martin3683 martin3683 komentáře u knih

☰ menu

Případy malého detektiva Případy malého detektiva Ivana Peroutková

Četl jsem dětem před spaním (holka a kluk) a oba velmi bavila. Vlastně po dlouhé době to byla knížka, která bavila při předčítání i mne. Případy malého Frantíka a jeho kamarádů jsou zábavné a některé mají i docela zajímavou pointu. Pro mne to bylo velmi příjemné překvapení a můžu všem rodičům doporučit.

20.01.2024 5 z 5


Buďte užitoční: Sedem zásad pre život Buďte užitoční: Sedem zásad pre život Arnold Schwarzenegger

Vždy mne Arnieho příběh fascinoval. Nejdříve udivuje svou stavbou těla jako kulturista, pak jako herec a akční hrdina, pak jako politik a guvernér Kalifornie a nakonec na starý kolena jako motivátor.
Tahle kniha je ten nejklasičtější osobní rozvoj a to jak v dobrém, tak i v tom zlém. Začnu tím zlým (nebo spíše lépe říci obyčejným a běžným). Nenapsat to Arnold, tak podobných knih najdete na pultech knihkupectvích celé regály. Motivace, vize, tvrdá práce, nevzdávat se - to vše je pravda, ale už to bylo napsáno mnohokráte a autor této knihy vám neřekne vůbec nic nového. Otázka ale je, zda je to třeba, ono nic moc nového vymýšlet nejde, vždy je to o tom si to odmakat.
To dobré na tom je, že autor tyhle zásady a praktiky osobního rozvoje žil a stále žije. Není diskuze o tom, že by to byly jen nastudovaný kecy, ale že vše co tam káže taky sám praktikoval a výsledky jsou všem známé. Takže mu věříte každé slovo a pro někoho to může znamenat mnohem více, než když naprosto stejné rady čtete od nějakého random autora/kouče. Co je skvělé, že to celé doplňuje o své zážitky a konkrétní situace a nechá vás nahlédnout trochu do svého života. Ale zas, i tam nic nového není, vše už popsal ve svém životopise Total Recall či v dokumentu na Netflixu.
Pro fanoušky Arnieho povinnost, pro vás, co máte nějakou krizovku a chcete trošku nakopnout, taky super, pro ostatní asi zbytečná kniha.

16.11.2023 3 z 5


Elon Musk Elon Musk Walter Isaacson

Tahle kniha z vás fanouška Elona neudělá, ale na druhou stranu ani odpůrce. Co ale udělá je, že vám pomůže ho pochopit. Myslím, že málokdo zpochybňuje, co všechno Musk dokázal, ale velkým vykřičníkem a otazníkem zároveň jsou jeho metody. Díky jeho až maniakálnímu tempu za sebou nechává řadu vyhořelých a psychicky zničených zaměstnanců. Pracovat pro Elona není prostě žádný med, ale na druhou stranu ani nuda. A už vůbec to není nuda číst.

Často jsem se na různé vyhrocené situace v knize díval dvěma pohledy. Pohledem podnikatele, který chce, aby firma fungovala, rostla a vydělávala a pak pohledem člověka, jak by se mi líbilo, kdyby se mnou někdo takto jednal. Popravdě musím říci, že častěji jsem byl na straně Muska a to asi více než bych čekal, protože pokud bych měl být manažerem v nějaké z jeho firem, nazval by mě měkoušem. Měkouš dle něj neznamená, že si necháte vše líbit a nikoho nevyhodíte, ale že nejste na lidi vyloženě zlý a ohlížíte se občas také na jejich potřeby. Musk díky naprosté emoční plochosti se k lidem chová vyloženě hnusně. To, že je víkend nebo dokonce Vánoce, je mu fuk, prostě zítra to bude i když byste neměli jít spát a pokud ne, tak si najde někoho jiného a přijímá vaši výpověď. Díky tomu je často přirovnáván k Jobsobi a díky tomu, ať se nám to líbí a nebo ne, má taky výsledky. Dokáže lidi vyburcovat k neuvěřitelným výkonům a nebo je zlomit, pokud na to nemají.

