Tommyknockeři

Tommyknockeři https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268/bmid_tommyknockeri-Ytx-268.jpg 4 711 108

Bobbi, spisovatelka žijící poklidným životem na své farmě jednou v lese zakopla o kus kovu. Poháněna nevysvětlitelnou zvědavostí začala kopat a postupně za pomoci ostatních odhalovat zabořený vesmírný koráb... „Tommyknockeři“ potřebují lidské bytosti pro výrobu energie. Mění fyzicky i psychicky Bobbi i ostatní obyvatele Havenu a nutí je pomocí hrůzných vynálezů ničit všechny, kteří jsou proti nim...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Tommyknockers , 1987

Timkim
19.02.2024 2 z 5

Konečně mám tu slátaninu za sebou. Bože, to byla blbost. Začátek super, do poloviny se to ještě dalo, ale potom? Táhlo se to, nezajímavé, zbytečně vulgární ( v knihách tohoto žánru absolutně mimo mísu neustále někoho někde objíždět bez jakékoliv další návaznosti na děj), úplně roztříštěné. Ten King musel být sjetej jako galuska po závodu Míru.
Knihu hodnotím jako jednu z nejhorších a řadím ji na úroveň knihy "Pytel kostí"... Dnes jen za 40% a to mám dobrou náladu.

Deia
25.01.2024 4 z 5

Priznám sa, že na túto knihu som sa až tak netešila. Väčšinu kníh od Kinga zbožňujem, ale mimozemšťanov nejak nemusím. Ale nakoniec bola lepšia ako som čakala. Mierne mi pripomínala inú knihu od Kinga, Pod kupolou, kde tiež sledujeme mestečko, ktoré sa musí vysporiadať s nejakými zvláštnymi silami. Len tu, na rozdiel od zmieňovanej knihy, mi nejak nezáležalo na postavách. Prvá časť bola iba o Bobbi a Gardovi a tá ma bavila najviac, aj keď Gard mi bol nesympatický od začiatku, na mňa bol až príliš zvláštny. Bobbi bola spočiatku fajn, ale veľmi rýchlo sa dostala pod vplyv oných síl a už to tak úplne nebola ona. Druhá časť sa venuje skoro všetkým obyvateľom mestečka a tam som sa dosť strácala, bolo tam príliš veľa mien a nebolo v mojich silách si všetkých tých ľudí zapamätať (aj keď niektorých si netrebalo pamätať dlho). No a tretia časť to už celé uzatvára, má spád a spoznávame aj Bobbinu sestru, ktorej kapitoly ma veľmi bavili, takú postavu len tak nevidno :D. A koniec bol teda poriadne akčný. Ale ináč kniha bola celkom rozťahaná, má skoro 700 strán a myslím, že by sa dala poriadne skrátiť - aj keď u Kinga mi rozťahanosť až tak nevadí, keďže ten chlap fakt vie písať. Som rada, že mimozemšťania boli celý čas tak nejak v úzadí a že kniha bola hlavne o ľuďoch. Len škoda, že som ich nemohla mať radšej, takto sa mi to síce čítalo dobre, ale bolo mi naozaj úplne jedno, ako to s metečkom dopadne.

Hotovson
22.01.2024 5 z 5

Geniální! Místy možná trošku přitažený za vlasy, spíš trošku víc, zvlášť když obyvatelé městečka postihla prostřednictvím Tommyknockerů mánie bastlit z čehokoliv naprosto úžasný a ulítlý vynálezy poháněný monočlánkama :D Hlavní postava, básník a notář Gard byl naprosto skvělej a hroznej sympaťák, ač mu teda nedělalo problémy zpíjet se pravidelně do němoty, jeho kamarádka spisovatelka Bobbi byla taky fajn, dokud se jí teda nezmocnili emzáci, pak už jsem jí teda nefandil. Čimž bych se dostal k tomu asi 100+ stránkovýmu úvodu. Dalo by se říct, že se nic nestalo, ale já si myslim, že to bylo důležitý, protože právě tady jsem si oblíbil Garda, když se King prostě rozepsal o něm a o Bobbi, a nepřišlo mi to nudný, naopak kdyby to chybělo, nevěřim, že bych si k postavám vytvořil takovej vztah.

