Mitculka Mitculka komentáře u knih

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Místy skutečně absurdní, ale vlastně celkem fajn, docela jsem se i zasmála. Líbí se mi myšlenka toho, jak člověk ztrácí sám sebe, když se žene za úspěchem, a také získání úspěchu tím, že vlastně jen opakujete cizí fráze. Některé momenty jsou skutečně k zamyšlení.

23.03.2019 3 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Mám pocit, že 5 hvězd nestačí. 2. díl Havraních kruhů byl nesmírně intenzivní zážitek, bylo to neskutečné od začátku do konce. Dělo se tolik věcí, tolik zvratů...ani nevím, jak to všechno vyjádřit bez spoilerů. Při čtení se mnou cloumaly všemožné emoce. Ačkoli to celé bylo takové hořkosladké, místy až bolestné, je to neskutečný zážitek. Rozhodně jedna ze sérií, kterou s radostí doporučím komukoli jako opravdu kvalitní a komplexní dílo.

06.02.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tak prvních 50 stran se četlo opravdu těžce. Autorka vás přímo hodí do děje, do světa a s ničím se moc nemaže, měla jsem zprvu problém orientovat se v postavách, místech, ve všem...po chvílí se to ale zlomilo a PANE BOŽE! To bylo fakt skvělé čtení! V některých pasážích jsem se ani nemohla odtrhnout, jak to bylo napínavé. Postavy byly skvěle propracované a komplexní a postupné odhalování jejich minulosti bylo dechberoucí. Největší sympatie ve mně vzbuzovala asi Inej a samozřejmě Kaz, ale i všechny ostatní jsem si opravdu oblíbila. Rozpačitá jsem, kromě těch prvních 50 stran, byla jen z jedné pasáže na konci (nebudu blíže zmiňovat, ať nespoiluju), která mi i na fantaskní svět přišla taková přitažená za vlasy. I tak to ale jako celek bylo úžasné. :-)

Tuhle knihu můžu s klidným srdcem doporučit!

PS: Žádný slzy. Žádnej pohřeb.

06.01.2019 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Selekci jsem měla doma už strašně dlouho a pořád jsem se k ní nemohla odhodlat, čekala jsem přehnaně sladký kýč. Vánoční čas mě ale přivedl ke čtení něčeho lehčího, tak jsem po ní konečně sáhla - a pane bože! To bylo opravdu skvělé. Příběh neskutečně čtivý, krásný, hlavní postava je mi sympatická, princ je mi sympatický. Nějaká klišé se tam najdou, ale příběh to vůbec neruší, naopak to tak nějak všechno skvěle funguje. Prožívala jsem to spolu s Amerikou a moc se těším, až si přečtu další díly. Skvěle napsaná kniha, neuvěřitelně čtivá.

26.12.2018 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Bylo to super počtení. Kdybych kvůli psaní bakalářky nemusela návraty ke knize bolestivě odsouvat, bylo by to ještě lepší. Nevím, jestli je to vinou toho, ale občas se mi zdálo, že se děj moc vlekl. Tento problém postupem času pominul a druhá polovina knížky byla už vážně nabitá. Moc se mi líbilo také filozofické vyznění příběhu a zápisy z deníků smrtek.

06.10.2018 5 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Prvních pár stran mi nebyla hlavní hrdinka příliš sympatická, to se ale změnilo jako mávnutím kouzelného proutku. Příběh většinu času působil jasně a přímě, až asi ve třech čtvrtinách najednou nabral spád zvláštně jiným směrem a já byla nucena číst a číst až do poslední stránky. Příběh to byl pěkný, kouzelný, velmi čtivý a velmi romantický. Jsem zvědavá, co přinesou další díly, když už tenhle by se sám dal příběhově pokládat za kompletní.

Jo a intenzivně mi u čtení zněl v hlavě soundtrack z filmu Kvaska...hlavně Můra a motýl. :-D

22.03.2018 3 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Nejsem zrovna náročná čtenářka, ale můžu říct, že se mi kniha moc líbila. Ani nevím, jak mi stránky mizely pod rukama. Na rozdíl od disneyovské klasiky je příběh i hlavní hrdinka (trošku) drsnější a Zvíře divočejší. Vývoj Zvířete, ztvárněný nejen slovně ale i graficky, je také velmi dobře zpracovaný. A poselství spojené s ptákem Ohnivákem si určitě každý zaslouží přečíst.
A vůbec jako velmi příjemné plus vnímám také zakomponování slovanských pohádek do příběhu. Když o nich čtu, cítím něco známého, co znám z dětství, musela jsem si ale představit, jak nové ty příběhy musejí být pro děti v Americe a jinde po světě. Velmi milé zpestření. :-)

04.03.2018 5 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Na tuto knihu jsem narazila v antikvariátu náhodou, když jsem hledala Harryho Pottera. Ačkoli si na díl Harry Potter a teroristický útok z minulosti nevzpomínám, nakonec se celkem vyvedl.

