Smäd

Smäd https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480626/bmid_smad-5Ay-480626.jpg 4 113 19

Dvojitá porcia temnej imaginácie Jozefa Kariku vychádza ako dvojkniha Hlad/Smäd. Každá z kníh ponúka samostatný zážitok, no pri čítaní oboch nadobúda príbeh nové významové vrstvy. Neprirodzene vysoký muž s kufrom, v ktorom sa ukrývajú tie najhoršie nočné mory, brutálny vrah v žltej vetrovke, strašidelná maska zo starej vrecoviny... Mrazivé rozprávanie zachytáva storočie prízračnej histórie vrchu Čebrať a blízkeho Ružomberka. Autor ho podáva cez majstrovsky vyskladanú mozaiku príbehov, ktoré sa preplietajú v priestore aj v čase. „Táto dvojkniha vznikla inak než moje predchádzajúce romány. Chcel som zostaviť zbierku svojich starších aj nových mysterióznych noviel. Pri práci som si všimol, že vytvárajú súvislé rozprávanie. Podvedomie mi ho dávkovalo dvadsať rokov. Tento objav ma prekvapil, s údivom som odkryl najdesivejší príbeh, s akým som sa doteraz stretol.“... celý text

viweb
12.11.2023

Za mě zklamání. Jsem zvyklá od pana Kariky na něco jiného. Má svůj jedinečný styl, ale tohle se nepovedlo! Jednoznačně nejslabší počin autora. Škoda

work
18.05.2023 1 z 5

(SPOILER) Dnes jsem strávil 8 hodin v autě na dálnicích a průvodce mi dělala tato knížka. Pochopitelně v audio verzi, mimochodem skvěle načtené Přemyslem Boublíkem. Mám za to, že to načtení to zachránilo. Tedy ne úplně, ale alespoň částečně. Číst to v papírové verzi, tak se obávám, že mám do hodiny hotovo, protože bych zaručeně listoval stránkami velmi rychle. A nebylo by to napětím.
Svou mysteriózně hororovou linii Karika výborně pojistil Trhlinou. Parádní knížka. Pak napsal spoustu dalších novel, leč už svůj stín nikdy nepřekročil a v podstatě neustále recykluje totožné zápletky. Velkou roli v nich hraje slovenská příroda a reálie, díky čemuž je prostředí čtenáři blízké. Také dokáže vytvořit zdání velké autenticity, skoro dokumentární, k čemuž opět slouží místopis, ale i citace (pravých i smyšlených) tiskových zpráv, emailů, výstřižků apod. To vše najde místo i v eposu Smäd, jež tvoří tři vzájemně propojené příběhy, navíc ještě doplněné autorovými komentáři. Tak kde je problém?
Nejspíš v tom, že dokud se vyprávění rozvíjí, je to zábavné. Dobré konverzace, dobře vykreslené prostředí, víte že něco přijde. Pak se to zvrtne a je z toho tuctová blbost, ve kterém někdo někoho honí po lese s motorovou pilou nebo nožem v kabině lyžařské lanovky. Pominu fakt, že motorová pila je těžký a dlouhý nástroj a dohonit s ní trénovaného mladíka mezi kmeny stromů v hustém lese je nesmysl. Pominu i fakt, že tu hodinu, co se odehrává masakr v jedoucí lanovce, museli strávit ve svých kabinkách i lyžaři jedoucí nahoru. Na Slovensku jsou nejspíš opravdu VELMI dlouhé lyžařské svahy, to nemají ani v Alpách. Pominu i to, že stovka kabinek, která by tu naši, totálně zacákanou od krve, musala v pár metrové vzdálenosti míjet a někdo by si toho asi všiml. Pominu i to, že by si toho všimli minimálně vlekaři u dojezdu. Ale takových nedomyšleností je tam spousta. Ale asi vůbec nejpitomější je, že v zásadě ani jeden z příběhů nemá nic, co by se alespoň vzdáleně podobalo pointě. Prostě to skončí tak nějak vlažně a neuspokojivě. A ne, není to mysteriózní, jen neukončené. Nedokáži si třeba představit, že bych měl děj někomu převyprávět - vlastně není ani co. Takže Karikovým schopnostem čtivě psát sice aplauduji, nicméně by si měl k textovému editoru sedat až ve chvíli, kdy má solidní dějovou linku s dobrým zakončením. Takhle kvantita jeho psaní ani zdaleka nenahrazuje kvalitu.

