MayB2 MayB2 komentáře u knih

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Lehoučké čtení, které jsem si kdysi vybrala o prázdninách, abych načetla nějakého Jiráska – samozřejmě jsem si Historii zvolila kvůli nevelké tloušťce. Ale oslovila mě, takže jsem si jí od té doby přečetla asi ještě dvakrát.

19.01.2017 4 z 5

Smetištejn Smetištejn Edward Carey

Jsem rozpolcená. Líbil se mi styl vyprávění, střídání vypravěčů, atmosféra, postavy (trochu se mi pletla všechna ta jména), ale základní kostra příběhu – jak funguje svět Smetištejna a rodu Iremongerů – se mi zdála kostrbatá.

16.01.2017 3 z 5

Překlep a Škraloup Překlep a Škraloup Tomáš S. Končinský

Jako první mě zaujaly ilustrace, ale než jsem knížku koupila neteři k vánocům, radši jsem si ji taky přečetla (Jeden dneska nikdy neví.). I příběh se mi líbí, ale nejvíc mě dostaly různé mašinky a vynálezy ze světa skřítků jako ožužlávátko, dělo na prachové chuchvalce nebo šmodrchátko sluchátkových kabelů.

14.01.2017 4 z 5

Důstojník a špeh Důstojník a špeh Robert Harris

Z knihy je cítit velké zaujetí tématem a důkladné nastudování pramenů. Vcítění do postavy Georgese Picquarta v druhé části mi způsobovalo duševní nevolnost – co "se" zase pokazí, jaký nový důkaz "se" najde, kdo znenadání zemře, jen aby pravda nevyšla najevo. Georges Picquart miloval Francii a její armádu, byl to čestný muž, a proto se musel stát "zrádcem".

14.01.2017 4 z 5

Porgy Porgy Edwin DuBose Heyward

Na malém prostoru bravurně vykreslené prostředí a životy černošské komunity v Charlestonu. Strhující popis uragánu zaplavujícího město.

Člověk už s jistotou nemohl prohlásit: "To, co dýchám, je vzduch, to, na čem stojím, je zem." Bouře se zmocnila města a vládla si v něm po svém. Věci hmatatelné i nehmatatelné se nerozlučně prolnuly a vířily spolu v šílené mlhovině.

10.01.2017 4 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Čas mezi šitím plyne pomalu, nepřekotně, dobové a geografické reálie dodávají příběhu na důvěryhodnosti.

01.01.2017 4 z 5

Manželství do 158 liber Manželství do 158 liber John Irving

Další z příběhů postavených na známých základních kamenech: Vídeň, vídeňská ZOO, zápasení, jugoslávští četnici, univerzita, spisovatelé, složité a nefungující partnerské vztahy a sex, předtucha ve snu, dějiny 20. století v životech obyčejných lidí, zmrzačení. Tentokrát chybělo nějaké opravdu bizarní úmrtí a zneužití dítěte.

11.11.2016 4 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Skvělý Steinbeck a skvělý Martin Hilský. Bravurní práce s jazykem příhody bandy dobrosrdečných povalečů proměňuje na vynikající čtenářský zážitek.

04.11.2016 5 z 5

Nic není tak prosté Nic není tak prosté Květa Legátová (p)

První dvě povídky mě úplně nenadchly, ale Vraždy v lomu jsou skvělé!

04.11.2016 4 z 5

Zpívající digger Zpívající digger Donát Šajner

Veškerý potenciál příběhu je zabitý dobovou rétorikou.

30.10.2016 1 z 5

Naháči jižních moří Naháči jižních moří Jindřich Toman

Hvězdičkově hodnotit nebudu, s tím si nevím rady. Ale rozhodně jsem se u čtení dobře bavila – například životopisy fiktivních osob nebo poznámky pana učitele jsou výborné.

11.10.2016

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Nějak mě míjí ta fascinace špínou středověku. Příběh není špatný, spíš těžko uvěřitelný a po čase z něj v hlavě moc nezůstane. Ale rozhodně byla lepší kniha než film.

11.10.2016 3 z 5

Mildred Pierceová Mildred Pierceová James M. Cain

Knihou jsem postupovala trochu s odporem, co se zas na další straně pokazí – je to tak výborně realisticky napsáno, že jsem Mildrediny neúspěchy a chování ostatních postav velmi prožívala.

07.10.2016 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Členění příběhu odpovídá předloze filmu – scéna a střih a jdeme na další; jinak je to sympatické povídání.

06.10.2016 4 z 5

Čéťové a zloději Čéťové a zloději Jan Kment

Dobře vystižená atmosféra a typy postav, obzvlášť z učitelky mi bylo až úzko.

06.10.2016 4 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Pěkně to ubíhalo, pozornost se díky spoustě vtípečků rozbíhá stými směry a najdenou prsk bum, je tu konec. Prostě ta stavba základního příběhu je dost vachrlatá.

06.10.2016 3 z 5

Věřil jsem, že mám fůru času, ale teď si nejsem tak jistej Věřil jsem, že mám fůru času, ale teď si nejsem tak jistej William Saroyan

Po kouskách jsem se pročetla až na konec touto směsicí textů. Celkově bych řekla, že se mi líbily víc texty o lidech než o abstraktních tématech, protože je cítit, jak moc měl Saroyan lidi rád.

13.09.2016 4 z 5

Zdeněk Ziegler For eyes only Zdeněk Ziegler For eyes only Karel Hvížďala

Jediné, co bych knize vytkla, je vazba – zasloužila by vázanou, kterou by si čtenář nemusel stále přidržovat otevřenou. Po obsahové stránce perfektní.

12.09.2016 5 z 5

Úprdelný dny na úprdelný planetě Úprdelný dny na úprdelný planetě Dimitri Verhulst

Název včas odradí čtenáře, kteří nemají rádi sprostá slova, kterých je uvnitř požehnaně – no, zvykla jsem si asi po pěti stránkách. Vývoj lidstva (nazývaného "to") od symbolického vylezení z moře po druhou světovou válku, nazíraný velmi skepticky a ono, když se to tak shrne, není fakt nad čím jásat. Jenomže kdybychom si to moc připouštěli, tak by to byla hodně velká depka.

"Stromy se nepotkávaj, a proto žijou v průměru dýl."

24.08.2016 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Tenká hutná kniha, která vydá za leckterou tlustou se spoustou omáčky.

18.08.2016 4 z 5