Přízrak

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného p...celý text

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem fiolin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193106/harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4.41065
Série:

Harry Hole (9.)

Originální název:

Gjenferd

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2011 ...více
Nahrávám...

Komentáře (223)

Přidat komentář
kikies
30. listopadu

Tento díl mi přijde nejtemnější a díky tomu konci snad i nejsmutnější, tohle jsem vážně nečekala... Je pravda, že je to odlišné od předchozích Harryho případů. Děje se tam toho spoustu kolem, vražda samotná je jako kdyby odsunuta do pozadí. Navíc Harry vlastně není ani policajtem, což působí zvláštně, obzvláště když nemá evidentně problém se dostat k jakýmkoli potřebným informacím. A pobyt v Asii ho zřejmě posilnil natoli, že se stal téměř nesmrtelným - což je místy trochu přes čáru. Ale jako vždy se čtenář dozvídá něco nového, nyní jsme pronikly trochu hlouběji do života narkomanů, takže i touha po nových informacích byla ukojena. Ale to useknutí a následná nutnost číst další díl mě mírně rozladily :D No nic, běžím pro další díl ;-)

dikobraz
18. listopadu

Ach jo, riadny masaker. Cakal som vselico, ale toto nie. Uz som fakt naivne myslel, ze spolu odletia... no dobreee, tak som sa trochu nechal uniest. Co sa tyka deju, super. Menilo sa to stale, vysetrovanie vrazdy bolo plne prekvapeni, opis fetackeho spolocenstva super. A koniec? Hmmm, prekvapenie najvacsie. Spokojnost velka. Pokracujem dalej, som velmi zvedavy. Aj ked uz som davno zistil, ze Harry je nesmrtelny, takze zrejme prezije aj toto. Aaaaale, co tam potom. Hlavne, ze sa dobre bavim a detektivna cast i opisy jeho opileckeho zivota su paradne.

CharlesWard
11. listopadu

Paradoxně čteno až po posledním (10.) dílu, takže jsem už znal širší souvislosti a celkový kontext některých, teprve představených, postav. Bohužel zamrzí, že v této nesbovce mi přijde, jako by se vražda řešila jen velmi okrajově, skoro mi až přišlo, jako by v knize bylo pouze proto, aby měl HH co vyšetřovat. Tento neduh je naštěstí vykoupen tím, že se čtenáři dostane širšího nadhledu do stoky norské společnosti. Holeovky jsou určitě zajímavé čtení a stojí za jedno přečtení, ale nějak to není ta kniha, ke které by se člověk někdy vracel.

Vojslava
06. listopadu

Strhující a propletené až do konce, ale nakonec vlastně přehlednější... až do toho divného konce-nekonce, který skoro nutí přečíst si ten poslední díl... Takže jsem na něj náležitě zvědavá.

haluz
02. listopadu

Tenhle díl mě fakt naštval!!! Takové zakončení???? Fakt jsem zůstala s otevřenou pusou a říkala si "no to snad neee!!!!!"

Samira
20. října

Tento díl mě bude pronásledovat jako přízrak. Rozhodně ve mně zanechal nesmazatelnou stopu a konec mne připravil o klid na duši.
Jednoznačně je jiný. Osobní, pořádně temný a plný rozporů. Jako tradičně až abnormálně čtivý, také však tentokrát zbytečně přikrášlený přílišnou zdatností hlavního hrdiny. Myslím, že by se bez těch přehnaností děj docela dobře obešel.
Co však chválím je nastíněný děj budoucí, promyšlenost intrik a dojem. V tomto případě nebyl úplně pozitivní a konec mě připravil o dech a klidné budoucí noci, ale otisk zanechal. A samozřejmě namlsal. Odolat dalšímu dílu není možné, jen doufám, že směr nabere trošku jiný.
Celkově však výborné!

tarantinka
04. října

Na tohohle Nesba nikdy nezapomenu...spolu s Fenixovým řádem jediná další knížka, která mě rozplakala :-)

Lucy84
03. října

Hodnotím něco mezi 3 a 4 *. Musím ocenit popis drogové scény a v ní žijících feťáků. Příběh je klasicky propracovaný a ke konci jednotlivé částečky do sebe zapadají. Trochu mi vadil počet stran, jelikož jsem četla postupně a ne najednou, tak jsem na konci pozapoměla, co se vlastně dělo na začátku a k čemu se autor ke konci knihy vrací s vysvětlením. No a nejde jinak než se vrhnout na Policii, jelikož zůstalo mnoho nedořešených věcí.

