Přízrak

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněn... celý text

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem fiolin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193106/harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4.41256
Série:

Harry Hole (9.)

Originální název:

Gjenferd (2011)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (250)

Přidat komentář
swamp
17. května

Harry Hole se vrací do Norska, aby pomohl Olegovi, který je ve vazbě. Okolnosti však naznačují, že by tam snad mohl být právem. Kde se nachází pravda? Tenhle propletenec událostí Jo Nesbø opět pozvolna rozmotává, a my se dozvídáme stále víc a víc a dotváří se nám celý obrázek kolem toho, co se vlastně doopravdy stalo.

Space.Junkienka
15. května

Vrátila jsem Harrymu po menší pauze a ze začátku se mi moc nechtělo.....těch stránek bylo opravdu hodně. Ale nakonec jsem se překonala a nelituji....Zajímavé, nápadité, ojedinělé, napínavé....a výjimečně dokonce i bez úmrtí v blízkém okolí...

Ivan F
12. května

Najlepšia nesbovka (teda zatiaľ), čítam ich rad-radom. Príbeh bol ľahko uveriteľný, nebol prehnaný, ako v prípade Snehuliaka a nakoniec, Nesbo našiel svoj štýl, ktorý v predchádzajúcich knihách nebol vyhranený - osciloval medzi viacerými literárnymi polohami. Táto kniha už bola štýlovo vyhranená.

petrulka
12. května

Výborná, výborná kniha. Mazec od prvních stran, konec mě rozsekal. Harry hodně rychle stárne :-( bylo by fajn zmírnit tempo, aby nám ještě chvíli vydržel..pochybuji totiž, že by ho někdy někdo dokázal nahradit...

Adelajda_4
05. května

Jedna z nejlepších "Holeovek", konec mě ale naprosto dostal!

Doubravka1975
27. dubna

9, díl s Harrym a opět plný počet, strhující čtení, ale tentokrát ten hustý konec mě fakt dostal. Po přečtení jsem nespala moc v klidu. Hned další den jsem si v knihovně půjčila Policii a jedu dál bez přestávky. A jsem zvědavá, jak tohle všechno dopadne. Zítra odjíždím na prodloužený víkend na Slovensko, kde na čtení určitě čas nebude, ale Harry (kniha Policie) pojede se mnou...

cukrovka
25. dubna

Opět strhující čtení, napínavé a propletené až do konce. Závěr mě překvapil a proto hned začínám číst další díl.

Milonak
24. dubna

Moje první kniha od JN. První přibližně dvě třetiny knihy velice zajímavé, zápletka se slušně vyvíjela, hodnotím něco kolem 4*. Bohužel v záverečné třetině se Harry Hole mění v Jamese Bonda říznutého Rambem a i díky tomu jde příběh do pytle. Po dočtení ve mně zůstala jakási "pachuť" přeplácanosti a nevěrohodnosti - Hole již není policajtem, ale přesto se dokáže dostat prakticky úplně všude a ke všemu a to jen díky starým známostem - to pro mě osobně v určitých situacích působí až nesmyslně. Dávám 3*, víc si to nezaslouží. Musím zkusit další kousky od JN.

Standa24
16. dubna

Chvíli mi trvalo, než jsem se do Přízraku začetl, ale pak nabral příběh takový spád, že už nešlo přestat :)

Lenisk@
14. dubna

Jo Nesbo... Pojem v současné literatuře, kterému jsem dosud jakousi náhodou unikala. A pak se začtu do knihy s chytlavým názvem - a děláte si srandu?! Harry Hole mě dostal a mě čeká celá řada knih, které rozhodně nutně bez výmluv musím přečíst. Achjo achjo :)
Lituji jen jednoho, že jsem nezačala číst Harryho příběh od začátku. Jo a taky jsem se zpočátku ztrácela v postavách, ale díky brilantnímu příběhu na tento drobný nedostatek zapomenu.

swayno
09. dubna

Za mě super :)) velice svižné, velice čtivé, velice povedené

Praevka
03. dubna

Ačkoliv detektivky nepatří k mému oblíbenému žánru, tahle mě přinejmenším zaujala. Splnila totiž to, jak se má podle mého názoru detektivka chovat - nejdřív mě nutí k vlastním předpokladům, jak to celé dopadne (jak průhledné!), aby se v závěru ukázalo, že všechno je jinak (jak překvapivé!) a přes počáteční překvapení nad neočekávaným rozuzlením zjistíte, že do sebe všechno vlastně zapadá. To všechno samozřejmě v atraktivním kabátku z neustálé udržovaného napětí, protkaném detaily a narážkami na věci, o kterých to primárně není (Gustova exhumace, sex Harryho a Ráchel, praktiky narkomanů a dealerů ...). Určitě zkusím ještě aspoň jednu Nesbovu "Harryovku," a to hlavně proto, abych zjistila, jestli bude psaná podle stejného mustru nebo jestli umí být autor skutečně originální v každém dílu.