Tohle vše zní drsně, ale on tak sám žije. Není to tak, že by lidi dřel z kůže a pak si jel na jachtu. Pokud je ve firmě požár, je tam mezi prvními a nebojí se ušpinit ruce a jít jako generál do bitvy v první linii. Díky sebedestruktivním sklonům a lásce k chaosu se v podobných krizových situací až vyžívá, ale strhne tak své lidi a ti spolu s ním dokáží neuvěřitelné výsledky. V tomhle tempu, kdy řídí asi 6 firem a to dost v detailu, minimálně spí a jede jeden Redbull za druhým, dokáže den za dnem fungovat, což je až neuvěřitelné, ale také ho to ničí. Pokud dosáhne nějakého úspěchu, tak se z něj nedokáže radovat a jede hasit požár zas jinde. Člověk by řekl, že tohle nejde dlouho vydržet, ale Musk v tomto krizovém modu jede už přes 30 let a tempo nezpomaluje, spíše naopak.

Tuhle knihu moc doporučuji. Podle všeho ještě Musk nekončí a všechny "žetony", co vyhraje, vždy all-in vrací zpátky do hry, aby dokázal ještě více a ještě rychleji. Číst o všech těch projektem, lidech kolem a jejich osudech bylo jak sledovat nějakou TV ságu, tak napínavé a často šílené některé ty příběhy jsou, že si říkáte, že si to autor snad musí vymýšlet. Pak prosvištíte Google a zjistíte, že se to fakt stalo. Tak za 10 let se těším na druhý díl.

29.10.2023 5 z 5


Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Jako někdo, kdo sám vyrostl na pomezí Sudet ( i když ne u Bruntálu, ale severní Čechy) dokážu ocenit hutnou atmosféru porevoluční "vyloučené lokality", do které nás až po krk autor knihy ponořil.
Místo, kde příroda lidem nic nedaruje zadarmo, ale kde i moderní život není jednoduchý jak z pohledu práce, podnikání, chudoby, skladby obyvatel a vzdělání. Autor tohle vše moc dobře zná a s pomoci alternativní historie rozehrává příběh na úsvitu rodící se demokracie plný nadějí, ale také starých nenávistí, předsudků a zášti. Staří komunističtí papaláši si zde podávají ruce s bývalými nácky, Židy, odsunutými Němci, Romy a tak dále. Koktejl, který v chudé zemi, v době, kdy si svobodu každý vysvětluje po svém, nevěstí nic dobrého.
Přečteno jedním dechem a chci to zfilmovat!

10.10.2023 5 z 5


Psychologie peněz Psychologie peněz Morgan Housel

Peníze samozřejmě nemají žádnou psychiku, ale lidé s nimi v peněžence či na účtech rozhodně ano a právě o tom tato kniha pojednává. Zhruba 20 sloupků a esejí čtivě popisuje lidskou hamižnost, netrpělivost, iracionalitu, pesimismus, způsoby rozhodování a přístupy k penězům, a to velmi inspirativně. Pro ty, kdo se věnují obchodování s akciemi, kniha nepřináší nic nového, ale může pomoci pochopit často nepochopitelná rozhodnutí jiných investorů. Pro všechny ostatní je hlavním poselstvím neustálá změna prakticky ve všem kolem nás. Vypůjčím si citát z knihy: "Věci nikdy nejsou tak dobré či špatné, jak se zdají."

25.09.2023 4 z 5


Poznamenaný: deset měsíců s Janem A. Baťou Poznamenaný: deset měsíců s Janem A. Baťou Vladimír Krejčí

Pokud to hodně přeženu, tak je to takový Ďábel nosí Pradu či spíše Ďábel nosí Baťu. :-) Akorát že místo hezké asistentky v módním časopise je to příběh právníka a časem i tajemníka J. A. Bati.
1. polovina knihy popisuje příchod do Baťových závodů jako mladík a postupně se vypracuje na osobního tajemníka Jana Antonína Bati (neplést prosím se zakladatelem Tomášem Baťou). Baťa má s nelítostnou šéfovou onoho módního časopisu hodně společného. Očekává, že jeho tajemník mu bude číst myšlenky, dělá časté impulsivní rozhodnutí a potřebuje mít vše okamžitě hotovo, ideálně už včera. To vytváří zajímavé až úsměvné situace. Hlavně to ale přináší jedinečný pohled na rok života slavného továrníka, rozhodnutí, která dělal (nebyla v té době vůbec lehká) a pohled do života a procesů řízené celé firmy, právních sporů a toho, jak flexibilní firma byla a jak i při své velikosti dokázala pružně reagovat a "hackovat" v podstatě jakýkoliv problém, který ji stál v cestě. Tato část končí Baťovým odletem do exilu v Brazílii.
Druhá část vypráví situaci ve Zlíně během války, její skončení a příchodu komunistů. Je to také zajímavé, ale už ne moc a hlavně hodně smutné.