Plútarchos
28. září

Čtení to bylo fajn, i když na konci už moje koncentrace a rauš postupně opadaly. Harryho schopnosti přežít svou vlastní smrt, jednoduchost postav (mimo Dubajce :-), zamotanost a propletenost příběhu Gusta a Olega, Steina a Ireny mi moc nesedly a tak nějak se příčily hladkému strávení a zůstaly jako rostoucí knedlík v krku i po dočtení. Následující díl Policie je o něco propracovanější, dotaženější a celkově lepší - v podstatě by tyto dvě knihy měly být knihou jedinou. Čtu sérii HH na přeskáčku, takže už znám další vývoj některých postav a některé narážky z předchozích dílů mi zase unikají. Takže spolu s Policií, která tak nějak svým způsobem dokončuje či napravuje konec Přízraku hodnotím kladně.

ViktorieV
20. září

Začátek knihy mě natolik zklamal, že jsem přes prázdniny knihu odložila. V září jsem knihu vzala opět do ruky a začetla se. Zjistila jsem, že už jsem se prokousla přes popis drogového propojení v Oslu a konečně se začali objevovat známá jména. Konec mě opět šokoval. Dočetla jsem se zatajeným dechem a když jsem otočila další list a tam byl "Slovníček", tak jsem se málem rozplakala. Harry je můj hrdina a nechci o něj přijít. Doufám, že tu bude neustále. S jizvou na tváři, s lesklým prstem a v lněném saku.

Karcoolka2210
16. září

Starý dobrý Nesbo. Harry sa vracia v plnej sile a valcuje zločincov ;) Mne sa teda páči ako sa vyvíja príbeh Harryho a bolo to dobré a napínavé čítanie. Napríklad u Dubaja som sa trafila, že kto to bol, ale čo sa týka Gustovho vraha. Nuž, moje podozrenia, ktoré sa menili počas čítania nevyšli a na konci som ostala s otvorenými ústami. Takže teraz hor sa na Políciu.

Susan94
11. září

Bavil mě Harry, bavil mě i Gusto společně s "Atamanem". Komplexně mě to úplně nepřišlo jako dokonalá severská detektivka. Nesbo je sice vypsaný, a jeho HH je geniální, já ale z příběhu úplně odvázaná nebyla. Vadí mi a nejen u Nesba, že hlavní hrdinové jsou schopní přežít úplně všechno stejně jako třeba Larssonova Lisbeth. Stejně tak se zamýšlím nad tím jestli je opravdu potřeba dávat do každé detektivky perverzní sexuální minipříběhy. To severské detektivky opravdu stojí na nereální nesmrtelnosti hlavního hrdiny a *ukání na každé třetí stránce?

ivulka15
29. srpna

Tak tohle už mi přišlo malinko přitažené za vlasy. Harry se v téhle knize změnil v nějakého superhrdinu.Ale jinak opět napínavé a čtivé.Přimlouvám se k tomu co již bylo řečeno,pokud možno čtěte knihy tak jak následují po sobě,jinak Vám uniká spousta souvislostí.

houbaaa
21. srpna

Jako u všech knih od Nesba jsem se první půlkou prokousával, ale od té druhé jsem se už nedokázal odtrhnout. Hary Hole je každopádně superhrdina.

Marysha
17. srpna

Za mě bezva! Nesbo nezklame. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout.

Dumicek
16. srpna

Po dlouhé době jsem se rozhodla, że už sérii Harryho musím dočíst...Přízrak se četl dobře, ale občas byl Harry vykreslován až moc nereálně...hrdina, který přežije vše, ze všeho se dostane a na vše přijde...téma drogové scény byla fajn, hodně zápletek, spousta možností:, kdo, jak a proč. Každopádně konec byl super a nezbývá než hned skočit po posledním díle ;)

Jančislava
07. srpna

Je to moje třetí kniha s H.H. Musím říct, že jsem se místy do čtení musela nutit. Pointa není špatná, ale už mě to nijak zvlášť nebaví. Za mě průměr.

