natalie2171 natalie2171 komentáře u knih

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Je škoda, že kniha byla do češtiny přeložená až po takové době, ale co se dalo čekat. :)
Otázky, které jsem si kladla po celou dobu série skleněného trůnu z hlediska Celaeniny minulosti, byly víceméně zodpovězeny. Vážně smekám klobouk nad tím, jak autorka všechno opět dokázala spojit. Jsem ráda, že nám dovolila nahlédnout do kapitoly, která možná už byla pro hrdinku uzavřená, ale pro nás byla tajemstvím. Víceméně můžu jen tleskat se slzami na tváři, když jsem si zamilovala postavy, které ode mě byly vzápětí odtrhnuty. A také jsem ráda, že ochutnáváme i svět před Skleněným trůnem než svět pokračující - a to si myslím, že pro pokračování příběhu je velmi důležité. Někdy je ke klíčem k budoucnosti i minulost.

Proto chci odpovědět na otázku těm, kteří se ptají, kdy si tuto skvělou knihu mají přečíst. Před začátkem čtení Skleného trůnu nebo až po dočtení celé dosavadní série? Podle mého názoru je to vcelku jedno, pokud nejste opravdoví fajnšmekři :). Je vhodné si knihu přečíst klidně i před celou sérií, ale naopak mně vůbec nevadí, že čtu knihu až teď. Je to takové doplnění příběhu. Kniha je napsána tak úžasně, že kdybych ji četla před celou sérií, určitě bych pokračovala ve čtení nadcházejících dílů. Má v sobě tajemství, nezodpovězené otázky, které další díly vysvětlují, stejně tak kniha odpovídá na otázky ve Skleněném trůnu. Až neuvěřitelně sérii doplňuje.

A na závěr chci znovu žasnout nad příběhem. Je dechberoucí, jak se od této novely po aktuální díl změnil směr příběhu, kolik se toho stalo, kolik toho ovlivnilo budoucnost. Proto miluji postavu Celaeny za to, co musela obstát, co prožila. Pro mě je to ta nejlepší hrdinka ženského pohlaví a troufám si tvrdit, že dlouho zůstane.

18.02.2017 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Někdy mě mrzí hodnocení pomocí 5 hvězdiček. Tahle knížka potřebuje pro mě nejméně 10. A to je ksakru co říct.

Jak je možné, že druhý díl byl o pořádný kus lepší, než díl předchozí? Každý asi možná ví. Nejen, že Sarah potopila náš prvotní ship a nahradila ho ještě lepším a přidala k němu ještě další. Sarah nám opět dokázala, že tenhle svět je obrovský, nevyzpytatelný a překrásný.

Nové postavy jsem téměř brala jako svoje vlastní děti a strachovala se o ně každou stránku. Nebudu ani mluvit o Feyre a Rhysandovi, protože to je na každém z nás, aby nad nimi slintal pěkně doma mimo dosah společnosti.

A hned co jsem byla na vrcholu blaha, nás Sarah zase pěkně rychle uzemnila a nejen, že jsem si myslela, že s mým životem byl konec. On opravdu totiž byl. Proklínám a miluju Sarah za svět, který převedla písmem do další úžasné knížky. Jedinou útěchou je 2. květen, kdy vychází poslední díl z pohledu Feyre v anglickém originálu. S lehkým vzrušením musím přemýšlet, o čem asi budou další díly.

10.04.2017 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Myslím si, že tato kniha by si zasloužila víc, než být písmem na papíře. Přála bych si, aby se tyto slova šířila po celém světě, obletěla ho. Přeji si, aby tento příběh zasáhl lidi tak, jako zasáhl mě. Příběh plný tolika úžasných věcí. Věty, kterými se mohl klidně otřást svět. Už jen sedět a číst tuto knihu bylo pro mne velikou poctou. A větší poctou bylo, že jsem se mohla do knihy ponořit o něco víc. A najít v ní to kouzlo, které jsem tak dlouho v nějaké knize hledala. Na konci jsem se cítila, jakoby poslední kousek zapadl do skládačky. Jsem spokojená.