Karenina967
14.02.2023 3 z 5

Ještě pár takových knih a Karika má slušně našlápnuto vyděsit celé Slovensko. Za chvíli v téhle krajině nebude místo bez strašidel, duchů, upírů a zlověstných přízraků. Což bude konec turistiky na Slovensku :D

Ivan Kučera
07.02.2023 4 z 5

Smäd síce obsahuje menej textov, ako „jednotka“ Hlad, ale kvantita nie je kvalita. Smäd je lepší, výdatnejší, vyrovnanejší. Obsahuje len tri texty, zato dlhšie a atmosférickejšie. Už do Hladu boli umiestnené poviedky, ktoré ma zaujali, ale tu ma zaujali všetky, takže rana do čierneho. Problém vidím čiastočne v tom, že prvý (Spinkaj) a posledný (Smäd) sú ľahké nadpriemery, ale nie sú to čisté pecky. Skôr 3,5*, než plné štyri. Ale rozhodol som sa v ich prípade prižmúriť oči, lebo oba texty obsahujú veci, ktoré ma napokon „prehovorili“, aby som im udelil nadpriemerné hodnotenie. Vyloženým vrcholom je potom fantastická poviedka s komplikovaným názvom Teufelsloch, kde nevadí ani autorova (opätovná) chuť vykrádať Stephena Kinga (pohľady do „prvopočiatkov“ akoby vypadli z retrospektívnych pasáží legendárneho románu To). Poviedka je esenciou TOHO hororového Kariku, akého som kedysi zbožňoval a ktorý podľa mňa už neexistuje. Je to špičková hororová poviedka, ktorá je strašidelná, mrazivá a zlovestná. To sú pocity, ktoré sa v dnešnej dobe u skúseného, náročného žánrového čitateľa dosahujú len zriedka. Ako v „jednotke“, aj tu mi chýbali jeho dodatky k jednotlivým poviedkam. A ako vtedy, aj tu ma zarazila zvláštna editorská práca vydavateľstva, cez ktorú bez problémov prešlo plno vskutku bizarných slov a vetných spojení (treští mi telo, nemoc, zastarela sa, súzvučal, vyzistil). Po tom, čom som autorovi (zaslúžene) skritizoval jeho staršiu knihu, dal mi urážlivé cameo v Trhline. Po dnešnom štvorhviezdičkovom hodnotení logicky teda v ďalšej knihe očakávam poďakovanie. Na Slovensku je to tak.

M4P4
06.01.2023 odpad!

Tak aj Karika naskočil na novú vlnu uvádzania nemysliteľného do života ako normálneho. Samozrejme, pôjdu na to cez horory, cez upírov, cez nemožnosť inej voľby. Uvidíme v horizonte dvadsiatich rokov, ako ďaleko sa téma kanibalizmu dostane do povedomia bežného biorobota a do "normálu", t.j. akceptovania. Za posledné tri roky sa s ňou, najmä v hororovom žánri, doslova roztrhlo vrece... Kto si všíma, vidí, kto nerozumie, bude obhajovať matrix.

Podporovať to ale nebudem, toto bola posledná kniha, ktorú som si od Kariku kúpil.

LittleAndy
25.12.2022 4 z 5

Zbierka pozostáva z troch hororových noviel. Každá je spracovaná inak, ale všetky majú niečo spoločné. Autor načrtol solídne hororové situácie, pričom ostal verný svojmu známemu prostrediu slovenských pohorí. Nechýbala ani novela s „trhlinovským“ presahom do reality, čo už je pre autora príznačné.

Martin1974
12.12.2022 5 z 5

Po prečítaní doterajšej Karikovej tvorby prehlasujem, že Stephen King má na Slovensku dôstojného nasledovníka ...

Gracian1964
30.11.2022 5 z 5

Naďabil som na túto knižku v miestnej knižnici. Druhá časť Hlad bola požičaná, ale vzal som si aspoň túto. Prečítané rýchlo, veď to nie je dlhé. Výborné poviedky, temné, znepokojujúce, napínavé, Karika v najlepšej forme. Teším sa na Hlad, aj keď si naň budem musieť asi počkať.

