Metroušek Metroušek komentáře u knih

Pole – Hledání skryté síly vesmíru Pole – Hledání skryté síly vesmíru Lynne McTaggart

Bravo a díky, Anagu! Po "pouhých" šestnácti letech od anglického vydání této převratné knihy u nás konečně vychází Pole. Velmi záslužný čin! (Ještě bych prosil vydat "The Intention Experiment".) Značná část naší odborné i laické veřejnosti dosud žije v pohodlném domnění, že se věda definitivně zarazila u Einsteina, a víc není (ta veřejnost) ochotna nebo schopna pobrat. Kvantová fyzika a další objevy zůstaly jakousi podivností, a karteziánský obraz světa se svými pilíři materialismem, mechanismem a redukcionalismem, který přece tak přesně "dokazují" jak naše smysly i s jejich přístrojovými vylepšeními, tak i náš "neomylný" selský rozum, dobyl svět a přetváří jej - naštěstí ve značné míře k dobrému (díky třeba za elektřinu!) - k obrazu svému. Nyní si tito lidé mohou přečíst o vědeckých pokusech a z nich vyplývající teorii, které ukazují skutečné lidské schopnosti, schopnosti vědomí, tedy onoho fenoménu, který je dosud vědou vysvětlen značně chatrně a dost možná i scestně. Přitom je jasné, kudy nalézání cesty k porozumění vědomí vede: přes roli pozorovatele - (spolu)tvůrce i svědka zároveň - v kvantové fyzice, zkoumání paranormálních schopností (siddhis), a seznámení se s poznatky, které za staletí, ba tisíciletí poctivé mystické práce přinesli zejména buddhisté včetně buddhistů tibetských, jogíni a taoisté, až k vytvoření nového paradigmatu, který by toto všestranné a podle mého názoru nezpochybnitelné a stupidně opomíjené poznání lidstva zohlednil a začlenil. O něco podobného se pokouší ve svých knihách, nově třeba v Síle osmi. Pro ty, kdo jsou ochotni připustit, že svět je zajímavější, tajemnější a mystičtější, než se v současné době v populární ořezané tzv. vědecké verzi vykládá, se může objevit vskutku nová cesta, a s ní nové krajiny a nová dobrodružství. Tak jen do toho! Á propós, sisyfáci, nebojte se, tato kniha vás neuštkne, a pokud ano, tak je to jen slabý, v podstatě léčivý jed, taková pseudověda. Přečtěte si ji, to přežijete!

18.05.2017 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Tolik jsem se těšil, a reklama mi přizvukovala... Milovaná Florencie, kde jsem už dvakrát byl, Dantovo Peklo, kde možná za nějaký čas budu... A takové zklamání. Fakt nesnáším, když v závěru knihy místo nadšení z vyvrcholení děje zcela ztrácím sílu ty neuvěřitelné pitomosti, které si Brown vycucává z prstu, když už mu sličné múzy nedávají ze svých prsů inspiraci sát (však vidíte, jak dlouho už nic nenapsal, aktualizováno 2020), dál číst. V Brownových dílkách bylo vždycky daleko víc řemesla než umění, ale všechno je to na jedno brdo, a pomalu se vytrácí i to řemeslo. Tuhle knížku prostě neměl zkazit, a totálně to podělal! Tiše závidím těm, kteří si ji dokáží užít. To se to pak čte...

25.03.2017 2 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Pátá hvězdička za odvahu něco takového tehdy napsat a vydat. Číst tohle za socialismu byla opravdová lábuž. Je to přesné, nemilosrdné a pravdivé. Mnoho dnešních hajzlíků na vyšších i středních místech by se tam mohlo najít. Bohužel je to tak, kulisy se mění, aktéři zůstávají. Šit!

28.02.2017 5 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Vynikající, inteligentní horor a thriller s pořádně hustou atmosférou v kongeniálním překladu (pan Žáček je borec!) a s nádhernou obálkou. Co víc si přát?! Snad aby autor nebo editor občas škrtali. Každé setkání s touhle partou potěší, a autor na její členy stále myslí, jak vidno z některých dalších, bohužel o třídu a víc slabších, románů (Děti noci, Ohně z ráje a Zimní přízrak), kde se vyskytují jako - životem dosti potlučení - dospělí.

