Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Přízrak

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem fiolin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193106/harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4.4920

Harry Hole (9.)

Gjenferd

Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2011 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Ben Nevis20.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nesbovi jsem přicházela na chuť opatrně, ale je jako potravina, kterou berete zpočátku do úst s nedůvěrou, a nakonec bez ní nemůžete být.
Nejvíce mi na něm vadí, že hrdinové přežívají i ty nejnepravděpodobnější situace. Takový Harry měl být v každém románu dvakrát po smrti. Taky nemám ráda alkoholiky a narkomany, ale Harry je stejně svým rambovským přístupem sympatický a díky jeho smyslu pro čest mu nemůžete nefandit.

Přízraky jsou pro mě vrcholem Nesbovy tvorby. Pochybuji, že napíše něco propracovanějšího a napínavějšího. Drogové prostředí nabízí reálné zločince, kteří v detektivkách se sériovými vrahy, vraždícími ženy jako na běžícím pásu, chybí. Máme tu hned desítku podezřelých z Gustovy vraždy, zkorumpované politiky, policajty, drogového bosse a všechno je krásně propletené. Navíc má Harry stíženou situaci, protože už není v policejním sboru. A jako třešnička na dortu trůní temný konec.
Normálně bych si dala nějakou dobu oddych od pokračování, ale nezbývá než se pustit do Policie.

Jack9319.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pomalu, ale jistě se blíží velké finále... Řekněme si to na rovinu - závěr Přízraku je k neuvěření a především nebývale otevřený... Takže nezbývá nic jiného, než okamžitě začít číst Policii... Jedině tak jsem se zbavil částečně smíšených pocitů, které jsem po dočtení deváté "holleyovky" měl.

Opět je to klasika - napětí, akce, propracovanost, zvraty. Ale upřímně, drogová problematika mi úplně nesedí, což je ale můj problém. Všechno vynahrazuje neuvěřitelná provázanost, která se vine nejen mezi Přízrakem a Policií, ale už od Levharta. Chtěl jsem dát Přízraku čtyři hvězdičky, protože je o něco slabší než předchozí díly. Jakmile se ale pustíte do Policie, záhy pochopíte, že Přízrak je v podstatě jen takový prolog k Policii... Ale sakra důležitý a sakkra povedený. A to nejlepší na nás čtenáře čeká v Policii!

Nikki.Jukki14.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

První knížka od Nesba, kterou jsem četla a jsem nadšená. Geniální příběh, mnoho plot twistů, spousta napínavých momentů, kdy jsem nemohla odtrhnout oči od stránek. Všechno krásně vysvětlené a domyšlené, pan Nesbo nenechal nic otevřené. Rozhodně to nebyla poslední knížka, kterou si od něj přečtu, ať už co se týče série s Harrym nebo jeho dalších počinů. :)

Honzias04.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tuto knihu bych určitě doporučil lidem , kteří přečetli předchozí díly . Není moc vhodná těm , co ještě ne přečetli žádnou z předchozích knih.
Příběh zasahuje víc do Harryho života , což je příjemná změna oproti ostatním knihám. Přízrak bych doporučil číst před Policií , jejich příběhy na sebe hodně navazují.

blaka16531.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Opět jsem nadšená! Od autora jsem jako první knihu četla Syna, ze kterého jsem tedy byla naprosto vedle!! Přízrak byl oproti Synovi asi o něco slabší, ale přesto se mi kniha opravdu líbila a těším se na Policii. :)

Lahvacek29.05.2016

Trochu netradičně- moje první přečtená kniha od Nesba a rozhodně chci víc!

wiix25.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Veľmi zaujímavé dielo. Konečne niečo napínavé a trefné od Nesbo-a (aspoň ja to tak cítim). Dielo pri ktorom som sa nielen zrelaxovala ale aj zamyslela, ktoré mi dalo niečo nové a zaujalo moju pozornosť.

Honza2322.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Na můj vkus slabší dílo. Drogová témata nejsou mým šálkem kávy. Za vinu však dávám laťku, kterou nastavil Sněhulák a očekávání před Policií.

prostěkáťa22.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Opět úplně jiný Harry Hole, místo obvyklého vzorce - vražda a Harry povolán ji vyšetřit - zasahuje tento příběh mnohem víc do jeho osobního života, ve kterém se z notorického alkoholika stává milující otec, což je příjemná změna.

Disease19.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Někde mezi 3-4* Poněkud nevyrovnané, první půlka jen ta "trpělivá mravenčí práce", druhá jen akční. Místy poněkud přehnané, až na hranici Fantoma Morrisvillu.

Jaruš716.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ze zvukového nosiče adrenalinový zážitek , drogová závislost je zde, v plné nahotě.
Takže fajnový.

Michele110.05.2016

Další úžasná "Nesbovka". Knížka o svineckém drogovém světě, prodejných policajtech, zkorumpovaných politicích, prostě o tom, jaké to je. Olega mi spíš bylo líto, získal si můj soucit a svým způsobem pochopení, Gusto byl tak krásný, že i přes stránky mě přitahoval a Ráchel a Harrymu jsem fandila. Jedno malinké mínus za to, že jako většina čtenářů mám raději Harryho jako geniálního kriminalistu, než jako akčního hrdinu.

