Mngwa Mngwa komentáře u knih

Den jako tenhle Den jako tenhle Kelley McNeil

Určitě to nebylo špatné a děj byl opravdu originální, ale naneštěstí mi styl psaní až příliš připomínal červenou knihovnu, což je žánr který absolutně nemusím. Neustálé popisy pocitů hlavní postavy a potřeba je všechny rozebrat a prodiskutovat až do mrtě mě deprimovaly. Mám raději, když v knize něco občas zůstane nevyřčeno nebo se to jen naznačí a čtenář si něco musí domyslet, protože je to jakoby skryté pod povrchem. Tady bylo potřeba mě urputnou sentimentalitou a vodopády emocí praštit do hlavy v každé druhé větě a bylo toho už tolik, že to mělo negativní vliv na uvěřitelnost a autenticitu příběhu.

13.08.2022 3 z 5

Nutno říci, že tohoto pána ráda nemám, neboť se v poslední době svými výroky prezentuje jako notorik a blb, viz jeho nekonečně ubohý blábol o tom, že neočkovaní neumírají dost rychle a další takové podobné až nepochopitelné úlety (zřejmě si v Číně opravdu vychlastal mozek?). Ale jeho cestopisu nelze upřít velkou výpovědní hodnotu. Takže i přesto, co si myslím o panu Etzlerovi, knihu doporučuji, protože číst si o tom, jaký je doopravdy život v Číně, bez pozlátka a mediální mlhy, je naprosto fascinující a poučné. Tohle je jeden z těch případů, kdy zajímavost osobnosti autora a zajímavost jeho díla jsou dvě různé, nesouvisející věci.

07.07.2022 4 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

No to bylo teda něco. Myslím, že tak týden nemusím vidět žádnou spirálu. Nebo možná i měsíc nebo dva, nejlíp vůbec ... a rozinkového šneka si určitě taky už nikdy nedám. Kniha naprosto vtáhne, přečetla jsem ji za jednu noc, nešlo se otrhnout. Nejlepší je ji číst bez jakýchkoli předchozích informací nebo povědomí o ději.

16.03.2022 5 z 5

Hlad Hlad Jozef Karika

Dala bych možná i pět, ale neskutečně mě otrávily poznámky autora, ve kterých se dojímal nad covidem a tou strašlivou pandemií, která kosí celou zeměkouli. Kam se hrabou obě světové války nebo černý pátek. Proč? Proč??!! Proč nemůžu zapnout internet, podívat se na zprávy nebo otevřít knížku, aniž by na mě odněkud nevyskočil covid? Proč musí být poznámky autora historického sci-fi horroru ne o historii nebo scifi, ale o covidu? A pochopitelně bylo třeba covid uvědoměle narvat i do děje. Naprosto mi to zkazilo celý literární zážitek. Čím si tato nemoc srovnatelná se sezónní chřipkou vysloužila takovou hysterii a davovou psychózu? Skutečně začínám mít pocit, že jde o nové náboženství, kterému se všichni musí klanět a všem ho cpát pod čumák, i těm co o to ani v nejmenším nestojí. Kdo se neklaní, nebo nedejbože zpochybňuje covidonáboženství, je fuj. Nebo vyšel na Slovensku nějaký zákon, že každá nová kniha v sobě musí mít devótní zmínku o covidu, jinak skončí na fajráku?
PS: Ani raděj nechci vědět, co by lidstvo dělalo, kdyby vypukla nákaza něčeho skutečně smrtícího. Asi bychom byli během pár měsíců znovu v jeskyních a vrátili se k pálení čarodějnic a kamenování. Stačí se podívat, co někteří vyvádějí teď.

28.12.2021 3 z 5

Smäd Smäd Jozef Karika

Dala bych možná i pět, ale neskutečně mě otrávily poznámky autora, ve kterých se dojímal nad covidem a tu strašlivou pandemií, která kosí celou zeměkouli. Kam se hrabou obě světové války nebo černý pátek. Proč? Proč??!! Proč nemůžu zapnout internet, podívat se na zprávy nebo otevřít knížku, aniž by na mě odněkud nevyskočil covid? Proč musí být poznámky autora historického sci-fi horroru ne o historii nebo scifi, ale o covidu? A pochopitelně bylo třeba covid uvědoměle narvat i do děje. Naprosto mi to zkazilo celý literární zážitek. Čím si tato nemoc srovnatelná se sezónní chřipkou vysloužila takovou hysterii a davovou psychózu? Skutečně začínám mít pocit, že jde o nové náboženství, kterému se všichni musí klanět a všem ho cpát pod čumák, i těm co o to ani v nejmenším nestojí. Kdo se neklaní, nebo nedejbože zpochybňuje covidonáboženství, je fuj. Nebo vyšel na Slovensku nějaký zákon, že každá nová kniha v sobě musí mít devótní zmínku o covidu, jinak skončí na fajráku?

