Metroušek Metroušek komentáře u knih

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Vynikající, přesná a detailní monografie jednoho z mála statečných lidí, kteří vzdorovali režimu, jehož odpornost jsme my ostatní pochopili až pozdě nebo si jej idealizujeme dodnes, protože jsme si neudělali ani ty nejzákladnější domácí úkoly z kapitalismu, demokracie a svobody.

11.04.2024 5 z 5

Alexandr Solženicyn - Století v jeho životě II. Alexandr Solženicyn - Století v jeho životě II. Donald Michael Thomas

Tento díl nedosahuje síly prvního dílu, ale někdo si v něm určitě najde to svoje. Komunismus už v té době prostě trochu vyměkl i v Sovětském svazu.

11.04.2024 3 z 5

Alexandr Solženicyn - Století v jeho životě I. Alexandr Solženicyn - Století v jeho životě I. Donald Michael Thomas

Poctivé, smutné čtení o pohnutém životě jednoho statečného spisovatele v zemi, kterou již přes století zmítají běsi, a která se proto kupodivu stále považuje za vyvolenou a nadřazenou, ačkoli opak je pravdou. Rusofilové a komunisté by si mohli krásně rozšířit obzory, ale pochopitelně si je nerozšíří. Pořád mi však nesedí ty počty. Pokud v Sovětském svazu zlikvidovali nějakých šedesát šest miliónů spoluobčanů (já vím, že se tam na nějaký milión nehledí) a v rudé Číně pokud vím dalších šedesát miliónů (a tam se také na pěkných pár miliónů nehledí) plus dva milióny Kambodža a soudruzi v ostatních komunistických zemích si snad také aspoň trochu zavraždili, může to být možná kolem sto třiceti miliónů vesměs nevinných obětí (mužů, žen a dětí), většinou vyvražděných v době míru, a nikoli těch devadesát sedm miliónů podle Černé knihy komunismu. To už snad příčetnějším lidem dojde, že na tom je něco aspoň trošku špatně, a přestanou volit jejich pohrobky a klony. A nemusí si k tomu ani číst Solženicyna nebo jeho životopis.

11.04.2024 5 z 5

Náčelník Náčelník Aleš Palán

Tolik jsem se těšil... Náčelníka i pana Palána můžu, ale tady se moc nepotkali. Takže za to zklamání hvězdička dolů.

13.03.2024 3 z 5

Kateřina v říši kimči Kateřina v říši kimči Kateřina Kang

Milá knížka o (jižních) Korejcích. Teď ještě prosím tu o severních, to teprve bude nářez!

13.03.2024 3 z 5

Neurotechnologie, mozek a souvislosti Neurotechnologie, mozek a souvislosti J. M. Valuch

Kdyby Pejsek s Kočičkou napsali knihu o AVS přístrojích, tak by vypadala hodně podobně.

13.03.2024 2 z 5

Aura v obrazech Aura v obrazech Peter Michel

New Age je ve značné míře plytkou, bezzubou spiritualitou, a obávám se, že toto je právě případ té konzumní duchovnosti. Nerad bych někomu křivdil, ale autor se odvolává hlavně na spolehlivě mrtvé zdroje jako je pan Leadbeater, neuvádí ilustrátora, takže si zřejmě maloval sám, a naivní malůvky i neméně naivní popisky tomu napovídají. Jenže nekup to, když se to jmenuje Aura v obrazech s podtitulem Neopakovatelné pozvání do barevného světa lidské, zvířecí i rostlinné aury a Velká ilustrovaná kniha. A ty obrázky jsou fakt barevné.

