martin3683 martin3683 komentáře u knih

Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem Jason Fried

Narážíte v knihkupectvích na "zaručené" návody jak být úspěšní, jak vést firmu nebo team, jak začít podnikat apod? Kašlete na ně, stačí vám tahle útlá kniha. Na ani ne 100 stranách textu (obsahuje hodně doprovodných ilustrací) najdete tolik užitečných a praktických rad a postřehů, že na jedno přečtení je ani nemůžete vstřebat či se podle nich dokonce začít řídit. To, co jinde rozpytvávají v několika kapitolách či dokonce celé knize, zde jasně a velmi čtivě zabere stránku. Autoři (majitelé úspěšné IT firmy) jdou ve svých radách často proti proudu oněch příruček, jak se stát úspěšným, které většinou píší lidé se spisovatelským talentem, ale o každodenním podnikaní nic moc nevědí. Po přečtení doporučuji knihu nechat ležet na dostupném místě, abyste si v ní mohli občas zalistovat a připomenout si některé postřehy, protože jedno přečtení nestačí. Mě se osvedčilo ji nechat na záchodě :-).

20.03.2014 5 z 5

Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše Miroslav Ivanov

Jedna z nejlepších životopisných knih. Bible pro všechny podnikatele. Velmi inspirující.

20.03.2014 5 z 5

Holandská vila Holandská vila Ann Patchett

Příběh jako kdyby byl psán podle učebnice vývojové psychologie. Co s rodinnou a hlavně dvěma sourozenci udělá odchod matky, jak převezme jeden sourozenec zodpovědnost za mladšího a stane se mu rodičem aniž by sám dětství někdy opustil. Jaké to je když otec upřednostňuje jedno dítě a druhé ignoruje, jak pak samy opakujeme chyby rodičů a plno dalšího. Vše se to pak celé motá kolem jednoho baráku, který všechny aktéry přitahuje jako můru na světlo. Vše vyprávěné pohodovým tempem bez výčitek i když to občas nejsou příjemné situace. Nostalgie z celé knihy úplně sálá a vy chcete vědět do samého konce, co se sourozenci bude a zda se do vily opět vrátí.

08.02.2022 4 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Dalo by se říci, že to je klasická Kingovka z jeho ranné tvorby. Hodně ukecaná, mraky vedlejších postav a příběhů, něco se tam pořádně začne dít až za půlkou knihy apod. S ukecaností to zde ale King často přehání, dalo by se až říci, že tu exhibuje a vybíjí si přetlak nápadů na různé mini příběhy a dramata. Nechá nás poznat postavu, aby ji o 15 stránek dále nechal zabít apod. Pokud by škrtl tak třetinu knihy, tak to nikdo nepozná, pokud by to byla půlka, tak by to poznat už bylo, ale jen pozitivně. Normálně od Kinga pomalu nečtu knihy pod 1000 stran, ale zde jsem se ošíval už při 200. stránce. Není to kniha pro všechny fanoušky krále horroru.

14.04.2020 3 z 5

Temná zahrada Temná zahrada Tana French

Čekal jsem napínavou detektivu, ale dostal jsem hlavně psychologický thriller s rozkladem jedné osobnosti jako třešničkou na dortu z lidských kostí.
Kniha je depka od začátku do konce a to myslím v dobrém, pokud to vůbec jde takto vyjádřit. Je hodně zajímavé sledovat hlavní postavu a jeho vývoj z chlápka, který životem proplouvá, vše mu vychází a prochází a vlastně se kolem sebe moc neohlíží v trosku s “totálně rozjebanou hlavou”, když ho budu citovat.

24.02.2020 5 z 5

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

V Sapiens se autor zabýval minulostí, v Homo Deus budoucností a v této knize se obě časové roviny střetávají v přítomnosti a velmi blízké budoucnosti. Pokud jste četli předchozí dvě knihy, počítejte s recyklací myšlenek, ale asi se tomu nedalo úplně vyhnout. V jednu chvíli jsem to viděl, i kvůli tomu, na tři hvězdičky z pěti, nakonec mne ale Harari zas dostal. Některé kapitoly jsou tak brilantně provokativní a vypointované, že mu hvězdičku nakonec přidám i s vědomím, že čtu to samé vlastně už potřetí.

