Mike99 Mike99 komentáře u knih

Lincolnova dálnice Lincolnova dálnice Amor Towles

Tak to zase byla jízda. Jestliže první knihou si autor nastavil laťku vysoko, pak Gentleman ji zvedl ještě výše, tak i nyní ji udržel stejně vysoko.
Od samého začátku jsem byl udržován v nejistotě, co se stane, trnul jsem, co neřízená střela Vévoda zase provede a jaký to bude mít dopad na Emmetta, případně miláčka Billyho. Každý z hrdinů byl věrohodně vykreslen, líbilo se mi, že nikdo nebyl čistě kladný či záporný. Všechno tak do sebe nějak zapadalo, konec byl takový, jaký byl, ale za mne spokojenost.
Doufám, že další knihu Amor napíše dříve než za 5-6 let.

02.05.2023 5 z 5

Ať se rozhodneš jakkoli Ať se rozhodneš jakkoli Jakub Szamałek

Tak to mne vtáhlo do děje neskutečným způsobem, možná to bylo tématy, které mě vždy zajímaly, fungování bulváru a svět internetu a kyberzločinů. Čtivé, místy vtipné, závěr poměrně drsný, nic pro citlivé povahy, protože je to až moc reálné, třeba na rozdíl od severských drsných detektivek. Budu se těšit na další dvě knihy ze série, snad i ony budou brzy přeloženy do češtiny, i když uplynuly již 3 roky od vydání v Polsku, přitom první díl byl přeložen relativně brzy :-(.

03.02.2023 5 z 5

Třetí na řadě Třetí na řadě Allison Brennan

Super příběh, který mne úplně pohltil. Máme na detektivní literární scéně novou sympatickou dvojici - Karu Quinnovou, policistku z LAPD, dceru zlodějíčků, kteří ji odložili na výchovu k babičce a Mathiase Costu, vrchního agenta FBI, syna kubánského imigranta. Příběh je skvěle popsán vč. detailních způsobů vyšetřování ze strany FBI. Závěr sice nebyl plně optimistický, ale to souviselo s minulostí Kary, čímž zase byla otevřena cesta k dalším příběhům. Budu se těšit.
Snad další příběh Tell no lies (bude předběžně vydán 30.3.2021) bude také přeložen.

P.S. Podívejte se na fota města a okolí na google, městečko Liberty Lake vypadá skutečně úchvatně.

25.02.2021 5 z 5

Smrtící ukolébavka Smrtící ukolébavka Robert McClure

Taková klasická gangsterka, nyní psaná ze dvou stran, otce a syna, kteří stojí na odvrácených stranách barikády. Kriminálník a policajt. Knihy od R. Chandlera resp. Phila Marlowa jsem nečetl, znám pouze filmové zpracování, ale text stylově mi to hodně připomínal. Líbilo se mi to, četlo se to dobře, možná trochu delší, ale zápletka pěkně propletená a v závěru vše dobře do sebe zapadlo. Mám rád ten humor mezi řádky. Konec se jevil jako příprava na další pokračování.

V knize odkaz na jazzové skladby Keitha jacobsona Song for Alannah a Get Up. Obě stojí za poslech.

25.11.2020 4 z 5

Milovala jsem život Milovala jsem život Abby Fabiaschi

Měl jsem trochu obavy, zda nejdu do ČK, ale komentáře a anotace mi řekly, jdi do toho. A nelituji. Citlivě psaný příběh ze tří pohledů, mrtvé Maddy, dcery Eve a manžela Bradyho, jak všichni vnímají danou událost, případně jak dál. Místy lehce ironické, vtipné, citlivé, s myšlenkami k přemítání, nežiji nějak podobně? Jinak od čtení se nedalo odtrhnout. Závěr trochu očekávaný, trochu překvapivý.

Nerodíme se do tohoto světa vševědoucí. Od toho je tu život.

Respekt lze získat jen tehdy, když ukážete slabost.

04.11.2020 5 z 5

Noc v Central Parku Noc v Central Parku Guillaume Musso

Moje první kniha od GM.
Tak to byla neskutečná jízda. Neskutečně čtivé, jste hned v ději. Pokud přistoupíte na hru autora, berete popsané věci jako fakt, říkáte si, je toto vůbec možné, abyste v závěru zjistili, že vše je úplně jinak, že cit pro logiku vás nezklamal.
Určitě autor dostane ode mne další šanci.

