Přízrak

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem fiolin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193106/harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4.41153

Harry Hole (9.)

Gjenferd (2011)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
Více informací...

Jiří.H

Každá závislost je špatná, jak na něčem, tak na někom ...

helusa2

Temná temnota... Specifický díl - zřejmě příprava na velké finále.
Mám sestru, se kterou je velká legrace dívat se na detektivku. Neustále totiž pronáší věty jako: "Ne, nedělej to! Nechoď tam! On ho snad zastřelí!..." apod. Velmi jsem na ni myslela - polovinu knihy jsem totiž také měla chuť komentovat Harryho počínání a přemluvit ho, ať toho všeho radši nechá... ;-)
No, musím sehnat Policii, protože jsem fakt zvědavá, co bude dál... Se všemi.

Atara16
28. lednaodpad!

Naprosto nezábavná, nudná kniha už druhá z jeho knih a nechytla mě ani tentokrát :-(

Vlak7

Na mě složitá kniha, moc postav, mezi kterými se mi těžko zorientovávalo. Když jsem se našla, přišla další postava. V knihách nemám ráda vyprávění více osobami - v tomto případě zavražděným a popisem samotného příběhu. Dlouho mi trvalo než jsem pochopila, že příběh vypráví obět.

terezamarsik

Skvělá kniha, je to první kniha tohoto autora, kterou jsem četla a trochu lituji, že jsem nezačala jinou, protože postavu Harryho Holea jsem si oblíbila velmi a rozhodně si musím přečíst další díl. K předchozím knihám se také určitě časem dostanu, naštěstí tu není zcela zásadní číst knihy po sobě.
Jinak, tento příběh si myslím, že je velmi inteligentně napsaný. V příběhů je hodně postav a myslím si, že spousta autorů by nedokázala udržet pozornost čtenáře a psát dostatečně logicky a smysluplně na to, aby se čtenář mezi postavami a událostmi neztrácel. Tento autor psát rozhodně umí a rozhodně mou pozornost udržel až do poslední stránky. Kniha v angličtině má přes 500 stránek a na 300 stránce jsem si říkala, že přeci nemůžu mít tolik stránek před sebou, že případ vypadá, že je už skoro vyřešen a trochu jsem se bála jestli autor nezkazí zbytek knihy zcela zbytečným protahováním... vůbec tomu tak nebylo, příběh byl naopak ke konci víc a víc napínavý a každá kapitola byla víc důležitá než ta předchozí, aby kniha dávala na konci opravdový smysl.
Takže čtení této knihy jsem si opravdu užila, byl to podle mě skvělý thriller a lituji, že jsem tohoto autora tak dlouho nechtěla zkusit.

Aymira

Jiný díl než všechny předchozí. Jiný v tom, že tentokrát Harry už není ani na chvíli policista a řeší na vlastní pěst případ, který se ho velmi osobně dotýká. Zde se ukázalo - a všem to i doporučuji - jak je vhodné číst díly hezky postupně, tak jak jdou za sebou. Alespoň tedy já jsem ráda, že to tak dělám, protože bez znalosti předchozího života hlavních postav by mě daný příběh nikdy nedokázal natolik emočně pohltit.

Tentokrát se Harry zapletl s ruskou mafií a to už samo o sobě naznačuje, že ho čeká dosti strastiplná cesta. Na konci nečeká žádný happyend. Ještě teď, pár hodin po dočtení, koukám s otevřenou pusou a přemýšlím, co se vlastně stalo. I když zhruba tuším, co by se mohlo dít dál, protože na mě čeká již připraven další díl.

izfnp

Na Nesbove pomery trošičku slabší príbeh, stále je to však Kráľ severskej krimi.

Pedias

Skvělá kniha. Až do konce jsem vůbec netušila, kdo je pachatel. První, ale určitě ne poslední ze serié.