28.12.2021 3 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Za mě super. Někteří tady kritizují postavu Todda, že prý není možné, aby byl někdo tak blbý. Já jsem si právě tohle užívala, části s Toddem jsem brala jako povedenou komedii a docela jsem se při čtení jeho mentálních pochodů zasmála. Nejvtipnější byl jeho nápad postavit uprostřed lesa pec, kde by si na ochranu před monstrem vytavil zbraň, protože to viděl v nějakém videu a vypadalo to celkem jednoduše. Ale těch perel tam bylo více ... prostě taková humorná vložka, kterou někteří čtenáři možná nepochopili.
Co bych asi spíše vytkla je chvílemi až přílišná morbidnost grafických popisů v pozdější části knihy, kdy už začne přituhovat. Ale jinak jde o zdařilý a docela dobře zpracovaný lesní thriller se zajímavým rozuzlením. Myslím, že na procházku do lesa hned tak nepůjdu.

03.11.2021 4 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Tak tohle byla nepochybně jedna z nejlepších věcí co jsem četla za dlouhou dobu. Většina knih, i když se mi třeba líbí, mi tak nějak splyne dohromady. A pak jsou knihy, které zůstanou navždy jedinečné, zapamatuju si jména, atmosféru a jejich čtení je zážitek. Tajná historie je jednou z nich.

11.08.2021 5 z 5

Fobie Fobie Wulf Dorn

Naprosto úžasný thriller. Napínavý, nejednoznačný (je hlavní padouch vlastně opravdu padouch?), originální ... a možná vás i trochu donutí popřemýšlet i nad sebou, svým životem a svými vlastními fobiemi. Alespoň u mě to tak bylo.

05.06.2021 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Neuvěřitelně krásná kniha mého dětství. Kdo by řekl, že kniha o jednom vlkovi může být tak chytlavá, dojemná a sugestivní? Při čtení jsem měla už od začátku pocit, že se nacházím v zalesněné sněhové pustině, opírá se do mě vítr, kolem se prohání zálesáci a indiáni na psích spřeženích a v dálce se ozývá vytí vlků. A na konci možná i ukápla nějaká ta slza.

25.04.2021 5 z 5

365 nízkosacharidových receptů 365 nízkosacharidových receptů kolektiv autorů

S kuchařkou jsem spokojená, jen bych chtěla poznamenat, že obsahuje i hodně receptů, které nejsou zcela nízkosacharidové, takže třeba pro hardcore keto dietu to úplně není. Ale přesto dám nejvyšší hodnocení, co jsem zkusila bylo dobré, naučilo mě to vařit zdravěji a kniha funguje i jako inspirace. Ideální kuchařka pro lidi, kteří rádi vaří a chtějí vyzkoušet nový, zdravější životní styl.

24.04.2021 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Dle mého názoru si Smršť takové průměrné hodnocení rozhodně nezaslouží. Příběh mě chytil hned od začátku a držel až do konce. Dokonce musím říct, že jsem "větrnou psychózu" nějakým způsobem prožívala spolu s hlavními postavami a nechala jsem se úplně strhnout, kniha má úžasnou a neskutečně sugestivní atmosféru, která přesně tím správným tempem postupně graduje od lehké předehry až do čirého šílenství.
Pro rýpaly - ano, také se zde podobně jako v Trhlině jedná o nějaký místní záhadný jev, na který se přijde díky nějakému záznamu. No a? Při čtení jsem rozhodně neměla pocit nějakého deja vu, naopak mě děj úplně pohltil. Zde je příběh mnohem více psychologický, více zaměřený na jednotlivé postavy, jejich povahu, příběh a postupnou změnu pod vlivem okolností. Občasné, lehce filozofické povídání okolo mě bavilo. Takže za mě 1, přeloženo do místního hodnocení 5*.

13.02.2021 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Nekteří píšou, že měli problém se začíst, mě to naopak chytlo hned .. je pravda, že začátek může být trochu matoucí velkým množstvím dějových linek, ale neměla jsem pocit, že by to bylo na obtíž. Postupně se vše propojí, jak vychází na světlo jednotlivé skutečnosti. Viděla jsem už film, takže jsem předpokládala, že kniha bude mít stejnou temnou a chvílemi až depresivní atmosféru. Už jen proto, že jde o severskou záležitost. Proto jsem byla překvapená, že kniha je docela humorná a psaná s nadhledem. Nečekala jsem, že u dánské detektivky budu mít během čtení záchvaty smíchu. Autorův, potažmo Carlův sarkastický humor je prostě k nezaplacení. Když k tomu připočtu i zajímavý, originální a napínavý děj založený (bohužel) na skutečných událostech, tak nevyhnutelně dospěju k tomu, že je naprosto nezbytné si přečíst i další případy oddělení Q.