09.06.2020 4 z 5

Celkem jde o Merde Celkem jde o Merde Stephen Clarke

Mně tato série vyhovuje, jsem rád s Paulem Westem a jeho příběhy. Z pohledu čtenáře už začíná být trochu únava, přece jen, je toho hodně stejného, ale celková spokojenost. Tentokrát nás příběh zavede do USA, kde se snaží zvítězit v reklamní kampani, kterou zastřešuje, potřebuje peníze na úhradu pokuty od finančáku. Chvílemi jsem měl nutkání vyrazit na dosud nepoznaná místa Ameriky či jen navštívit místa již známá. Ocenil jsem "stylový" konec. Budu pokračovat ve čtení série.

15.05.2020 4 z 5

Pravidla zdvořilosti Pravidla zdvořilosti Amor Towles

Po GvM jsem neváhal a šel do dalšího příběhu od AT. Po Rusku jsme se přesunuli do Ameriky. Úvod knihy začíná v roce 1966, kdy hlavní hrdinka Katey Kontentová na výstavě fotografií objeví 2 staré fotky s mužem, kterého znala. To vyvolá vlnu vzpomínek. Příběh samotný začíná na Silvestra 1937 a postupně nás provází celým rokem 1938, jejím pracovním i soukromém životě.
Čtivé, psané lehkou rukou, od druhé poloviny děj nabral větší obrátky. Velice rád bych si přečetl knihu povídek o její přítelkyni Eve. Tak snad dojde k překladu …

Pravidla zdvořilosti:
č.110. Pracuj na tom, aby ve tvé hrudi nikdy nevyhasla ta jiskřička nebeského ohně zvaná svědomí.

21.03.2020 5 z 5

Jepice Jepice James Hazel

Příběh psaný ve dvou časových rovinách dělících 70 let, i když ta první je jen pro dokreslení celého příběhu. Proto na začátek trochu těžší rozjezd, ale psané přitažlivě, čtivě. Hlavní hrdina je zajímavý týpek, jsem upřímně zvědav, kam se jeho postava posune v dalších slibovaných pokračováních. Myšlenka příběhu zvrhlá, ale proč ne? Přijde mi, že si svět v tom libuje.

17.02.2019 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Na to, že to byla prvotina, super detektivka / thriller. Šikovně strukturováno, pro nás nepotetované zajímavé prostředí, autorka jednoznačně ví, o čem píše. Napínavé, místy naturalistické. Sympatičtí hlavní hrdinové. Už se těším na pokračování Otrávený inkoust.

02.02.2019 5 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Příběh psaný v ich formě, většinou v krátkých úsečných větách, což zrovna moc nemusím. Ale čtivé, děj se odvíjel rychle. Řeší se 15 let stará událost, vyřešení akceptovatelné, i když mám pocit, že jedna důležitá situace vysvětlení neměla.
Hvězdičku navíc dávám za zasazení příběhu do reálných poměrů.

31.01.2019 4 z 5

Nečíst Nečíst Miroslav Krobot

Je to mix, vzpomínky zakomponované do vyprávění stejně jako fiktivní dopisy či čisté povídky. Něco zaujalo více, něco méně, změna žánru po všech těch detektivkách. Hodnotím na 3 a půl *. Bohužel desetibodová škála by byla lepší.

Herec ve snaze zaujmout přehrává a předvádí se. Chce být zábavný a čím víc se snaží, tím je to horší. Hercův projev bývá nekompromisní zprávou o jeho civilní osobnosti. Jen špičkoví herci dokážou i tuto zprávu zfalšovat.

03.03.2021 3 z 5

Divadlo světla Divadlo světla Anne Delaflotte Mehdevi

Takové milé oddychové čtení, hlavní hrdina vypráví na sklonku života svůj příběh. Největší pozornost je věnována jeho mládí, stáří je pouze úsečkovitě. Autorka se opírala o skutečné historické události, do kterých zasadila vyprávění. Bylo to zajímavé číst, děj si tak plynul. Nejsem historik ani dějin znalec, ale nejsem si jist, že by začátek resp. první třetina 18. století byla taková pohoda, jak může z knihy vyznívat.

