Nezletilci Nezletilci komentáře u knih

Malé ženy (převyprávění) Malé ženy (převyprávění) Jindřiška Smetanová

Podle naší nezletilé kritičky Julie (12 let) jsou Malé ženy prostě úžasné:
"Malé ženy jsou úžasný román, který mám hrozně moc ráda a dokážu ho číst několikrát za sebou. Nikdy se mi neomrzí! Taky mám ráda film Malé ženy, který jsem už dvakrát viděla. Je to příběh, ve kterém není nic, co by se nemohlo stát ve skutečnosti, a to mu dodává krásu a smutek. Když jsem ho četla, prožívala jsem s postavami jejich osud, někdy radostný a někdy smutný, a občas jsem se o ně bála. Myslela jsem si, že když je někdo moc chudý, tak se nedokáže mít dobře, ale to se změnilo, když jsem si přečetla Malé ženy. Líbilo se mi, že hlavní postavy nejsou zlé, byly všechny sympatické, hodné a čestné. Tento příběh se odehrává koncem 19. století v Americe, kdy to ženy neměly jednoduché. Všechny čtyři se ale držely statečně. Jo se dokonce postavila osudu a stala se spisovatelkou. Byla velmi odvážná a cílevědomá. Rozhodně všem doporučuji zvláště holkám si tento román přečíst, je vážně úžasný."

29.01.2022 5 z 5

Co dělala Abigail v létě Co dělala Abigail v létě Ben Aaronovitch

"V románu se mi líbily hlavně postavy, autor je umí dobře navrhovat. Na Abigail se mi líbí jak umí dobře vymýšlet plány a skoro vždy ví, co udělat. Na Simonovi se mi líbí jeho optimismus. Na Simonově mámě její tajemství, na Indigo, lišce, kterou Abigail potká, to, že je věrná. Moje pocity se hodně střídaly. Nejhůře jsem prožívala smutek za bratra Abigail..." Takto knihu četla 10letá Zorka z facebookové skupiny Nezletilí kritici, celou recenzi najdete právě tam.

23.02.2024 4 z 5

Bába Bedla a dívka na hřebeni Bába Bedla a dívka na hřebeni Markéta Pilátová

"V knize je oproti prvnímu dílu posílena pohádková a magická linka a mytologie na úkor historických faktů. Překvapivě krátké věty přispívají k plynulému toku vyprávění a udržují pozornost čtenářů. Zaujalo mě téma pomsty a odpuštění, které je zde dobře zpracované. Knížka dětem ukáže, že není nutné se mstít a oplácet ránu ranou..." Takto knihu hodnotí 15letá Anna z facebookové skupiny Nezletilí kritici, celou recenzi najdete tam.

23.02.2024 4 z 5

Přání Přání Tereza Horváthová

Tak to knížku hodnotí Matylda (8 let), celou její recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Knížka Přání se mi moc líbila. Je smutná i hezká zároveň. Je to najednou pohádka i příběh ze života. Příběh mi připadal doopravdický, takový, který se může někomu stát, a to přes to, že se v něm stane zázrak. Knížka ukazuje, že když si někdo něco opravdu hodně přeje, tak se mu to splní. Podle mě ale ne vždycky."

30.05.2023

Vilma běží o život Vilma běží o život Naďa Pažoutová

Takto knížku hodnotí Matylda (8 let), celou její recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Knížka se mi moc líbila, všem ji doporučuju. Má moc hezké ilustrace a taky se moc dobře čte. Moc se mi líbilo, jak si Vilma s Kauuvou hráli v džungli a taky jak Vilma žila a pracovala ve vesnici. Chtěla bych umět tak dobře šplhat po stromech jako Kauuva a taky tak dobře běhat jako on. Běhal totiž mnohem rychleji než Vilma. A to už i Vilma běhala hodně rychle. Díky knížce o Vilmě a Kauuvovi teď vím, že si nemám kupovat věci, které jsou vyrobené ze dřeva z africké džungle, protože pak místní lidé a zvěř nemají kde bydlet."

29.05.2023 4 z 5

V zákulisí: Muzeum V zákulisí: Muzeum kolektiv autorů

Takto knihu hodnotí Nezletilá kritička Zorka (10 let), celou její recenzi a mnoho dalších najdete na Facebooku ve skupině Nezletilí kritici: "Je dobře, že je v knize mnoho stránek, člověk si ji může prohlížet dlouho a nikdy ho to neomrzí, protože to je vlastně encyklopedie a ty člověka neomrzí nikdy a může si vybrat to, co ho zrovna baví. A to je na encyklopediích úplně super."

Ostrov duchů Ostrov duchů Klára Wang Tyl

Nezletilá kritička Tereza (16 let) hodnotí knihu takto, celou recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Rozhodně vás zaujme blízký vztah, který má autorka k tchajwanské kultuře a který je cítit z každé stránky. To, jak skvěle dokázala popsat atmosféru tohoto ostrova a to, jak zde lidé přistupují k mrtvým, je podivuhodné. Také si myslím, že vás zaujme způsob, jakým je kniha napsaná. Přečtete si jeden příběh, který není dokončený a až při četní dalšího příběhu se vám odhalují další okolnosti a souvislosti. Stoprocentně je to něco, co vás donutí u knížky zůstat, co nejdéle to bude možné. Doporučuji knížku každému, kdo má zálibu v tajemnu, nadpřirozenu a duchařině."

Pohádky ze skládky Pohádky ze skládky Marek Baroš

Takto knihu četla Nezletilá kritička Julie (5 let), celou recenzi si můžete přečíst ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "To bylo moc vtipné. Ne jako vtipy v Tečce, ale takové vtipy knižní. Ještě se mi moc líbilo, jak všichni Medvídkovi společně pomohli, když byl v nesnázích u potkanů. Nepovím vám, jestli potkani medvídka snědli nebo nesnědli, musíte si to přečíst sami."

