Miru Miru komentáře u knih

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Pro mě jeden z těch případů, kdy masivní reklama a propagace zvítězila nad obsahem. Čekala jsem prostě víc. Víc emocí, víc humoru, lépe vykreslenou psychologii postav... Takhle ve mne zůstal pouze pocit, že o vše výše zmiňované se autor jen zlehka otřel a uvedené vysoké hodnocení knihy je pouze úlitba rakovině.

24.06.2013 3 z 5

Ďábel nosí Pradu Ďábel nosí Pradu Lauren Weisberger

Nezbývá mi než souhlasit s tím, že se jedná o jeden z mála případů, kdy film svoji knižní předlohu jednoznačně předčil. Nemůžu říct, že by mě kniha přímo urazila, ale překlepy a gramatické chyby jí odpustit nedokážu. Vyjádřila bych to slovy "klasiků" z Divadla Sklep: "...ta kniha je především moc dlouhá! A to tak, že kdyby byla o polovinu kratší, stále by byla příliš dlouhá." :-)

14.11.2011 3 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Skvělá! Takové čtení mě vážně baví. Žádné sentimentální a naivní vztahovky, ale opravdová realita. Co na tom, že možná lehce přitažená za vlasy vzájemným propletením všech postav - naopak. Čtenáře to svým způsobem donutí u čtení neustále přemýšlet, zastavit se, vstřebat jednotlivé propletence namísto co nejrychlejšího doběhnutí k cíli.

20.09.2017 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nooo, tak to je oříšek, panečku, to vám povim. Těžší než přečístu knížku, která čítá 600 stran, je utvořit si na ni názor o pár řádcích tak, aby dával hlavu a patu. Takže...ono je to v podstatě děsně uhozený, ale zároveň se to čte naprosto samo. A to mě mate. Když pominu neustále se opakující fráze a situace, kdy hlavní představitelka věčně sklápí pohled na své ruce a hlavní "hrdina" s železnou pravidelností naklání hlavu na stranu, vzkázala bych všem posměváčkům (především mužského pohlaví) - kupte tuto knihu své ženě nebo přítelkyni a garantuju vám, že celibát bude rázem tabu. Alespoň na chvíli. Protože na rovinu - i když to málokterá z nás přizná, jsou v knize momenty, které mají nemalé afrodiziakální účinky.

17.05.2013 3 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

"Ten seznam je absolutní dobro. Seznam je život a za jeho nezřetelnými hranicemi leží propast." Strhující příběh, který nepotřebuje žádný další komentář!

08.09.2012 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Velice výstižný a především nadčasový příběh. Až je z toho jednomu úzko...

22.05.2012 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Neuvěřitelně silný příběh o lidské touze přežít v nelidských podmínkách umocněný vědomím, že se nejedná o pouhou fikci, ale o skutečné události, které se bohužel opravdu staly. Autenticita výpovědi polského Žida přeživšího až těžce uvěřitelnou a šokující krutost druhé světové války ve vás vyvolá celou řadu pocitů - od empatie k lítosti až k zhnusení nad tím, co všechno bylo v té době vůbec možné. Jedno z těch děl, které bych bez váhání zahrnula do školních osnov v rámci povinné četby. Žákům dá rozhodně víc, než mnohdy suchý kantorský výklad plný okleštěných faktů. K filmovému zpracování už nemám co dodat - naprosto bravurní!

13.05.2012 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Výborný čtení! Upřímně jsem zrovna nesázela na to, že by mě knížka nějak zvlášť uchvátila. Možná z důvodu masivní mediální kampaně, která bývá mnohdy silnější než samotný produkt, možná díky švédskému filmovému zpracování, které jsem kdysi zběžně viděla a připadalo mi depresivní a jednoduše hnusný. O to snazší pak bylo překonat má očekávání - neočekávání. Co zvlášť oceňuji je příběh samotný, který je zde rozdělen hned do několika vrstev, nesleduje pouze a jen jeden případ, ale odkrývá jich hned několik a přitom se v nich čtenář stále orientuje. Za mě rozhodně plný počet!

19.08.2013 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Neuvěřitelně silný příběh o životním boji rodiny poznamenané letitým stigmatem smrti. O boji, na jehož pozadí se odvíjejí soukromá dramata jednotlivých postav plná bezbřehé lásky, tolerance a velké míry nesobeckosti. A také o boji, který nemá jasných vítězů ani poražených...

04.04.2012 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Jsem přesvědčena o tom, že pokud tuto knihu neskromně označím za jednu z nejzásadnějších knih vůbec, nebude to rouhání.

14.11.2011

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Čím více jsem se blížila závěru, tím větší úzkost mě jímala. Mistrně vykreslená bezmoc pramenící ze zjištění, že nikomu nemůžete věřit. Ani svým nejbližším.

14.11.2011

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Neobyčejně obyčejný a ryzí román. Pořád nevěřím, že mě Irving takhle dojal.

18.07.2016 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Zhnusení ani šok se nedostavil, řekla bych spíš smutek a lítost nad bezvýchodností situace, nad bezcílným bloumáním životem bez naděje na změnu.

06.04.2016 4 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Tak tohle je čtení přesně podle méno gusta - bavilo mě množství dějových linií, postav a jejich vzájemně propletených osudů, přirozený vypravěčský styl... Právě v souvislosti se stylem vyprávění se nemůžu ubránit srovnání s Johnem Irvingem. Pro mě osobně možná trochu Irving v sukni. A ano, román ve své podstatě celkem depresivní a rozhodně ne pro každého.

24.08.2015 5 z 5

Tři vánoční povídky Tři vánoční povídky Petr Šabach

Pravda, nečekala jsem typické vánoční vyprávění prosycené rodinnou pohodou, mírem a klidem. Ale tímhle mě Šabach skutečně rozsekal. Ve svém cynismu a v podstatě smutku je sbírka neskutečně vtipná :-)

07.01.2013 4 z 5

Dobrá mysl Dobrá mysl Helena Šmahelová

Knížka z dětství, jejíž příběh se mi vybavuje už jen matně, ale příjemný pocit z ní získaný přetrvává :-)

05.11.2012 3 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Příběh protkaný láskou, svobodou a nadějí. Ale především pak vyprávění naplněné silnou nenávistí, předsudky a nepochopením skrývajícími se pod maskou zdánlivé nevinnosti. Hořkosladké jako život. Jako čokoláda.

04.06.2012 5 z 5

Kluci, holky a Stodůlky 2 Kluci, holky a Stodůlky 2 Eva Bernardinová

Obyčejné příběhy obyčejných dnů. A možná právě to je na celé knize neobyčejné. Díky tomu se pro děti stává srozumitelnou a ony se snáze mohou ztotožnit s hlavními hrdiny.

11.04.2012 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Kniha je emočním koktejlem plným humoru, absurdity a smutku, naservírovaném na stříbrném podnose. Já sama ji vnímám v podstatě jakou kultovní záležitost.

14.11.2011 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Atmosféra prvního dílu trilogie mne naprosto pohltila. Asi proto jsem k jeho pokračování přistupovala s určitou skepsí, zda se autorovi podaří vysoko nasazenou laťku udržet i nadále. A s radostí mohu konstatovat, že mé obavy se ukázaly být naprosto liché. Nicméně přece jen musím jednu hvězdu ubrat a to především za styl, jakým nám autor odhalil vraha - pakliže vezmu v úvahu, že téměř tři čtvrtiny knížky si lámeme spolu s hlavními hrdiny hlavu, co, jak a proč se vlastně přihodilo, tak potom Larssonovo "ledabilé" objasnění situace prostě neberu.

09.09.2013 4 z 5