05.02.2017 5 z 5

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Triumf imaginace. Jeden z absolutně nejlepších, inteligentních, atmosférických hororů a thrillerů, jaké znám. Navíc v novém, kongeniálním překladu. Úžasný nápad v neméně silném, byť občas rozvleklém provedení, ale na to si u Simmonse musíme zvyknout. Není to dokonalý spisovatel, znám spoustu lepších. Ale tady si přeji, aby napsal pokračování! Hladová stařenka slečna Melanie Fullerová by jistě bravurně protřídila nejedno město v Evropě a širokém okolí! Divím se, že z Hladových her ještě neudělali seriál... Takový námět! Pokud se vám bude kniha líbit, vřele doporučuji autorovo o něco slabší Temné léto. Na obě bichle si vyšetřete dostatek času, nebo začnete mít problémy v práci i v rodině. (PS: 82% na Databázi?! WTF?!! To bych si tipnul tak na Instagram...)

05.02.2017 5 z 5

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Vynikající, přesná a detailní monografie jednoho z mála statečných lidí, kteří vzdorovali režimu, jehož odpornost jsme my ostatní pochopili až pozdě nebo si jej idealizujeme dodnes, protože jsme si neudělali ani ty nejzákladnější domácí úkoly z kapitalismu, demokracie a svobody.

11.04.2024 5 z 5

Průvodce pro pasivní investování: Od Rozbitého prasátka Průvodce pro pasivní investování: Od Rozbitého prasátka Jakub Dvořák

Další výborná česká knížka o investování. Je vhodná zejména pro začátečníky, ale zvláště kvůli zajímavým portfoliím také pro pokročilejší investory. Přehled české investiční literatury jsem zpracoval ve svém veřejném seznamu, který najdete na Databázi.

26.10.2023 5 z 5

Portugalsko, Madeira a Azory Portugalsko, Madeira a Azory Martin Symington

Moje oblíbená země a můj oblíbený průvodce. Musel bych si nafackovat, kdybych nedal pět hvězdiček.

04.07.2023 5 z 5

Jednička mě opravdu oslovila a vynikající a zřejmě nedoceněný film mě v tom jenom utvrdil. Cline měl velice obtížný úkol a porval se s ním se ctí. Výhodou je zde určitě hraní počítačových her, které mě téměř minulo, a také znalost osmdesátkové hudby, filmu (a počítačových her), kde se díky svému kulturnímu rozhledu občas chytám. Cline knihu hodně přehltil, zřejmě ve snaze přiblížit přehlcení virtuální a rozšířenou realitou, které se možná díky šílenému Zuckovi a jeho Metaversu stane časem realitou, ale někdy od poloviny knihy mě přestával svými popisy bavit, a na konci mě místo uchvácení dějem spíše nudil. Překladatelkou to zřejmě není, myslím, že odvedla velice dobrou práci, zejména s ohledem na tak obtížné téma. (Zvažoval jsem si přečíst knihu v originále, ale naštěstí jsem si ji nezakoupil. I originál na mě totiž působil značně suchopárně.) Snad autora nenapadne psát třetí díl, odehrávající se někde na cestě ke hvězdám...

18.03.2023 3 z 5

Frank Sinatra a jeho umění žít aneb jak se nosí klobouk Frank Sinatra a jeho umění žít aneb jak se nosí klobouk Bill Zehme

Svět se mění, avšak nikoli výlučně k lepšímu. Je dobré držet prst na měňavém tepu doby, ale také se snažit pochopit doby minulé. A právě tam, alespoň pokud jde o hudbu, může člověk potkat giganta jménem Frank Sinatra. Možná v tanečních uslyší jeho Strangers in the Night a určitě časem narazí na My Way nebo s trochou štěstí i na The World We Knew (Over And Over) a jiné skvělé věčně zelené "vykopávky". Každopádně to může být velice obohacující střetnutí a vřele tuto zkušenost doporučuji všem vnímavějším lidem. Zehmeho kniha je jenom takovým bonbónkem navíc. Ukazuje Sinatru takového, jaký opravdu byl. Je to fajn, ale důležité je především poznat Sinatru, jakého chceme mít. Jako báječného barytona, který nazpíval přes tisíc procítěných, starosvětských písní v dobách dávno minulých, a přece tak blízkých svou noblesou, kterou dnes bohužel můžeme postrádat.

