Metuje Metuje komentáře u knih

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

(SPOILER) No tak 6. Harry Hole je zatím ze série asi na první pohled nejsrozumitelnější kniha. Vše se sice odehrává víceméně na jednom místě (až na pár výjimek), ale hlavně v jednom čase, dokonce jen v půlce jednoho měsíce. Díky tomu se kniha čte o dost lépe, než třeba mnou malinko neoblíbená Červenka, která dokáže při prvním čtení dost rozhodit. Aby však čtení nebylo tak jednoduché a jednotvárné, kombinuje Nesbø různé osoby a navazuje téměř “nepoznatelně” mezi jednotlivými pohledy. Při prvním čtení jsem obrečel Halvorsenovu smrt, bohužel se Nesbø s těmi postavami moc nepáře. Uvidíme, jestli ho dokáže Skarre, nebo někdo jiný nahradit. Trochu mi chyběla Ráchel s Olegem a celkově Harryho osobní stránka, prakticky celou knihu tvořilo vyšetřování nebo vraždění. Na konci jsem se bál, aby se Nesbø nebál děj zakončit správně a moje obavy se naštěstí nenaplnily a konec byl takový, jaký měl být.

09.04.2022 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Za mě teda rozhodně zklamání. Z okolí jsem slýchával na knihu a autorku jenom chválu, ale přesto jsem knihu otevíral s čistou hlavou a nevěděl jsem úplně do čeho jdu. Postavy jsou nic moc, slušně napsaný je snad jenom Mirek. Celý text tak divně plyne, děti mluví tak divně, sprostá mluva mi není cizí, ale v tomhle textu byla využívaná na zvláštních místech, kdy se například střídala se spisovnou češtinou. Celá kniha je v podstatě jen o tom, že existuje někdo, kdo sexuálně zneužívá děti. Ano, tak tomu skutečně bohužel je, ale to jsme, předpokládám, všichni věděli. Téma takové závažnosti by se však dalo pojmout daleko lépe a šetrněji. Obálka je krásná, ale vazba příliš tuhá, takže ani to ke čtenářskému zážitku příliš nepomohlo. V knihovně určitě nezůstává.

17.09.2023 2 z 5

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

Názorná ilustrace současné podoby Ruské federace, jejíž reálnou podobu tak nějak všichni tušíme, tato kniha ale vše pěkně shrnuje a kompletuje. Kniha obsahuje obrovské množství údajů a dat, orientace v nich byla pro mě občas dost složitá, ale hlavní idey kniha komunikuje dobře. Je zde patrná především autorova osobní zkušenost a léta profesionální novinářské práce, obojí je však kombinováno s vhodným stylem jazyka a přívětivějším přístupem ke čtenáři. Hlavně je důležité se nesnažit RF za současného stavu neustále omlouvat a doufat v její demokratizaci.

09.05.2023 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

(SPOILER) Nápad skvělej, hrozně rád bych si přečetl nějakou poutavou knihu (spíš sérii) z prostředí post-apo metra. To však tahle teda není. Svět je vybudovanej celkem solidně, nicméně stejně to působí tak trochu prázdně. Spousta stanic byla opuštěných, jednotlivé komunity byly příliš stereotypní a ploché, stejně jako většina postav. Nevyhovovalo mi časté snění hlavního hrdiny, stejně jako všudypřítomné mýtické náměty. Trochu asi chápu, co chtěl autor říct "šokujícím" zvratem, a že vztah lidí a ďáblů má symbolizovat ten mezi "východem" a "západem" ale že by to na mě nějak zapůsobilo se říct nedá. Jelikož mi dalo práci dočíst i první díl, do dalších se radši pouštět nebudu, přesto jsem rád, že jsem si otevřel bránu do světa post-apo. Četl jsem vydání z roku 2022, které obsahovalo několik chyb a samotný překlad byl místy trochu divný.

