Naháči jižních moří

Naháči jižních moří https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308239/mid_nahaci-jiznich-mori-wdZ-308239.jpg 4 2 2

Originální literární hříčka, sestávající z poznámek pod čarou, vysvětlivek a rejstříku, což vše odkazuje k textu – jenž v knize chybí. Druhá beletristická kniha významného jazykovědce a svérázného literárního experimentátora vychází z faktu, že poznámkové aparáty mnohých knih bývají až jakýmisi artefakty o sobě. Na prázdných stránkách Tomanovy knihy jako by neznámý děj plynul skrytý pod hladinou, na níž se jen tu a tam jako drobná vlnka objeví číslo vysvětlivky. A teprve pod čarou se rozvíjí v podobě důkladných poznámek, evokujících pikareskní osudy podivných dobrodruhů, zrání jakéhosi nejmenovaného spisovatele i bádání nad ne zcela rozluštěným textem připouštějícím protichůdné výklady. Do poznámek autor zakomponoval ironické odkazy na vlastní osobu, ale také například střípek apokalyptické sci-fi vize či parafrázi podvodných e-mailů. Poznámky spolu korespondují opakováním motivů a drobnými variacemi; knihu uzavírá rejstřík, vztahující se zdánlivě k mnohasetstránkovému textu; a svébytným dílem je i anglická „copyright page“. Výsledná „kniha bez knihy“ je tak originálním literárním žertem, testujícím nosnost sekundárního textového aparátu s osobitým humorem, blízkým absurditě a nonsensu.... celý text

los
31.10.2018 3 z 5

dobrej úlet..., připomnělo mi to Mariana Pallu a taky marnost našeho odborného psaní

MayB2
11.10.2016

Hvězdičkově hodnotit nebudu, s tím si nevím rady. Ale rozhodně jsem se u čtení dobře bavila – například životopisy fiktivních osob nebo poznámky pana učitele jsou výborné.

Jindřich Toman
česká, 1944
2019  80%Devětsil 1920–1931
2016  70%Naháči jižních moří
2009  0%Fotomontáž tiskem
2011  80%Příběh jednoho moderního projektu
2017  0%Angažovaná čítanka Romana Jakobsona

Kniha Naháči jižních moří je v