Léto s knihou

Přízrak

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem fiolin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193106/harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4.4965

Harry Hole (9.)

Gjenferd

Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2011 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
houbaaa21.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jako u všech knih od Nesba jsem se první půlkou prokousával, ale od té druhé jsem se už nedokázal odtrhnout. Hary Hole je každopádně superhrdina.

Marysha17.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Za mě bezva! Nesbo nezklame. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout.

Dumicek16.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Po dlouhé době jsem se rozhodla, że už sérii Harryho musím dočíst...Přízrak se četl dobře, ale občas byl Harry vykreslován až moc nereálně...hrdina, který přežije vše, ze všeho se dostane a na vše přijde...téma drogové scény byla fajn, hodně zápletek, spousta možností:, kdo, jak a proč. Každopádně konec byl super a nezbývá než hned skočit po posledním díle ;)

Jančislava07.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Je to moje třetí kniha s H.H. Musím říct, že jsem se místy do čtení musela nutit. Pointa není špatná, ale už mě to nijak zvlášť nebaví. Za mě průměr.

FMMMM25.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Kdybych nečetl i jiné knihy J. Nesba, myslel bych, že se jedná o nějakého nováčka na poli detektivek. H. Hole mi v každé knize připadá jako J.Bond nebo komiksový hrdina říznutý snad Broukem Pytlíkem a M. Zemanem či jiným všeználkem, který se ze všeho vždy dostane, vyvleče, uzdraví, vyřeší... Neříkám, že kniha je špatná, ale pro mě je těch náhod, domněnek, hypotéz, řešení už trochu moc. Příběh je zajímavý, čtivý, občas napínavý, ale pro mě už opravdu "vycucaný z prstu".

Phyl17.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nesmrtelný týpek s jizvou v obličeji - z drsňáka Harryho je Scarface, tajně hledán celým Norskem, se opět pouští do vyšetřování na vlastní pěst, při kterém bude opět zohyzdněn ještě víc než byl předtím. Otloukánek, který přežije kdejaký nešvár, neustále bojuje s alkoholem a neskonale dokola láme ženská srdce, ty pak padají do kolen, aby jim mohl uštědřit pouze pořádnou ránu kudlou prokletí do zad, se opět předvede v plné parádě, u které kdejaká žena rozteče rozkoší a muži se budou chytat za nos a nevěřícně a závistivě kroutit hlavou jak to ten syčák dělá. Nemůže chybět nějaký ten ruský zrmd, co ovládá drogový svět norských ulic a další ruský zmrd co hraje na city, aby nám posléze otevřel dvířka k další knize, kterou jsem ještě prozatím nečetl a tak nedokáži možná plnohodnotně chrochtat nad kvalitou tohoto, jak někteří píší, předvoji následujících událostí. Nedokázal jsem chrochtat blahem, či smíchy záleží jak moc přitakáváte vašemu oblíbenci, ani proto, jak mi to vše přišlo až moc podobné s předchozími díly. Tentokrát sice náš slavný obludný ksicht neskončil pod lavinou ani neuvízl ve výtahu, pouze se brodil tunelem strastí, který mu připravil neskutečný nával adrenalinových situací, které jej pomalým a důkladným způsobem prznili a způsobovali mu bolest a svírání hrdla jako v předchozích dílech, tentokrát hrdlo svíral ovšem opravdový nůž, a on pouze jako vždy proplouval příběhem aniž by jej to nějak změnilo. Je to Policajt a vždycky bude. A na to se napijeme, abychom spláchli tupou bolest a měli tak záchranný dýchací přístroj, který nám pomůže v těžkých životních okamžicích. Jim Beam se jen tak nevzdá, a má touha dočíst to do konce, i když značně znuděná některými okamžiky neustále se opakujícími ve všech knihách, bude stejně drásavá jako pouhá myšlenka na další lok, tohoto zlatavého moku.