18.08.2023 4 z 5


Jak svět doopravdy funguje Jak svět doopravdy funguje Václav Smil

Po přečtení získáte zas o něco realističtější pohled na to, jak náš svět opravdu funguje. Bez katastrofických scénářů, ale také bez idealistických technooptimistických snů o budoucnosti autor předkládá mraky faktů a čísel, na čem je svět závislý, na čem funguje a že setrvačnost bude dlouhá. Kniha by měla být povinnou četbou pro všechny světové politiky, hlavně pro ty ve vysokých strukturách, kteří nás ženou směrem, který často není reálný a pokud ano, tak za cenu, kterou bude chtít málokdo zaplatit. Smil o sobě tvrdí, že není ani optimista a ani pesimista, ale vědec a touhle knihou to skvěle dokazuje.

01.07.2023 4 z 5


Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Je to klasika a ve své době to musela být pecka a kniha inspirovala plno dalších autorů. Bohužel ale doba pokročila a v kontextu dnešní doby už to není moc čitelné. Četl jsem to dětem před spaním, aby měly rozhled dál než jen k Harry Potterovi a nedávaly to. Navíc mi vadila ta všudypřítomná křesťanská propaganda (zas odkaz své doby, autorovi to nevyčítám). Další díly vzdávám, je plno lepších děckých knih.

14.04.2023 2 z 5


Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Tim Voors

Miluji cestování, ale moc nemusím cestopisy. Nikomu je neberu, ale pro mne je to jak, dámy prominou, každý den masturbovat a přitom mít doma supermodelku (nebo supermodela, dosaďte si dle preferencí). Proto jsem kolem této knihy delší dobu kroužil, ale nakonec volání pacifické hřebenovky zvítězilo a naprosto toho nelituji. Možná je to i tím, že spíše než cestopis je to mix osobního rozvoje a sebeterapie autora knihy, ale popořadě.
Pacifickou hřebenovku pro běžný lid zpropagovala Reese Witherspoon ve filmu Wild (Divočina), kdy holka z pohnutých podmínek přejde přes 4000 km dlouhou trasu od hranic s Mexikem do Kanady a vyřeší si tak své životní problémy. Částečně i to je tématem této knihy jen ne tolik dramatické. Autor je normální týpek, i když no, normální úplně ne, když jde a ujde takovouhle trasu a stráví tím cca 6 měsíců, má manželku, tři děti, práci v korporátu, řeší produktivitu, hypotéku a prostě běžný shon muže ze střední třídy. Chce si něco dokázat a srovnat si život v hlavě. Naštěstí žádné ezo, ale prostě hledá normální a zdravý vztah k sobě, své ženě, dětem a životu jako takovému.
Na cestě ho nejen najde a nebojí se o tom psát. Ale nebojte se, není to jen monolog se sebou samým. Na cestě zažije také plno zajímavých situací, kdy párkrát jde i o život, potká plno zajímavých/divných/inspirujících lidí a moc hezky popisuje atmosféru celé hikerské komunity, jejich pravidla (pokud se tomu dá tak říkat) a k tomu i plno praktických věcí, jak přežít v divočině. Kniha je navíc doplněna autorovi moc krásnými fotografiemi a malbami. Celkově je vlastně provedení té knihy moc povedené a čte se jedna báseň. Pro mne velmi milé překvapení a pomalu koukám, jaký trek bych dal sám. A nemusí to být pacifická hřebenovka, stačí něco klidně za barákem v kopcích. Stačí pořádné boty a vyrazit

05.04.2023 4 z 5


Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Četl jsem dětem před spaním a bavilo mne to. Je vidět, že autorka se s každým dílem zlepšuje, ale také mi přijde více rozvláčná. Představivost je ale narušená tím, že všichni známe (hlavně děti) filmovou verzi nazpaměť, která je hodně povedená a velkou konkurencí ke knize. I tak se jim to moc líbilo a vždy bedlivě poslouchali a porovnávali rozdíly s filmovou verzí. Jako četba na pokračování naprosto ideál.

23.03.2023 4 z 5


Press Reset Press Reset Jason Schreier

Tohle je kniha devíti příběhů o strastech a slastech herního vývoje... no, spíše těch strastech. Podíváte se za oponu vývoje a problémů kolem Deus Ex, Bioshock Infinite, Dead Space, Kingdoms of Amalur a dalších. Ty příběhy a postavy v nich se částečně prolínají. Vidíme zde designéry či grafiky, jak putují z jednoho projektu či studia do dalšího a říkají si, že jdou do velké firmy a špatné zkušenosti, které zažili v předchozí štaci, se jim už nikdy nemůžou stát a ono je to ještě horší. Vidíme zde megalomanské projekty s nulovou zkušeností, korporace, které nevědí co chtějí a nekompetetní manažery. Vedle toho ale vidíme vášeň pro hry, vášeň a často sebevraždný boj dotlačit vysněný projekt do finále a taky radost, když se to po všech těch dramatech, chybějících penězí a nástrah kolem vydavatelů povede. 



