Ďábel nosí Pradu

Ďábel nosí Pradu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3416/mid_dabel-nosi-pradu-X65-3416.jpg 3 425 88

Prada série

V závratném světě newyorské módy, kde nepovedený účes může zabít celou vaši kariéru, je časopis Runway vysněným Olympem všech, kdo se jen trochu zajímají o to, jak vyhlížejí. Pod vedením nejmocnější ženy módního průmyslu Mirandy Priestlyové, která mu vládne tvrdou rukou s dokonale pěstěnými nehty, je Runway obávaným testem, jímž musí projít každý, kdo chce v tomto světě něco znamenat. Při plnění svého poslání - učinit z tohoto magazínu módní bibli New Yorku, a tudíž současně celého světa - nepřipustí, aby jí cokoli stálo v cestě. Což se týče i dlouhé řady asistentek, které nesplnily její očekávání. Je to zaměstnání, ve kterém nemůže vydržet nikdo, komu zbyla alespoň špetka sebeúcty - ale zároveň místo, pro něž by miliony mladých Newyorčanek byly ochotny zabíjet. Funkce Mirandiny asistentky by se pro čerstvou absolventku prestižní vysoké školy Andy Sachsovou mohla stát branou do velkého světa módy. V nevýrazném oblečení nesmělé studentky však mezi armádou superštíhlých módních. dračic, křižujících chodby manhattanské centrály časopisu v lodičkách na jehlovém podpatku, působí jako pěst na oko. Miranda má sice celý módní svět obtočený kolem prstu, ale zato jí dělá hrozné potíže najít a udržet si dobrou asistentku. Andy se pro tuhle práci zoufale nehodí. Má však něco, co ostatní adeptky postrádají: Nehodlá se smířit s neúspěchem. Aby se stala nejlepší z nejlepších, musí se změnit podle Mirandiných představ. Brzy umí - k nevelkému nadšení svého přítele - hovořit jako prvotřídní znalkyně moderních trendů, kráčet jako modelka a už si za žádných okolností nesplete Dolceho s Gabbanou. Kniha, která strávila na žebříčku bestsellerů The New York Times plných šest měsíců a byla přeložena do 27 jazyků; se stala předlohou pro stejnojmenný film. V hlavních rolích excelují Meryl Streepová a Anne Hathawayová. Režie se ujal David Frankel, který zkoumal vrtochy módního světa a celebrit již ve veleúspěšném seriálu Sex ve městě.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Columbus (ČR)

The Devil Wears Prada , 2003

archivářka115
10.11.2023 3 z 5

Ze začátku se mi knížka líbila, potom začal být děj zbytečně rozvleklý, nudný.
Knihu jsem dočetla, ale hlavně proto, že jsem byla zvědavá, čím se bude lišit od filmu. Před očima jsem stále měla Meryl Streepovou, která byla skvělá. Film se mi líbil víc.

bookworm
25.07.2023 5 z 5

Táto kniha nenechá nikoho chladným, kto si raz zažil šéfa psychopata, a to ešte ako čerstvý absolvent. Nech robí asistentka Andrea čo môže, šéfka to nepovažuje za hodné vďaky ani uznania, ale skôr naopak, terorizuje ju ešte nemožnejšími požiadavkami. Andrea medzitým stráca akýkoľvek voľný čas, rozpadne sa jej vzťah, stráca kontakt s rodinou i priateľmi a žije v neustálom strese. Ale knižná Andrea nie je hlúpa - o svojej šéfke nemá žiadne ideály, počíta s tým, že ak to s "diablicou" rok vydrží, bude to dobrý odrazový mostík pre jej budúcu kariéru.
V rámci tohto "ľahkého" žánru je to až prekvapivo kvalitná psychologická sonda do vývoja vzťahu tyrana a jeho obete - podľa rovnakého modelu sa tyrani správajú v hocijakom zamestnaní, v škole, či v manželstve. Knižný príbeh sa mi páčil omnoho viac než filmový príbeh, pretože ide viac do hĺbky problému a má aj poučné jadro. Koniec knihy sa mi tiež páčil lepšie než vo filme, bol taký... obyčajný, a našťastie rýchly.
Neodporúčam čítať počas dovolenky, keď si chcete oddýchnuť od práce :)

6591
21.07.2023 3 z 5

Kniha ze začátku byla zajímavá, ke konci už dost ne. Pro lidi co viděli film doporučuji si přečíst i knihu. I když tam je skoro všechno jinak. Ano během knihy jsem se podívala i na film. Brala bych něco mezi filmem a knihou...Příběh byl dobrý na oddych od starostí.