RSR16.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Výborná kniha, nečekaný konec. Bohužel nečtu knihy o Harry Holovi postupně jak jdou po sobě a je to škoda.

efka.saf05.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Původně jsem se do knihy nedokázala začíst. U Nesba mívám často problém s první polovinou, kterou vím, že když překoušu, odmění mě autor čtivem napínavým až do poslední stránky, proto čtu a čtu a nakonec knihy odkládám s prostým WOW! Když jsem ale začala číst Přízrak, říkala jsem si, že tady plné hodnocení prostě nemůže být. Drogová scéna je pro mě nejen prostředí na hony vzdálené, ale zároveň velmi neatraktivní. A když jsem překousala polovinu, stále jsem knížku brala jen "aby se neřeklo". Pak ale přišla cca poslední třetina a mě konečně spadla brada a už jsem knihu neodložila. Musím říct, že závěr mě naprosto odzbrojil! Všechno do sebe začalo skvěle zapadat a rozuzlení pro mě bylo tak nečekané, že jsem se v hloubi duše začala Nesbovi omlouvat. Vážně skvělý závěr a jak jinak - plný počet :)

Ben Nevis20.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nesbovi jsem přicházela na chuť opatrně, ale je jako potravina, kterou berete zpočátku do úst s nedůvěrou, a nakonec bez ní nemůžete být.
Nejvíce mi na něm vadí, že hrdinové přežívají i ty nejnepravděpodobnější situace. Takový Harry měl být v každém románu dvakrát po smrti. Taky nemám ráda alkoholiky a narkomany, ale Harry je stejně svým rambovským přístupem sympatický a díky jeho smyslu pro čest mu nemůžete nefandit.

Přízraky jsou pro mě vrcholem Nesbovy tvorby. Pochybuji, že napíše něco propracovanějšího a napínavějšího. Drogové prostředí nabízí reálné zločince, kteří v detektivkách se sériovými vrahy, vraždícími ženy jako na běžícím pásu, chybí. Máme tu hned desítku podezřelých z Gustovy vraždy, zkorumpované politiky, policajty, drogového bosse a všechno je krásně propletené. Navíc má Harry stíženou situaci, protože už není v policejním sboru. A jako třešnička na dortu trůní temný konec.
Normálně bych si dala nějakou dobu oddych od pokračování, ale nezbývá než se pustit do Policie.

Jack9319.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pomalu, ale jistě se blíží velké finále... Řekněme si to na rovinu - závěr Přízraku je k neuvěření a především nebývale otevřený... Takže nezbývá nic jiného, než okamžitě začít číst Policii... Jedině tak jsem se zbavil částečně smíšených pocitů, které jsem po dočtení deváté "holleyovky" měl.

Opět je to klasika - napětí, akce, propracovanost, zvraty. Ale upřímně, drogová problematika mi úplně nesedí, což je ale můj problém. Všechno vynahrazuje neuvěřitelná provázanost, která se vine nejen mezi Přízrakem a Policií, ale už od Levharta. Chtěl jsem dát Přízraku čtyři hvězdičky, protože je o něco slabší než předchozí díly. Jakmile se ale pustíte do Policie, záhy pochopíte, že Přízrak je v podstatě jen takový prolog k Policii... Ale sakra důležitý a sakkra povedený. A to nejlepší na nás čtenáře čeká v Policii!

Nikki.Jukki14.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

První knížka od Nesba, kterou jsem četla a jsem nadšená. Geniální příběh, mnoho plot twistů, spousta napínavých momentů, kdy jsem nemohla odtrhnout oči od stránek. Všechno krásně vysvětlené a domyšlené, pan Nesbo nenechal nic otevřené. Rozhodně to nebyla poslední knížka, kterou si od něj přečtu, ať už co se týče série s Harrym nebo jeho dalších počinů. :)

Honzias04.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tuto knihu bych určitě doporučil lidem , kteří přečetli předchozí díly . Není moc vhodná těm , co ještě ne přečetli žádnou z předchozích knih.
Příběh zasahuje víc do Harryho života , což je příjemná změna oproti ostatním knihám. Přízrak bych doporučil číst před Policií , jejich příběhy na sebe hodně navazují.

blaka16531.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Opět jsem nadšená! Od autora jsem jako první knihu četla Syna, ze kterého jsem tedy byla naprosto vedle!! Přízrak byl oproti Synovi asi o něco slabší, ale přesto se mi kniha opravdu líbila a těším se na Policii. :)

Lahvacek29.05.2016

Trochu netradičně- moje první přečtená kniha od Nesba a rozhodně chci víc!

wiix25.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Veľmi zaujímavé dielo. Konečne niečo napínavé a trefné od Nesbo-a (aspoň ja to tak cítim). Dielo pri ktorom som sa nielen zrelaxovala ale aj zamyslela, ktoré mi dalo niečo nové a zaujalo moju pozornosť.