20.12.2022 4 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

První tři až čtyři díly jsou opojným mixem přesného, bezuzdného, pubertálního, politicky nekorektního humoru, jaký se v literatuře vyskytne pohříchu málokdy. Další díly mě nikdy nechytly. Film je chabým odvarem této báječné série a nestojí za shlédnutí.

20.11.2022 5 z 5

O pana Vondrušku jsem se už několikrát nelichotivě otřel, a jsem velice rád, že ho tentokrát můžu za jeho podnětnou knihu pochválit. Sice s výhradami, protože bych mu román nemilosrdně o třetinu zkrátil, jak už to u chrličů bývá, rovněž mu chybí technologická vize, a spásu bych stále hledal daleko spíše na Západě než na Východě, ale to asi pan Vondruška nejpozději koncem února 2022 doufejme pochopil také. Jenže stejně jako třeba pan Kuras má pravdu v tom, že náš změkčilý svět blahobytu, tolerance a vlády lidu je třeba bránit před útoky fanatiků všeho druhu, neboť "středověk neskončil, středověk trvá". "Demokracie, to je takovej bordel," pravil jistý klasik, aniž by byl ochoten připustit, že nic lepšího zatím lidé nevymysleli a neprosadili. Buďme za ten "bordel" vděční, neboť to je odraz našeho kolektivního bordelu, a ne bordelu šílenců typu Napoleona, Stalina, Hitlera, Maa, Kimů, Putina nebo Sia. Demokracie vyžaduje odpovědné voliče, kteří nevolí podle emocí, a nenechají se utáhnout na marketingová hesla hulvátů a křiváků, a stejně tak odpovědné politiky s vizí delší než je volební období. Pokud tomu tak bude, a nemám o tomto národu příliš pochyb, neboť prozřetelně odmítl vnucované, nedemokratické "my to zvládneme", aby jenom o pár let později přijal na 500 tisíc uprchlíků ze stejného civilizačního okruhu, bude v této zemi dobře. Neboť její těžiště je na správném místě, a dělá to, co dělat má.

10.06.2022 4 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Autorka se mi jeví jako dobrá, přesná a poměrně "intelektuálská" pozorovatelka života a složitých mezilidských vztahů. Její popis je docela odtažitý, chladný, "neženský", ale přesto pod povrchem citlivý. Nebude to sedět každé čtenářce (muži o knihu asi zavadí jen výjimečně), ale pro mě je lepší 221 poctivých stránek než stovky stran iritujících plytkostí. (Seriál je značně rozvláčný, však má bezmála šest hodin, ale hlavní hrdinka je slušná herečka, o které doufám ještě uslyšíme. Stejně jako o Sally Rooney.)

