Nielada Nielada komentáře u knih

Gustav a Anton Gustav a Anton Rose Tremain

Přidávám se k předchozím komentářům - mé dojmy jsou rozpaky. Příběh je napsaný skvěle, což o to, ale kniha se do mě nějak "nezařízla". V důsledku silných emotivních scén jsem stále očekávala velké osvobozující vyústění, které se ale dle mého osobního prožitku nedostavilo.

18.02.2021 3 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Všechny knihy od Ruty S. jsou skvělé. Pokaždé, když čtu novou, si říkám: Tak ta je nejlepší! Silný příběh, na pozadí opět kontroverzní historické téma. Vše doplněno autentickými úryvky z různých archivů a spisů, které geniálně doplňují beletristický text. Za mě velké další plus - kniha je vhodná už pro dospívající (tak třeba od 14 let), zrovna ji čte dcera.

05.02.2021 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Skvělá, hutně napsaná kniha. V podstatě by se dala použít jako učebnice novodobé čínské historie, díky pravdivým osudům velmi autentické. Chvílemi jsem se musela prokousávat, ale jen kvůli tomu, že je kniha plná faktů, souvislostí a nutí čtenáře udržovat při čtení opravdu velmi bdělý stav. Vřele doporučuji!!!

07.01.2021 5 z 5

Cesta do divočiny Cesta do divočiny Aleksandra Machowiak Mizielińska

Cestu do divočiny čteme se sedmiletým synem a jsme naprosto nadšení! Velký formát umožňuje vyniknout nádherným ilustracím, ze kterých až zrak přechází. Společně s veverkou Ulou a zubrem Kubou projdeme osm národních parků po celém světě - každý je jiný a jedinečný. Jsme u druhého a já sama už jsem se dozvěděla tolik informací! Je to skvělá práce po všech směrech. Moc doporučuji do knihovniček dětí z prvního stupně!

17.11.2020 5 z 5

Když Když Morris Gleitzman

Když je opět hořkým a zároveň skutečně dobrým kouskem literatury, u kterého bych vážila individuálně, zda ho dát do ruky dětem. Někdo to snese, pro jiného to může být až moc. Je to ale velmi, velmi realisticky zachycená skutečnost, která se s vámi v letech války nemazala, ať vám bylo, kolik chtělo.

19.08.2020 5 z 5

Sirotek, bestie, špiónka Sirotek, bestie, špiónka Matt Killeen

Kniha se mi vážně moc líbila. Originálně pojatý příběh, plný zajímavých informací, skvěle napsaný. Doporučuji!

19.08.2020 5 z 5

Dokud jsou slzy Dokud jsou slzy Hannelore Grünberg-Klein

Jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Přínosem pro mě byl popis událostí okolo emigrantských lodí na Kubu (které moc pěkně zpracovává např. kniha Uprchlík). Autorka tuto část historie sama prožila a navíc vysvětlila její politické pozadí. Při čtení to občas drhlo - styl autorky je nevyrovnaný, někde čtivé, jindy zdlouhavé. Pokud to ale člověk bere jako vyprávění starší paní o svém životě a o strašných věcech, které na vlastní kůži zažila, je to prostě síla.

19.08.2020 3 z 5

Kam zmizela Anna Kam zmizela Anna Lenka Juráčková

Kniha mě okouzlila. Je to taková výtečná pralinka, která se rozplývá na jazyku po celou dobu čtení. Příběh je dojemný i veselý zároveň, poetický, praštěný, roztomilý, hluboký a přesto tak obyčejný. Moc a moc doporučuji!

29.06.2020 5 z 5

Uprchlík Uprchlík Alan Gratz

Knihu moc doporučuji. Je skvěle napsaná, aktuální, dětem i dospělým pomůže pochopit téma uprchlictví prostřednictvím tří různých osudů, z rozdílných zemí i časových období - a to je super.

22.06.2020 5 z 5

Kluk odnikud Kluk odnikud Katherine Marsh

Tleskám. Z knihy jsem byla nadšená od první stránky a tento pocit mě neopustil ani u té poslední. Skvěle napsaný, silný a vysoce aktuální příběh, který by se měl dostat do učebnic. Velmi citlivě zpracované téma uprchlictví, které pomohlo i mně samotné podívat se na věc z trochu jiného pohledu. Myslím si, že když děti (a nejen ony) prožijí spolu s hlavními hrdiny jejich trable i radosti, pochopí toho mnohem více než z kusých a mnohdy velmi pokroucených informací, kterých se naší společnosti ve velké míře dostává.

28.12.2019 5 z 5

Dračí polévka Dračí polévka Alena Ježková

Dračí polévka se mi moc líbila. Styl vyprávění, nádherné ilustrace a témata, o kterých stojí za to psát. Pomineme-li neúplnou rodinu, hned druhé a možná i první téma: jaké to je žít v cizí zemi a ještě k tomu, když jste dítě! DOPORUČUJI!

14.04.2019 5 z 5

Nejhorší den v životě třeťáka Filipa L. Nejhorší den v životě třeťáka Filipa L. Petra Braunová

Kniha se mi líbila. Komentáře k textu na mě zprvu působily rušivě, ale pak jsem si řekla, že naopak můžou dětem výborně pomoci k porozumění děje - proč se stalo, co se stalo, kdo za to může a jak moc za to může. Je to kniha ne pro oddech a pohodu, ale pro zamyšlení a povídání si. Myslím si, že obzvláště dětem, které zažívají či zažily rozvod rodičů, může dobře posloužit.