Není to ani taková recenze. Spíš pocity, kterou ve mně kniha zanechala. A tyto pocit jsou velmi hluboké. Takové, které si nemohu nechat jen pro sebe.

08.04.2016 5 z 5

Siréna Siréna Kiera Cass

Úžasné, krásně plynoucí, s napětím a překvapivým závěrem.
I když v knize nebylo příliš nezapomenutelných zážitků, i přes to jsem si tento příběh zamilovala - a to jsem z počátku nevěděla, zda ji budu hodnotit lépe než pozitivně.
Podle mě mnohem lepší zážitek než Selekce, ale to je na každém z nás. Také si všímam, jak jsou v jejích knížkách lidé důležití a jaké zastupují místo. A hlavně díky nim měla Siréna to pravé.
Krásné, mýtické a beroucí za srdce. Tak bych knihu popsala.

25.03.2017 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Takhle kniha mě okouzlila z jediného důvodu: Náhoda. Narazila jsem na doporučení od jedné nejmenované osoby na tuhle knížku a hned jsem si ji rezervovala v knihovně. Proč ne? Popisek zněl slibně a až při prohlížení knihy jsem zjistila, že je od české autorky. Jindy by mě to zaskočilo a trochu bych se pozastavila, ale u této knihy jsem nedala na první dojem a řekla si, že to nejspíš musím prožít. Do děje jsem spadla hned, cítila jsem bolest Ilan, smutek, nenávist, strach, cítila jsem chlad z bouře, pach strachu z příšer. Všechno jsem to s ní prožívala. Nejspíš bych se tu po několikáté opakovala, ale takhle kniha mi dala něco úžasného. Nějakou naději. Poodhalila mi lidskou míjivist a ukázala směr, kterým bychom se měli všichni vydat. Ať už je ta cesta jakákoli, což cesta Ilan byla jedna z velmi těžkých, tak vždy na ní jdeme za vyhlídkou naděje a lepšího života.

Kniha je kouzelná a smysluplná a doufám, že se dočkáme i něčeho dalšího, jelikož bych byla velmi zklamaná, pokud ne.

05.09.2016 5 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Ach ano!! Už delší dobu jsem se ke knížce dostávala! A už je přečtená - netrvalo mi to ani šest hodin. Hodina angličtiny (flákačka- heh) a odpolední lebedení doma dělá svoje.

Autorka má neuvěřitelný talent zpracovávat věty a dávat do nich ten svůj šarm a vtípky. Nemůžu uvěřit, jaký smysl pro humor Liv občas má! Úžasné!

Ale já tak nevím. Mně se prostě ten Henry nějak nelíbí. Moc sladké na to, aby to byla pravda. Nechci tu zavádět nějaké blízké incestové vztahy, proto se moc těším na druhý díl, jak se vše vyvine. Graysona jsem si prostě hned oblíbila a z celé party mu fandím co nejvíc.

Do světa snů jsem se ponořila neuvěřitelně rychle. Tak jako usínáte. Někdy pomalu, ale dneska jsem do příběhu usnula neuvěřitelně rychle! Už po přečtené stovce stránek jsem si představovala, jak by vypadal můj svět. Norská krajina a nekonečná knihovna.

Nemůžu si odpustit hlasování 5 hvězdičkami! Knihu házím do doporučených a jen co se trochu vzpamatuji, ihned si do knihovny letím pro druhý díl! Lituji, že jsem si ho nevzala hned při braní prvního dílu. Nejspíše jsem knize moc nedůvěřovala, ale teď těch pochybností lituju!

Mohla bych říct, že Stříbrná by mohla velice lehce konkurovat Drahokamům. Liv se mi jako postava zdá o něco více sympatičtější a hlavně ten humor! Toho tam nechybělo! V Drahokamech jsme ho tak také mohli vidět, ale tohle má prostě ráz a nasadilo to velmi vysokou laťku, kterou bude velmi těžké překonávat!