Kristy.Seb
10.04.2023 4 z 5

Dost mě překvapilo, jak se kniha od filmu lišila. Ale jsem mile překvapena, jak se mi knižní příběh líbil. Sice se trochu děj táhnul, ale bylo to příjemné čtení.

Venneto
05.04.2023 2 z 5

Viděla jsem filmovou verzi, která se mi moc líbila. Byla jsem proto zvědavá i na knihu a musím říci, že to bylo pro mne zklamání. Stránky se mi četly pomalu, příběh neutíkal a někdy jsem se do čtení musela i nutit. Oceňuji ale obálku, která je za mne povedená.

Ivanule
20.12.2022 4 z 5

Tak kniha konečně přečtena, příběh Andrey, která se po škole dostane do prestižního časopisu, který by ji po té, co tam odpracuje svůj rok otevře dveře do jejího vysněného zaměstnání, musí snážet všechny manýry své zaměstavatelky Mirandy...V knize je závěr daleko lepší než ve filmu musím říct, ten jsem zkoukla hned po přečtení:)

Charming
14.12.2022 4 z 5

Abych řekl pravdu, mně se knížka líbila. Je to první knížka, kde jsem byl rád, že jsem nejdříve viděl film a potom jsem si přečetl knížku, takže jsem si vše představoval podle filmu a hledal jsem rodily. V knížce se mi daleko víc líbilo, jakým způsobem Andy ukončila pracovní poměr v Runway.

maminaOlina
09.05.2022 2 z 5

Filmová verze mne moc neoslovila, proto jsem se domnívala, že kniha bude lepší. Nebyla a asi to není můj styl.

georginaa
08.05.2022 3 z 5

Tentokrát se mi líbil víc film než knižní zpracování. To proto, že když se mluví o módě, je lepší ji vidět než jen přečíst na papíře. I když fantazii se meze nekladou, v tomto případě bych porušila toto pravidlo.

Marsí5
30.04.2022

Jeden z mála případů, kdy je filmová verze lepší než knižní předloha... :-/
Knížku jsem kdysi dala mamce poté, co se jí film velice líbil. Dnes jsem se jí musela omluvit, že jsem ji obdarovala tak mizernou literaturou. Hlavní postava mi byla nesympatická, dialogy jsou slabé. Jedině Emily je mnohem lidštější, než jsem si myslela :-)
Celkově je knížka dost průměrná a divím se, že si jí někdo všimnul, aby ji zfilmoval...

Mruskulka
24.04.2022 5 z 5

Viděla jsem film, takže mě knížka nijak nepřekvapila. Mirandu jsem pořád viděla vyobrazenou Meryl Streepovou a nepřišla mi jako větší mrcha, jak tady bylo zmíněno. Věděla jsem do čeho jdu a po různých trillerech to bylo pohodové čtení

capricorn__
16.03.2021 odpad!

Nejsem cílovka, ale o to nejde, tahle knížka by pro mě byla strašná, i kdybych byl ženská. Upřímně jsem na této knížce nenašel vůbec nic, co by mě bavilo a nic, co by se mi líbilo. Filmová předloha je lepší, ale to jen kvůli Meryl Streepové, která si dovedla s Mirandou perfektně poradit. Knižní Andrea je oproti té filmové strašně otravná a jednoduchá. Co hodnotím jako opravdový propadák, je styl psaní, který mi připomíná tlachání nějakých paniček v neděli u kávy po józe. Nápad sám o sobě zajímavý je, o tom žádná - právě proto mě štve zmařený potenciál. Nechápu, proč se přímo "z místa činu" dozvídáme tak málo, ale zato víme, co si o všem a o všech myslí Andrea, která prací očividně dost opovrhuje. Pokud se tak nad knihou zamyslím: nejlepší hlavní postava je překvapivě Miranda, a to má být záporákem. Proč? Protože Miranda má aspoň nějakou osobnost a víte, jak ji charakterizovat a uchopit. Víte, že je to mrcha, ale ona si na nic jiného nehraje. Ale všichni ostatní? Andrea, která dělá práci, kterou nechce, její přítel a přátelé, kteří ji mají rádi jenom ve chvíli, kdy není úspěšná, to mě fakt nebavilo číst. Ještě nikdy se mi u knížky nestalo, že bych na ni rád zapomněl, ale tohle je ten případ.