Kluvo
13.08.2022 5 z 5

Je to dôstojné vyvrcholenie celej hororovej vetvy autorovej tvorby. Sugestívne, nepríjemné, strašidelné. Navyše dokáže celkom elegantne spojiť "ružomberské" časti hororov a dať im hlbší zmysel. Aj to, zdanlivo bezúčelné, otáčanie textu v poviedke Smäd končí tak, ako to má byť. Naozaj vynikajúco vypointované. Zahrnie do toho úplne všetko, praveké dejiny oblasti Ružomberku, morové epidémie, partizánov a ešte aj nedávnu brutálnu vraždu teenagera svojou kamarátkou v Žiline. V autobio častiach naznačuje, ako ho To dotlačilo k písaniu hororov cez rôzne "náhody".
Na druhú stranu práve toto hranie sa s realitou mi na tom vadí. Dej umiestni v skutočných zemepisných lokáciách. Spomenie veľa historicky overiteľných vecí, zemepisných aj miestopisných faktov a do toho vloží svoje imaginácie a prezentuje ich ako rovnaké fakty. Takéto priam zavádzanie a zahrávanie sa s čitateľmi mi je trochu proti srsti, no treba uznať, že to robí celý dej uveriteľnejší a tým pádom o to viac desivejší. Nechcem si ale predstaviť, ako sa musí cítiť pri čítaní niekto, kto to Karikovi všetko žerie...
A ďalšia iritujúca vec boli tie kovidovo-politické odbočky. To si mohol odpustiť.
Aj napriek týmto výhradám musím dať 5*, lebo ako o tom hovoria poľskí literárni kritici: "to jest kurwa dobre".

malagreta
03.04.2022 4 z 5

Super Karikovina, propojení jednotlivých povídek se mi líbí ... A jsem moc ráda, že pan spisovatel přežil tu morovou ránu decimující Slovensko ... Tak snad si z nás jen udělal srandu, to fakt nebylo nutný ...

nai.ivka
20.02.2022 5 z 5

Je to pěkně strašidelné, ale co mě dorazilo byl Smad. Vůle tvoří a ničí.

Mngwa
28.12.2021 3 z 5

Dala bych možná i pět, ale neskutečně mě otrávily poznámky autora, ve kterých se dojímal nad covidem a tu strašlivou pandemií, která kosí celou zeměkouli. Kam se hrabou obě světové války nebo černý pátek. Proč? Proč??!! Proč nemůžu zapnout internet, podívat se na zprávy nebo otevřít knížku, aniž by na mě odněkud nevyskočil covid? Proč musí být poznámky autora historického sci-fi horroru ne o historii nebo scifi, ale o covidu? A pochopitelně bylo třeba covid uvědoměle narvat i do děje. Naprosto mi to zkazilo celý literární zážitek. Čím si tato nemoc srovnatelná se sezónní chřipkou vysloužila takovou hysterii a davovou psychózu? Skutečně začínám mít pocit, že jde o nové náboženství, kterému se všichni musí klanět a všem ho cpát pod čumák, i těm co o to ani v nejmenším nestojí. Kdo se neklaní, nebo nedejbože zpochybňuje covidonáboženství, je fuj. Nebo vyšel na Slovensku nějaký zákon, že každá nová kniha v sobě musí mít devótní zmínku o covidu, jinak skončí na fajráku?
PS: Ani raděj nechci vědět, co by lidstvo dělalo, kdyby vypukla nákaza něčeho skutečně smrtícího. Asi bychom byli během pár měsíců znovu v jeskyních a vrátili se k pálení čarodějnic a kamenování. Stačí se podívat, co někteří vyvádějí teď.

wlado
18.12.2021 4 z 5

Tri novely, vzájomne prepojené. Novela TEUFELSLOCH mi pripomína Lovecraftove diela. Práve táto časť knihy, najdlhšia, si vyžaduje pozornosť, pretože autor tu prelína niekoľko príbehov, vrátane vlastných myšlienok. Odporúčam

allart
07.12.2021 5 z 5

Musím aj tu dať plný počet. Bolo to výborné a som rád, že autor upustil od takého suchého humoru, ktorý som mu vytkol, myslím, že to bola Smršť. Toto bolo napínavé, strašidelné až do takej miery, že jednu noc som mal naozaj problém zaspať a to novodobý kráľ hororu Stephen King je môj obľúbený autor :) . Výborné čítanie a aj keď pre Karikove knihy je príznačné, že nekončia happyendom, v budúcnosti si prečítam od neho hocijakú knihu, keď bude napísaná tak dobre ako táto (spolu s Hladom)

Karin94
16.11.2021 2 z 5

Jozef Karika sa tentokrát rozhodol napísať dvojitú porciu temnej imaginácie v podobe dvojknihy, kde nechýbal strach ani napätie.