Knihu nedoporučuji číst na jeden zátah, ale spíše po kapitolách/lekcích. Dát si jednu lekci, nechat myšlenky vstřebat a další den pokračovat. Číst to najednou by u takto myšlenkově hutné knihy byla vysloveně škoda. Dokáži si představit, že je na světě plno autorů (hlavně amerických :)), kteří by z této knihy dokázali napsat 21 knih s dostatkem omáčky kolem. I za to autora chválím, že jde k věci a neokecává to zbytečně.

27.01.2020 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Na jednu stranu je příjemné si od Kinga přečíst něco, co má méně než 500 stránek, jde tak přímo k věci a nerozkecává úvod do děje na 300 stranách, ale zrovna u této větší povídky by slušelo, kdyby to vyšlo v nějaké sbírce než samostatně. Těch 140 stran s velkým fontem na mne působí až moc jako okaté tahání peněz z kapes Kingových fanoušků a myslím, že si to Král nezaslouží a my také ne. Jinak příběh fajn jednohubka, bavilo mne to a času s knihou nelituji. Ale četl jsem od něj už lepší krátké texty.

17.11.2019 3 z 5

Naučený optimismus Naučený optimismus Martin E. P. Seligman

Seligman je kapacita, velký propagátor a spolutvůrce směřování pozitivní psychologie. Už jsem od něj četl jiné knihy a vždy jsem byl spokojen. Zde je bohužel situace jiná a je to z části velký problém u většiny mimoamerických čtenářů. Kniha obsahuje několik velkých testů, které vám mají dát vodítko, zda jste pesimista nebo optimista a dále zda nebojujete s depresí a na tom je pak stavěno celé vysvětlování pozitivního myšlení a jak nás ovlivňuje. Jenže každý psycholog vám řekne, že podobné psychotesty se musí velmi upravovat dle každé země. Mentalita Američana, pro kterého to bylo primárně psané, je naprosto jiná, než Evropana a natož Čecha. Nejen, že mě vyšlo, že jsem hraniční pesimista, ale že jsem také v houboké depresi. Z mého okolí vím, že k oboum výsledkům mám daleko. Nechal jsem ty testy udělat i další lidi v mém okolí a vždy vycházel totální nesmysl. Prostě v podání těch testů, pokud nemáte americký "keep smile" pohled, tak jste pesimista a váš život se hroutí. :)
Pokud budete ignorovat testy a z nich vycházející text (tak půlka knihy), tak zbytek je zajímavý popis historie začátků pozitivní psychologie a nedá se nic jiného, než tomu oboru držet palce, protože je to určitě udržitelnější směr než na všechno brát nějaká farmaka.

07.05.2019 2 z 5

Svět podle prota je můj oblíbený film a když jsem zjistil, že je nejen podle knižní předlohy, ale že kniha má ještě další pokračování, tak nebylo co řešit. První část této dvojknihy, Svět podle prota, je naprosto totožná s filmem a dokonce musím říci, že mě filmová verze bavila skoro více. Kevin Spacy je prostě geniální prot. Druhá část Na světelném paprsku navazuje přesně 5 let na první knihu, prot se "vrátí" a opět začíná souboj doktora G. Brewera (ano, jako autor knihy :) o duševní zdraví svého pacienta. Opět nechává čtenáře tápat v možnostech, zda "prot", jak si tento kosmický návštěvník říká, je opravdu bytost z jiné galaxie a nebo jen duševně nemocný, ale o to více přesvědčivý, člověk.

Kniha je plná nejroztodivnějších až řekl bych exotických duševních nemocí jako např. klient ústavu, muž, který čeká dítě a opravdu začne nabírat na váze nebo mnohočetná osobnost (ne dvě, ale sto různých osobností v jednom těle) apod. Ale to všechno jsou jen kulisi pro prota. Autor knihy skrz něj kritizuje celou naši společnost. Prot na své planetě K-PAX nezná násilí, náboženství, války, ničení planety, všechny bytosti tam žijí v harmonii a nejí se tam maso. Prot není schopen pochopit, jak můžeme takto žít a věští lidstvu brzké sebezničení. Tento ideální a utopistický svět na jednu stranu přisuzuje doktor/autor výmyslu ztrápené mysli pacienta, který v ní nachází útočistě, na druhou stranu se časem stává velkým lákadlem nejdříve mezi dalšími chovanci ústavu a nakonec celého světa.