16.01.2024 1 z 5

Ikigai - Japonská cesta k nalezení smyslu života Ikigai - Japonská cesta k nalezení smyslu života Ken Mogi

Knížka pro přemýšlivé lidi. Také vás občas napadne, že svět mohly místo americké kultury ovládnout třeba sovětská, francouzská, čínská nebo japonská? Je velice osvěžující a inspirativní ponořit se aspoň na čas do myšlení jiné kultury, ať už třeba učením se cizímu jazyku, pobytem v cizích zemích, používáním kaligrafie, jezením hůlkami nebo poslechem hudby. A také četbou této zajímavé a místy dokonce moudré knihy, která také může obohatit a zkultivovat náš život.

17.12.2023 4 z 5

Oko Oko Bernard Minier

Další dílko napsané podle mustru pana Miniera. Začátek skvělý, moc pěkné uvedení do děje, všechno dobře uděláno, Metroušek správně navnaděn a libuje si. V polovině románů nastává vystřízlivění a místo vyvrcholení nastává pachuť a kocovina stejně jako u všech předchozích Minierových děl. Škoda.

15.12.2023 3 z 5

Důvěrná zpráva o Janu Žižkovi z Trocnova Důvěrná zpráva o Janu Žižkovi z Trocnova Jaroslav Konáš

Další vynikající monografie o husitském vojevůdci je téměř detektivní, podvratné, ikonoborecké, kacířské a buřičské dílko, poctivě pátrající po temné podstatě osobnosti husitského hejtmana. Je to velice čtivá, realistická kniha, která vychází ze znalosti lidských povah, je logická a používá poctivou argumentaci. Tam, kde polemizuje s úchvatnou monografií mistra Čorneje, již skvěle doplňuje, jsem se většinou musel přiklonit na stranu pana Konáše, ačkoli by k tomu pan Čornej jistě měl co dodat. Pobavily mne ironické šlehy do řad našich současníků a při čtení Dg. Žižka ("Dnes bychom Žižku klasifikovali jako společnosti nebezpečného cholerického psychopata, schopného řešit násilím jakýkoli sebemenší problém.") jsem se neubránil srovnání s jistým současným politikem. Musím ocenit odvahu, s níž se pan Konáš odhodlal zpochybňovat a bořit naše setrvalé, neopodstatněné a v praxi i teorii překonané národovecké, pseudovlastenecké názory, a postavit se na stranu obyčejných pracovitých lidí, kteří udržují tento svět v chodu a nejvíce trpí následky činů šílenců s přetlakovanými egy. Je škoda, že tato kniha nevyšla dříve než mistrovské dílo pana Čorneje, protože by bylo přínosné, kdyby k ní také přihlédl. Možná také nastal čas, abychom přejmenovali některé městské čtvrti, náměstí a ulice... Jenže my se čelem ke své minulosti, přítomnosti ani budoucnosti příliš často nestavíme. Bravo, pane Konáši! A ilustrace paní Dobiášové jsou také vhodné a velice zajímavé. PS: Udělením hodnocení "odpad" bez jakéhokoli komentáře nenastavil čtenář zrcadlo autorovi, ale pouze a jenom sobě.

15.12.2023 5 z 5

Moc geografie v 21. století Moc geografie v 21. století Tim Marshall

Opět přínosná a důležitá kniha, ale... Zatímco v knize V zajetí geografie autor zvolil zřejmě optimální formu, drobnohled, který použil zde, text nepříjemně přehlcuje a pro většinu čtenářů obsahuje obrovské množství relativně nepodstatných informací.

11.12.2023 4 z 5

Průvodce pro pasivní investování: Od Rozbitého prasátka Průvodce pro pasivní investování: Od Rozbitého prasátka Jakub Dvořák

Další výborná česká knížka o investování. Je vhodná zejména pro začátečníky, ale zvláště kvůli zajímavým portfoliím také pro pokročilejší investory. Přehled české investiční literatury jsem zpracoval ve svém veřejném seznamu, který najdete na Databázi.

26.10.2023 5 z 5

Poslední opuštěná dívka Poslední opuštěná dívka Lisa Unger

Navození atmosféry se autorce povedlo. Umí psát, ale neumí škrtat, říkal jsem si. Jenže pak to všechno šlo do háje. Škoda.