Do tuhýho začlo jít možná až tak v půlce celý sedmisetstránkový bichle a že to pak byla jízda. U Kinga mi ten rozsah prostě nevadí, já si tady užíval každou stránku. Z ostatních postav bych ještě zmínil dalšího týpka s ocelí v hlavě a to dědu Everetta Hillmanna, kterej se ukázal jako těžkej frajer, škoda, že nedostal víc prostoru, páč na konci teda fakt zabodoval. A když už jsem u konce, tak jsem měl trošku obavy, aby to nebyl třeba takovej WTF konec jako Pod kupolí, z nějž jsem byl trošku rozpačitej, ale tady si myslim, že to King zvládnul jako king. Spokojenost. Sice šílená fantasmagorie, ale neskutečně zábavná.

Tip: Pokud přečkáte ten začátek, což chápu, že někdo dá těžko a někdo ne, tak potom je to fakt jízda :D

LuckaLO
28.11.2023 4 z 5

Prvních cca 200 stránek jsem se tak trochu nudila. Nebýt to můj milovaný King, asi bych to vzdala. A to by byla chyba, pak mě příběh chytil a nepustil až do konce. Stephen má daleko lepší knížky, ale mě tohle taky bavilo, teda až na ten nekonečný začátek.
Na YouTube je k vidění Zjevení Becky Paulsonové jako jeden díl Krajních mezí. Bylo to natočené podle povídky, kterou pak Stephen poupravil a stala se součástí Tommyknockerů. Jen taková zajímavost.

Stromm
16.10.2023 5 z 5

Za mě je King mistr vypravěč. Dovede celkem nosné téma rozkošatit tak poutavým způsobem, že čtete a čtete a pořád vás žene zvědavost, co bude dál. A u všemožných motivů a minizápletek si na vás autor počíhá a v pravou chvíli zadrnká na onu strunu v podvědomí, která umí zamrazit, ale zároveň vás nepustí a vy hltáte každý další řádek a říkáte si, co ještě se v tom díle asi ukrývá. Gard jako hlavní hrdina mi seděl, je to skvěle napsaná postava, sympaťák, kterého byste ale měli spíše litovat. Antihrdina, který ale přesně sedí na svou úlohu. Pak je tam spousta zajímavých detailů a jak to King splétá dohromady jako mnohobarevný koberec, až to nedokáže nefascinovat. Ne, za mě tohleto určitě není slabý článek v mistrově bibliografii, tohle byla temná intergalaktická jízda, která tak nějak vezme za srdce, i když při jejím pročítání vyvolává slaboučké mrazení, migrénu a kocovinu. Tohle si budu rád ještě dlouho pamatovat a rád to budu srovnávat s dalšími autorovými počiny.

Luigi1
25.06.2023 4 z 5

Tak jsem se nenudil a četl stále a stále

SedllY
20.02.2023 3 z 5

Začátek byl super, Bobbi i Jimmy G mě dost bavili. S přehledem nejlepší část knihy byla hádka Jimmyho G s energetikem Tedem, to jsem hltal slova a málem nedýchal, vyloženě Meisterstück. :)
Tak jsem si říkal, jo, tohle bude zas jedna z těch super knih, kterým ostatní nerozumí, nebo jim nesedla do vkusu, tempa, chuti, nálady, teploty, ročního období. Ale ne, pak přišla dlouhá část knihy, kterou mě King absolutně nudil, nechtělo se mi číst dál a už v polovině jsem věděl, že se Tommyknockeři přidají k nejhorším Kingovkám, společně s Pulsem a Holčičkou, která měla ráda Toma Gordona.
Konec celkem ušel. Škoda, tahle kniha měla ambice být daleko lepším kouskem.

etranger
19.02.2023 4 z 5

Mnohomluvná kniha Stephena Kinga mi asi navždy utkví v paměti svými psychedelickými pasážemi s útoky zvlčilých výdejních automatů, proto hodnotím nad to, co by si kniha skutečně zasloužila, protože zejména pasáže Gardových avantýr byly vysloveně nudné. Kdysi jsem četl, že King je mistrem kombinace hororu a společenského románu. V Tommyknockerech vykreslení středostavovského prostředí téměř chybí, nebo skřípe.