Šura

Pohltila mě, četla jsem dlouho do noci a druhý den nebyla schopná nic dělat. Za tři dny přečteno. Přesto ubiram jednu hvězdu. Některé pasáže byly zdlouhavé a v některých momentech už mi to trošku přišlo "na jedno brdo". Těším se na poslední díl HH, který už mám rezervovaný v knihovně, a jsem zvědavá, jak to celé dopadne.

amanek

Bohužel jsem se znovu utvrdila v tom, že jsem měla serii číst postupně. Policii mám dávno přečtenou, tak tento díl nebyl až tak napínavý. Moje chyba...

oskli

Můj první Nesbø z HH série a ač jsem to neplánovala, musím teď pokračovat Policií. Prostě potřebuju vědět, jak to po tomhle konci bude dál :-) Zpočátku jsem se klasicky ztrácela v jednotlivých postavách a musela se hodně soustředit, ale jak se všechny dějové a osobnostní linky více rozvinuly a postupně začaly propojovat, už jsem jela na jedné velké vlně. Celé svátky jsem proto chodila spát kolem třetí ráno, protože bylo třeba dočíst kapitolu... a ta končila tak napínavě, že bylo nutný pokračovat a dočíst další... a tak :-) Ráno jsem se budila s pocitem, že bych potřebovala někam udat syna, zalézt někam do kutlochu a celou knihu vzít naráz až do konce. Za sebe dávám rozhodně 100 %.

kikies
30.11.2016

Tento díl mi přijde nejtemnější a díky tomu konci snad i nejsmutnější, tohle jsem vážně nečekala... Je pravda, že je to odlišné od předchozích Harryho případů. Děje se tam toho spoustu kolem, vražda samotná je jako kdyby odsunuta do pozadí. Navíc Harry vlastně není ani policajtem, což působí zvláštně, obzvláště když nemá evidentně problém se dostat k jakýmkoli potřebným informacím. A pobyt v Asii ho zřejmě posilnil natoli, že se stal téměř nesmrtelným - což je místy trochu přes čáru. Ale jako vždy se čtenář dozvídá něco nového, nyní jsme pronikly trochu hlouběji do života narkomanů, takže i touha po nových informacích byla ukojena. Ale to useknutí a následná nutnost číst další díl mě mírně rozladily :D No nic, běžím pro další díl ;-)

dikobraz
18.11.2016

Ach jo, riadny masaker. Cakal som vselico, ale toto nie. Uz som fakt naivne myslel, ze spolu odletia... no dobreee, tak som sa trochu nechal uniest. Co sa tyka deju, super. Menilo sa to stale, vysetrovanie vrazdy bolo plne prekvapeni, opis fetackeho spolocenstva super. A koniec? Hmmm, prekvapenie najvacsie. Spokojnost velka. Pokracujem dalej, som velmi zvedavy. Aj ked uz som davno zistil, ze Harry je nesmrtelny, takze zrejme prezije aj toto. Aaaaale, co tam potom. Hlavne, ze sa dobre bavim a detektivna cast i opisy jeho opileckeho zivota su paradne.

CharlesWard
11.11.2016

Paradoxně čteno až po posledním (10.) dílu, takže jsem už znal širší souvislosti a celkový kontext některých, teprve představených, postav. Bohužel zamrzí, že v této nesbovce mi přijde, jako by se vražda řešila jen velmi okrajově, snad jen proto, aby měl HH co vyšetřovat. Tento neduh je naštěstí vykoupen tím, že se čtenáři dostane širšího nadhledu do stoky norské společnosti. Holeovky jsou určitě zajímavé čtení a stojí za jedno přečtení, ale nějak to není ta kniha, ke které by se člověk někdy vracel.

Vojslava
06.11.2016

Strhující a propletené až do konce, ale nakonec vlastně přehlednější... až do toho divného konce-nekonce, který skoro nutí přečíst si ten poslední díl... Takže jsem na něj náležitě zvědavá.

haluz
02.11.2016

Tenhle díl mě fakt naštval!!! Takové zakončení???? Fakt jsem zůstala s otevřenou pusou a říkala si "no to snad neee!!!!!"