19.02.2016 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Parádní jízda a mně je po ní ještě stále špatně. Možná ještě bude, dokud nevyjde další díl. Je srdcervoucí, že si příběh Aelin přečteme až za rok a to navíc jen v originále. Na takový ten překládek si tedy ještě počkáme doost dlouhou dobu. Ještě, že můžu nevinně pokukovat po ACOTAR, která mě na chvíli dostane z Sarah J. Maas absťáku. Připadám si jako drogově závislý jedinec, který potřebuje místo pár gramů pár stovek stránek nové knížky od Sarah. Protože tahle věc je tak návyková, že by se na obaly knih mělo nalepit upozornění: BUDETE PLAKAT JAKO MALÁ DĚCKA A HROZÍ PSYCHICKÉ ZHROUCENÍ.

16.10.2017 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Slz netřeba, ale i přesto máte pocit, že to něco velkého uvnitř vás zanechalo. Copak to se mnou tahle navenek nevinná knížka udělala?

21.05.2016 5 z 5

Svůdné zúčtování Svůdné zúčtování Wendy Higgins

Konec jsem vlastně dočítala na žíněnkách ve škole, kdy se mě snažil každý dostat k tančení. Ne. Nebojte, s nimi jsem si to později vyřídila. Stačí jen říct, že kdyby nebylo těch lidí kolem tolik, rozbulela bych se, až by uklidnila snad jen bílá čokoláda. Konec byl dojemný a takhle nějak má vypadat ukončení skvělé série, která si zaslouží místo na mé čtenářské poličce. Házím je do doporučených knih a svým dětem je budu nutit jako Bibli. Amen.

02.01.2016 5 z 5

Paní půlnoci Paní půlnoci Cassandra Clare (p)

Už před přečtením jsem tušila, že je to dobrá knížka, ale až tak dobrá? To jsem nečekala. Strašně moc se mi líbilo, že napětí nebylo jen v závěru knihy, ale o hrdiny jsme se báli v jejím celém průběhu. Nejspíš proto, že každý jednotlivý hrdina mi na srdci ulpěl z nějakého důvodu.
Tak, jak jsem zpočátku nedůvěřovala vztahu Emmy a Juliana, tak jsem velmi rychle roztála a upadla jejich kouzlu ze stránky na stránku.
Co dodat k závěru? Autorka nám opět zničila naše pečlivě vybudovaná srdíčka postavená z našeho nejhlavnějšího shipu celé knihy. Mám pocit, jakoby se nám za zády ďábelsky smála. Ale co k tomu říct, nejspíš bych to taky udělala.

18.06.2017 5 z 5

Králova klec Králova klec Victoria Aveyard

Tak moc jsem chtěla, aby se mi třetí díl Rudé královny líbil. Ale po dočtení mám chuť knihu hodit co nejdál, abych se na ni dlouhou dobu nemusela dívat.
To, co jsem cítila u druhého dílu se mi potvrdilo. Autorčin styl psaní je prostě... divný. Přeskakuje ze scény na scénu, věty jsou tak strašně holé, jako byste se za každou mohli nadechnout a přemýšlet, jestli vám stojí za to vůbec pokračovat.
Postavy jsou tak strašně bezvýrazné a nevěřím jim ani jednu větu. A Mare... chudinka. Já ji už prostě nemám ráda a asi nikdy nebudu. Myslím, že bych se spokojila jedině s tím, kdyby v posledním díle zemřela a dala všem pokoj. Taky by mohla vzít pár dalších, kteří mi pili krev.
Měla jsem pocit, že Mare samotná děj neutáhne. Když se podívám zpětně, o čem ta knížka vůbec byla? O ničem. Autorka na nás vychrlila nějaká politická moudra, ale ta nevedla k ničemu.
A o Mavenovi ani nemluvně. Achjo, měla jsme pocit, že to bude záporák, kterého si oblíbím, ale *povzdechne si* ne.
Je mi to tak líto, že jsme si neužila ani sekundu a knihu dočetla jen ze soucitu.
Konec nemohl být nucenější a když si uvědomím, co to s Mare udělá v další knížce, asi si budu muset nachystat všechny nervy, abych se přinutila poslední díl přečíst. Protože nejaká část mě chce, aby to autorka spravila a překvapila mě. Má ale co dělat.
Série měla prostě skončit trilogií a trápit nás tak o něco kratší dobu.
Rudá královna byla moje naděje, Křisťálový meč kolísal a Králova klec se možná tak hezky vyjímá na poličce, nic víc.
A na závěr: Přirovnávání této série k Hrám o trůny byl asi velký omyl. Velký.