22.01.2021 4 z 5

Věrný čtenář Věrný čtenář Max Seeck

Četlo se to výborně, krátké kapitoly, poměrně vrstevnatý příběh ve dvou časových rovinách. V první je příběh jako takový, poměrně brutální vraždy dle literární knihy, ve druhé stará letní italská romance hlavní hrdinky. Nad příběhem se kromě neznalosti vrahů a jejich motivů vznáší dvě otázky, co se v minulost stalo, že je nám předkládána a kde přišla ke značnému majetku. Hodně otázek/nejasností je sice vysvětleno, ale mnoho dalších zůstalo viset ve vzduchoprázdnu. Zůstal mi pocit, že před samotným závěrem knihy chybí několik stran přeloženého textu. Takže rozporuplné pocity, 3,5 *.

Winston Churchill údajně kdysi prohlásil, že nejpádnější argument proti demokracii je krátký rozhovor s průměrným voličem. Druhou část citátu by nyní mohli nahradit variantou "nahlédnutí do komentářů na sociálních sítí".

11.11.2020 3 z 5

Rusanda na větvi Rusanda na větvi Světlana Glaserová

Vzpomínky zejména na dětství, pohodové, milé, místy i vtipné. Taková malá osobní rekapitulace. V závěru přenesení do dospělosti, vážnější, místy až smutné. Kdo nezažil 60., 70. léta, možná ani nepochopí. Četlo se samo.

19.10.2020 4 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Moje první kniha od BM. Thriller s kriminální zápletkou. Styl psaní není špatný, čte se to dobře, příběh ve více rovinách vč. časové. Autor pracuje na napětí, což se mu daří. Vyprávěno z pozice přítele oběti, který se stává podezřelým číslo jedna. Rozuzlení překvapivé, možná i překombinované, závěr nečekaný.

"Nežádali jsme, abychom se mohli narodit, a nežádáme, abychom mohli umřít. Jsme tady, abychom trpěli a abychom způsobovali trápení i druhým. Někteří víc než ostatní ..."

"Každá domácnost má svá nepsaná pravidla. Každá rodina je krajina a má svoji vlastní náladu. Panují v ní zákony, které neplatí ve vedlejším domě. Desítky malých konvencí a zvyků, které zajišťují její jednotu."

04.09.2020 4 z 5

Malíř vzpomínek Malíř vzpomínek Gwendolyn Womack

Velice zajímavě zpracované téma reinkarnace. Četlo se velice dobře, zajímavé příběhy, trochu náročnější na postavy. V průběhu čtení vyvstávaly otázky proč, naštěstí v závěru vše jasně a rozumně vysvětleno.

"Historie nepůsobí tak velkolepě, když ji člověk prožívá."

26.08.2020 4 z 5

Znovuzrození vraha Znovuzrození vraha A. J. Kazinski

Opět téma reinkarnace, velice zajímavě vybudovaný příběh. Možná bych nalezl "chyby, nesrovnalosti" v dějové lince, ale to nic nebrání čtivosti. Nadmíru spokojen.

"Humor je náš způsob, jak narušovat tabu".

12.08.2020 5 z 5

Černá ovce Černá ovce Alex Hyland

Autor neztrácí čas a rovnou vás vtáhne do děje, kniha je psaná velice čtivě, je akční, přepracování do filmového scénáře by nedalo moc práce. Hlavním hrdinou je zloděj aut, velice šikovný také jako kapsář, který chce pomstít smrt svého úspěšného a čestného bratra. Pomáhá mu tajemná Ella.
Jinak jsem rád, že zradu Tullyho jsem prokoukl o trochu dřív, než byla vyjevena :-).
Přestože se jedná o prvotinu, je znát, že autor má bohaté zkušenosti s psaním. Má se jednat o první knihu ze série, uvidíme, co bude následovat, resp. druhá kniha již v originále vyšla pod názvem Violet dawn.

Jon se usmál. "Nezaměňujte 'být chytrý' a 'mít pravdu', Randale. To není totéž."

11.06.2020 5 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Za mne výborná kniha. Vtipné, ironické, plné zajímavých, i když někdy obecně známých postřehů o Francouzích. Četlo se to výborně, je znát původní profese a znalost psaní skečů. Ve čtení série budu pokračovat.

21.01.2020 5 z 5