Jak chutná moc

V politickém románu Jak chutná moc vypráví autor příběh státníka, socialistického státníka, jehož životní cestu přehlíží v den slavnostního pohřbu státníkův přítel, oficiální fotograf. V průběhu ceremoniálu si klade jedinou otázku: Co způsobilo, že se tenhle »velký mrtvý« dokázal v několika málo letech proměnit z živoucího ...celý text

V politickém románu Jak chutná moc vypráví autor příběh státníka, socialistického státníka, jehož životní cestu přehlíží v den slavnostního pohřbu státníkův přítel, oficiální fotograf. V průběhu ceremoniálu si klade jedinou otázku: Co způsobilo, že se tenhle »velký mrtvý« dokázal v několika málo letech proměnit z živoucího a planoucího bojovníka v charakterovou trosku, v odosobněný sklerotický typ funkcionáře, posedlého už jen sebou samým, svou pozicí, svou mocí? Vášnivě horečně napsaná kniha, líčící nesmírně drastické epizody z let minulých, vyšla poprvé v roce 1967. A přesto je dnes znovu až děsivě aktuální… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15743/jak-chutna-moc-15743.jpg 4.3153
Originální název:

Ako chutí moc (1968)

Žánr:
Romány, Literatura slovenská
Vydáno:, Československý spisovatel
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Přidat komentář
BrozaM
03.07.2016

Rozhodně doporučuji ke čtení. Některé pasáže jsou trochu nudnější, ale líbilo se mi, že "příběhy" o státníkovi nešly chronologicky, ale tak nějak na přeskáčku - pro mě velké plus knihy.
Možná, že jsme všichni tak trochu pozlacené vrány. :)

Grayling
01.07.2016

Ideální kniha pro všechny, kteří touží vstoupit do politiky.

borsalino_csfd
05.12.2015

Přiznávám se hned na začátku, že knihu Jak chutná moc čtu asi potřetí a pořád obdivuji vypravující Mňačkův styl, popisující přerod svého přítele v mocného komunistu, třímajícího v rukou téměř neomezenou moc a jeho pád. Knihou se nese jisté temné zlo, strach, špehování i v tak osobním a pohnutém okamžiku, jakým je pohřeb. A přitom se ani nedozvíme, jak se hlavní hrdina jmenuje. Fantazie.

Továrna
06.10.2015

Prvními pár stránkami jsem se nejistě prokousával. Ale pak mě kniha naprosto pohltila a unášela mě až do konce. Několikrát jsem si při čtení řádků tohoto příběhu vybavil Orwellovo 1984. Jistá paralela tam je znatelná. Akorát tato kniha má něco navíc. Odehrává se v tehdejší současnosti a v tehdejším Česko-slovensku. Je napsána člověkem, který byl aktivním členem KSČ, než se se stranou ideologicky rozešel a stal se jejím velikým kritikem. I proto je tato kniha uvěřitelná, je pravdivá, je skutečná... A je stále aktuální!

MarkétaLore
21.05.2015

Právě dočteno. ¨
Kniha o jednom odvážném partizánovi, dobrém komunistovi, normálním chlapovi, který prostě měl to štěstí že neuhořel, a tak vyhasnul. Nevím co tím chtěl Mňačko říct, možná chtěl jen pokárat politiky, že se nechovají a nežijí úplně na 100 procent. Protože dnes se podle mě dějí horší věci, než co je v knížce. Chápu proč knížku zakázali, ale dnes by se ještě mohli chlubit, že i ti co sešli z cesty byli na dnešní poměry v normě. Uvidím, nechám to uležet, a myslím že si odnesu víc než jen to, že pohřby jsou na prd.

padre
28.10.2014

zaujímavé, svižné čítanie o ceste na vrchol a následnom páde...

jarmik
26.09.2013

Románem \"Jak chutná moc\" (1967) se p. Mňačko zapsal už kvůli tomu názvu. Představuju si, že když člověk coby spisovatel vymyslí takto jedinečný název pro román, tak napsat tu knihu je už pak maličkost.

Článek na blogu zde: http://jarmik-pise.blogspot.cz/2011/09/jak-chutna-moc-ladislav-mnacko.html

Koka
05.05.2013

Literárne kvality tejto knihy nie sú v súlade s hodnotou jej posolstva, ale aj tak, vlastne práve preto, treba si ju prečítať.

maryzka
23.06.2012

Kdo, chce s vlky žít musí s nima výt.

chamyl
18.01.2012

Souhlasím s nightlybirdem: tato kniha je aktuální stále a podobně jako například některá Orwellova díla bude - dle mého názoru - aktuální vždy. Moc chutnala, chutná a bude chutnat stále a je úplně jedno v jakých barvách. Román je bohužel takovou osnovou pro životopisy většiny revolucionářů a mladých bojovníků, kteří svůj boj nakonec "vyhráli"... Mňačko se zde velmi umně a bez zbytečného patosu vypořádává s vlastní frustrací z vlády komunistů v 50. letech, kterým sám původně aktivně a z upřímného přesvědčení pomáhal k moci. Velmi zajímavé a nadčasové čtení.

nightlybird
06.12.2011

bikerbm - ona ta kniha byla nepochybně ve své době aktuální, aktuální natolik, že byla na indexu, tj.zakázaná. Nechci se přít, zda Mňačko napsal lepší knihy. Někdy je ale důležitější než literární hodnota knihy její pravdivost. Nebo se snad pletu?
A navíc si nemyslím, že by svou aktuálnost ztratila - stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a vidíme, že moc chutná i dnes. Barva se mění, koryto zůstává.

buturenka
05.12.2011

tak s touto knížkou jsem měla děsnou zkušenost ... našla jsem ji na půdě u rodičů, udělala referát ve IV. na gymplu v češtině a odnesla si dvojku z chování

bikerbm
26.02.2011

Kdysi táhle kniha musela být velice aktuální!Asi i teď stojí za to si ji přečíst!Ale osobně si myslím,že Ladislav Mňačko napsal mnohem lepší knihy...