TheSarcasm
16.02.2023 3 z 5

Že je Stephen King ukecanej všichni víme. V Tommyknockerech je ale občas ukecanej děsně. Čtenář Patrik02 níže zmiňuje, že Stephen byl údajně při psaní této knihy tak mimo, že si ani proces psaní nevybavuje. Nevím jestli je to pravda, ale občas tak kniha opravdu působí. Upřímně, např. mnohastránkový popis jak byl Gard opilej mě tedy moc nebavil. Na druhou stranu nebyl by to Stephen King kdyby svou knihu nevyšperkoval sakra houstnoucí atmosférou a pořádným masakrem.

Patrik02
01.12.2022 4 z 5

Během psaní této knihy byl S. King (jak sám tvrdí) údajně tak opilý a sjetý, že si proces psaní téměř nevybavuje. A pokud je to pravda, pak jsou Právě Tommyknockeři důkazem toho, že mistr dokáže napsat zdařilé dílo téměř v jakémkoli stavu. Příběh, jako ve většině jeho knih, začíná tak nevinně, jak jen může - jednoduchým klopýtnutím. Tak málo stačí k rozjezdu událostí, které změní osud městečka Heaven a všech jeho obyvatel. Zejména také jedné spisovatelky a přítele alkoholika. K dokonalosti mi osobně chybí menší počet vedlejších postav, kterých je více, než požehnaně a člověk se v nich při nepozornosti ztrácí.

ozzak
23.11.2022 5 z 5

Jeden můj první román od krále hororu Kinga tentokrát o mimozemské síle která zipnotizuje obyvatelstvo jednoho městečka proti kterému pár obyvatel zůstalo imuni tak s ní můžou bojovat.

frantisek8863
15.09.2022 4 z 5

Parádní scifi, létající talíř, pohřbení mimozemšťané a měnící se obyvatelé městečka...
I přes místy zbytečně natahovaný děj a velký počet postav jsem spokojen. Knihu jsem si užil více než film.

FleprBooks
09.07.2022 3 z 5

Velmi zvláštní King a zároveň velmi prazvláštní kniha. Téma není špatné, ale téměř se vám zdá, že to musel psát někdo jiný. Příběh je dost natahovaný, postavy nejsou sympatické a celkově je to velmi těžkopádné. Má to samozřejmě mnoho výborných momentů, ale nemohu se zbavit dojmu, že to bylo prostě nemastné i neslané.

ludek.n
14.01.2022 4 z 5

Vždy, když Stephen King opustí své výsostné teritorium děsu a hrůzy a vydá se vstříc žánrům jako sci-fi nebo fantasy, je výsledek - při vší úctě - více či méně diskutabilní. S Tommyknockery tomu není jinak, a to i přesto, že v Havenu pohřbený kosmický koráb i se všemi důsledky, které z jeho objevení vyplynou, jsou vlastně jen východiskem pro vlastní hororovou zápletku. Ta je rozvíjena pozvolna a jaksi mimoděk, zato vytrvale a s neochvějnou tendencí zvyšovat napětí až k závěrečné oslepivé katarzi. Stephen King má tento postup zmáknutý na takové úrovni, že by se už dalo mluvit o autorské poznávací značce. Nicméně se mi tentokrát zdálo, že překonat úskalí úvodního seznámení se s obyvateli Havenu trvá až nekonečně dlouho. Dokonce i celý ten chór doprovodných postav byl bezbarvý a nezajímavý. Když přišlo na lámání chleba ve velkém finále, už mi natolik splývaly, že to byla jen bezvýznamná přehlídka jmen, motající se okolo ústřední dvojice hrdinů Bobbi a Garda. Odhlédnu-li od těžkopádného závěrečného sci-fi motivu, bylo finále strhující a na poslední chvíli dotahovalo ztráty v udělování hvězd, kterými jsem v první polovině knihy rozhodně šetřil.