18.03.2019 4 z 5

Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu George Beahm

Kniha je nádherně provedená s plno černobílými fotkami a je jí pořádný kus, tak jak jsou fanouškové "krále" náležitě zvyklí. Knížky pod 1 kg nebrat! Bohužel více než životopis je to bibliografický seznam jeho díla s odborným rozborem a to navíc celkem nekritickým. O životě S. Kinga se v knize nedočtete více než v jeho vlastních knihách. Pohledy do zákulisí a konfrontace s jeho okolím se moc neděje. Odhaduji, že vlastního textu má autor v knize ani ne polovinu, protože hodně se tam objevují citáty Kinga, jeho dvorního literárního kritika a s lidma z branže - např. ilustrátoři děl apod. Z pohledu jeho díla je to super knížka. Hezky na jednom místě máte vše utříděno a občas se dozvíte i nějaké zajímavosti o oblíbené knize. Dávat si ale musíte bacha na spoilery. Kniha nebere v potaz lidi, kteří nečetli každou čárku, kterou King napsal a proto i já jsme hodně kapitol přeskakoval, pokud si nechci zkazit překvapení z děje u knihy, kterou jsem ještě nečetl. Asi jsem, co se životopisů týče, mnohem náročnější, ale pokud vás nezajímá tolik King jako hlavně jeho dílo, tak si jednu hvězičku přidejte. Já koupě nelituji, ale čekal jsem malinko více.

05.09.2018 3 z 5

Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody Seth M. Siegel

Kdo jste četl Startup Nation o neuvěřitelném ekonomickém vzestupu Izraele, pro vás četba o vodohospodářském "zázraku" v Zemi izraelské nebude takový šok. Však je to jediná země na světě, kde poušť ustupuje lidem a ne naopak. Každopádně ty knížky spolu trochu souvisí a kladou otázky, jak je možné, že se tyhle věci podařili hlavně v Izraeli. Kombinace touhy po vlastní zemi po tisíciletí útlaku, bezpečnostních otázek (všichni sousedé mě chtějí vyhladit), povahové rysy obyvatel, armády a obchodních schopnostech udělalo z Izraele zemi, která je pro velkou část světa v plno oborech zdrojem inspirace.

Voda a její získání/udržení byla pro tuto zemi vždy prioritou a otázkou přežití. Má to takto celý Blízký východ, ale v kombinaci s výše uvedeným to Izrealci dotáhli skoro k dokonalosti a číst o tom je nejen velmi zajímavé a poučné, ale i pozitivně nabíjející: co všechno člověk dokáže, když se chce.

Kniha od vás neočekává žádné znalosti o vodohospodářství a je napsaná zrozumitelným a laickým pohledem. Po její přečtení si uvědomíte, jak neskutečně v naší a jiných západních zemí plýtváme vodou a nevážíme si jí a jak Izrael z prvotní nevýhody (velká část území země je poušť) udělalal výhodu s obchodními a diplomatickými přínosy z celého světa.

Za sebe doporučuji, moc zájimavá kniha o na první pohled nezajímavém oboru.

26.03.2017 4 z 5

Bůh s.r.o. Bůh s.r.o. Ondřej Neff

Vždy jsem měl Neffa za takového modernějšího Karla Čapka, ať už díky jeho přístupu ke sci-fi, tak nadhledem a černým humorem. Pořádně jsem od něj toho ale moc nečetl, jen před lety Tmu, která mě nadchnula.

Když se ke mě náhodou dostala tato sbírka povídek (mimochodem obsahuje i prapůvodní základ jeho knihy Tma), tak jsem se začetl a po prvních stránkách nadšený kupoval. Povídka Vražda v mateřské školce je geniální, člověka u ní mrazí, ale musí se i trochu usmívat představě miliardářů v tělech tříletých dětí, jak se chystají ovládnout svět.

Bohužel každá následující povídka je slabší a slabší a v půlce knihy mě to přestalo bavit a knihu jsem odložil na později (takže nikdy). Velká škoda, Neff talent a nápady má, ale já od něj mám radši velký román než kraťasy.

20.04.2016 3 z 5

Pohon: Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje! Pohon: Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje! Daniel H. Pink

Kašlete na to, že tato kniha spadá do kategorie Osobní rozvoj. Tam dneska spadá kdeco. Tuhle útlou knihu si přečtěte i pokud se nějak rozvíjet nechcete, ale prostě vás zajímá, co nás všechny pohání v našem konání. Pro mě osobně bylo odhalení, jak funguje vnitřní a vnější motivace, velkým překvapením a konečně mě plno věcí začalo dávat smysl.