Autor dává často do střetu různé světy a pohledy na věc. V jednom příběhu si zaměstnanci stěžují, jak naprd je to dělat hru pro velké studio s neschopným vedením, aby v další kapitole zakusili realitu indie vývoje a že to není zas taková pohodička, když si musí ty peníze sehnat a nebo nedejbože si je sami vydělat. Pak zas vidíte příběh sportovní megastar, která většinu svých peněz (hodně peněz) utopí v megaprojektu velké hry, která má porazit World of Warcraft a bez pořádného managementu to celé prošustruje na zaměstnancích a jejich luxusních benefitech s nulovým výsledkem.

Kniha mi přišla mnohem vyváženější než první Krev, pot a pixely. Ukazuje stále na problémy a dramata kolem vývoje her, ale z mnohem více úhlů. Nic není úplně černobílé a tu knihu můžete tak číst dvěma způsoby. Buď jste fanoušek her a chcete vědět, co se dělo na pozadí a trochu u toho kroutit hlavou a říci si, že tenhle job by nebyl pro vás. Nebo jste z oboru a inspirujete se a poučíte na chybách jiných. Každý, kdo si říkal, že jemu by se to nemohlo stát, tak většinou platí, že jemu se to už dávno děje, jen o tom ještě neví. Herní průmysl je ještě celkem mladý a extrémně dynamický obor a stále se rozvíjí, jak autor knihy sám s oblibou říká, že tvůrce hry "zároveň natáčí film a vyrábí kameru."

Předchozí kniha u nás nevyšla v úplně ideálním překladu a to hlavně z pohledu terminologie, která je u her velmi specifická. Brněnské nakladatelství Host se poučilo a tentokráte je překlad skvělý a ani jednou to při čtení nezaskřípalo. Doufám, že prodeje knihy budou dobré, protože je zde plno dalších knih kolem her, herních superstar a herního vývoje, které bychom si zasloužili číst v češtině. Takže pokud vám herní průmysl není cizí, tak si knihu kupte a podpořte tím vznik dalších.

09.03.2023 5 z 5


Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tak jsem ve svých více jak 40 letech konečně přečetl první knihu Harryho Pottera. Důvodem bylo předčítání dětem před spaním, alespoň si to tak nalhávám, ale pravda je, že jsem u toho nijak netrpěl a poslední kapitolu jsme četli min. ještě hodinu potom, co už měly děti dávno spát :-).
Příběh samozřejmě znám z filmů, takže vnímání světa Harryho Pottera je tím dost ovlivněno, ale i tak musim řící, že kniha je o něco lepší a styl Rowlingové mi vyhovoval, což bylo pro mne příjemné překvapení, neboť její "dospělé" knihy jako Prázdné místo a detektivky mne k uzoufání nebavili.
Už teď si všichni těšíme na druhý díl.

10.01.2023 5 z 5


Mýty a naděje digitálního světa Mýty a naděje digitálního světa Patrick Zandl

Ve zkratce: zkušený novinář a znalec technologií Patrik Zandl popisuje křehkost moderního světa na několika technologických trendech jako jsou Bitcoin, blockchain, umělá inteligence, sociální sítě, nedostatek chipů atd.

Každý si v knize najde to svoje. Ale i když autor píše velmi poutavě, tak pokud vás daná oblast úplně neoslovuje (u mne Bitcoin a web 3.0), tak to může být občas nudné a rozvláčné. Zrovny ty dva příklady, které nejsou můj šálek kávy a nevěřím jejich budoucnosti a užitečnosti (můžu se ale hodně plést), jsou první dvě kapitoly a nudilo mne to tak, že jsem knihu málem odložil. To by ale byla velká škoda, protože dalších 6-7 kapitol bylo skvělých a přečetl jsem na jeden zátah.

Patrik Zandl má neuvěřitelné znalosti o všech možných technologiích a co lépe, je schopen je na rozsahu jednoho odstavce sruzumitelně popsat. Tato kniha je skvělý průvodce a startovní náhled do čím dál složitějšího a komplexnějšího světa kolem nás. Ale nenechte se zmást tím, že by kniha byla pro každého. Trochu se očekává, že jako čtenář máte už nějaký základ a když na vás v jedné větě vypadnou tři technologické zkratky, že vám z toho v mozku nepraskne žilka.