05.05.2018 2 z 5

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

Problém spočíval jen a jen ve mně. Já blbec si přečetla poslední větu v knize a litovala toho. Věděla jsem sice, kým Srdcová královna je, ale když jsem začala knihu číst, říkala jsem si: "Co se proboha může pokazit?" Odpověď jsem neznala až do závěru knihy, který měl takový spád, až jsem sotva popadala dech a nestačila kulit oči, jak to autorka krásně napsala. Vlastně celá kniha se náramně četla. Byl to briliantní zážitek a autorka opět nezklamala. Do svých knížek pokládá něco magického a netradičního, že je nemožné si ji nezamilovat.

16.11.2017 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Já Liegh absolutně zbožňuju a především její styl psaní. Četlo se to tak rychle, že jsem si velmi rychle rozpomněla, co je to mít čtecí absťák. Po dočtení knihy jsem chtěla zatřást celým světem a křičet. Náramní pecka, kterou jsem si užila. Všechny postavy byly natolik barevné, až jsem se mi málem zjevovaly před očima jak Temnyj Alině. Hlavní postava prochází psychickou proměnou a konečně vidíme, že se obrací i na špatnou stranu pro vyšší dobro. Užila jsem si vše až na (omluvte mě) tupého tvrdohlavého Mala, který mě štval už od začátku knihy. Naopak Nikolaj. Tenhle hoch se mi hned zalíbil. Doufám, že pro nás má autorka ještě něco připraveného. Cítím to v kostech a třesu se na další díl.

12.11.2017 5 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Jsem tak moc ráda, že tahle knížka byla konečně něčím jiná, než všechny ostatní fantasy YA, které jsou jen o dívkách bez ničeho - a najednou jsou z nich ty nejsilnější osoby v širém světě.. Ale samozřejmě všechny nehážu do jednoho pytle - to vůbec ;)

Jen chci ocenit originalitu, kterou tahle knížka nesla. Hned jsem si zamilovala postavu Kate (přeci jen mám slabost pro neposedné holky) a Augusta - jakožto příšery. Se světem, ve kterém se děj odehrával, jsem se sžila a nepohrdla jsem ani padouchy, kteří nebyli na první pohled hned znát.

Nakonec bych chtěla také ocenit to, že se příběh obešel bez nějakého zamilovaného trojúhelníku přidávajícího klišé- autorka dokonce zašla ještě dál! Nedala ani nám moc nadějí na nějaké emoce mezi hlavními charaktery, kterými bylo souzeno být spolu! Ale. O to víc se těším na druhý díl. Třeba se něčeho dočkáme i tam. Ale jak říkám, o to byl příběh napínavější a překvapivější.

17.04.2017 5 z 5

Ještě jeden den Ještě jeden den David Levithan

Kdybych knihu četla hned po dočtení Den co den, asi bych si ji neužila tolik, jako jsem si ji užila teď.
Opět krásně napsané, vůbec mi to nepřipadalo jako nějaká novela napsaná jen z jiného pohledu. Svět z pohledu Rhiannon se zdál být nevinný a rozdílný vzhledem ke světu A.
Nakonec chci říct, že jsem moc ráda za tento konec. Z pohledu A se to zdálo jako definitivní konec, který dostaneme, ale tenhle konec mi dává naději, že se bude dít ještě něco víc. Já jsem alespoň s tímto příběhem neskončila. Ani zdaleka ne. Jsem moc ráda, že ve světě YA máme i něco takového. Něco, co se zpočátku zdá jako něco jednoduchého, ale autor to dokáže napsat tak, že sama se musím ptát na otázky, na které jsem se nikdy sama sebe neptala.