mi-380
03. dubna

Stoprocentní napětí a čtivost, to ano. Proti tomu ovšem stojí Harry v roli Terminátora a romanticko-genealogická intrikánská linka jako vystřižená z historických románů Paula Févala: 70% (zatím 1199 hodnotících je nadšeno v průměru mnohem víc - na 88%).

katushah
31. března

Zajímavý děj, občas se to trochu táhne, jinak je to super.

Demonlover
30. března

Nuda ...nuda....temná nuda ..a zase nuda. Táhnoucí se ponurý děj, bez akce a napětí, vše předvídatelné. Takovým světlým místem a oživením , nudně ubíhajícího děje, byla návštěva H.H. v laboratoři Onkologického ústavu. Problémy hlavního hrdiny s alkoholem a vyprávění uplynulých událostí z pohledu oběti,mi připomínají Dívku ve vlaku, kterou jsem nedáno četl, kde to vytváří stejnou dějovou vystýlku.

Miliarda
01. března

Prozatím nejtemnější díl ze série o Harrym Holeovi a pro mě osobě nejčtivější. Nesbo je mistr svého řemesla a co dokázal se závěrem knihy si zaslouží absolutorium. Napínavé, šokující, brilantně vystavěný děj, nic menšího o Přízraku říci nejde. Každopádně, pokud podobné tempo nastolí i další Nesbova kniha Policie, tak budu více než nadšen. Jasných 5 hvězd.

Jiří.H
12. února

Každá závislost je špatná, jak na něčem, tak na někom ...

helusa2
06. února

Temná temnota... Specifický díl - zřejmě příprava na velké finále.
Mám sestru, se kterou je velká legrace dívat se na detektivku. Neustále totiž pronáší věty jako: "Ne, nedělej to! Nechoď tam! On ho snad zastřelí!..." apod. Velmi jsem na ni myslela - polovinu knihy jsem totiž také měla chuť komentovat Harryho počínání a přemluvit ho, ať toho všeho radši nechá... ;-)
No, musím sehnat Policii, protože jsem fakt zvědavá, co bude dál... Se všemi.

Atara16
28. lednaodpad!

Naprosto nezábavná, nudná kniha už druhá z jeho knih a nechytla mě ani tentokrát :-(

Vlak7
23. ledna

Na mě složitá kniha, moc postav, mezi kterými se mi těžko zorientovávalo. Když jsem se našla, přišla další postava. V knihách nemám ráda vyprávění více osobami - v tomto případě zavražděným a popisem samotného příběhu. Dlouho mi trvalo než jsem pochopila, že příběh vypráví obět.

terezamarsik
16. ledna

Skvělá kniha, je to první kniha tohoto autora, kterou jsem četla a trochu lituji, že jsem nezačala jinou, protože postavu Harryho Holea jsem si oblíbila velmi a rozhodně si musím přečíst další díl. K předchozím knihám se také určitě časem dostanu, naštěstí tu není zcela zásadní číst knihy po sobě.
Jinak, tento příběh si myslím, že je velmi inteligentně napsaný. V příběhů je hodně postav a myslím si, že spousta autorů by nedokázala udržet pozornost čtenáře a psát dostatečně logicky a smysluplně na to, aby se čtenář mezi postavami a událostmi neztrácel. Tento autor psát rozhodně umí a rozhodně mou pozornost udržel až do poslední stránky. Kniha v angličtině má přes 500 stránek a na 300 stránce jsem si říkala, že přeci nemůžu mít tolik stránek před sebou, že případ vypadá, že je už skoro vyřešen a trochu jsem se bála jestli autor nezkazí zbytek knihy zcela zbytečným protahováním... vůbec tomu tak nebylo, příběh byl naopak ke konci víc a víc napínavý a každá kapitola byla víc důležitá než ta předchozí, aby kniha dávala na konci opravdový smysl.
Takže čtení této knihy jsem si opravdu užila, byl to podle mě skvělý thriller a lituji, že jsem tohoto autora tak dlouho nechtěla zkusit.

Aymira
15. ledna

Jiný díl než všechny předchozí. Jiný v tom, že tentokrát Harry už není ani na chvíli policista a řeší na vlastní pěst případ, který se ho velmi osobně dotýká. Zde se ukázalo - a všem to i doporučuji - jak je vhodné číst díly hezky postupně, tak jak jdou za sebou. Alespoň tedy já jsem ráda, že to tak dělám, protože bez znalosti předchozího života hlavních postav by mě daný příběh nikdy nedokázal natolik emočně pohltit.

