mataj mataj komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Jednoznačně 5 hvězdiček. Příběh o mladičké Anně, která i přes nepřízeň osudu nepropadá beznaději. Díky své síle, odvaze a obětavosti zvládne těžké období v životě a získá přátelství a štěstí.

07.01.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nádherná, smutná a velice lidská kniha o životě "malých" vojínů v tak nelidské době jako válka bezpochyby je. Jejich myšlenky, strach, boj o každodenní přežití ale i snaha pochopit tu nesmyslnost, jsou základem tohoto vyprávění.

24.04.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Myslím, že o této knize již bylo napsáno téměř vše. Kniha je opravdu nadčasová a aktuální - jako memento. Je v ní tolik bolesti, strachu a beznaděje, že jsem ji četla se sevřeným žaludkem.

08.10.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jelikož jsem knihu četla již podruhé a viděla i televizní zpracování, věděla jsem, jak to všechno dopadne, a tudíž mi chyběl moment překvapení. Nicméně jsem si příběh dokonale užila, tu tíživou a podezíravou atmosféru, myšlenky i snahu přehlušit hlasy svědomí u obviněných a obětech zároveň, ale hlavně do detailu promyšlenou vynikající detektivní zápletku. Agatha je jednou z mých nejoblíbenějších autorek, přečetla jsem již mnoho jejich knih a viděla nespočet zfilmovaných příběhů Poirota i slečny Marplové, a přesto se k nim opět a opět ráda vracím.

31.03.2023 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Detektivní román z malé, téměř vylidněné vesničky poblíž rakouských hranic. Již tradičně je zaměřený více na popis vztahů a charakteru jednotlivých postav ale nechybělo ani jisté napětí a zajímavé rozuzlení. Takže suma sumárum byla jsem spokojena a těším se na další díl.

31.08.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Backmanův styl psaní se mi neskutečně líbí. Jeho knihy jsou velice lidské a dojemné a zároveň napsané s takovou lehkostí a vtipem, že si jeho postavy vždy oblíbím a držím jim palce. Nevydařená bankovní loupež a neplánované "uvěznění" rukojmích je příběh plný absurdních, komických situací a současně ním prosakuje jistý smutek a bolest. Krásné čtení s krásnými myšlenkami.

26.04.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Kniha ve mně zanechala na jedné straně pocit smutku a bezmoci a na druhé straně vděčnosti za to, že tato "alternativní" budoucnost nenastala. Další velice zdařilé dílo.

18.09.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Nemůžu dát jinak než 5*. Tahle knížka od AM se mi líbila hodně moc (i když vlastně všechny ostatní taky:)). Myslím, že vše podstatné, co bych chtěla napsat, už je tady v komentářích. Osud si zahrál s každou postavou po svém a i když žádná neměla jednoduchý život, přece na mě kniha působila nakonec optimisticky.

06.07.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opravdu krásná kniha. Velmi citlivě napsaný příběh rodiny, postupný vývoj charakterů a vztahů jednotlivých postav. Souhlasím s mnoha kladnými komentáři k této knize, a tak se jenom přidávám a Doporučuji :)

27.01.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Perfektní kniha. Po obrovské katastrofě téměř všichni oslepnou až na několik málo lidí (kteří měli kliku). Jak dál žít a přežít? Řešení dilemat ohledně morálky, odpovědnosti a solidarity. A k tomu všemu masožravé kytky, které útočí na vše co se pohne. Originální námět a zajímavý děj. Pobavila mě neustála víra lidi v pomoc Ameriky. Doporučuji.

02.02.2020 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Kniha, která se čte jedním dechem. Kraťoučké kapitoly, kde se střídají myšlenky a prožívání čtyřech osob - litevské zdravotní sestry Joany, mladičké polské dívky Emílie, mladého "Prušáka" Floriana a "nedoceněného" německého námořníka Alfreda. Každý z nich má své tajemství a tíživou minulost, ale spojí je stejný osud. Snaží se utéct před válkou a podaří se jim nalodit na německou loď "Wilhelm Gustloff". Ta se záhy po odplutí stane cílem nepřátelských torpéd a klesá ke dnu. Jenom nepatrný zlomek, z více než 10000 lidí na palubě, se podařilo zachránit. Velmi zajímavá a dojemná kniha.

06.10.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Myslím, že tento poslední díl s inspektorem Bergmanem se autorce docela povedl. Zajímavé prostředí moravské vesničky ležící na březích řeky se stane dějištěm rovnou dvou podezřelých úmrtí. A jelikož jsou jisté souvislosti se zatím nevyřešenou dřívější vraždou, na scénu vstupuje Bergman s kolegyní Sedlákovou a na povrch vyjdou různá tajemství... Bavily mě postavy a jejich vykreslení i pozadí příběhu, točící se kolem ptačí rezervace.

25.07.2023 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

V pořadí šestý díl se M. Klevisové opět velice vydařil. Příběh se odehrává v odlehlých lesích v Beskydech a Josef Bergman musí odhalit nejedno tajemství tamních lidí, aby vyřešil případ. Příjemné a poutavé počtení.

26.05.2021 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Pro mě to byla velice zajímavá, čtivá kniha s originálně zpracovaným námětem a krásným, poetickým popisem Kopanic i života lidí v tomto kraji. Autorka si dala opravdu hodně práce při procházení všech dostupných pramenů.

05.03.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Moc hezká kniha, napsaná s citem. I když mi bylo z osudů Hany i celé rodiny hodně smutno, kniha se četla velice dobře.

15.04.2019 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Vynikající klasická detektivka s nejznámějším detektivem všech dob. Ale v tomto díle je mistrně vykreslena tajemná až strašidelná atmosféra anglických blat a vřesovišť, kde se příběh odehrává. A Sherlock Holmes s doktorem Watsonem díky dokonalé dedukci a logice odhalí tajemství psa baskervillského.

21.01.2023 5 z 5

Taková malá, útlá knížečka, ale velmi hezká, emotivní a občas i smutná. Je plná života, vzpomínek a loučení. Všechny knihy od autora, které jsem zatím četla, mě nadchly a hodně se mi líbili.

30.06.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Krásný a dojemný příběh mladé německé dívky Liesel za druhé světové války. Je to velice hezky a originálně napsaná kniha o lidskosti, přátelství a síle slov. Přidávám se k pozitivním komentářům a 5 hvězdičkám... :) Doporučuji k přečtení.

02.01.2020 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Poutavá a velice čtivá detektivka. A i když Nesbo to není, děj měl spád, postavy mi byly docela sympatické a stránky ubíhaly jedna za druhou. Takže se chystám na další díl.

24.10.2020

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Příběh Kate Marshallové a Tristana, kteří, coby začínající soukromí detektivové, dostanou případ záhadného zmizení novinářky Joanny, po které se před několika lety doslova slehla zem. Vrhnou se do vyšetřovaní, které je zavede do gay komunity a možných zmizelých obětí ale i podezřelých přibývá. Kniha, rozdělena do poměrně krátkých kapitol, má spád a čte se dobře.

28.05.2023 4 z 5