Knihu bych určitě nedoporučil mým rodičům, ale trošku informovaný čtyřicátník (jako já :)) to zvládne. Ze stránek knihy sálá ta obrovská autorova znalost všeho o čem píše a jak to má nastudované do detailu a jak strašně rád by šel i do hloubky, ale přemáhá se, aby to normální člověk byl schopen pobrat, nezahltilo ho to a po dočtení knihy si mohl říci, že tomu už rozumí. Rozumět tomu budete, ale pokud budete číst pozorně, tak vám bude jasné, že jste porozuměl tak 1% z celé problematiky. Komplexita všech těch témat a jejich dosahu na svět, na naše životy a budoucnost je tak obrovská, až to chvílema člověka děsí. I k tomu se autor průběžně dostává. Jak to může ovlivnit svět, jaká rizika ty technologie buď přinesou a nebo někde už dávno přinesla a dává i pár scénářů, jak se k tomu budeme muset jednou postavit.

Doufám, že se Melvilům povede prodat práva i do zahraničí. Podobné populárně naučné knihy o technologiích a jejich dopadu na svět tu teď hodně vycházejí a jsem rád, že tu máme i českého zástupce, který mnohé z nich v kvalitě i předčí.

22.12.2022 5 z 5


Alza: Příběh firmy, která si do toho nenechala mluvit Alza: Příběh firmy, která si do toho nenechala mluvit Miloš Čermák

Já jsem od této knihy neměl moc velká očekávání a tak se při otevření první stránky ve mne mísily pocity, že jsem si za peníze koupil PR brožuru, která se dává nově příchozím zaměstnancům a vedle toho nadšení, že to je poprvé popsaný příběh Aleše Zavorala, zakladatele největšího eshopu u nás a takového českého Amazonu. Od obojího jsem nakonec dostal vrchovatě. Ale popořádku...
Kniha má dva autory, Michala Rybku - dlouholetého spolupracovníka firmy Alza a trošku tzv. "kronikáře" a člověka zvenčí Miloše Čermáka, respektovaného novináře a baviče. Na knize je strašně poznat, že příběh Alzy vypráví dva lidé a s jistotou jsem vždy byl schopen říci, kterou kapitolu kdo z nich napsal. Někdy se stávalo, že událost, kterou jeden popisoval dříve, ten druhý znovu zmíní, kniha v tomto není moc kompaktní. Pokud tento schizofrenní přístup byl schválně, tak se podle mne moc nepovedl. Ale dost k formě, hlavní je obsah.
První třetina knihy se věnuje dětství a podnikatelským začátkům Aleše Zavorala. Odehrává se to na konci devadesátek a přelomu milénia a je to ryzí budovatelské nadšení. Vlastně by šlo A. Zavorala a Alzu (v té době ještě Alzasoft) vyměnit za jméno jakéhokoliv úspěšného podnikatele (ne podnikavce, pozor na to), kdo v té době rozjížděl firmu a dostali byste asi hodně podobný příběh. Sám jsem Xzone rozjížděl jen cca 3 roky později a plno momentů tam bylo tak podobných, že jsem z té přemíry nostalgie měl normálně husí kůži. Ale ne každý v euforii mladého kapitalismu a příchodu nových technologií dokázal udělat tak velkou a úspěšnou firmu, jakou se stala Alza. Je to také první vhled do hlavy A. Zavorala, který s médii nikdy dříve nekomunikoval jinak než přes ceníky na počítačové sestavy a pak hlásnou troubou zeleného mimozemšťana. Najdete tam také jeho fotky, ale jen z mládí, pak jako když utne a Zavoral se drží své tradice a fotku ze současnosti v knize budete hledat těžko.
Jak příběh fimy postupuje více do současnosti, tak se v něm objevuje plno nových postav a A. Zavoral se z knihy stahuje, přesně jako asi v reálu, kdy z nadšeneckého projektu pár kamarádů se mění Alza ve velkou firmu a korporátní. Je to nevyhnutelné a ten přechod kniha hezky popisuje a díky za něj. I když se nemůžu ubránit pocitu, že ty konflikty mezi srdcaři a novými řediteli jsou tam hodně upozaděny a že realita byla trošku někde jinde.
Poslední třetina knihy je pak už suchopárný výpis hlavní milníků v expanzi, novinkách a nových lidí. Určitě by se bez nich většina věcí nerealizovala a každý ve firmě zanechal velkou stopu, ale jak se tam rychle střídají a už se o nich moc nedozvíte, tak vám začnou pomalu splývat.
Příběh končí v květnu 2022, kdy covidovou jízdu pro eshopy vytřídalo vystřízlivění ve formě inflace, války na Ukrajině a poklesu ekonomiky. Ve firmě znenadání končí dlouhodobá dvojka Tomáš Havryluk.
Jsem za tuto knihu moc rád, nelituji, že jsem si ji koupil a min. první polovina mne velmi bavila a i něco dala. Životopis Aleše Zavorala to ani z dálky není, ale na to je ještě brzy a myslím, že ještě neřekl poslední slovo. Stejně tak příběh firmy Alza by si zasloužil časem lepší spracování, ale tahle kniha se určitě za 15-20 let bude hodit jako solidní základ. A já se na to budu moc těšit.