31.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Za mě tedy z první trojice zatím nejslabší díl. Větší děsivost jsem nepociťoval, konec druhého dílu byl pro mě děsivější. Twist s Peterem byl tak nezajímavě udělaný, celkově konec knihy byl nic moc. První tři čtvrtiny super, obvyklý život v Bradavicích, famfrpálové zápasy chytlavé. Lupina je škoda, Siria se snad ještě dočkáme.

05.10.2022 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Doplňuju si vzdělání, zážitek ze čtení byl pro mě trochu ponížen znalostí hlavní zápletky a "zvratu", ale i tak tam byly momenty, při kterých mě zamrazilo. Ani se nedivím její stálé aktuálnosti, lidé jsou zkrátka pořád stejní.

05.06.2022 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

(SPOILER) Není to tak osobní jako pozdější díly, Harry ještě nepotkal Ráchel, Ellen tu tady taky ještě není, v Netopýrovi Nesbø Andrewa zabil přiliš rychle, tady je sice Liz celý díl, ale nějaký extra vztah tu nenavážou. Ta rychlovka s radou-velvyslankyní mi tam moc neseděla. I Runa se dala podle mě víc vytěžit. Závěr příběhu vysvětlený skrze majetkové poměry jednotlivých aktérů byl možná až zbytečně složitý. Kromě samotného příběhu tak na mě kniha působila trochu ploššeji, než následující díly, proto “jen” 3 hvězdy.

26.03.2022 4 z 5

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

O knize jsem předtím věděl pouze to, že dostala Magnesii Literu, a že se jedná o autofikci dospívajícího homosexuálního chlapce. Na knihu jsem se docela těšil, ale musím říct, že jsem byl dost zklamán. Kniha je především velmi málo čtivá. Forma hodně převažuje nad obsahem. Při poslechu jsem se musel často vracet, protože styl textu není přiliš plynutý. Chápu, že právě to byl zřejmě důvod, díky kterému získala kniha ML, ale pro čtenářský plebs to knihu trochu snižuje. Přišlo mi taky, že kniha přichází s křížkem po funuse, protože v roce 2024 již podle mě tato témata nejsou nikterak kontroverzní a scény plné násilí a krve rovněž nejsou pro současného čtenáře šokující, což měl být zřejmě účel a jsou tak spíš rušivé. Poslechnuto díky ČRo

19.05.2024 2 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Kniha, která vám změní život. Čtyřicet dva.

19.05.2024 3 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Učili jsme se o tom ve škole, několikrát zmiňované dílo definující beat generation, velmi zhruba jsem tušil do čeho jdu, nicméně po nějakých 60 stranách musím odložit, je to pro mě absolutně nezajímavé. Nejsem čtenář, který by si užíval květnaté popisy krajiny, což je v podstatě celý smysl této knihy. Popsal bych ji asi jako takový chaotický zápisník mladého kluka, co se jeden den probudil, rozhodl se, že už ho život nebaví a bude cestovat křížem krážem po Státech. Nedočteno, nehodnoceno.

30.08.2023

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Jsem rád, že jsem jako první četl Pandu v nesnázích, i když tato kniha je rovněž dobrá. Neřechtal jsem se u ní jako u výše zmiňované, ale moc se mi líbilo její vřelé zobrazení tématu smrti a posmrtného "života". Jako věrný posluchač Chumelenice v textu místy Markétu poznávám a čtení tak pro mě bylo mírně osobnější. Nevím, do jaké míry je to Markétina zásluha, ale naprosto zbožňuju, jak mají její knihy stejný styl a hardcover, který se obejde bez přebalu. Rušivé však trochu je, že na rozdíl od Pandy v nesnázích má prohozené jméno autorky a díla, to bude ale jen můj OCD problém. Okamžitě letím do knihkupectví pro InTyMně ;)