MíšaS.
27.01.2021 3 z 5

Bohužel kniha je jiná než film. Ve filmu exceluje Maryl Streep a má jistý hlubší rozměr, v knize je šéfka pouze kráva. Jinak samozřejmě ani kniha ani film nejsou žádné těžké příběhy. Je to taková kniha na odreagování a já osobně jsem si říkala, proč si to Andy nechává líbit. Poslala bych šéfku do ... a radši si našla jinou práci.
P.S. Hodnocení Kontryhelky pode mnou mě fakt dostalo ... . Jestli by s tím komentářem neměla jít raději na ČSFD...

Nikky000
29.12.2020 3 z 5

Zbytečně dlouhé, chvílemi nudné a tak nějak o ničem... Dokonce jsem za Mirandu ráda, ta ženská byla snad jediné co mne bavilo. Pozitivně hodnotím prostředí v kterém se kniha odehrává, tam jsem se opravdu našla. Na jedno přečtení a jedno shlédnutí to není úplně špatná volba.

brosofa
19.10.2020 3 z 5

Opravdu 'něco' se začalo dít až v Paříži. Čekala jsem pořádnou milostnou zápletku, která se bohužel nekonala, což mě silně zklamalo - však už od začátku jí Christian nadbíhal a nakonec nic z toho? Děsně nevyužitá šance přidat trochu šťávy...
Taky byla knížka plná chyb, překlepů a občas prapodivných překladů.
Přesto jsem knihu přečetla poměrně rychle.

nicolettkaa
15.09.2020 3 z 5

Nejprve jsem viděla film (už je to dlouho), odvázaná jsem z něj zrovna nebyla, ale dívat se na to dalo. Kniha na mě teď vykoukla v knihovně, tak jsem to riskla a pustila se do ní. Hodnotila bych ji asi stějně jako film. Některé odstavce dokonce i stránky bych klidně vynechala (třeba výčet vánočních darů), což jsem pak vlastně i dělala. Nečte se to špatně, ale někomu kdo je jako Andy a svět módy mu absolutně nic neříká, z knihy zrovna nadšený nebude. Navíc postavy vesměs nesympatické a podle mě se chovali nepochopitlně. Opravdu by se sebou nechal někdo takhle zametat? Já rozhodně ne.
Ještě si rozmyslím, zda si přečtu i další díly.

pivatko
10.09.2020 5 z 5

Krásná kniha

ydnac
08.09.2020 3 z 5

Trochu bláznivá kniha o módě, povrchních lidech a otravné Mirandě, která ovšem Andy pěkně vycvičila, aby si vlastně mohla uvědomit, že musí být sama sebou a pak dosáhne všeho po čem touží. Tak mi to připadalo. Jednoduché čtení, myslím že nenadchne ani neurazí :-)

Charmedka
20.06.2020 1 z 5

Andy je nevýrazná, módou neposkvrněná šedá myška. Když se naskytne příležitost pracovat u Mirandy Priestlyové, chytne se jí. Ač se na tuhle pozici absolutně nehodí.

Přiznám se, že nejprve jsem viděla film s Meryl Streepovou a Anne Hathawayovou. Film byla průměrná americká komedie, která nenadchne, ale ani neurazí.

Bohužel kniha je podprůměrná, která spíše unudí. A to je co říct, až na výjimky knihy bývají lepší, ale tady to neplatí. Já se opravdu nudila a pořád čekala, až kniha už bude u konce.

Mixy
03.06.2020 3 z 5

V tomto případě musím souhlasit s dalším názory, že film je lepší než kniha. Rozhodně v knize najdete více podrobností, které se do filmu nevešly, ale hlavní hrdinka mi byla mnohem sympatičtější ve filmu než v knize.

pro ženy zfilmováno móda

Lauren Weisberger