Jste šéf a myslíte si, že zvedáním výplaty či bonusy zvedáte nějak zájem lidí o práci pro vás? Omyl. Myslíte si, že když dítěti bude platit za dobré známky, že se více naučí? Další omyl. Podobných omylů a stereotypů v uvažování vyvrací kniha celou řadu.

Koupil jsem dokonce několik výtisků a rozdal přátelům a kolegům, aby i oni pochopili, jak motivace a náš vnitřní pohon funguje. Knihu vřele doporučuji i vám.

25.08.2015 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Nemá smysl psát posté o čem kniha je, a že jde o trochu netradiční nečeský pohled na naše dějiny. Co bych rád ale zmínil a dle toho ji i hodnotím, jak jsem se při čtení cítil. Většinou nijak dobře, ale ne chybou knihy, ale spíše o jak strašné době autor píše. Depresi z toho, jaký jsme národ a čeho jsme schopní, střidalo dojetí z toho, že to není s námi zas tak zlé a že máme ve svých řadách i plno hrdinů. Každou stránkou knihy jsem se utvrzoval v tom, že nikdy nesmíme dopustit, aby se nějaká podobná doba, totálně na hlavu postavená, vrátila. Kroutil jsem hlavou u historky o Stalinovu památníku a bránil jsem se věřit tomu, že jde o "true story". U podobných příběhů se usmívám a říkam si, že autor knihy je blázen, když ho napadají podobné nápady na příběh. Bohužel zde autor jen popisoval dějiny. Z knížky jsem měl vždy sklíčený pocit, který nakonec vystřídala radost, že v té době díky bohu nemusím žít.

04.08.2015 4 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Miluji Londýn a ještě více viktoriánskou éru, a obojího jsem si užil v knize dostatečně. Rád bych vyzdvihl nejen skvělou dobovou atmosféru, prokreslené "ujeté" postavy a postavičky, ale i zajímavý styl, jak je kniha napsaná a exkluzivní překlad.
Bohužel jsem ji ale nebyl schopen dočíst. Přes to všechno je nudná, rozvláčná a u 500. stránky jsem se musel hodně nutit, abych pokračoval dál. Je plno skvělých knih k přečtení a tak málo času, že jsem to za polovinou vzdal. Mrzí mě to. Mít kniha polovinu stránek a alespoň nějaký spád více než jednou za sto stran, tak bych byl nadšen.

25.07.2015 3 z 5

Proč tloustneme Proč tloustneme Gary Taubes

Zkoušeli jste hodně různých diet, hladověli jste, dřeli jako koně ve fitku či na okruhu a výsledek žádný, pořád jste tlustší než byste rádi? Nebo jste zhubli a za pár měsíců/let to nabrali zase zpět? Pak zkuste tuto knížku. Autor celkem přesvědčivě vysvětluje, jak to v těle funguje, že několik generací žilo v omylu a ve víře dobrého stravování si zadělávalo akorát na cukrovku a obezitu (většinou spojené nádoby). Epidemie obezity napříč celým světem mu dává do rukou silné argumenty.

Kniha je psaná hodně pro běžného "tlouštíka", ale často se nechá autor unést a je to plné různých hormonů, enzymů atd. že pokud nejste specializovaný lékař nebo studovaný biolog, tak se po čase začnete ztrácet. Možná je to tak ale schválně, protože pointa je tak jednoduchá, že bez řádného a často se opakujícího vysvětlení by to asi nikdo nepobral. Každopádně pokud vydržíte, dostanete celkem detailní pohled, co se v našem těle děje, jak reaguje na tuky, cukry a proč i když hladovíme a sportujeme ve výsledku nehubneme /nebo jen dočasně/.

Kdo si nepotrpí na hromady stran teorie pro toho ve zkratce: jezte co nejméně uhlohydrátů (cukry, sladkosti, mouka, pečivo, pivo, limonády, těstoviny atd.) a jezte tuky a maso bez omezení, bílkoviny a zeleninu. I bez sportování se výsledky během pár týdnů dostaví sami. Jsem zvědav, autor mě přesvědčil a začínám pokus s tučnou dietou. Zítra ke snídani slaninka s míchaným vajíčkem. Pak dám vědět, zda byla úspěšná :-).