Kotrmelce u krmelce Kotrmelce u krmelce Blanka Budínová

Na základní škole v Jilemnici na knize postavili čtenářskou lekci, její celé znění a hodnocení dětí najdete na Facebooku ve skupině Nezletilí kritici: "Básničky jsou plné humoru a slovních hříček, které si děti často uvědomily právě při snaze přehrát jejich děj. Básničky jsou snadno zapamatovatelné. Umím si představit využití také v logopedii. V naší školní knihovně patří rozhodně k oblíbeným!"

Jágr, legenda Jágr, legenda Lukáš Csicsely

Takto hodnotí komiks Nezletilý kritik Tomáš (11 let), celou jeho recenzi najdete ve facebookové skupině Nezletilí kritici: "Kniha se mi celkové líbila, píše se v ní o celé kariéře Jaromíra Jágra v NHL. Jsou tam i rozhovory dvou komentátorů: Andyho a Davea, co povídají o jeho zápasech, vztahu k médiím a rivalech. Je to komiks s opravdu hezkými obrázky."

Hledači pokladů Hledači pokladů Jeff Smith

Takto sérii Kůstek čte Nezletilá kritička Zorka (10 let), celou recenzi najdete ve FB skupině Nezletilí kritici: "Nejlepší mi přišel 7. a 8. díl. Brzy vyjde 9. díl. Moc se mi líbí, že každý z bratranců je jiný a že jsou v příběhu i jiné postavy. Například dívka Trnka, její babička babča, Ben a Lucius Dolejší, co vlastní hospodu U sudu v Sudové. Jsou tam i vesničané a příšery jako krysáci a hodní draci, tedy velký rudý drak. Příběh je vtipný, a když se nad ním zamyslíte, uvědomíte si, že je i hodně propracovaný a také moc hezky ilustrovaný. Komiks má věkové doporučení od 8 let, ale doporučuji ho všem věkovým kategoriím dětí, které už umějí číst. Menší děti, které číst neumějí, si mohou prohlížet obrázky a poprosit rodiče, aby jim kapitolu přečetli."

01.09.2022 4 z 5

Štefánik Štefánik Michal Baláž

Takto četl komiks Štefánik nezletilý kritik Šimon (13 let), celou recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Štefánik nepatří mezi typ komiksu, který mě baví nejvíc. Scházelo mi tady dobrodružství a víc emocí, postavy neprožívají nic, kde by jim měl člověk potřebu držet palce. Líbí se mi vyznění knihy, že lidé, kteří dokáží největší věci, se možná dostanou tak daleko proto, že ostatní kolem sebe umí využívat ve svůj prospěch. Vidět je zdálky je proto oslnivé, ale zblízka to spíše bolí. Nicméně postava Kafky mi byla v něčem trochu cizí, což je nejspíš tím, že jsem zatím nikdy nezažil a neřešil nic podobného jako on, neměl jsem velký životní cíl, kterému bych všechno podřizoval. Víc než příběh mě proto bavilo jeho zpracování, které je opravdu povedené."

07.06.2022 3 z 5

Démon ze sídliště Démon ze sídliště Iva Hadj Moussa

Z hodnocení Nezletilé kritičky Terezy (17 let), celá recenze je přístupná ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Ručím za to, že první, co vás při čtení této knížky zaujme je styl autorky. Najdete zde velmi obecnou češtinu až nespisovnou a ani časté vulgarismy zde nejsou výjimkou. Je to ale něco, co mi pomohlo vcítit se do role šestnáctiletého kluka. Během čtení jsem si nevšímala změn, kterými náš hlavní hrdina prochází, ale když jsem knihu dočetla a zamyslela se nad tím, bylo očividné, jak moc Šimon během knihy dospěl. Je to tedy spíše knížka, na kterou jsem musela mít náladu, ale když už jsem ji měla, tak jsem její stránky hltala."

18.03.2022 4 z 5

Všechny stránky Amelie Všechny stránky Amelie Ashley Schumacher

Hodnocení Nezletilé kritičky Mariky (15 let): "Tenhle román pro náctileté holky by mohl být zajímavý, kdyby to nebyla romance. Kniha vypráví o dívce, která právě odmaturovala a zároveň ji při autonehodě zemřela nejlepší kamarádka, s níž plánovala vkročit do dospělosti. Krátce po smrti Jenny obdrží Amelie 101. výtisk speciální edice fantasy románu od jejich oblíbeného spisovatele. Amelia musí odhalit pozadí knihy - především jak souvisí s Jennou i kdo jí poslal tento zvláštní výtisk Kroniky Ormanu, bestselleru záhadného mladíka, kterého se přece mělo vytisknout jen 100 kusů. Amelia se vydává po stopách odesílatele, které ji zavedou do Michiganu a místního malého knihkupectví, kde potká samotného autora a samozřejmě se do něj zamiluje.
Příběh je psaný v ich-formě a vyprávěný hlavní postavou – 19letou Amelií. Tím, že je Amelia velká čtenářka, je sama schopná vyprávět velmi bohatě a umělecky, což se mi líbilo.
Kdyby byl příběh zůstal u pátrací a přátelské dějové linky, udělala by autorka lépe – romancí se asi chtěla přiblížit dívčímu publiku, ale spíš tím vyprávění zkazila. Zápletka s láskou tam totiž vůbec nemusela být. Naopak hezky zachyceno je hluboké přátelství mezi Jennou a Amelií, což se mi moc líbilo. Jenna má zajímavý charakter a je skvělá v tom, že vždycky myslela na obě holky a ne jen na sebe.

03.03.2022 2 z 5