04.12.2022 3 z 5


Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Je to kniha osobního rozvoje, ale hodně odlišná, než jak si ji asi představujete. Nejdříve vám řekne, že máte v průměru lidského života asi čtyři tisíce týdnů něco stihnout. No, spíše už jen tak dva tisíce, pokud je vám kolem 40 let. Standardně by u klasického osobního rozvoje pokračoval souhrn metod, jak toho stihnout co nejvíce, ale zde přichází jedna studená sprcha za druhou: nestihnete skoro nic, nikdy nebudete mít hotovo, vždy budou před vámi úkoly, emaily, práce a těžká rozhodnutí, se skoro jistotou se nestanete tak slavní, aby si vás po smrti pamatoval někdo po další generace a vlastně z pohledu života na zemi a vesmíru jste nic, mrknutí oka a umřete. Totální depka, kterou vám celou dobu kniha mlátí stále dokola o hlavu: brzy umřete a vlastně nic nestihnete.
Tahle šoková terapie má ale svůj cíl, ne jen vás rozhodit, ale klást pro mnohé nepříjemné otázky. Co je pro nás opravdu důležité? Neklademe si na sebe zbytečně velké cíle, z kterých u drtivé většiny z nás dojde akorát k frustraci? Není naše posedlost řídit čas, plánovat a žít budoucností na úkor přítomnosti nakonec kontraproduktivní?
V jednu chvíli mne autorův pohled na život už dost prudil, protože kdybychom stylem "brzy umřeme, na ničem nezáleží" měli žít všichni, tak tu bude slušná anarchie. Postupně se ale krotí a nakonec dojde i na 10 rad jak z klasické osobnostněrozvojové literatury.
Autor ode mne každopádně dostává jedničku s hvězdičkou za ty nepříjemné otázky a témata spojená se smrtí a naší bezvýznamností v kontextu světa a planety. Odpovědět si na ně musí každý čtenář sám, ale autor knihy mu podává pomocnou ruku najít se v tom, co ho dělá šťastným a neutopit se v milionech aktivit, které stejně nemůže všechny stihnout. Pokud si kladete podobné otázky, jaký má všechno to pachtění smysl, tak tahle kniha je výborný začátek v hledání odpovědi. Asi ji spíše nenajdete, ale i tak to může být kupodivu uklidňující.

29.05.2022 4 z 5


Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Z té knihy by byla skvělá RPG počítačová hra říznutá budovatelskou strategií. Cílem hry (tada knihy :)) je dostavět největší katedrálu v Anglii 12. století. Hra vám a vašim postavám do cesty hází různé překážky: intrikující biskupy, svévolnou a zlou šlechtu, zemi zmítanou válkou, nájezdy loupežníků, hladomor, počasí, chybějící suroviny, problémové dělníky na stavbě atd.
Pokud se ale vrátím ke knize a přestanu blbnout s hrou, tak je to hlavně příběh o neuvěřitelné vytrvalosti a zarputilosti hlavních postav a to jak těch kladných, tak i záporáků. Autor ukazuje jak silný motivátorem může být víra, vize nebo zášť. Jak znova a znova škodit a mstít se a jak znova a znova se zvedat ze dna a pokračovat v cestě ke svému životnímu snu. Někdy je to až přehnané, co vše postavy na své cestě napříč několika generací potkává a čeho jsou lidé pro moc a úspěch schopní udělat.
I když ústřední městečko a katedrála je vymyšlená, tak ostatní historické události ne a vždy, když mě přišlo, že to autor už přehání, tak jsem koukl na wikipedii a zjistil jsem, že se to fakt stalo. Jedna z hlavních postav (nebudu prozrazovat která) je takový Forrest Gump dějin Anglie raného středověku a je u všech klíčových historických událostí či se nějakou měrou na nich i nechtěně podílel.
Po přečtení knihy vím o stavbě kostelů a vedení převorství tolik, že až někde zas uvidím velký kostel v malé vesnici, tak nikdy už se na něj nebudu koukat jako dříve a hned si představím, jak taková stavba asi vznikala a jak se tam žilo.