Jen malá výtka - bylo by fajn, kdyby sem čtenáři nepsali celý obsah, na to si přece máme počkat, třeba uživatel JelloBiafra tady vyzvonil celou podstatu příběhu...

simona5r09.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Skvělý výkon narátora, super hudební efekty. Občas jsem se při poslechu ztrácela ve jménech, ale na konci vše dává smysl. A Harry je prostě nesmrtelný :-D

Aniga07.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Při čtení knihy mi napadá otázka: Kam jen na to p. Nesbø chodí? Jak je možné, že tohle vše dokáže vymyslet nebo něco z toho je založeno na skutečnosti (např. prostředí Osla, praktiky zabití člověka)?
Každopádně bravo, zase mi příběh nedal spát, dokud jsem nedočetla na konec.
Knihy HH čtu tak, jak jdou za sebou.... a myslím, že to byla rozhodně správnější volba. Na předchozí knihy se upozorňuje nejen v detailech.
Ještě, že mám Policii doma, abych mohla hnedka pokračovat dál.... jen škoda, že se už blížím k závěru.
Spadám prostě do té kategorie závilosti na závislém HH :o)
Nemohu jinak než pět *****.

HanaNov30.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Parádní Nesbovka! Akce, promyšlenost až rafinovanost, nečekané zvraty, zběsilé tempo, překvapivá odhalení, o to všechno opět není nouze.
Někdo tu psal, že je příběh překombinovaný, já myslím že NAOPAK! Příběh je zamotaný, to ano (to je ale také to, co nás na Nesbovkách mimo jiné tak přitahuje), ale není překombinovaný. Vlastně je to geniálně jednoduché... Nesbo vytvořil v Přízraku jakýsi kruh, který obkrouží kolem dokola, takže na konci se de facto vrátí na samý začátek, respektive k prvotní myšlence. Skvělé! Příběh je tedy vystavěn tak, že ona téměř primitivní zápletka na sebe jako sněhová koule nabaluje neočekávané a směřuje k odkrytí nemyslitelného....
Za mě 4 hvězdy. Proč ubírám jednu hvězdu? Z několika důvodů:
1. V některých scénách jsem místo Harryho viděla Arnolda Schwarzenegera, jak obtěžkaný granáty a samopaly sám běží proti celé armádě, aby vyváznul jen s několika nepodstatnými šrámy.
2. Hodně se mi zprotivil Oleg, naopak víc než předtím jsem začala fandit Harrymu a Rachel (přistihla jsem se, jak jim tajně držím pěsti a přeji si, aby jim to vyšlo), takže mě naštvalo, jak to nakonec dopadlo.
3. Zcela překvapivě jsem správně identifikovala, kdo je Dubajec. A to už přibližně v polovině knihy.
4. CO TEN KONEC????
--------------------
Nicméně je mi jasné, že Přízrak je nejspíš jakýsi prolog k Policii, proto ten konec. Takže směle do toho, ať se kruh uzavře:)

POZN.: Přízrak jsem poslouchala jako audioknihu v podání Hynka Čermáka. Oproti klasické knize jsem musela být víc trpělivá, žádné nedočkavé listování stránkami a úprk po řádcích a větách. Ale vyplatilo se. Pro mě úplně nový a skvělý zážitek!!

sackrebleu25.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Môj obľúbený diel. Miestami už síce hlavný hrdina začal pripomínať nezničiteľného terminátora skríženého s Jamesom Bondom, čo sa skôr hodí do amerického akčného thrilleru, ale keďže celá kniha je istým (výborným) vyústením zápletiek z predchádzajúcich dielov, tak sa to dalo autorovi celkom ľahko odpustiť. Taktiež veľmi oceňujem "osobnú" líniu s Olegom a hlbšie ponorenie sa do Harryho psychiky a riešenie určitých filozofických otázok, čo knihe pridalo niečo navyše. Jedna z mála kníh, ktoré som nedokázala prestať čítať a po dočítaní som mala v hlavne fakt prázdno..

ondrash7724.04.2016

V Přízraku Harry Hole přestává být oním "nedobrovolným" rváčem, který si z bitek odnáší šrámy a zranění. Místo toho se proměnil v neohroženého hrdinu dostávajícího se z nastražených pastí způsobem, za který by se nemuseli stydět ani James Bond s MacGyverem dohromady. V některých momentech se detektivka proměňuje v akční thriller s nechtěným ironickým nádechem. Při jedné z potyček například soupeře vyřadí pomocí vývrtky na víno. Celou recenzi si přečtěte tady: http://www.kniznistrepy.cz/2016/04/24/prizrak/

Vec198022.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tenhle díl určitě nezařadím mezi Doporučenou četbu komukoliv. Kombinace drogové scény, politiky, nesmrtelného záporného policajta (nemyslím teď HH). Bohužel takhle rovina, kdy vražda je vlastně jenom nutnost resp. prostředek pro všechny ostatní zločiny spojené s drogovou scénou Osla a nakonec vlastně až tak podstatné není ....

koulas16.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Místama mi přišlo , že už nečtu detektivku, ale spíš akční thriller. Harry je místama už tak nesmrtelnej, jako by to byl hrdina z americkýho filmu. Tenhle díl pokulhává za Sněhulákem a Levhartem, a to jak v nápaditosti a kompozici děje tak v prostředí, ve kterym se díl odehrává (drogy, fetky, atd.). Přesto mě ale knížka hodně bavila a dokázala mě udržet v bdělosti po celou dobu. Mrzí mě, že už mě od konce dělí jen jeden díl.