14.04.2019 5 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

Tak tohle se opravdu povedlo. Knihu bych doporučila všem už klidně od 12 let, protože je skvělá, skvělá a ještě jednou skvělá. Nádherné ilustrace (dílo autorky!!!), velmi čtivé, psáno s nadhledem i vtipem, nabízí mnoho souvislostí a poznatků a člověk si ani neuvědomí a je na konci, až je mi to líto. Už jen držet tento vydavatelský počin v rukou je něco. Chtělo by to nějakou cenu!

25.11.2018 5 z 5

Jutta Jutta Vladimír Černil

Juttu jsem nedočetla. Silně mě k ní táhlo téma, kterému se věnuje, a také to, že asi dost věrně zachycuje skutečný životní příběh, což na knihách miluji. Jenže velkou překážkou pro mě byl autorův sloh - opakování slov tam, kde to opravdu nebylo nutné, neprokreslenost postav, která mi nedovolovala se do příběhu položit a uvěřit mu, ačkoliv byl vlastně pravdivý. Je mi to vzhledem k mé zvědavosti líto a pořád přemýšlím, jestli to nepřekousnu a ke knize se nevrátím, ale asi to nedám. (kromě toho - občas dost zvláštní členění textu způsobené nakladatelstvím - místy téměř chybějící mezery mezi slovy atd. - ale to je v dnešní době tak častá záležitost, že se až divím, jak mě to pokaždé rozhodí.)

25.11.2018 2 z 5

Anna a Anna Anna a Anna Charlotte Inden

Kniha se mi líbila od A až po Z - od začátku do konce, od grafiky po obsah, od formy dopisů po pojetí první i poslední lásky. Myslím, že v nabídce knih pro mladší dospívající dívky by mohla zaujmout čestné místo - jde do hloubky, je jemná a křehká, zkrátka něco, co pomáhá vytříbit literární vkus i pohled na život.

18.11.2018 5 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Pro mě takový lepší průměr. Děj široký, ale ne hluboký. Hlavní postava atraktivní, ale povrchní a ploše nastíněná - chyběly mi nějaké vnitřní bouře, prožitky, boje ve svědomí - nepůsobila na mě reálně, místy mě velmi rozčilovala. Oceňuji ale prostředí a čas, ve kterém se příběh odehrává, dost jsem si toho ujasnila a zjistila - takže čtení pro mě mělo smysl. Chvílemi to bylo velmi napívané a opravdu špionážní. Možná je to jeden z příběhů, který by mě pro téma a prostředí víc bavily zfilmované.

24.08.2018 3 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Knihu jsem si vyloženě vychutnala. Nutila mě, abych ji četla pomalu, abych ji neodbývala a pěkně si prožila ten bravurně napsaný příběh. Protože pokud například stojíte před skvělým obrazem nebo posloucháte neuvěřitelnou hudbu, také nechcete jen tak rychle odejít. Možná se k tomu obrazu ještě jednou vrátíte a tu hudbu si pustíte znova. Tak jsem si já několikrát četla různé části a věty a nechala se unášet jejich krásou. Autorka má skvělý dar vyprávět a to co říká, má hlavu a patu. Moc doporučuji.

24.08.2018 5 z 5

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

Kniha mě velmi příjemně překvapila. Originální uspořádání textu - vlastně takové povídky, které na sebe navazují, ale přitom se dají číst i samostatně. Téma otroctví a rasové nerovnosti ve velmi širokém záběru, který umožňuje množství různorodých postav. Má to hloubku, má to úroveň, je to čtivé, nápadité, neotřelé, užijete si to, nutí vás to přemýšlet a srovnávat s vlastním životem. A ještě se toho dost dovíte. Co víc si od knihy přát?

24.08.2018 5 z 5

Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Inna Rottová - Mirovská

Téma knihy a autentičnost povídek jsou nepopiratelně silnými klady této knihy. Mohu vřele doporučit i čtenářům tak od 14 let. Styl psaní pro mě nebyl takovým zážitkem, jak bych čekala, ale přesto se kniha četla velmi dobře. Co mě ale vážně dostalo, a to velmi negativně, je množství chyb - a to je vážně dost drsné. Člověku je až líto, že si nakladatelství nedalo alespoň trochu větší práci (četl to vůbec nějaký korektor?), když už ne ze zájmu o čtenáře (hlavně když se to prodá), alespoň tedy z úcty k paní spisovatelce. Kniha tím bohužel dost ztrácí.

28.05.2018 4 z 5

Dívka z inkoustu a hvězd Dívka z inkoustu a hvězd Kiran Millwood Hargrave

Právě jsme dočetly a spolu s dcerami (9 a 11 let) jsme se rozhodly dát knize tři hvězdy - ve hře byly i dvě. Vše se zdálo na první pohled dobré, zajímavé a dobrodružné, ale celou dobu jsem měla pocit, že autorka podivně přeskakuje z místa na místo. Postavy nahozené, atmosféra načrtnutá. Jakoby nešlo v příběhu ani spočinout, ani se nechat strhnout. Spíš byl problém se v tom všem vyznat. Postavy si nešlo ani pořádně zamilovat, nebyl pro to prostor. Tam, kde bych očekávala strhující děj, jsem nalezla spíše popis událostí. Už jsme se těšily, až to dočteme. Škoda - název, obálka a grafické zpracování knihy jsou z toho všeho asi nejlepší.

06.03.2018 3 z 5