Honza2322.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Na můj vkus slabší dílo. Drogová témata nejsou mým šálkem kávy. Za vinu však dávám laťku, kterou nastavil Sněhulák a očekávání před Policií.

prostěkáťa22.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Opět úplně jiný Harry Hole, místo obvyklého vzorce - vražda a Harry povolán ji vyšetřit - zasahuje tento příběh mnohem víc do jeho osobního života, ve kterém se z notorického alkoholika stává milující otec, což je příjemná změna.

Disease19.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Někde mezi 3-4* Poněkud nevyrovnané, první půlka jen ta "trpělivá mravenčí práce", druhá jen akční. Místy poněkud přehnané, až na hranici Fantoma Morrisvillu.

Jaruš716.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ze zvukového nosiče adrenalinový zážitek , drogová závislost je zde, v plné nahotě.
Takže fajnový.

Michele110.05.2016

Další úžasná "Nesbovka". Knížka o svineckém drogovém světě, prodejných policajtech, zkorumpovaných politicích, prostě o tom, jaké to je. Olega mi spíš bylo líto, získal si můj soucit a svým způsobem pochopení, Gusto byl tak krásný, že i přes stránky mě přitahoval a Ráchel a Harrymu jsem fandila. Jedno malinké mínus za to, že jako většina čtenářů mám raději Harryho jako geniálního kriminalistu, než jako akčního hrdinu.

Jen malá výtka - bylo by fajn, kdyby sem čtenáři nepsali celý obsah, na to si přece máme počkat, třeba uživatel JelloBiafra tady vyzvonil celou podstatu příběhu...

simona5r09.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Skvělý výkon narátora, super hudební efekty. Občas jsem se při poslechu ztrácela ve jménech, ale na konci vše dává smysl. A Harry je prostě nesmrtelný :-D

Aniga07.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Při čtení knihy mi napadá otázka: Kam jen na to p. Nesbø chodí? Jak je možné, že tohle vše dokáže vymyslet nebo něco z toho je založeno na skutečnosti (např. prostředí Osla, praktiky zabití člověka)?
Každopádně bravo, zase mi příběh nedal spát, dokud jsem nedočetla na konec.
Knihy HH čtu tak, jak jdou za sebou.... a myslím, že to byla rozhodně správnější volba. Na předchozí knihy se upozorňuje nejen v detailech.
Ještě, že mám Policii doma, abych mohla hnedka pokračovat dál.... jen škoda, že se už blížím k závěru.
Spadám prostě do té kategorie závilosti na závislém HH :o)
Nemohu jinak než pět *****.

HanaNov30.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Parádní Nesbovka! Akce, promyšlenost až rafinovanost, nečekané zvraty, zběsilé tempo, překvapivá odhalení, o to všechno opět není nouze.
Někdo tu psal, že je příběh překombinovaný, já myslím že NAOPAK! Příběh je zamotaný, to ano (to je ale také to, co nás na Nesbovkách mimo jiné tak přitahuje), ale není překombinovaný. Vlastně je to geniálně jednoduché... Nesbo vytvořil v Přízraku jakýsi kruh, který obkrouží kolem dokola, takže na konci se de facto vrátí na samý začátek, respektive k prvotní myšlence. Skvělé! Příběh je tedy vystavěn tak, že ona téměř primitivní zápletka na sebe jako sněhová koule nabaluje neočekávané a směřuje k odkrytí nemyslitelného....
Za mě 4 hvězdy. Proč ubírám jednu hvězdu? Z několika důvodů:
1. V některých scénách jsem místo Harryho viděla Arnolda Schwarzenegera, jak obtěžkaný granáty a samopaly sám běží proti celé armádě, aby vyváznul jen s několika nepodstatnými šrámy.
2. Hodně se mi zprotivil Oleg, naopak víc než předtím jsem začala fandit Harrymu a Rachel (přistihla jsem se, jak jim tajně držím pěsti a přeji si, aby jim to vyšlo), takže mě naštvalo, jak to nakonec dopadlo.
3. Zcela překvapivě jsem správně identifikovala, kdo je Dubajec. A to už přibližně v polovině knihy.
4. CO TEN KONEC????
--------------------
Nicméně je mi jasné, že Přízrak je nejspíš jakýsi prolog k Policii, proto ten konec. Takže směle do toho, ať se kruh uzavře:)