Kniha Smäd je rozdelená na 3 novely, ktoré sú navzájom prepojené.
Pri knihe Smäd nás Karika zavedie do lesa presnejšie do Čebraťu, ktorý sa nachádza kúsok od Ružomberka. Písané to bolo napínavo a bol tam trocha aj strach. Autor vie knihy písať tak pútavo, že som sa vedela vžiť do situácie hlavných postáv, a prežívala som to s nimi.

Druhá novela s názvom Teufelasloch bola za mňa o čosi slabšia - okrem kapitol, ktoré sa tykali denníka. Ľudia, ktorí nemajú silný žalúdok, by tieto novely nevedeli prečítať ani rozdýchať. Autor to dokázal tak nechutne (v dobrom slova zmysle) opisovať, že mne samej sa zdvíhal žalúdok, keď som si to predstavila naživo (tieto pocity budete mať aj pri prvej poviedke). Okrem toho v druhej časti tam boli kapitoly z historických faktov, poznámky autora, ale aj spomenutá realita, čiže téma "covid". Mňa to až tak neohúrilo. Na jednej strane wow, napätá atmosféra, strach, nechutnosť a na druhej strane niekde úplne zbytočné dlhé opisy.

Každopádne od knihy som očakávala niečo iné, a aj keď proti poviedkam nemám nič, mne to moc nesadlo.

cryingPickle
15.11.2021 5 z 5

Parádička, ešte lepšie ako Hlad. Slovenský Stephen King nesklamal, z niektorých pasáží som mal poriadnu husiu kožu.

Fulleren
14.11.2021 5 z 5

Od poslednej knihy autora akoby prišlo k zmene. Myslím, že súbor poviedok, ktoré bravúrne a mrazivo k sebe zapadajú je lepší nápad ako keby niektoré rozpracoval samostatne. A ako som naposledy uviedol - bolo by to len na škodu. Však sa len zamyslite: hlavná postava poväčšine býva lúzer, psychicky narušený, nadovšetko nesympatický a nakoniec za všetko môže. A ak do toho pripočítate Freudovské monológy a autorove úžasné texty, je tu jedna z jeho kníh. V poviedkach sa, ale autor drží na uzde (okrem jednej, kde si svoje dlhé psycho-temné monológové analýzy miesto našli). Ak by sa niektoré samostatne dali ďalej rozviť tak za mňa jednoznačne Teufelsloch. Táto poviedka bola pre mňa naj z celej dvojice kníh. Ostatne ponuré a s mysticky mrazivým nápadom sú aj Hmlisko či Biele diery. Celkovo mi osobne vadilo veľmi silné, až ťaživé okultistické prostredie precítené v oboch knihách. Je to však autorov nápad/zámer. Zmiešanina všetkého temného - historicky známeho alebo vymysleného (ani autor nie je konkrétny, ale o aké smerovanie ide, je úplne jasné). Ak to niekomu príde fajn, môže byť. Ale niektoré citlivé a nežnejšie povahy to môžu považovať za autorove nepriame strhávanie na temnú stranu (nie násilné alebo povinné). Byť ovplyvňovaný takýmito sférami čo i len pri čítaní môže byť pre niekoho zložité, tažké a zároveň si myslím, že niektoré veci by sa nemali ľudskej psychike ľahko otvárať (je to, ale každého osobná vec ako sa k tomu stavia). Záver je prekvapivý a konečne sa odbočilo od štandartnej línie...

oleg121
01.11.2021 4 z 5

Tak ani Smäd nesklamal, dokonca by som povedal, že bol o trochu lepší než Hlad. Palec hore.

Majuš333
21.10.2021 5 z 5

Bol lepší Hlad, či Smäd? Ani sama neviem... Myslím, že názor si vytvorí každý sám... V každom prípade mi pri oboch knihách behali zimomriavky, strach bol môj verný spoločník a užila som si obe, takže sa nesťažujem :)
Je pravdou, že tieto príbehy vytvárajú súvislé rozprávanie, ale nebol by to pán Karika, aby neprekvapil aj pri tejto dvojknihe... (nechcem prezrádzať, o čo sa jedná)

Ružomberok: 'Ľudia by svoje obydlia nemali zakladať na starovekých troskách, a už vôbec nie uprostred dávnych hvozdov. Pod zlými kopcami, ako je i Čebrať, neradno stavať. Napokon, zvláštna nepriazeň osudu akoby mesto trestala za tento prečin. Živelné pohromy, katastrofy a tragédie ho sužujú neprirodzene často; je to mesto nešťastia a zmaru.'