Obchodník se smrtí byla taková zvláštní jízda na horské dráze - tak první dvě kapitoly mě úplně nebraly, pak jsem se do toho dostala a až do konce první části to bylo opravdu super. Jak už zmiňovali kolegové přede mnou, druhá část byla občas trochu nepřehledná, objevilo se najednou hodně nových postav, ve kterých jsem se orientovala neúměrně pomalu. Opět jsem se do toho ale postupně dostala.

Celkový dojem z knížky je dobrý. Na nespisovatele bych i řekla dost dobrý. A jako většina kolegů zmíním jako plus i britský humor, kterým je kniha protkaná, ten já můžu.

PS: Všimli jste si, že oči Hugha Laurieho na obálce vás pozorují, kam se hnete?

26.02.2018 4 z 5

České dějiny očima Psa České dějiny očima Psa Martina Drijverová

Vyprávění dějin očima psa mi přišlo jako skvělý nápad a ráda jsem si tyhle příběhy připomněla. Řekla bych, že vyprávění je srozumitelné i pro děti. Ale těch překlepů! S postupem knihy jich pořád přibývalo, škoda (mám výtisk z Alberta).
U šovinistických poznámek na začátku mi taky dost cukalo oko, jak tady už zaznělo

Rozhodně jsem se ale pozastavila nad Karlem IV. a informací, že na Karlštejn neměly přístup ženy - to je docela velká nepřesnost, která se drží kvůli Vrchlického Noci na Karlštejně. Ve skutečnosti měly totiž ženy zakázaný vstup pouze do hradní kaple. Vrchlický si tuhle skutečnost pozměnil, protože to pro své drama potřeboval, ale obávám se, že v téhle knize se jedná pouze o nevědomost, což je škoda.

27.12.2023 4 z 5

Mušlenčiny léčivé pohádky pro dětskou duši Mušlenčiny léčivé pohádky pro dětskou duši Romana Suchá

Nádherná kniha! Skvělé zpracování i nápad. Přijde mi hodně užitečná a přečtení by určitě prospělo i spoustě dospělých.

27.12.2023 5 z 5

Rande s knihomolkou Rande s knihomolkou Emma Hart

První třetina byla úplně skvělá a strašně mě bavila. A vlastně to bylo příjemné čtení, rozhodně jsem se k tomu nemusela nutit nebo tak něco. Pár věcí mi ale docela vadilo a bohužel to knize v mých očích ubralo body.
V první řadě postavy - ze začátku mi přišli všichni zajímaví a fajn, postupně jsem si ale všímala, že jsou vlastně všechny stejné. Neviděla jsem žádný rozdíl mezi Kinsleyinými kamarádkami a víc a víc mi splývalo, která co řekla a udělala. S čestnou výjimkou Ivy, která z řady totožných holek vystoupila tím, že byla těhotná. Všechny ostatní pak bohužel působily jako křoví bez výraznějších osobnostních rysů.
Další rušivá věc byli dědečkové a babičky v domově pro seniory. Části s kachnami byly vtipné, o tom žádná, zas jsem ale měla problém s těmi postavami. Opět byli všichni ,,starouškové” jako přes kopírák, všichni hrozně akční a urýpaní, ať mi to na staré lidi přišlo opravdu moc. Hodně jsem se taky pozastavovat nad tím, že všichni hojně řešili sexuální život hlavních hrdinů. Ne jejich vztahy, ale jejich sex. To mě k představě babiček a dědečků opravdu hodně nesedělo.
Takže tak. Premisou mi to bylo hodně sympatické, ale bohužel skrz ty postavy jsem to vnímala jako takový průměr.

31.03.2022 3 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

Nemám slov. Zase... Pavel Bareš stvořil tak komplikovaný systém a svět, že je k neuvěření, jak to funguje. Postavy jsou tak opravdové, tak živoucí, mám pocit, jako bych je opravdu znala.

Spousta akce, spousta bolesti a emocí... po dlouhé době jsem si u nějaké knížky ke konci musela dát pauzu, abych mohla prostě chvilku truchlit.