05.05.2022 5 z 5


Spasitel Spasitel Andy Weir

Četl jsem autorovi předchozí knihy a jsou pro,ne top. Ze začátku mne velmi bavilaa bylo tam pár okamžiků, kdy jsem vyprsknul smíchy (jako např. vytváření skleníkových plynů na zemi :-)). Je to ale spíše scifi než snaha o vědecký román s humorem. Ke konci mne to už moc nebavilo, bylo to spíše více jak pohádka. Ale fanoušky si ta kniha určitě najde, já se mezi ně nepočítám.

08.02.2022 3 z 5


Holandská vila Holandská vila Ann Patchett

Příběh jako kdyby byl psán podle učebnice vývojové psychologie. Co s rodinnou a hlavně dvěma sourozenci udělá odchod matky, jak převezme jeden sourozenec zodpovědnost za mladšího a stane se mu rodičem aniž by sám dětství někdy opustil. Jaké to je když otec upřednostňuje jedno dítě a druhé ignoruje, jak pak samy opakujeme chyby rodičů a plno dalšího. Vše se to pak celé motá kolem jednoho baráku, který všechny aktéry přitahuje jako můru na světlo. Vše vyprávěné pohodovým tempem bez výčitek i když to občas nejsou příjemné situace. Nostalgie z celé knihy úplně sálá a vy chcete vědět do samého konce, co se sourozenci bude a zda se do vily opět vrátí.

08.02.2022 4 z 5


Jsem Baťa, dokážu to! Jsem Baťa, dokážu to! Jozef Banáš

Dopředu se musím přiznat, že Baťa je můj velký podnikatelský vzor a mám o něm, jeho práci, přístupu k podnikání a životu celkem načteno. Když jsem viděl, že vyšlo románové ztvárnění života Tomáše Bati od slovenského autora Jozefa Banáše, tak nebylo na co čekat.
I když spíše než román bych si vypůjčil zaškatulkování z filmové tvorby a nazval bych to "dokudrama". Kniha vychází z reálných a historicky přesných údálostí s historickými postavami, ale autor si často domýšlí, co si postavy říkají za zavřenými dveřmi. Je vidět, že autor má projev Tomáše Bati velmi nastudovaný a vymyšlené pasáže střídá s jeho projevy, dopisy a dochovanými svědectvími. Celé to působí velmi věrohodně a kompaktně, jako kdyby autor s Baťou strávil celý život.
Kniha sleduje od narození do smrti hlavně Tomáše Baťu, zakladatele koncernu a tvůrce všech hlavních myšlenek. Jeho nástupce, bratr Jan Antonín Baťa, se v knize také vyskytuje ale jen okrajově a kniha již neukazuje, jak se musel popasovat s převzetím firmy, zvládnutím 2. světové války a nástupu komunismu. Kniha si tak říká o druhý díl, protože události po 1932 by méně znalé čtenáře celé dynastie Baťů mohly zajímat.
Knihu můžete vnímat různě. Jako román, dokudrama, historii byznysu v Československu od dob ještě Rakouska-Uherska, přes 1. světovou a během 1. republiky a nebo jako historii Zlína a okolí, do jehož rozvoje se Baťa zapsal takovým způsobem, že ho už nejde od tohoto místa oddělit, i když se komunisti snažili sebevíc (viz. snaha vymazat lidem Baťu z paměti přejmenováním města na Gottwaldov). Nebál bych se knihu zařadit i do kolonky osobní rozvoj. Bylo pro mne přínosnější a nabíjející číst s jakými problémy se musel popasovat a že vše jde zvládnout, než kdovíjaké příručky "Jak se stát za rok milionářem" nebo koučinkové seance.
Tomáš Baťa byl vše, co podle dnešních měřítek a "chytrých" knížek úspěšný podnikatel být nemá: workoholik, netrpělivec, prudké povahy, něco jako osvícený diktátor, mikromanažer. Něco jako demokracie u něj ve firmě nefungovala. Vedle toho měl vysoký mravní práh a i přes svoji tvrdost mu šlo nakonec hlavně o člověka a zákazníka. Když člověk čte jak rychle firma rostla, jak rychle s ní rostl Zlín, kolik budov stihli za rok postavit a jak prudce rostla produkce, tzv. dle dnešních pouček "rychle škáloval" a to do mnoha oborů najednou, tak je to takový podnikatelský vlhký sen. Z toho snu je dobré se probudit a přiznat si, že v dnešní době toto není možné, alespoň ne v průmyslové výrobě. Když se ale odpoutám od výroby bot a dám stejnou metriku třeba na IT, sofware a digitalizaci, tak vidíme podniky, které za stejnou dobu ne-li kratší dokázali vyrůst do velikosti, jak obratem tak počtem zaměstnanců, mnohem větší, než se Baťovi kdy zdálo - všechny ty Apply, Microsofty, Facebooky, Amazony apod. Když si pak dáte vedle sebe osobnostní profily všech těch zakladatelů, tak jsou si ve výsledku podobní, jen je škoda, že jejich otisk a přínos je vidět jen ve virtuálním světě, zatímco Baťa byl v tom fyzickém (boty, továrny i celá města) a hlavně mravním.
Když si představuji, jak by firma a celé Československo vypadalo, kdyby T. Baťa dostal dalších 10-20 let navíc a celou jeho fylozofii nezašlapali komunisti, tak je mi z toho smutno. Ač ale kniha končí podobně smutně, tak těch poselstvích dává čtenáři tolik, že po odložení knihy si bude chtít taky založit svou malou fabriku a nebo alespoň eshop :-).