13.01.2021 5 z 5

Žlutý baron Žlutý baron Jakub Patočka

V dnešní době už všichni díky našim médiím zapomínají, že skutečná novinařina není trapné papouškování, přitakávání a propaganda, ale hledání pravdy a její odhalení, občas i za cenu jistého osobního rizika. Kniha má obrovskou informativní hodnotu a pěkně ukazuje, že Andyho styl v politice se nijak zvlášť neliší od jeho předchozího stylu "podnikání" - očerňování, ukazování prstem, scapegoating, nekalé praktiky, prostě ano, bude líp (ale jen pro Babiše, vy můžete jen držet hubu a krok, nechat se odírat a doufat že na vás Andy nezaklekne) Děkuji autorům za jejich dlouhou a jistě náročnou práci, díky které tato kniha vznikla.

10.12.2020 5 z 5

Co odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaust Co odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaust Miloš Bondy

Hororovější než jakýkoli horor, který dokáže někdo vymyslet. Protože to vlastně není hororová fikce, ale opravdu se to dělo. Kdyby se z toho aspoň všichni poučili, ale to se nestane :( Přesto je důležité nezavírat oči před minulostí a nevsugerovávat si tu naivní bajku o tom, jak jsou všichni lidé někde uvnitř dobří a nám by se to stát nikdy nemohlo ... pche. Velmi úderné svědectví jednoho přeživšího, které asi málokdo přečte na jeden zátah. Já osobně jsem to musela dávkovat a u některých pasáží se mi dělalo nevolno. Tím spíše je obdivuhodné, že pan Bondy píše věcně, občas sarkasticky a nechybí humor i v těch nejneuvěřitelnějších situacích. Tohle by si měl přečíst každý - protože neznalost historie způsobuje, že se tato opakuje stále dokola.

02.12.2020 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Často slyším, že v bibli lze najít odpověď na všechno. Já jsem v ní našla pouze to, že když se nechováte jako správný křesťan, pro kterého je víra na prvním místě, potom dlouho nic a až potom takové věci jako život, důstojnost, rodinné vazby atd., tak vás čekají nepěkné věci. Bůh ocení pouze když se neptáte a jen držíte hubu a krok. Jestli tohle je ta odpověď na všechno, tak to teda potěš koště. Některé pasáže mě vysloveně znechutily, například Abrahám a obětování syna atd. Jediné, co mě oslovuje je desatero, které ostatně u těch lepších z nás tak nějak tvoří základ mašich mravních hodnot. Ten zbytek knihy ovšem ... :-/

23.07.2020 1 z 5

Kniha hněvu Kniha hněvu Theodore Isaac Rubin

Rozhodně nejde o jalovou publikaci do ženského časopisu, jak tady někdo píše. (Btw ženské časopisy nečtu) Jde o úžasnou knihu s naprosto zásadní a možná na první pohled zvláštní myšlenkou, která mě přinutila k dlouhému přemýšlení. A taky se mi krásně osvětlilo, proč nejhorší zkušenosti mám především s lidmi, kteří "se nikdy nehádají" a "nikdy nejsou naštvaní". Doporučuji přečíst a popřemýšlet úplně každému, mě kniha dala hodně a zásadně změnila můj náhled na vztahy a emoce. Bez váhání dávám nejvyšší hodnocení a mezi doporučené.

14.06.2020 5 z 5

Mě to vůbec nevzalo. Jen spousta stereotypů, škatulkování a hospodských mouder splácaných dohromady v knihu. Úplně mi zde chybí nějaký hlubší náhled, zajímavá myšlenka, skutečná fakta, nějaký přesah. Prostě muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách, protože to tak nějak prej bylo i před 200000 lety někde v jeskyni. Byla jsem zklamaná a navíc jsem měla velice silný pocit, že celý obsah by se vešel tak do 50 stran namísto této nekonečné bichle. Hvězdu dávám za humor, který jsem občas ocenila, ale to je asi tak všechno.

07.06.2020 1 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Film jsem už viděla, předpokládala jsem tedy, že mě kniha ničím nepřekvapí. Spletla jsem se. Film z knižní předlohy očividně jen vychází, je podstatně stravitelnější a více zaměřený na pohled dospělých. Sama kniha je čirá deprese a zmar, což je ještě umocněno tím, že je vše vyprávěno z pohledu malého dítěte, které ještě úplně nechápe smrt, dobro, zlo, nenávist, klam atd. a vůbec neví, proč se mu to všechno děje. Konec mě vůbec nepřekvapil, ale velmi rozesmutnil a strašně, strašně na*ral.

07.06.2020 5 z 5

Temno Temno Alois Jirásek

Dobře, já to napíšu - bylo to nečitelné. Temno bylo součást povinné četby, takže jsem vyvinula velké úsilí se do knihy začíst. Nakonec jsem to vzdala a stáhla jsem si referát z internetu jako všichni ostatní. Podotýkám, že jsem historické romány zbožňovala a zhruba ve stejné době hltala Čachtickou paní (kterou jsem přečetla několikrát) a Jméno růže. Ale Aloise Jiráska UŽ NIKDY!

06.06.2020 1 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

I přesto, že jsem předtím viděla film (takže základní příběh znám) tak kniha mě docela sešrotovala. Nevzpomínám si, že bych někdy četla něco děsivějšího a depresivnějšího. Silně nedoporučuji číst během těhotenství.

03.01.2020 5 z 5