Samira
20.10.2016

Tento díl mě bude pronásledovat jako přízrak. Rozhodně ve mně zanechal nesmazatelnou stopu a konec mne připravil o klid na duši.
Jednoznačně je jiný. Osobní, pořádně temný a plný rozporů. Jako tradičně až abnormálně čtivý, také však tentokrát zbytečně přikrášlený přílišnou zdatností hlavního hrdiny. Myslím, že by se bez těch přehnaností děj docela dobře obešel.
Co však chválím je nastíněný děj budoucí, promyšlenost intrik a dojem. V tomto případě nebyl úplně pozitivní a konec mě připravil o dech a klidné budoucí noci, ale otisk zanechal. A samozřejmě namlsal. Odolat dalšímu dílu není možné, jen doufám, že směr nabere trošku jiný.
Celkově však výborné!

tarantinka
04.10.2016

Na tohohle Nesba nikdy nezapomenu...spolu s Fenixovým řádem jediná další knížka, která mě rozplakala :-)

Lucy84
03.10.2016

Hodnotím něco mezi 3 a 4 *. Musím ocenit popis drogové scény a v ní žijících feťáků. Příběh je klasicky propracovaný a ke konci jednotlivé částečky do sebe zapadají. Trochu mi vadil počet stran, jelikož jsem četla postupně a ne najednou, tak jsem na konci pozapoměla, co se vlastně dělo na začátku a k čemu se autor ke konci knihy vrací s vysvětlením. No a nejde jinak než se vrhnout na Policii, jelikož zůstalo mnoho nedořešených věcí.

Plútarchos
28.09.2016

Čtení to bylo fajn, i když na konci už moje koncentrace a rauš postupně opadaly. Harryho schopnosti přežít svou vlastní smrt, jednoduchost postav (mimo Dubajce :-), zamotanost a propletenost příběhu Gusta a Olega, Steina a Ireny mi moc nesedly a tak nějak se příčily hladkému strávení a zůstaly jako rostoucí knedlík v krku i po dočtení. Následující díl Policie je o něco propracovanější, dotaženější a celkově lepší - v podstatě by tyto dvě knihy měly být knihou jedinou. Čtu sérii HH na přeskáčku, takže už znám další vývoj některých postav a některé narážky z předchozích dílů mi zase unikají. Takže spolu s Policií, která tak nějak svým způsobem dokončuje či napravuje konec Přízraku hodnotím kladně.

ViktorieV
20.09.2016

Začátek knihy mě natolik zklamal, že jsem přes prázdniny knihu odložila. V září jsem knihu vzala opět do ruky a začetla se. Zjistila jsem, že už jsem se prokousla přes popis drogového propojení v Oslu a konečně se začali objevovat známá jména. Konec mě opět šokoval. Dočetla jsem se zatajeným dechem a když jsem otočila další list a tam byl "Slovníček", tak jsem se málem rozplakala. Harry je můj hrdina a nechci o něj přijít. Doufám, že tu bude neustále. S jizvou na tváři, s lesklým prstem a v lněném saku.

Karcoolka2210
16.09.2016

Starý dobrý Nesbo. Harry sa vracia v plnej sile a valcuje zločincov ;) Mne sa teda páči ako sa vyvíja príbeh Harryho a bolo to dobré a napínavé čítanie. Napríklad u Dubaja som sa trafila, že kto to bol, ale čo sa týka Gustovho vraha. Nuž, moje podozrenia, ktoré sa menili počas čítania nevyšli a na konci som ostala s otvorenými ústami. Takže teraz hor sa na Políciu.

Susan94
11.09.2016

Bavil mě Harry, bavil mě i Gusto společně s "Atamanem". Komplexně mě to úplně nepřišlo jako dokonalá severská detektivka. Nesbo je sice vypsaný, a jeho HH je geniální, já ale z příběhu úplně odvázaná nebyla. Vadí mi a nejen u Nesba, že hlavní hrdinové jsou schopní přežít úplně všechno stejně jako třeba Larssonova Lisbeth. Stejně tak se zamýšlím nad tím jestli je opravdu potřeba dávat do každé detektivky perverzní sexuální minipříběhy. To severské detektivky opravdu stojí na nereální nesmrtelnosti hlavního hrdiny a *ukání na každé třetí stránce?

ivulka15
29.08.2016

Tak tohle už mi přišlo malinko přitažené za vlasy. Harry se v téhle knize změnil v nějakého superhrdinu.Ale jinak opět napínavé a čtivé.Přimlouvám se k tomu co již bylo řečeno,pokud možno čtěte knihy tak jak následují po sobě,jinak Vám uniká spousta souvislostí.

houbaaa
21.08.2016

Jako u všech knih od Nesba jsem se první půlkou prokousával, ale od té druhé jsem se už nedokázal odtrhnout. Hary Hole je každopádně superhrdina.