FMMMM
25. července

Kdybych nečetl i jiné knihy J. Nesba, myslel bych, že se jedná o nějakého nováčka na poli detektivek. H. Hole mi v každé knize připadá jako J.Bond nebo komiksový hrdina říznutý snad Broukem Pytlíkem a M. Zemanem či jiným všeználkem, který se ze všeho vždy dostane, vyvleče, uzdraví, vyřeší... Neříkám, že kniha je špatná, ale pro mě je těch náhod, domněnek, hypotéz, řešení už trochu moc. Příběh je zajímavý, čtivý, občas napínavý, ale pro mě už opravdu "vycucaný z prstu".

Phyl
17. července

Nesmrtelný týpek s jizvou v obličeji - z drsňáka Harryho je Scarface, tajně hledán celým Norskem, se opět pouští do vyšetřování na vlastní pěst, při kterém bude opět zohyzdněn ještě víc než byl předtím. Otloukánek, který přežije kdejaký nešvár, neustále bojuje s alkoholem a neskonale dokola láme ženská srdce, ty pak padají do kolen, aby jim mohl uštědřit pouze pořádnou ránu kudlou prokletí do zad, se opět předvede v plné parádě, u které kdejaká žena rozteče rozkoší a muži se budou chytat za nos a nevěřícně a závistivě kroutit hlavou jak to ten syčák dělá. Nemůže chybět nějaký ten ruský zrmd, co ovládá drogový svět norských ulic a další ruský zmrd co hraje na city, aby nám posléze otevřel dvířka k další knize, kterou jsem ještě prozatím nečetl a tak nedokáži možná plnohodnotně chrochtat nad kvalitou tohoto, jak někteří píší, předvoji následujících událostí. Nedokázal jsem chrochtat blahem, či smíchy záleží jak moc přitakáváte vašemu oblíbenci, ani proto, jak mi to vše přišlo až moc podobné s předchozími díly. Tentokrát sice náš slavný obludný ksicht neskončil pod lavinou ani neuvízl ve výtahu, pouze se brodil tunelem strastí, který mu připravil neskutečný nával adrenalinových situací, které jej pomalým a důkladným způsobem prznili a způsobovali mu bolest a svírání hrdla jako v předchozích dílech, tentokrát hrdlo svíral ovšem opravdový nůž, a on pouze jako vždy proplouval příběhem aniž by jej to nějak změnilo. Je to Policajt a vždycky bude. A na to se napijeme, abychom spláchli tupou bolest a měli tak záchranný dýchací přístroj, který nám pomůže v těžkých životních okamžicích. Jim Beam se jen tak nevzdá, a má touha dočíst to do konce, i když značně znuděná některými okamžiky neustále se opakujícími ve všech knihách, bude stejně drásavá jako pouhá myšlenka na další lok, tohoto zlatavého moku.

RSR
16. července

Výborná kniha, nečekaný konec. Bohužel nečtu knihy o Harry Holovi postupně jak jdou po sobě a je to škoda.

efka.saf
05. července

Původně jsem se do knihy nedokázala začíst. U Nesba mívám často problém s první polovinou, kterou vím, že když překoušu, odmění mě autor čtivem napínavým až do poslední stránky, proto čtu a čtu a nakonec knihy odkládám s prostým WOW! Když jsem ale začala číst Přízrak, říkala jsem si, že tady plné hodnocení prostě nemůže být. Drogová scéna je pro mě nejen prostředí na hony vzdálené, ale zároveň velmi neatraktivní. A když jsem překousala polovinu, stále jsem knížku brala jen "aby se neřeklo". Pak ale přišla cca poslední třetina a mě konečně spadla brada a už jsem knihu neodložila. Musím říct, že závěr mě naprosto odzbrojil! Všechno do sebe začalo skvěle zapadat a rozuzlení pro mě bylo tak nečekané, že jsem se v hloubi duše začala Nesbovi omlouvat. Vážně skvělý závěr a jak jinak - plný počet :)

Ben Nevis
20. června

Nesbovi jsem přicházela na chuť opatrně, ale je jako potravina, kterou berete zpočátku do úst s nedůvěrou, a nakonec bez ní nemůžete být.
Nejvíce mi na něm vadí, že hrdinové přežívají i ty nejnepravděpodobnější situace. Takový Harry měl být v každém románu dvakrát po smrti. Taky nemám ráda alkoholiky a narkomany, ale Harry je stejně svým rambovským přístupem sympatický a díky jeho smyslu pro čest mu nemůžete nefandit.