26.01.2022 4 z 5

Zázrak jménem hořčík Zázrak jménem hořčík Carolyn Dean

Pro vědu je to docela typické, neboť jsem to už zažil mnohokrát. Zaměří se na nějaký úzký výsek reality, a začne ho vidět všude, ba co víc, zjistí, že objevila zázrak, pevný bod ve Vesmíru, jenž pohne Zeměkoulí. Wow, kupujte to, budete zdraví a dlouho živi! Toto je to pravé, vědecký kámen mudrců! A už to v Americe jede, a v menší míře pak ve zbytku světa, který si to může dovolit. A brzy přijde další zázrak. Wow, svět je tak úžasný! Prrr, chtělo by se zvolat. Hořčík je zajisté důležitý, a dost možná o trochu víc než vápník, kdo ví, autorka to docela logicky vyvozuje. Ale nechal bych na Přírodě, a ne na potravinářském průmyslu, aby stanovila jeho poměr k ostatním důležitým látkám. Pokud se Američané rozhodli, že budou konzumovat spíše potraviny, které se více blíží výrobkům chemického (u nás třeba Penam aj.) než potravinářského průmyslu, a megadávky potravinových doplňků, je to jejich rozhodnutí. Logicky pak časem zjistí, že jim jisté látky někde chybí a jinde zase přebývají. Takže v pohodě, dámy a pánové. Přestaňte počítat joulíky a gramy, jezte spíše méně než více, a preferujte rostlinnou, nutričně pestrou stravu, a to by možná mohlo stačit. (Abych jen tak teoreticky neplácal: Dříve jsem, já hlupáček, přikyvoval vědě, že to bez masa nejde. Minulých deset let jsem se bez něj obešel, a hodlám v tom pokračovat. Jím velmi málo mléčných výrobků a vajec. Nezjistil jsem žádné zdravotní změny k horšímu, a to ani z rozboru krve. Koneckonců, vždyť se tak odjakživa živí stamilióny Asiatů. Téměř rok už jím jen tři jídla denně, snídani, ovocnou svačinu a oběd, od cca 7:30 do 13 hodin, místo katechismem správné vědecké stravy doporučovaných pěti až sedmi (sic), a zbytek dne lačním. A jde to, protože tělo to tak chce, výživy má dost, a víc nechce. Dá se dělat leccos, když se člověk drží přírodních, nezpracovaných potravin. Tomu věřím.) Samozřejmě, pokud máte problémy se záněty nebo jiné vleklé a těžko léčitelné zdravotní problémy, možná četbou této knihy zjistíte, že to způsobuje nedostatek hořčíku. Kniha je to poctivá a dobrá. Jenom si nemyslím, že tento takzvaně vědecký přístup k výživě je ten jediný správný.

16.04.2021 3 z 5

Přežít civilizaci: mých 30 cest za obzor (1983–2019) Přežít civilizaci: mých 30 cest za obzor (1983–2019) Martin Vopěnka

Prostě normálně upřímná zpověď píšícího cestovatelského dobrodruha, na níž se mi však nejvíce líbily občasné postřehy z toho normálně socialismu, zejména pak ty z vojenské prostě katedry. Sám si samozřejmě normálně prostě taky občas rád vzpomenu na ty pologramotné, prostě vulgární komunistické normálně důstojníky s vypitými mozky a pivními teřichy, zejména pak na podplukovníka Normálně Prostě, který dokázal přinejmenším jedno z těchto svých dvou prostě milovaných slov normálně propašovat do většiny prostě vět, které prostě normálně pronesl. Ostatní popisy autorových výstupů na různé prostě hory mi však normálně prostě dost splývaly.

08.04.2021 4 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Inteligentní, a skutečně znepokojující technologický thriller ze současnosti. Autor umí psát, kniha se velmi dobře čte, a rozhodně mě potěšila. Dlouho jsem věřil, že dám pět hvězdiček. Velká škoda, že pan Minier příliš brzo poodhalil karty, a závěr těžce překombinoval. Možná už příběh viděl svým vnitřním zrakem na filmovém plátně, ale větší střízlivost by tomu slušela víc. Kdo si chce o UI přečíst na vědečtější úrovni, doporučuji Harariho Homo Deus.

04.08.2020 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Opravdu nerad beru někomu iluze, ale myslím si, že filmová zpracování Brownových kousků jasně ukázala, jak snadno se lidé nechají obalamutit pozlátkem. Kdo chce, tak to vidí, kdo nechce, tak nevidí. Jsou to falešné, vykalkulované kousky, dělané na efekt, a myslím si, že Brown to ví, a že byl nejvíc šokovaný tím, jaký rozruch vyvolal, a jaký úspěch se svými dílky slavil. Peníze mu přeji, a přispěl jsem mu i sám čtyřmi kousky v angličtině. Vždyť oblbnout tolik lidí je opravdu kumšt.