A musím se pozastavit nad výborným vývojem postavy Jasona! Dospívá nám před očima.
A Jinx... proboha, chci taky svou Jinx, je skvělá.

09.03.2021 5 z 5

Dny Dny Sui Išida (p)

Vychází mi to na 3,5 hvězdičky, tak váhám mezi lepšími třemi a horšími čtyřmi. U povídek se hodnotí těžko, když má každá jinou kvalitu.
Já bych za sebe vyzdvihla povídku Fotografie, ta mě bavila hodně, líbilo se mi to navázání netradičního přátelství, a V Tokiu, tam se mi líbilo zaměření na postavu, kterou jsme ze základní série neznali (totéž se objevilo i v poslední povídce Jošida, ale hledání nového života v Tokiu bylo přece jen ještě o něco zajímavější).
Docela mě to bavilo, hodně rychle se to četlo a obrázky text dost oživují. Ale jazyk je dost jednoduchý, působí to trochu jako fanfikce. Ale co mě opravdu štvalo, byla velká spousta překlepů! Manga komiksy od Crwe bývají obvykle v tomto ohledu v pořádku, ale tady toho byla opravdu spousta.

Jinak jsem ale ráda, že se k nám nějaká light novela dostala, klidně víc takových.

09.07.2019 3 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Oooo, to bylo vážně milé čtení s hlubokým zamyšlením. Jo, teorii mnohovesmíru také věřím a tady jsem do něj dostala krásnou sondu. Bylo neskutečně zajímavé sledovat, kam se obě linky dostanou. Moc se mi líbí ten motiv osudovosti, takové to „co se má stát, stane se". Krásně se to četlo, mohu jen doporučit. :-)

11.03.2019 4 z 5

Nezvaní hosté a jiné strašidelné povídky Nezvaní hosté a jiné strašidelné povídky * antologie

Dětská knížka, přesto mi některé povídky opravdu dokázaly nahnat husí kůži. Jasně, některé byly slabší, ale některé byly opravdu wow. A asi o žádné bych neřekla, že byla vyloženě špatná. Celkově mi tenhle soubor přišel opravdu super.

Moje oblíbené povídky jsou: Babiččiny kročeje, Malý Nym a Strašidelní pavouci (pořád mám pocit, že po mně něco leze, fuj!).

12.02.2019 4 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Stále platí, že Murakamiho povídky bohužel nedosahují kvality jeho románových děl, tohle mi ale přišlo fajn. Dva krátké na sebe navazující příběhy se společným tématem neskutečného hladu a přepadávání prodejen s pečivem. Moc se mi líbila myšlenka kletby a podmořské sopky.

07.02.2019 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Skvělá knížka. Opravdu komplexní svět, autorka je neskutečná, bylo vidět, že má vše promyšlené. Tohle dílo je prostě dokonalé! I s jeho neobvyklou obálkou. Těším se na další díly.

07.08.2018 5 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Bylo to krásné čtení. Krásné v tom opravdu pocitově nabitém a lyrickém smyslu. Příběhy, které jsou časově umístěny mezi 2 velké tragédie v Japonsku z roku 1995, se první z nich (zemětřesení v Kóbe) opravdu zabývají, zároveň je ale vidět, že to není jediné téma - hrdinové jednotlivých povídek nežijí v Kóbe, tudíž stále řeší běžné i méně běžné záležitosti svého života.
Ještě bych chtěla dodat, že doslov překladatele Jurkoviče celý soubor krásně dokresluje.

28.07.2018 4 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Tuhle sérii zatím přímo miluju! Ten čtivý styl psaní, díky kterému stránky samy mizí pod rukama, tak poutavý příběh, tak neuvěřitelně velký fantastický svět, ze kterého poznáváme víc a víc. Pocitům postav jsem věřila, emoce na mě přímo dýchaly a u akčních scén mi taky bušilo srdce. Pořád epické, úžasné, skvělé.

19.07.2018 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Neuvěřitelná kniha. Neuvěřitelná spisovatelka. S. J. Maas píše tak poutavě, že jsem kolikrát ani nevnímala, jak mi stránky mizely pod rukama. Postavy byly skvěle vykresleny, jako bych je doopravdy potkávala v chodbách zámku a poznávala je spolu se Celaenou. A co se hlavních mužských postav Doriana a Chaola týče, asi je prostě oba miluju.
Taky se mi líbilo, že se průběžně střídal pohled různých postav, čtenář zůstává v obraze a vidí, co se děje v celém zámku. A mapa na začátku je taky velké plus.

01.04.2018 5 z 5