29.07.2023 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

První opravdová zkušenost s Kunderou dopadla lépe, než jsem se možná obával. Začátek knihy mě překvapil svojí filozofičností, Kundera však plynule přešel do románového stylu, který je bezpochyby čtenářsky přívětivější. Autorův cynismus mi ohromě vyhovoval, byly pasáže, u kterých jsem se srdečně zasmál, tenhle styl psaní mi vyhovuje. Je až fascinující, jak Kundera skoro až zneužívá postavy svého románu, vystupuje v knize sám za sebe a používá román jako nástroj svých úvah. Je mi líto některých zdejších spolučtenářů, kteří jsou zřejmě slabší povahy a přišel jim tak autorův styl psaní jako příliš drsný. Není to nic než zcela racionální zamýšlení se nad životem ze všech možných úhlů pohledu, bez zbytečné autocenzury. Z tohoto pohledu se mi kniha velice líbila, nicméně politická agitka, přítomná zejména v kapitole 6. mi dojem krapet kazila. Bez těchto velmi čtenářsky náročných pasáží bych hodnotil o hvězdičku lépe. První zkušenost dobrá, určitě se pustím minimálně do Žertu a Směšných lásek.

25.04.2023 3 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Moje první pěti(šesti)hvězdičkové hodnocení. Už první dojem z knihy byl díky originální a pohledné obálce velmi dobrý, potvrzen byl po prvních pár kapitolách. Ze začátku jsem si, zblblý všemi těmi detektivkami, připadal jako hroznej frajer, když jsem odhalil, že Jaroslav bude autorčin pradědeček, pak mi ovšem došlo, že se jednalo o zcela přiznané a nepodstatné odhalení. Knihu jsem četl na dvě poloviny, netušil jsem, že bude její čtení tak veselou záležitostí a tak mi bylo během zhruba tříhodinové cesty vlakem stydno před ostatními cestujícími, když jsem se nad knihou smál jako blázen. Už po první polovině na mě působila jako vhodný adept na plné hodnocení, tak jsem ji na 4 dny odložil, abych dal stranou emoce a měl na druhou polovinu čistou hlavu. Dneska ráno jsem ji opět otevřel a jako bych ji zavřel před půl hodinou. Do děje jsem se opět bleskově dostal, tentokrát jsem se smál nahlas, protože jsem se neměl před kým stydět, na straně 200 přišel nečekaný zvrat hodný severských detektivek a na konci jsem musel kvůli dojemnému konci uronit slzu. Moc příjemný objev a určitě si do příští objednávky od autorky zase něco přidám.

18.03.2023 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Jednoznačně nejuniverzálnější kniha–⁠dárek. Každý protiargument, který čtenáře napadne je v zápětí vyvrácen a každý, kdo není úplný magor si může všechno ověřit na všudypřítomných datech a grafech. Nemůžu říct, že by mi kompletně změnila pohled na svět, ale podstatně ho vylepšila a slouží jako takové optimistické pohlazení a uklidnění. Vzhledem k tomu, kolik čísel, dat, grafů a údajů kniha obsahuje, jsem si samozřejmě po prvním přečtení většinu nezapamatoval, takže určitě v knihovně zůstane pro občasné nahlédnutí.

04.01.2023 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Klasicky pecka, od první chvíle zábavné a lákavé, člověk, co už je v sérii od začátku je v 9. díle jako doma, potká staré známé, vrátí se do oblíbeného lokálu. Už jsem Nesbøho podezříval z předvídatelného konce, nicméně to bylo samozřejmě jenom zdání a nakonec se malý šok přece jen dostavil. Ten otevřený konec je v rámci série novinkou, nicméně vzhledem k přítomnosti dalších dílů mě nijak zvlášť neznervózňuje.

01.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Po super pátém dílu mě tento bavil míň. Je v něm hodně popisu při výletech do minulosti Voldemorta, neobsahuje tolik dialogů, což mám radši. Že by byl díl nějak extrémně hororový mi nepřišlo, konec byl na rozdíl od předchozích dílů zfouknutý rychle, což mi vyhovovalo. Co mě teda trochu vykolejilo, byl "rozchod" Ginny a Harryho, jakože cože? Doufám, že to byla jen nějaký zkrat a v sedmé díle budou zase spolu.