06.10.2023 2 z 5

Tajemství zlatého květu Tajemství zlatého květu Thomas Cleary

Věřím, že metoda popisuje jistou cestu, ale pomocí těchto překladů se těžko někam dostanete. Anglický překlad v jedné knize Li Ping Wanga může být o mnoho lepší, ale stejně se jedná o velice pracnou metodu, kterou je asi málokdo z nás ochoten podstoupit. Osobně věřím, že existují jednodušší cesty, zejména pak ty, které pracují s jemnými energiemi. Pokud jste se na základě této knihy někam dostali, dejte mi, prosím, vědět, rád se omluvím.

21.09.2023 3 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Takový Minier v sukni, napadá mě. Začátek mě docela chytil, čtyři hvězdičky, říkal jsem si až do půlky knížky, paní umí psát a postřehy ze života potěší. Jenže pak to šlo dolů, až se to nedalo téměř číst a úplně mi bylo jedno, kdo je tím geniálním sériovým vrahem. Překalkulovaný marketingový výtvor, řekl bych nakonec. Některá současná, obdivovaná díla spíše hovoří o prázdnotě uvnitř některých z nás čtenářů, než o kvalitě autorů, obávám se. Výtvarně to potěší, ale vnitřně je to plytké. Docela chápu ElenTheKnihomol, že tomu dala jednu hvězdičku, a napsala dobrý komentář. Nadšené komentáře spíše ukazují ujetost, v níž mnozí z nás v současnosti žijí nebo přežívají.

21.09.2023 3 z 5

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

Trochu vykalkulované, ale paní umí psát a tak jsem to dočetl. Chápu, co se snaží sdělit.

01.09.2023 4 z 5

Balzamovač Balzamovač Alison Belsham

Nedočteno. To se fakt nedá. To jde proti srsti. Podle mě neumí psát.

01.09.2023

Liška Liška Frederick Forsyth

Dovolím si polemizovat. Toto není hit a starý pan Forsyth ztratil mnoho ze svého spisovatelského umu. Naposled ho projevil v Afghánci, který ačkoli není obecně přijímán, je podle mě přinejmenším v anglickém originále hodně silnou věcí. Pan Forsyth je jedním ze spisovatelů, od něhož bych si rád přečetl něco o Islámském státu, tam by se zřejmě zase našel. Dokud žije a píše, budu doufat.

08.08.2023 2 z 5

Čas na milosť Čas na milosť John Grisham

Je mi až trapné opět kritizovat další z pozdních děl jednoho z vynikajících autorů právnických thrillerů. Já mu tolik rozumím... On se chce vymanit z té senzačnosti a nerealističnosti svých nejlepších románů (čímž samozřejmě nemyslím skvělý román ... a je čas zabíjet), a napsat konečně (zase po dlouhé době) realistické dílo, kterým se zapíše do dějin americké literatury. Jenže v tom opakovaně selhává. Už to není ten talentovaný, hladový Grisham, ale lehce vyhaslý, zpohodlnělý, movitý pan spisovatel. A to se to píše hůř. A dokonce tak, že přinejmenším mě jako čtenáře nudí a jeho nové knihy mnou jenom tak prošumí, aniž by uvnitř zanechaly nějaké stopy. Přesto pořád doufám. Tak rád bych si zase přečetl pořádného Grishama!

08.08.2023 3 z 5

Skvělá známost Skvělá známost T. M. Logan

Připouštím, že nápad je to vynikající, a proto jsem také knihu dočetl. Jenže pan Logan bohužel neumí psát, ačkoli mu jistou snahu nelze upřít. Amatérské střídání ich formy a er formy, naprosté nezvládání práce s dějem a sterilní český překlad mě málem odradily, ale dal jsem to. Takže hvězdičku navíc za ten nápad, celkem tři.

08.08.2023 3 z 5