Tentokrát se Harry zapletl s ruskou mafií a to už samo o sobě naznačuje, že ho čeká dosti strastiplná cesta. Na konci nečeká žádný happyend. Ještě teď, pár hodin po dočtení, koukám s otevřenou pusou a přemýšlím, co se vlastně stalo. I když zhruba tuším, co by se mohlo dít dál, protože na mě čeká již připraven další díl.

izfnp
12. ledna

Na Nesbove pomery trošičku slabší príbeh, stále je to však Kráľ severskej krimi.

Pedias
12. ledna

Skvělá kniha. Až do konce jsem vůbec netušila, kdo je pachatel. První, ale určitě ne poslední ze serié.

Šura
11. ledna

Pohltila mě, četla jsem dlouho do noci a druhý den nebyla schopná nic dělat. Za tři dny přečteno. Přesto ubiram jednu hvězdu. Některé pasáže byly zdlouhavé a v některých momentech už mi to trošku přišlo "na jedno brdo". Těším se na poslední díl HH, který už mám rezervovaný v knihovně, a jsem zvědavá, jak to celé dopadne.

amanek
02. ledna

Bohužel jsem se znovu utvrdila v tom, že jsem měla serii číst postupně. Policii mám dávno přečtenou, tak tento díl nebyl až tak napínavý. Moje chyba...

oskli
01. ledna

Můj první Nesbø z HH série a ač jsem to neplánovala, musím teď pokračovat Policií. Prostě potřebuju vědět, jak to po tomhle konci bude dál :-) Zpočátku jsem se klasicky ztrácela v jednotlivých postavách a musela se hodně soustředit, ale jak se všechny dějové a osobnostní linky více rozvinuly a postupně začaly propojovat, už jsem jela na jedné velké vlně. Celé svátky jsem proto chodila spát kolem třetí ráno, protože bylo třeba dočíst kapitolu... a ta končila tak napínavě, že bylo nutný pokračovat a dočíst další... a tak :-) Ráno jsem se budila s pocitem, že bych potřebovala někam udat syna, zalézt někam do kutlochu a celou knihu vzít naráz až do konce. Za sebe dávám rozhodně 100 %.

kikies
30.11.2016

Tento díl mi přijde nejtemnější a díky tomu konci snad i nejsmutnější, tohle jsem vážně nečekala... Je pravda, že je to odlišné od předchozích Harryho případů. Děje se tam toho spoustu kolem, vražda samotná je jako kdyby odsunuta do pozadí. Navíc Harry vlastně není ani policajtem, což působí zvláštně, obzvláště když nemá evidentně problém se dostat k jakýmkoli potřebným informacím. A pobyt v Asii ho zřejmě posilnil natoli, že se stal téměř nesmrtelným - což je místy trochu přes čáru. Ale jako vždy se čtenář dozvídá něco nového, nyní jsme pronikly trochu hlouběji do života narkomanů, takže i touha po nových informacích byla ukojena. Ale to useknutí a následná nutnost číst další díl mě mírně rozladily :D No nic, běžím pro další díl ;-)

dikobraz
18.11.2016

Ach jo, riadny masaker. Cakal som vselico, ale toto nie. Uz som fakt naivne myslel, ze spolu odletia... no dobreee, tak som sa trochu nechal uniest. Co sa tyka deju, super. Menilo sa to stale, vysetrovanie vrazdy bolo plne prekvapeni, opis fetackeho spolocenstva super. A koniec? Hmmm, prekvapenie najvacsie. Spokojnost velka. Pokracujem dalej, som velmi zvedavy. Aj ked uz som davno zistil, ze Harry je nesmrtelny, takze zrejme prezije aj toto. Aaaaale, co tam potom. Hlavne, ze sa dobre bavim a detektivna cast i opisy jeho opileckeho zivota su paradne.

CharlesWard
11.11.2016

Paradoxně čteno až po posledním (10.) dílu, takže jsem už znal širší souvislosti a celkový kontext některých, teprve představených, postav. Bohužel zamrzí, že v této nesbovce mi přijde, jako by se vražda řešila jen velmi okrajově, snad jen proto, aby měl HH co vyšetřovat. Tento neduh je naštěstí vykoupen tím, že se čtenáři dostane širšího nadhledu do stoky norské společnosti. Holeovky jsou určitě zajímavé čtení a stojí za jedno přečtení, ale nějak to není ta kniha, ke které by se člověk někdy vracel.