Dávámn zatím 4* za čtivý a detailní popis. Pokud bude dieta úspěšná, zvednu na 5* :-D.

16.07.2015 4 z 5

Zaříkávač nemocí Zaříkávač nemocí Jan Hnízdil

Názory autora na zdravotnictví a nemoce se mě moc líbily a s plno z nich se ztotožňuji. Proč ale 3 hvězdičky? Kniha je souhrn starších článků z Lidových novin, blogu apod. Plno textů si můžete najít na internetu zdarma. Bohužel tak třetina textů je i o politice a názorech na všechno možné, což mě moc nezajímalo, protože podobných velekritických pohledů na českou politiku je na netu hromada a nepotřebuji si kvůli tomu kupovat knihu. Každopádně články o nemocech jsou moc zajímavé a při čtení jsme si i zaškrtal některé odstavce, které jsou hodné citovaní někdy v budoucnu. Knihou se také vine dlouhý rozhovor s Hnízdilem, který vždy daný příspěvek rozšíří či dovysvětlí.

11.01.2015 3 z 5

Vzkvétání Vzkvétání Martin E. P. Seligman

Často se v bohatých státech řeší, že růst HDP je fajn, ale od určité výše nás to už moc nečiní šťastnými a že by se mělo měřit také něco jako Hrubé národní štěstí - a o štěstí v této knize jde především.
Autor, uznávaný psycholog a dřívější prezident Asociace psychologů v USA, tomu ale nechce říkat štěstí spíše duševní pohoda. Štěstí se dá špatně měřit a výzkumy jsou hodně ovlivněné mmt. náladou jednotlivce, zato duševní pohoda, jak ji propaguje Seligman, se měřit dá a to díky pěti složkám: smysluplnost v životě, zaujetí nějakou činností, pozitivní emoce a zkušenosti, pozitivní vztahy se svým okolím a úspěšný výkon.
Na cca 280 stránkách najdete hodně podrobný popis všech těchto složek, jejich zdůvodnění, jak je měřit a jaký mají vliv. Autor se také zúčastnil tvorby kurzu duševního rozvoje v americké armádě, léčbě posttraumatického syndromu a dalších podobných akcí na podporu duševní pohody a tak vás nemine možná až zbytečně podrobný popis, jak to probíhalo. Na zbylých 120 stránkách najdete test silných stránek osobnosti (doporučuji udělat na začátku čtení) a detailní poznámky a rejstřík.
Kniha je spíše taková brána do "nového" odvětví psychologie než kniha seberozvoje, jak podle mne nevhodný název Vzkvétání může naznačovat. Doporučil bych lidem, kteří právě psychologii studují nebo se jí více zabývají, může jim přinést svěží a čerstvý pohled na jejich obor mimo klasických dogmat Junga, Freuda apod.

29.12.2014 4 z 5

Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Daniel Goleman

Ač to tak podle podnázvu knihy vypadá, nejedná se o klasickou motivační literaturu. Pokud toto od knihy očekáváte, tak budete zklamáni. Jedná se o odbornou literaturu psanou ale i pro pro čtenáře, který nemá doktorát z psychologie. Až na celkem nudné a špatně stravitelné pasáže uprostřed knihy byla pro mě kniha velmi přínosná a nastavila také trochu zrcadlo, jak Pozornost či Všímavost užívám sám, resp. moc nepoužívám. Na příkladech a výzkumech nás autor seznamuje s celou řadou druhů "pozorností", jak fungují, kdy je dobré se na ně zaměřit a jak nenápadně ale o to silněji ovlivňují náš každodenní život, práci a radost ze života. Určitě knihu doporučuji pro rozšíření rozhledu o fungování lidské mysli.

24.10.2014 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Mix Harryho Pottera pro starší a Běžícího muže od Stephena Kinga. Roli Arnolda v šílené reality show přebírá šetnáctiletá holka a může tak začít kolečko drsné zábavy, umírajících protihráčů, zdrcující lásky a emo výlevů naší hrdinky.
Na to, že to má být určeno spíše pro dorost, jsem se u toho slušně bavil a v pár momentech mě některé zvraty i překvapily. Autorka má svět skvěle promyšlený, vše do sebe dobře zapadá a já již běžím do knihkupectví pro druhý díl :-).

20.03.2014 3 z 5