04.07.2020

Síla osmi Síla osmi Lynne McTaggart

Další zásadní, přelomová kniha autorky, která vychází v češtině, a jejíž Pole by si měl povinně přečíst každý "sisyfák". Nenechejte se zmást chybným zařazením knihy pod "astrologii" a "okultismus", je to prostě další kniha, která se snaží rozšířit hranice vědy až tam, kde začíná mysticismus, posvátno a zázraky. Autorka popisuje své pokusy s menšími i velikými skupinami lidí, zaměřených na nějaký prospěšný úmysl (od posílení růstu semínek až po uzdravování lidí, snižování kriminality a prosazování míru v nějaké zemi). Šokující, velmi pozitivní výsledky (včetně okamžitých vyléčení různých onemocnění) ukazují, jakou moc může mít člověk jako pozorovatel / účastník / spolutvůrce existence, pokud se spojí společným, prospěšným záměrem s dalšími lidmi. Hodně zajímavá je pozitivní zpětná vazba, kdy se třeba zdraví nebo duševní rovnováha zlepšily nejen příjemcům záměru, ale i účastníkům skupiny, což můžeme brát tak, že platí "co vysíláš, to se ti také vrátí". Doporučuji k přečtení jak příznivcům New Age, tak tradičních náboženství, a samozřejmě všem nemocným a jejich blízkým. Bylo by přínosné, kdyby takové skupinky u nás působily, třeba po křesťanské bohoslužbě by k tomu byl ideální čas. Dovedu si představit také skupinky jogínů, nebo třeba seniorů v pečovatelských domech. V knize je i návod, jak ve skupině pracovat, aby byla práce skupiny efektivní, a aby zázračná síla, kterou si většinu života zbytečně neseme v nitru, dostala příležitost působit. Pomáhat online třem nemocným týdně a zakusit synergii záměru statisíců lidí současně je možno na www.lynnemctaggart.com (Intention of the Week). Stačí se jednoduše zaregistrovat, a bude vám chodit email s odkazem. Není třeba umět anglicky, stačí půl hodiny přát těm lidem zdraví v neděli v 18 / 19 hodin našeho letního / zimního času. (Podobnou skupinku kdysi udělali v jednom kostele v Liberci. Jedna z věřících těžce onemocněla, ležela na operačním sále, a její život vyhasínal. Její manžel shromáždil komunitu, šli do kostela, modlili se za její uzdravení a zpívali. Po nějaké době volal lékař manželovi, že životní funkce na přístrojích najednou začaly rychle naskakovat, a že si to nedovede vysvětlit. Paní přežila, a uzdravila se. Jedno z rozumných vysvětlení najdeme v této knize.) PS: Posuďte sami, dosud jenom dvě hodnocení a jenom čtyřikrát v přečtených knížkách. Nepřipadají vám lidi aspoň trochu jako blázni?!

21.02.2020 5 z 5

Dramata a frašky ekonomie Dramata a frašky ekonomie Pavel Kohout

Kdyby se jistá část voličů obtěžovala aspoň občas pročíst nějakou takovou populárně naučnou knížku o ekonomii jako je třeba tato... Přestože je poučné a k "smíchu skrz slzy" vidět ty zvolené "mluvící hlavy", Luďkem Frýbortem vhodně přezdívané "tlučhubové", které žvaní z obrazovek a snaží se předstírat, že jsou státníky, ač jsou přečasto jen hájenou škodnou zvěří (omluva a čest výjimkám). Je to totiž naše společné zrcadlo, a ten škleb, který v něm vidíme, je ukázka našeho selhání jako skupin občanů i jako celku.

27.08.2019 4 z 5

Hacker Hacker James Swallow

Asi znáte ten pocit, když jste se nedopatřením ocitli na nějakém večírku nebo filmu, a cítili jste se tam úplně vedle, ačkoli všechno vypadalo v pořádku a lidé se docela bavili. Tenhle pocit mám u posledních dvou Swallowových thrillerů. Autor vcelku umí psát, snaží se o současný technothiller, má tam současný slovník, akci, souboj dobra se zlem... A mě to nudí, nebaví, a nechci to číst. Možná je chyba ve mně, nevím. Ale třeba ne. Třeba je to jen "jakoby" vrcholný thriller, a uvnitř prázdno. Líbivé, avšak plytké a bez duše.

22.07.2019 2 z 5