídkám spíše ubližuje a místo svižnosti dění má za následek, že žádný příběhový nápad není dostatečně rozpracován a vše působí zbrkle a nedodělaně. Nicméně najde se i pár pozitiv, zejména vztah hlavního hrdiny s původním Flashem jako jeho mentorem a dojemné přátelství s vlastní tetou. Kromě pár emočních momentů ale Zrozen k běhu příliš nestojí za řeč a místo běhu je spíše zrozen k záhubě. Doufejme, že příští Flashův příspěvek v kompletu bude záživnější.

20.11.2017 2 z 5

Hry ve třech Hry ve třech Pelham Grenville Wodehouse

Příjemná sbírka humorných povídek, jejichž hlavním hrdinou je golf. Osobní znalost tohoto sportu je nutná pro pochopení feelingu jednotlivých příběhů, neboť pokud s golfem nemáte zkušenost, musí pak jeho nekritické opěvování působit podivně a nesmyslně. Ovšem pokud jste golf někdy hráli, doceníte Woodehousův styl podobně, jako on oceňuje právě zelený sport. Obsažené povídky sdílejí spoustu znaků, podobnou formu a příběhové elementy, což může ze začátku lehce vadit, nicméně postupem času se stane zřejmým, že nejde o neuměteleckou repetici autora, ale o záměrnou uměleckou volbu, která v kontextu povídek dává nakonec smysl. P.G. Woodehouse servíruje chytré a vtipné pohledy na mezilidské vztahy a i když nadneseně, tak přecijenom do určité míry přesně vykresluje vliv golfu na život jeho hráčů. Pro golfisty se jedná o povinnou četbu, v ostatních by mohla kniha alespoň vzbudit zvědavost, co na tomto sportu spisovatel a jeho charaktery vidí, tudíž výhra pro všechny.

19.11.2017 4 z 5

Superman: Supermanova smrt Superman: Supermanova smrt Roger Stern

Supermanova smrt mohla být jedním z nejvýznamnějších komiksových počínů všech dob, ovšem zvolená exekuce nestojí příliš za řeč a ústřední osudový motiv výrazně sráží dolů a kromě posledních pár stran nestojí příběh za řeč, neboť je tak primitivní, že by vystačil na 20 stran, což je znát, neboť se dění točí stále v kruhu a řeší opakovaně neporazitelnost hlavního záporáka a nic moc víc, což se rychle omrzí. Jde o jeden velký a dlouhý souboj, který je již po chvíli ubíjející a nudný, což nevyhnutelnému a v názvu komiksu nastíněnému konci ubírá na impaktu a emoce se tak příliš nedostaví. Smrt Supermana by fungovala lépe jako pomalejší a méně akční příběh plný konfrontací a rozluček se známými komiksovými parťáky a svými nejbližšími, ovšem místo toho jsme se dočkali tuctové a průměrné mlátičky, která jakž takž funguje pouze díky brutálnímu konci, ovšem sama o sobě za moc nestojí. Obrovsky promarněná šance.

07.11.2017 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Výtečné zakončení Lewisovské trilogie, které se v plné zbrojí vrací k ověřeným postupům kterými vynikala Skála. Narozdíl od prostředního dílu se příběh opět věnuje hlavně Finovi a detailně zkoumá jeho současné rozpoložení a aktuální případ propojuje s minulostí hlavního hrdiny. Právě flashbacky jsou klíčovým prvkem Mayových knih a po (na poměry této série knih) trošku slabším Muži z ostrova Lewis jsme se znovu dočkali záblesků z minulosti plných zajímavých událostí, které rozšiřují osobnost nejen Fina, ale také ostatních postav a kromě důležitých okamžiků nabízí přehršel napětí a emocí. Rozuzlení příběhu je uspokojivé a hezky pozvolné, tudíž neuspěchané, jako minule a kromě uzavření samotného případu se zakončí také mnoho dějových linek načrtnutých v předchozích knihách. Jedná se tedy o opravdu povedené dílo, které zaslouženě kvalitním způsobem zakončuje skvělou trilogii. Skála je nedostižná, ovšem Šachové figurky na ní velmi zdatně dorážejí.

06.11.2017 5 z 5

C'est la vie: Čtvrtstoletí vzpomínek C'est la vie: Čtvrtstoletí vzpomínek Simona Kožuchová

Velmi osobní knížka, na které je od prvního do posledního slova znát, že je psána na základě autorčiných životních zkušeností, což jejímu vyprávění dodává na autentičnosti a o to více dokáže čtenáře vtáhnout. Vtažení do děje pomáhá také nižší počet stran, díky kterému má kniha výborné tempo a dá se dočíst jedním dechem. Ona krátkost je ale bohužel zároveň také nedostatkem, neboť by neškodilo dané téma rozpracovat ještě více, neboť čtenáři budou jistě chtít vědět ještě více a po dočtení tak nebudou zcela uspokojeni, ovšem i s touto výtkou se jedná o povedenou prvotinu autorky a příslib do budoucna.

06.11.2017 5 z 5

Naprostá špička českého humoru, která baví non-stop od začátku do konce a která je vhodná pro čtenáře všech věkových kategorií. Právě univerzálnost povídek Šimka a Grossmanna je zásadní vlastností, neboť jejich styl pobaví na základní úrovni již děti, ovšem dospělí si v příbězích najdou hlubší významy a parafráze mnohých životních pravd a zkušeností. Povídky nabízejí mnoho vtipů a hlášek, které se v naší rodině citují mnoho let, díky čemuž k ním mám osobnější vztah, než mnozí, nicméně jsem si naprosto jistý, že i bez citového pouta se objektivně jedná o vyjímečnou sbírku prvotřídní zábavy. Proto raději přestaňte číst můj nevtipný komentář a začtěte se do nekonečně vtipnějších myšlenkových pochodů legendární české komediální dvojice.

31.10.2017 5 z 5