martineden Online martineden komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Vůbec jsem nevěděla, co od knihy čekat, bála jsem se (ani nevím proč) přeslazené limonády. Klobouk dolů! Vylíčení běžných denních úkonů, které hrdinka zvládala levou zadní, na mě udělalo dojem a zaneslo zpátky do dětství k pradědovi do domu, kde nebyla tekoucí voda, chodilo se ke studni, suchý záchod, praní prádla byla práce na celý den... člověk to asi v mládí a dětství zvládá líp, stejně jako všechno zvládala Anna. Linka ze současnosti a vzpomínání mi přišla trošku zbytečná, hltala jsem hlavně tu historii v životě běžného člověka.

31.03.2022 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Četla jsem asi před dvaceti lety a nyní znovu, pamatovala jsem si, že to je vynikající záležitost, ale překvapilo mě, jak moc to je dobré čtení. A bohužel aktuální...

18.11.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice je univerzální dílo. Najdete v ní téměř všechno. Mezilidské vztahy, nenávist, lásku, silné ženské hrdinky. A taky ženy vražedkyně. A jak se vždy bojíme při Vodníkovi! A co teprve Svatební košile! Nedovoluji si komentovat něčí čtenářský vkus, ale tady je to silnější než já. Jak někdo může nedat plný počet bodů? Co už by ti autoři měli napsat? Ale možná je to dáno věkem, (ne) zkušenostmi... kdo ví

02.02.2020 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

(SPOILER) Ach jo! Teď zase čekat na další autorčinu knihu... Prostě Vraní oko opět krása! Líbí se mi ty přesahy do péče o krajinu, přírodu... Atmosféra přenádherná. A trochu mě mrzí, že pachatel je nevýrazný, až mi ho skoro bylo líto.

10.04.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Silné a některé i sympatické ženské hrdinky. Proč ne? Okořeňte to touhou po pocitu domova, hledáním sebe sama a trochou rodinné historie, umístěte děj do melancholicky drsné krajiny, dejte tam zviířata... Jak prosté. Proč tedy je pořád tak málo spisovatelů jako je Michaela Klevisová?

21.09.2021 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Clerfayt a Lillian - milenci ve stínu smrti. Knihu jsem již kdysi četla, úplně jsem zapomněla, jak je dobrá. Držíte palce Clerfaytovi, trochu pokyvujete hlavou nad Lillianiniu rozmařilostí, ale kdo by to nechápal? Nedávno mi zemřela kamarádka, tudíž má kniha pro mě další přesah.

30.07.2022 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Toto je pro mě odpočinková kniha se vším všudy. Napínavá, trochu přitažená za vlasy, ale fajn. A jako velké plus vidím motiv umění, člověk má hned chuť studovat dějiny umění.

14.04.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

"Nejlepší knihy, uvědomil si, jsou ty, které člověku říkají, co sám už ví." (str.161) Tak to je úplně přesné! Není třeba asi cokoliv dodávat...

13.09.2023

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Baladický, teskný, srdcervoucí příběh osamělé dívky. Na začátku příběhu jsem byla nadšená, říkala jsem si, jasná pětka! Ty popisy přírody, atmosféra nádherné divočiny... Je to až didaktické v dobrém slova smyslu. A možná to lze nazvat ekologickým románem. Té přírody tam mohlo být i více, příběh dívky a její sexualita mě fakt přestávaly bavit. Taková trochu Divá Bára Boženy Němcové. Asi jsem měla velká očekávání. Ale nakonec vlastně, proč ne? Knihu doporučuji.

21.04.2021 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Srdcovka! Jak já těm dětem záviděla!

26.10.2020 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Skvělé! Skvělé! Ale kniha se tedy nedá vzít do metra... Nemá smysl psát tu něco o ději, ten je napínavý, to je jasný, co bych určitě vyzdvihla, jsou ty mnohé lidské příběhy a charaktery a prostředí Londýna, který bych moc chtěla pořádně prozkoumat. A ani mě tolik nevytáčel vztah nevztah Strikea a Robin. Každopádně těšení na další díl! A velký!

02.02.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Těžké téma napsané svěžím stylem. Historii akce Kámen, politické procesy, věznění, šílené nelidské jednání vůči třídním nepřátelům jsem znala ze svého studia a psaní diplomky na podobné téma. Autorce tleskám a doufám, že si knihu přečte co nejvíce lidí a hlavně, že to v nich něco zanechá... Chtít a doufat, abychom se poučili z minulosti by bylo asi příliš naivní.

13.06.2023 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Viděla jsem před časem film a myslela si, že mi kniha už nic jiného nenabídne. To jsem se ale mýlila a jsem moc ráda, že jsem knihu četla. Doporučuji.

16.02.2022 5 z 5

Je důležité připomínat události doby (ne) dávno minulé. Tato kniha vzdává úctu obětem i přeživším životické tragédie, rozšiřuje obzory o dějiny česko-polsko-německé. Sledujeme osudy obyčejných lidí, kteří to vždycky odnesou a je to tak moc aktuální! Předevčírem bylo výročí Lidic, to je také šílená událost. Ale další tragédie se odehrávaly na mnoha dalších místech. Za téma knihy dávám 10 hvězd, literární zpracování mi trošku vadilo, jako by autorka lavírovala mezi dokumentem, venkovským románem... Když válečný román, tak velmi doporučuji pozapomenutou, ale vynikající knihu polského autora Mysliewskeho - Kámen na kameni.

12.06.2022 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Velmi čtivé, moc mě to bavilo. Zpočátku to vypadalo jako v knize A. Christie Vánoce Hercula Poirota, ale pak se to pomalinku začalo odchylovat. Podezřelí a nesympatičtí byli všichni. Těším se na další knihu této autorky.

26.06.2022 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Vynikající záležitost. A opravdu jsem se bála.

22.03.2021 5 z 5

Jsem moc ráda, že vycházejí takovéto knihy, díky kterým si člověk udělá představu o tom, co obnáší práce vyšetřovatele vražd. Nenudila jsem se ani chvíli. Děsilo mě ale, čeho jsou lidé schopni...

23.12.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Čtivé, ale tak nějak i přes tíživé téma neslané nemastné. Je tam hodně vysvětlování, které se ale několikrát opakuje, jako by se jednalo o pokus o učebnici moderních dějin pro slaboduché.

22.07.2022 3 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Hurá, Erika je zpět! A moc mě bavila. Akorát ten konec trochu zrychlený a useknutý, ale furt dobrý! Chci další Eriku.

01.12.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Čtivost se knihám Aleny Mornštajnové nedá upřít. Ale tím pro mě asi výčet plusů končí. Téma je megatíživé a člověk vy musel být cynik, kdyby s ním nepohnulo. Ale nějak mi to prostě připadá psáno na efekt, šokující rodinné vztahy, přehršle metafor... postavy nevykreslené, spíš figurky na šachovnici. Myslím, že literárně o dost kvalitnější jsou třeba knihy Únikové cesty od Barbory Haplové, Zahrada mrtvých duší od Lukáše Bočka, Houbařka od Viktorie Hanišové.

10.06.2023 2 z 5