17.01.2022 5 z 5


Podnikatelský mýtus Podnikatelský mýtus Michael E. Gerber

Kniha se snaží odpovědět na otázku, proč většina začínajících firem brzy (plno do roka, drtivá většina do pěti let) skončí a najít návod/systém, jak tomu předejít. Kniha na sto honů smrdí už od pohledu takovým tím "Jak se stát bohatým do 10 dní" či něco podobného a nebýt doporučení na Linkedin od jednoho byznysmena, kterého sleduji, tak bych se jí vyhnul a to by byla velká škoda.
Ne, že by tam ten návod nebyl, ale ten přístup, který káže autor, je hodně zajímavý a jde k základu problému. Žádné zbytečné okecávky, kterých jsou podobné knihy plné. Ve zkratce: autor razí myšlenku, že u začínajícího podnikatele se melou tři osobnosti v jednom - podnikatel, manažer a odborník. Všechny jsou v určité chvíli potřeba a pokud je některá z nich zatlačena do ústraní, tak firma časem skončí. Hlavně v této první třetiny knihy jsem se mohl ukývat hlavou, jak výstižné a přesné to je. Sám jsem ty chyby začínajícího podnikatele dělal, ale měl jsem 20 let na nějaký progres. Věřte mi, jde to ale mnohem rychleji, když vám někdo poradí a vy hlavně poslechnete. Vidím kolem sebe ty chyby stále dokola, jen ti lidé těch rad neposlouchají. Kniha na to jde velmi dobře a část s uvědoměním si oněch tří rolí a kdy je jaká důležitá, by měla být základní znalostí každého naivního podnikatele, který do podnikání skočí po hlavě a pak jen čumí, co se to děje.
Druhá neotřelá myšlenka je dívat se na svůj byznys odosobněně a systémově, jako byste budovali franšízu. I když nechcete a nebo nemůžete ze svého podniku udělat další KFC, dívat se na ní tak, aby šlo od vaší firmy předat klíče někomu jinému a ono to bude perfektně fungovat dál. Prostě váš hlavní produkt není burger, není to koláček, není to prodejna či eshop, ale celá firma.
V poslední části dává autor konkrétní rady, jak si nastavit podobné systémy, aby to fungovalo. Tahle část mi přišla asi nejslabší a už hodně z toho smrdí americký způsob podnikání a právě ta příručka, jak rychle zbohatnout. Ale to nic nemění na těch prvních dvou částech knihy, které bych doporučil začínajícím podnikatelům (i když ti nebudou poslouchat a budou si myslet, že vědí vše nejlépe) či lépe podnikatelům, co to už dělají nějaký rok a zadrhli se. Uvědomili si, že podnikání jim nedává svobodu, ale že jsou otrokem vlastní firmy, že jim už nedělá radost každá nová zakázka a i finančně to není žádný zázrak. Zaručuji, že pokud změníte přístup, jak radí autor této knihy, tak se posunete. Pokud ne, tak buď doplníte statistiky ukončených firem a nebo se udřete k smrti. A nebo budete na té úrovni spokojeni, ale pak tuhle knihu nepotřebujete a není to ono podnikání, jaké já i autor knihy máme na mysli.

30.12.2021 4 z 5