01.04.2017 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Páni. *Zběsile tleská a kroutí hlavou.* Nemám slov pro toto knižní stvoření, které mi jak vyrazilo dech, tak mě probudilo, tak mi nasadilo brouka do hlavy, že druhý díl si prostě přečtu za každou cenu. I přes to, že mé schopnosti v anglickém jazyce nejsou zdaleka tak na vysoké úrovni, tak jsem se přinutila začít číst druhý díl. Tolik pro mě tento díl znamenal.
Svět propracovaný do detailů, s vlastní historií, legendami, prokletími a všemožnými serepetičkami vhodné pro fantasy svět. Postavy, jejichž osobnost a duše byla čtivě rozdílná a rozpoznatelná. Postavy, které se mi hned od počátku buď znelíbily nebo naopak jsem je milovala. A je tu jedna, kterou jsem milovala a nyní jsem na ni změnila názor a z duše ji nenávidím. Čtenáři asi vědí, o koho tak nějak půjde.
Jako bych najednou viděla barevně, jakoby najednou vnímala všemi smysly. Kniha mi dala všechno, tolik pocitů: pozitivních i záporných. Vplula jsem do světa Feyre, že jen z těží se mohu odpoutat do reality. A ta realita tak sakramensky bolí. Au

30.01.2017 5 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

A i já jsem upadla do toho transu, ve kterém jsem byla obklopena jak nespoutaným žárem, tak chladným větrem, který pročistil mou mysl a donutil mě se chvíli třást.

Celý příběh ústil do neustálého crescenda a já jen mohu žasnout nad tím, jak autorka z napínového děje udělá ještě napínavější závěr. Tyhle knihy mají to, co by měla každá kniha mít. Rozdílné přechody mezi úvodem, jádrem a závěrem děje.

Tak jak jsem zpočátku měla v obliblě Chaola, nyní mám větší sympatie k Jeřábovi. Tak jak se autorka vybila v druhém díle na romantičnosti, tady jsme jí cítili jen opravdu jako lehký vánek. Ale i přesto jsem věřila v nemožné.

Tento díl byl procházkou nikoli růžovým sadem ale samotným ohněm. Příběh dosáhl ještě větších rozměrů. Představuji si ho jako stále se rozvíjející strom jehož větve dosahují velmi vysoko a nevím, zda se někdy znovu potkají.

12.05.2016 5 z 5

Odpusť mi. Megan Odpusť mi. Megan Abbie Rushton

Kniha mě učarovala krásnou obálkou a zajímavým námětem, u kterého jsem neměla šajna, jak to autorka zrealizuje. Povedlo se jí to. A povedlo se jí do toho vložit i něco víc, za což jsem nesmírně ráda. Kniha byla němá jako sama Megan a vyjadřovalo z ní jakési kouzlo. Vždy jsem si myslela, že pokud nemluvíme, uvnitř se děje nespoutaná bitva. A tady jsem to přesně viděla. Megan se ve většině věcech chtěla zachovat tak, jak by se zachovat měla. Nebyla chladná.

Kniha byla takový pěkný příběh, který se jak dobře četl, tak se nad ním dalo trochu přemýšlet. Nebýt klišeovitého přístupu Jasmine jakožto dokonalé kamarádky, příběh by si možná i těch pět hvězdiček zasloužil.

Kniha nebyla obecně nudná. Námět byl velmi zajímavý, děj také. Ale pokud čekáte příběh pro náctileté, který vás možná pobaví a má poukazovat na teenegerský život, tak jste se spletli. Tento příběh je pro zamyšlení. Pokuzakuje na to, co se nedá jen jednoduše vyjádřit. Prostě jen nemůžete sedět a čekat, že vám to kniha řekne. Musíte si tu věc sami najít. A potom je otázka, zda jste tu věc schopni nalézt. Já ji našla.

02.04.2016 4 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Jsem přesvědčena o tom, že se mi druhý díl líbil o mnohé více než ten první. Knihu jsem dočetla rychlostí blesku. Už jen to, že jsem ji na chvíli odložila mě dohánělo k šílenství.