BlackBlade15.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělé pokračování příběhu s HH, kde se vše obrací k nevlastnímu synu Olegovi a dále se zamotává situace okolo Michaela Bellmana, Trulse atd. Napínavé, rozvíjí to celý příběh do nových větví, takže za mě zcela jednoznačně: 5/5
PS: vůbec nechápu, jak to lidi mohou číst napřeskáčku, vždyť jim musí unikat spousta detailů... ? Opravdu se přimlouvám k tomu, najděte si ten čas, buďte trpělivý a čtěte to od jedničky pěkně popořadě. První tři díly jsou možná slabší, ale pro příběh jako celek velmi důležité. Román je velmi komplexní a dostanete z něj naprosté maximum, které pozvedne celý obraz HH na novou úroveň.

Teninka01.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá knížka, které musím dát 5 hvězdiček :-)
Moje první knížka se souvislosti s drogami. Harry Hole se vrací z Hong Kongu, aby jak jinak vyřešil vraždu, která souvisí s Olegem ....
No, musím říct, že kniha byla velice napínavá a má velmi zajímavý závěr :-)
Doporučuji k přečtení!! :-)

Liberush31.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

S každým dalším dílem se má závislost vůči HH stupňuje.

Jako vždy, skvělé počtení. Teším se, až budu mít v rukou i díl desátý. Potřebuji vědět, co bude dál s Harrym... :))

momo0120.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Chvílemi jsem si říkala, jestli jsem nešlápla vedle a nečtu "filosofické" pojednání, tolikrát tam Harry řešil otázku "pít či nepít". Technicky odvedené dobře, ale příběh mě za žádnou ze srdečních chlopní nechytl.

čef14.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

"Člověk je zkažený a nemocný druh" myslí si Harry, ale sám je jen nemocný, zkažený ani náhodou. Zkažených je však v knize nekonečně - kniha chvílemi připomíná My všichni ze stanice ZOO nebo americkou tvrdou školu - armády nešťastných feťáků, bezohledných dealerů, levých policajtů a zkorumpovaných politiků. Příběh je fabulačně prostě úžasný - plný zvratů, falešných stop se vystupňovaným překvapivým závěrem, který nás zároveň připravuje na další snad závěrečný díl. Protože jsem ho již v předstihu přečetl, mohu jen doporučit.

josska06.03.2016

poprvé jsem se jaksi nemohla začíst mám s tím problem u Nesbo ale pak super napínávé až do konce

JelloBiafra19.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Začíná nám přituhovat. Harry Hole se po 3 letech vrací z Hong Kongu do Osla a hned musí řešit případ vraždy, z které je obviněný jeho dávný skoro-syn Oleg. Ten se totiž po Harryho odchodu rychle dostal na šikmou plochu a společně s dílerem jménem Gusto Hansen začal prodávat novou drogu zvanou Violin. Jeho zaměstnavatelem byl tajemný ruský drogový boss zvaný Dubaj. Gusto byl však ve svém squattu nalezen zavražděn a všechny stopy vraždy vedou právě k Olegovi. Při pátraní se však Harry zároveň rozpletává nitky organizované drogové sítě a jednotlivé stopy ho zavádějí až na nejvyšší místa včetně osloské radnice. A navíc se zde objevují i zkorumpovaní policisté a krysy. Harry zde pracuje na vlastní pěst, protože už dávno není příslušníkem policie. Kniha končí otevřeným závěrem, na který navazuje další díl s názvem "Policie".

Charlesska24.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Není to jedna z těch detektivek od Nesba, která mě chytila hned na první stránce a nepustila až do konce. A taky už mi trochu začíná vadit, že Harry přežije prostě všechno:-) Ale přesto velmi dobrá detektivka a hned jsem se pustila do Policie.

Katuska8818.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Hole je prostě Hole,
o tom žádná, k tomu se již nedá v deváté knize nic moc dodat,
ale konkrétně tento díl mne zklamal svým obsahem.
Byla jsem zklamaná jednáním většiny postav.
Otevřený konec mne překvapil, je to poprvé, ale celkem mne to mrzí. Kniha přečtená samotná bez návazností nedává žádný smysl.

adrianna030507.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Po sérii dobrých příběhů, byl tohle pouze Harryho přízrak. Nebylo to špatné, ale nemělo to ty překvapivé momenty. Vše nějak v poklidu vyplulo na povrch a doplavalo to k obyčejnému konci.

farao1427.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Nesbo opět nezklamal.