POZN.: Přízrak jsem poslouchala jako audioknihu v podání Hynka Čermáka. Oproti klasické knize jsem musela být víc trpělivá, žádné nedočkavé listování stránkami a úprk po řádcích a větách. Ale vyplatilo se. Pro mě úplně nový a skvělý zážitek!!

sackrebleu25.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Môj obľúbený diel. Miestami už síce hlavný hrdina začal pripomínať nezničiteľného terminátora skríženého s Jamesom Bondom, čo sa skôr hodí do amerického akčného thrilleru, ale keďže celá kniha je istým (výborným) vyústením zápletiek z predchádzajúcich dielov, tak sa to dalo autorovi celkom ľahko odpustiť. Taktiež veľmi oceňujem "osobnú" líniu s Olegom a hlbšie ponorenie sa do Harryho psychiky a riešenie určitých filozofických otázok, čo knihe pridalo niečo navyše. Jedna z mála kníh, ktoré som nedokázala prestať čítať a po dočítaní som mala v hlavne fakt prázdno..

ondrash7724.04.2016

V Přízraku Harry Hole přestává být oním "nedobrovolným" rváčem, který si z bitek odnáší šrámy a zranění. Místo toho se proměnil v neohroženého hrdinu dostávajícího se z nastražených pastí způsobem, za který by se nemuseli stydět ani James Bond s MacGyverem dohromady. V některých momentech se detektivka proměňuje v akční thriller s nechtěným ironickým nádechem. Při jedné z potyček například soupeře vyřadí pomocí vývrtky na víno. Celou recenzi si přečtěte tady: http://www.kniznistrepy.cz/2016/04/24/prizrak/

Vec198022.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tenhle díl určitě nezařadím mezi Doporučenou četbu komukoliv. Kombinace drogové scény, politiky, nesmrtelného záporného policajta (nemyslím teď HH). Bohužel takhle rovina, kdy vražda je vlastně jenom nutnost resp. prostředek pro všechny ostatní zločiny spojené s drogovou scénou Osla a nakonec vlastně až tak podstatné není ....

koulas16.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Místama mi přišlo , že už nečtu detektivku, ale spíš akční thriller. Harry je místama už tak nesmrtelnej, jako by to byl hrdina z americkýho filmu. Tenhle díl pokulhává za Sněhulákem a Levhartem, a to jak v nápaditosti a kompozici děje tak v prostředí, ve kterym se díl odehrává (drogy, fetky, atd.). Přesto mě ale knížka hodně bavila a dokázala mě udržet v bdělosti po celou dobu. Mrzí mě, že už mě od konce dělí jen jeden díl.

BlackBlade15.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělé pokračování příběhu s HH, kde se vše obrací k nevlastnímu synu Olegovi a dále se zamotává situace okolo Michaela Bellmana, Trulse atd. Napínavé, rozvíjí to celý příběh do nových větví, takže za mě zcela jednoznačně: 5/5
PS: vůbec nechápu, jak to lidi mohou číst napřeskáčku, vždyť jim musí unikat spousta detailů... ? Opravdu se přimlouvám k tomu, najděte si ten čas, buďte trpělivý a čtěte to od jedničky pěkně popořadě. První tři díly jsou možná slabší, ale pro příběh jako celek velmi důležité. Román je velmi komplexní a dostanete z něj naprosté maximum, které pozvedne celý obraz HH na novou úroveň.

Teninka01.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá knížka, které musím dát 5 hvězdiček :-)
Moje první knížka se souvislosti s drogami. Harry Hole se vrací z Hong Kongu, aby jak jinak vyřešil vraždu, která souvisí s Olegem ....
No, musím říct, že kniha byla velice napínavá a má velmi zajímavý závěr :-)
Doporučuji k přečtení!! :-)

Liberush31.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

S každým dalším dílem se má závislost vůči HH stupňuje.

Jako vždy, skvělé počtení. Teším se, až budu mít v rukou i díl desátý. Potřebuji vědět, co bude dál s Harrym... :))