Přízraky jsou pro mě vrcholem Nesbovy tvorby. Pochybuji, že napíše něco propracovanějšího a napínavějšího. Drogové prostředí nabízí reálné zločince, kteří v detektivkách se sériovými vrahy, vraždícími ženy jako na běžícím pásu, chybí. Máme tu hned desítku podezřelých z Gustovy vraždy, zkorumpované politiky, policajty, drogového bosse a všechno je krásně propletené. Navíc má Harry stíženou situaci, protože už není v policejním sboru. A jako třešnička na dortu trůní temný konec.
Normálně bych si dala nějakou dobu oddych od pokračování, ale nezbývá než se pustit do Policie.

Jack93
19. června

Pomalu, ale jistě se blíží velké finále... Řekněme si to na rovinu - závěr Přízraku je k neuvěření a především nebývale otevřený... Takže nezbývá nic jiného, než okamžitě začít číst Policii... Jedině tak jsem se zbavil částečně smíšených pocitů, které jsem po dočtení deváté "holleyovky" měl.

Opět je to klasika - napětí, akce, propracovanost, zvraty. Ale upřímně, drogová problematika mi úplně nesedí, což je ale můj problém. Všechno vynahrazuje neuvěřitelná provázanost, která se vine nejen mezi Přízrakem a Policií, ale už od Levharta. Chtěl jsem dát Přízraku čtyři hvězdičky, protože je o něco slabší než předchozí díly. Jakmile se ale pustíte do Policie, záhy pochopíte, že Přízrak je v podstatě jen takový prolog k Policii... Ale sakra důležitý a sakkra povedený. A to nejlepší na nás čtenáře čeká v Policii!

Nikki.Jukki
14. června

První knížka od Nesba, kterou jsem četla a jsem nadšená. Geniální příběh, mnoho plot twistů, spousta napínavých momentů, kdy jsem nemohla odtrhnout oči od stránek. Všechno krásně vysvětlené a domyšlené, pan Nesbo nenechal nic otevřené. Rozhodně to nebyla poslední knížka, kterou si od něj přečtu, ať už co se týče série s Harrym nebo jeho dalších počinů. :)

Honzias
04. června

Tuto knihu bych určitě doporučil lidem , kteří přečetli předchozí díly . Není moc vhodná těm , co ještě ne přečetli žádnou z předchozích knih.
Příběh zasahuje víc do Harryho života , což je příjemná změna oproti ostatním knihám. Přízrak bych doporučil číst před Policií , jejich příběhy na sebe hodně navazují.

blaka165
31. května

Opět jsem nadšená! Od autora jsem jako první knihu četla Syna, ze kterého jsem tedy byla naprosto vedle!! Přízrak byl oproti Synovi asi o něco slabší, ale přesto se mi kniha opravdu líbila a těším se na Policii. :)

Lahvacek
29. května

Trochu netradičně- moje první přečtená kniha od Nesba a rozhodně chci víc!

wiix
25. května

Veľmi zaujímavé dielo. Konečne niečo napínavé a trefné od Nesbo-a (aspoň ja to tak cítim). Dielo pri ktorom som sa nielen zrelaxovala ale aj zamyslela, ktoré mi dalo niečo nové a zaujalo moju pozornosť.

Honza23
22. května

Na můj vkus slabší dílo. Drogová témata nejsou mým šálkem kávy. Za vinu však dávám laťku, kterou nastavil Sněhulák a očekávání před Policií.

prostěkáťa
22. května

Opět úplně jiný Harry Hole, místo obvyklého vzorce - vražda a Harry povolán ji vyšetřit - zasahuje tento příběh mnohem víc do jeho osobního života, ve kterém se z notorického alkoholika stává milující otec, což je příjemná změna.