Důstojník a špeh

Důstojník a špeh

Leden 1895. Armádní důstojník Georges Picquart je za mrazivého rána v centru Paříže svědkem veřejného ponížení usvědčeného špiona - kapitána Alfreda Dreyfuse. Důstojník je odměněn povýšením; Dreyfus poslán nadosmrti na Ďáblův ostrov. Jeho případ se zdá uzavřený navždy... Román Důstojník a špeh vyprávěný Picquartem je strhující přetlumočení skandálu, který se stal nejproslulejším justičním omylem v dějinách. Působivé jsou i ozvěny zaznívající v našem moderním světě: spravedlnost korumpovaná ve jménu národní bezpečnosti a prastarý instinkt, který vede mocné k tomu, aby skrývali své zločiny. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/26_/269621/dustojnik-a-speh-W9d-269621.jpg 4.118

An Officer and a Spy (2013)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub
Více informací...

MayB2

Z knihy je cítit velké zaujetí tématem a důkladné nastudování pramenů. Vcítění do postavy Georgese Picquarta v druhé části mi způsobovalo duševní nevolnost – co "se" zase pokazí, jaký nový důkaz "se" najde, kdo znenadání zemře, jen aby pravda nevyšla najevo. Georges Picquart miloval Francii a její armádu, byl to čestný muž, a proto se musel stát "zrádcem".

pavel7249
29.09.2016

V podobě Dreyfusově aféry se můžeme najít i dnes. Oslavujeme "Esterhazy" - tedy padouchy a skutečné hrdiny "Dreyfuse" necháme padnout a ještě do nich kopeme.
Než jsem si knížku koupil, tak jsem jenom tušil, že nějaká Dreyfusova aféra byla. Ale celá kniha mě naštvala nehorázným způsobem, hlavně směrem k armádě Třetí republiky (koneckonců francouzská armáda nevynikala nikterak oslnivě).

Red_
25.09.2016

O Dreyfusově aféře jsem toho moc nevěděl - pouze to, že kauza vstoupila do dějin jako jeden z největších justičních omylů. Proto jsem hledal knihu, která by mi nenásilnou formou tuto historickou událost více osvětlila. A to kniha splnila nad moje očekávání. Kniha je vyprávěna z pohledu plukovníka Georgse Picquarta, který původně stál u odsouzení kapitána Dreyfuse. Dílo je velmi čtivé a musím říct, že jsem se nestačil divit, čeho byli vrcholní představitelé francouzské armády schopni, aby pravda nikdy nevyšla najevo.

ZaS
13.08.2016

Precizní dílo zkušeného autora. Záhadou jen zůstává volba tématu - tenhle případ je notoricky známý (byť třeba ne do takového detailu) a hlavně je přes sto let starý. Stačí se ale zamyslet např. nad Harrisovým popisem sebevraždy Lemercier-Picarda a srovnat ji s kteroukoliv podivnou sebevraždou z poslední doby (třeba dr. Davida Kellyho) a je jasné, že podstata tématu - manipulace s veřejným míněním, likvidace nepohodlných jedinců ve "vyšším" státním zájmu a další mafiánské praktiky státního aparátu, jsou aktuálnější než v době kapitána Picquarta. Nakonec Edward Snowden není nic jiného než Picquart současnosti, jen znásobený tisíckrát.

čef
27.04.2016

Přiznávám, že jsem si knihu vypůjčil ve spěchu. Kdybych měl víc času, asi bych Dreyfusovou aférou pohrdl, vždyť Zolovo J'accuse a všechno to další je přeci notoricky tak známé. No, nelituji. Jednak jsem zjistil, že jsem zdaleka všechno ani netušil, za další, že z pohledu mnoha aktérů děje to byl opravdu nejenom politický horor, ale šlo zde především o život a také, že Harris dokáže napsat napínavou a vůbec všelijak skvělou knihu. Škoda, že hrdinů jako Georges Picquart je tak málo a politiky jako např. generál Mercier nebo Billot se zbabělými pohůnky typu majora Henryho, jako by shazovali.

tereza2317
05.02.2016

Historický román popisující Dreyfusovu aféru. Druhá část velmi napínavá, čtivá jednoduše má spád. Jedná se zejména o popis soudního procesu. Úvodní část je trochu popisnější a zdlouhavější, ale skvěle zachycuje atmosféru tehdější Paříže a života v koloniích a také (ne)funkčnost armády. Jako historickou knihu z konce 19. století určitě doporučuji.
Vive la conscience tranquille!

zipporah
24.09.2015

krysy by lepšie riadili tento svet než *vážení páni*