Terror
17.12.2021 2 z 5

Četl jsem poprvé a říkal si: "WTF! To snad není možné! Tohle spatlal můj oblíbený King?"
Četl jsem podruhé a v novém překladu, který snad je trochu lepší, ale kniha a mé hodnocení zůstává stejné. Nápad není špatný, atmosféra postupně houstne, mrtvých je tam jako máku, ale tak nějak je to jedno. U Kinga oceňuji hlavně jeho umění perfektně vykreslit jednotlivé postavy, nakouknout jim do hlavy i pod spodní prádlo, takže se s nimi sblížíte a pak je vám líto, když je potká něco ošklivého. Tady je těch postav mraky, ale pořádně jsem se sžil jenom s hlavními. Bobbi a Gard jsou zpočátku výborně podáni a pokud jsou na stránkách oni, jde o klasickou kingovku. Jakmile se ale autor věnuje jiným postavám, je mi naprosto jedno, co se s nimi stane. Děj je rozplizlý, natahovaný až běda a klidně by snesl poloviční počet stran. Ne, nebavilo mne to ani podruhé. Jedna z nejslabších a přitom nejtlustších Kingových knih, kterou mne teda fakt nepotěšil...

karol.cadex
14.04.2021 5 z 5

Kingovo psaní je dar. Zrovna Tommyknockeři jsou dle mého ubohého mínění jeho masterpiece. Tolik ošklivých osudů! A kniha i tak furt volá “čti mě dááál, bude to ještě horší!”. A fakt bylo.
A ano, je to roztahaný, je to zamotaný, je tam deset hlavních hrdinů a dvacet mini hrdinů a tisícpětsetosmdesátšest přicmrndavačů. A taky to UFO.
Ale je to King. A King je láska.

MíšaS.
26.03.2021 3 z 5

1) Uf, tak je to za mnou.
2) Ten konec nebyl špatný.
Moje první dvě myšlenky po dočtení knihy... A asi shrnují, co si o knize myslím. Bylo to dlouhé a některé pasáže i nezáživné.
Přišlo mi to jako s Růženkami - příběh zajímavý, ale zahrabaný v maličkostech. Čím více se dostáváte do děje, tím více Vás ty maličkosti otravují a říkáte si " a tohle je důležitý? " Asi od půlky knihy jsem se začala víc a víc nudit. Konec to napravil.
Ale myslím, že poctivou trojku si zaslouží.

Lucuschka
27.02.2021 4 z 5

Dočetla jsem s napětím...
Líbilo se mi to, moc se mi to líbilo. Dobře se to četlo a příběh i zpracování bylo skvělé. Rozhodně jsem ráda, že jsem Mistra objevila a začala číst, a zcela jistě jen tak nepřestanu...

PlusOne
03.02.2021 3 z 5

Jedna ze slabších knih tohoto jinak vynikajícího autora. Zakoupil jsem (a přečetl) asi před deseti lety, přečetl, a nijak mě tehdy nenadchla. Po dlouhé odmlce jsem se k ní letos vrátil, a působí na mě o něco líp, možná jsem k ní potřeboval dozrát, nevím...ale baví mě každopádně víc. I tak ale doporučím jen opravdu skalním fanouškům SK.

n.ezn.amy
06.01.2021 4 z 5

Při procházce lesem zakopne Bobbi o kus železa a cosi jí začne nutit ho vykopat a postupně odhalit vše, neví sice proč ale ta touha je obrovská. Postupně jí začínají pomáhat všichni obyvatelé Havenu, ovšem všechni se začnou měnit jak fyzicky tak hlavně psychicky. Jediní dva obyvatelé města jsou vůči tomu imunní a je otázka, zda zvládnou zastavit Tommynockery, než zničí všechny okolo. Trochu rozvleklý román o setkání s mimozemskou civilizací. Kniha nemá takový spád a napětí jako jiné romány Kinga. Jedna z mála jeho knih, které jsem četl pouze jednou a zatím nemám touhu se k ní vracet.