Kniha měla konečně čtivý děj, kde se toho tolik dělo. Vůbec mi nevadilo, jak se spisovatelka rozohnila nad nějakými scénami. Ani mi neuvěříte, jaký pocit jsem měla tam na srdíčku, když jsem četla ty slova plná vášně a touhy. Nevím, kdy naposled jsem se tak roztékala jako med.

A konec! Bloody hell! Musím říct, že jsem to opravdu uhodla. Tušila jsem ty obě velké věci už tak od poloviny, kdy tomu narážel Chaol a taky mi to tak nějak vnutily myslet Caleaniny myšlenky. Ale i tak jsem ještě hodinu seděla a mezi normálním myšlením nad normálním světem se do mé hlavy vkrádaly myšlenky jako: Co se to v té knížce stalo? Vážně už nevyšel třetí díl v češtině?

Za mě prostě neocenitelný knižní zážitek. Po první knížce jsem si myslela, že sérii nezařadím mezi ty nejlepší. Ale.. Druhý díl tomu zase nasadil tu laťku. Uvidíme, co přinese další díl. Třeba se sem ještě série vyšplhá a já ji budu vystavovat bohům a děkovat jim, že tohle seslaly z nebes.

23.03.2016 5 z 5

Šampion Šampion Marie Lu

Jen co si píšu takový malý úvod, už se mi chce brečet. Oprava... už brečím.

Nedokážu strávit konec. Skončilo to... ano, na jednu stranu úžasně, na druhou stranu, Proč?!
Vím, proč se tahle poslední kniha tak úžasné trilogie jmenuje Šampión. Protože prostě Šampiónem s velkým Š je. Obě postavy, jak June, tak i Daye jsem měla ráda. Ani jednou mi jejich myšlenky nelezly na nervy, byli to mí hrdinové, na které budu ještě dlouho vzpomínat. Lituji, že jsem první díl trochu, ale jen trochu přirovnávala v Divergenci, protože teď toho lituju a stydím se. Tohle je legendární, fenomenální, šampiónská série knih, která mi tou svou poslední knihou vyryla pořádný kus v srdci. Ani nemůžu popsat, jaký je to pocit, když se s takovou dobrou sérií musím loučit. Chci lepší konec. Spíš lepších pár stránek ještě před koncem. Když si to tak vezmeme vzhledem k okolnostem, konec byl ten nejlepší, jaký autorka mohla napsat. Mám u ní respekt za volbu slov, to jak udělala děj tak záživným, ani jednou jsem nestihla mrknout a tři sta stránek mi plula před očima jako horská říčka. Valila se, dělala si cestu přes mnohé překážky, které byly ale dosti zzvládatelné a probojovala si cestu až k mému srdci. Pro ty, kteří váhají s přečtením této série, tohle prosím nedělejte! Knihy si zamilujete, upadnete do jejich děju, strhnou vás a toho pocitu, že se od toho nebude moci odpoudat, nebudete litovat. Věřte mi, není lepší pocit, když Vám ani ten nejdůležitější úkol nedokáe zabránit od čtení. A já jsem toho u téhle knihy dosáhla. Za to ji miluji.

Ani to sem snad nedokážu vepsat přes tyhle citlivá slova, ale svět na Antarktidě jsem si prostě zamilovala. Zvyšování levlu? Paráda! Celé město na tomhle nápadu postavěné? Legendární.

Nikdy jsem tak sáhodlouhou recenzi knihy nenapsala, ale shodneme se na tom, že si to zaslouží a tak moc si přeji, aby se knihy víc ve světě ujaly. Zaslouží si zničit mnoho mladých srdcí.

SPOILER! "Čtyřiadvacet - první narozeniny bez Ollieho." Jak mi tohle někdo může udělat? Slzy jsem do té doby tak nějak utišila, ale po téhle věte se ze mě pustily namnovo. Je neuvěřitelné, jak mě víc dojmou věci o zvířatech než o lidech. Pravda je taková, že za člověka bych ruku do ohně nedala. Ale kdyby to hrozilo nějakému zvířeti, skočila bych tam.

18.01.2016 5 z 5