Marysha
17.08.2016

Za mě bezva! Nesbo nezklame. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout.

Dumicek
16.08.2016

Po dlouhé době jsem se rozhodla, że už sérii Harryho musím dočíst...Přízrak se četl dobře, ale občas byl Harry vykreslován až moc nereálně...hrdina, který přežije vše, ze všeho se dostane a na vše přijde...téma drogové scény byla fajn, hodně zápletek, spousta možností:, kdo, jak a proč. Každopádně konec byl super a nezbývá než hned skočit po posledním díle ;)

Jančislava
07.08.2016

Je to moje třetí kniha s H.H. Musím říct, že jsem se místy do čtení musela nutit. Pointa není špatná, ale už mě to nijak zvlášť nebaví. Za mě průměr.

FMMMM
25.07.2016

Kdybych nečetl i jiné knihy J. Nesba, myslel bych, že se jedná o nějakého nováčka na poli detektivek. H. Hole mi v každé knize připadá jako J.Bond nebo komiksový hrdina říznutý snad Broukem Pytlíkem a M. Zemanem či jiným všeználkem, který se ze všeho vždy dostane, vyvleče, uzdraví, vyřeší... Neříkám, že kniha je špatná, ale pro mě je těch náhod, domněnek, hypotéz, řešení už trochu moc. Příběh je zajímavý, čtivý, občas napínavý, ale pro mě už opravdu "vycucaný z prstu".

Phyl
17.07.2016

Nesmrtelný týpek s jizvou v obličeji - z drsňáka Harryho je Scarface, tajně hledán celým Norskem, se opět pouští do vyšetřování na vlastní pěst, při kterém bude opět zohyzdněn ještě víc než byl předtím. Otloukánek, který přežije kdejaký nešvár, neustále bojuje s alkoholem a neskonale dokola láme ženská srdce, ty pak padají do kolen, aby jim mohl uštědřit pouze pořádnou ránu kudlou prokletí do zad, se opět předvede v plné parádě, u které kdejaká žena rozteče rozkoší a muži se budou chytat za nos a nevěřícně a závistivě kroutit hlavou jak to ten syčák dělá. Nemůže chybět nějaký ten ruský zrmd, co ovládá drogový svět norských ulic a další ruský zmrd co hraje na city, aby nám posléze otevřel dvířka k další knize, kterou jsem ještě prozatím nečetl a tak nedokáži možná plnohodnotně chrochtat nad kvalitou tohoto, jak někteří píší, předvoji následujících událostí. Nedokázal jsem chrochtat blahem, či smíchy záleží jak moc přitakáváte vašemu oblíbenci, ani proto, jak mi to vše přišlo až moc podobné s předchozími díly. Tentokrát sice náš slavný obludný ksicht neskončil pod lavinou ani neuvízl ve výtahu, pouze se brodil tunelem strastí, který mu připravil neskutečný nával adrenalinových situací, které jej pomalým a důkladným způsobem prznili a způsobovali mu bolest a svírání hrdla jako v předchozích dílech, tentokrát hrdlo svíral ovšem opravdový nůž, a on pouze jako vždy proplouval příběhem aniž by jej to nějak změnilo. Je to Policajt a vždycky bude. A na to se napijeme, abychom spláchli tupou bolest a měli tak záchranný dýchací přístroj, který nám pomůže v těžkých životních okamžicích. Jim Beam se jen tak nevzdá, a má touha dočíst to do konce, i když značně znuděná některými okamžiky neustále se opakujícími ve všech knihách, bude stejně drásavá jako pouhá myšlenka na další lok, tohoto zlatavého moku.