marhoul marhoul komentáře u knih

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Skvělá záležitost. Nezvalova a Vrchlického verze, ačkoli notoricky známé, líbí se mi nejvíc, možná i ze zvyku. Přesto je zajímavé začíst se do překladů dalších. Názorná ukázka, jak může být čeština a poezie pestrá, zábavná.

23.07.2020 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Hrdého Budžese to nepřekonalo, protože ten je prostě srdcová záležitost, ale i přes to je jedná o velmi povedené volné pokračování.

22.10.2018 5 z 5

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Kdo by ho neznal? Ale kdopak ví, o jaký, doslova literární, klenot se jedná? Slovní zásoba, lehkost, vtip i poetika Václava Čtvrtka jsou zkrátka famózní a tyto pohádky povyšují z obyčejných večerníčkových epizodek na rozkošné dílko, které nikdy nezestárne a dětičky ho budou vždycky milovat, pokud jim ho tedy rodiče budou někdy číst...

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

Rovněž, jako první díl, hodnotím maximálním počtem hvězdiček.

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Tahle kniha jest pro mě jednoznačným důkazem toho, jak byla Adina Mandlová bystrá, vtipná, inteligentní a přímá ženská. Podle mě je to jedna z nejlepších autobiografií vůbec. Škvoreckému vše nadiktovala s lehkostí a nadhledem, které můžeme jen obdivovat. U holiče: "Slečno Madlová, prý chodíte s K.H.Frankem..." "Tak jistě. K narozeninám mi dal granát a k Vánocům očekávám tanky." :-D

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Garpa jsem vláčela v batohu a tak jsem se nad ním trápila...Až jsem ho dočetla a všechno se to najednou nějak usadilo a já jsem zjistila, že je to opravdu jedna z těch Knih s velkým K. Chtělo si to "odtrpět".

Toto všechno ti dám Toto všechno ti dám Dolores Redondo

Přestože místy velmi popisné a mírně rozvleklé, kniha se mi velmi dobře četla. Dýchla na mě atmosféra prostředí i hrůza z otřesných činů, které se mezi lidmi dějí...

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.

10.10.2018 5 z 5

20 výjimečných dívek, které změnily svět 20 výjimečných dívek, které změnily svět Rosalba Troiano

Krásná záležitost, pro celou rodinu. Moc pěkné animace, hezky, srozumitelně napsáno, motivační, přitom zábavné, baví menší děti, puboše i dospěláky, u nás má velký úspěch, takže následně bude zakoupena i verze chlapecká, objevitelská i osobnostní, protože už jen tato dívčí se u nás setkala s ryzím nadšením. Kvalita a vizuální krása je u knížky pro děti velké plus. Pěkná! Moc pěkná!

30.12.2020 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Nevím, jak to mají mládežníci dnes, ale za nás se o Alchymistovi mluvilo jako o jakési Bibli mladých. Mnoho krásných myšlenek, některé používám běžně. "Největší tma nastane před úsvitem."

16.03.2020 5 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

V naší rodině bylo čtení Foglara povinnost. A to je dobře.

Osvícení Osvícení Stephen King

Prozatím jediná kingovka, kterou jsem četla, ale byla natolik šílená, že se na další ještě nechystám. ;-) Vlasně kecám, četla jsem i Carrie. ..to byla taky síla. :-)

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Romantický příběh, který se velmi dobře četl. Ve své době byla pro holky povinnost tuto knížku přečíst a vůbec toho nelituji. Pěkná kniha.

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Oba dva díly mi přinesl Ježíšek, kdysi dávno, když jsem byla mladinká slečna. Ilustroval je Adolf Born a dnes je pokládám za šperk mé knihovny. Velmi krásný, dnes už klasický příběh.

22.10.2018

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

U knihy se mi vařil mozek, ale stálo to za to. Emoce až na dřeň. Silné, těžké, složité. Není to kniha "odpočinková".

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Ano, ano...dědečkova knihovna skrývala nejeden literární poklad... Parádní kniha!

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Můj první Murakami. Podlehla jsem. Krása!

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Geniální.

Smršť Smršť Johan Theorin

Velmi dobrá severská krimi s duchařskými prvky.

10.10.2018 5 z 5

Marína Marína Andrej Sládkovič

Vydání z roku 2017, s překrásnými ilustracemi Kataríny Vavrovej, je šperkem každé knihovny. Láskyplná romantická báseň, která českým čtenářům nejspíš moc říkat nebude, ale na Slovensku zastává místo obdobné, jako u nás Máchův Máj. Romantismus, poezie, krása! Za zmínku stojí i Banka lásky, kterou můžete navštívit v Banskej Štiavnici, v rodném domě Maríny. Na to se určitě podívejte a když pojedete kolem, o Sládkovičovi a Maríně se můžete dozvědět z první ruky. ;-)

03.04.2021 5 z 5