29.10.2022 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

(SPOILER) Za mě velmi overrated kniha. Dobře se četla, příběh mě ze začátku chytil, skutečně mě zajímalo, co se tenkrát v lese dětem stalo, proč Kafku opustila matka se sestrou, co se stalo malému Nakatovi, díky čemu se pak schopnost mluvit s kočkami a balvany přenesla i na Hošina. Vůbec mi nevadilo nadpřirozené rozmlouvání s kočkami, ani s kameny, ani přechody do jiných světů, ale kdyby to autor vysvětlil, byl bych šťastnější. Poslední třetina knihy na mě působila jako náhodně vygenerované věty zařazené za sebe do odstavců. Sexu bylo dost, jeho množství by mi však ani tolik nevadilo, jako jeho použití a styl viz sex ve snu, který není ve snu (nebo je?, to už se však nedozvíme :() Z postřehů na internetu jsem zjistil, že jde o Murakamiho nejvíce WTF dílo, na další autorovy knihy se rozhodně nechystám.

19.07.2022 2 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

(SPOILER) Já nevím… Určitě jeden ze slabších dílů, zvrat cca 200 stran před koncem knihy mě klasicky dostal, souboj oddělení vražd s KRIPOSem mě nějak extra nebral, Bellman mi nebyl dostatečně nepříjemný a mezilidské vztahy mezi postavamy byly na můj vkus až příliš složité. Díky tomu si to vlastně ani pořádně nepamatuju, kdo byl čí přítel, bratranec, syn, vrah, jakou trpěl nemocí, jestli měl rovnátka atd. Kaja je dost jednoduchá, ale fajn, chybí mi víc Beáty, mezi ní a Harrym je lepší chemie. Ráchel si Nesbø nechal hezky v záloze, jsem zvědavý, pod jakou podmínkou ho budou z Hongkongu dostávat podruhé.

13.07.2022 3 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

(SPOILER) Příjemné čtení, ale v podstatě jen prosté líčení, dějovost dost malá, ti, co si chtějí vychutnat alespoň nějaké napětí, by si rozhodně neměli číst obálku, kde jsou vyzrazeny prakticky dvě třetiny děje. K postavám člověk příliš nepřilne, protože je kniha krátká, postavy mají dost těžko zapamatovatelná jména a jsou nevýrazné. Kdo očekáváte od knihy dějovost a napětí, budete zklamaní, kdo čekáte příjemné, povrchové popisování ve stylu Babičky, budete spokojeni. Knihy se tváří jako rádoby hluboká sonda do života lidí, jejich duší a snaží se čtenáře vychovávat. To však pro dospělého čtenáře působí velmi směšně, možná pro žáky základní školy by mohla plnit tento účel. Autorova záliba ve víně se nijak zvlášť neprojevuje, je zmíněna jen na pár stránkách. Čekal jsem od toho asi víc, možná chybně, konec je klišé happy end.

28.04.2022 2 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

(SPOILER) Knihu jsem četl znovu po přečtení pěti prvních dílů a jsem nucen ubrat jednu hvězdičku z hodnocení mého bývalého já, které bylo čtenářským nováčkem a bylo z knihy uchvácené. Série netradičně začíná na druhém konci zeměkoule, než je rodná země hlavního hrdiny a neobsahuje tolik vedlejších postav, které v dalších dílech tvoří Harryho okolí. Tím patrně další díly nabývají na zábavnosti. Konkrétně mi nevyhovovalo, jak nás Nesbø tolik nenaváděl na falešné stopy a jak na můj vkus příliš rychle ukončil Andrewův život, rád bych ho viděl i v dalších dílech v nějaké zajímavé poloze.

19.02.2022 3 z 5