Margerite Margerite komentáře u knih

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

Tuhle knihu je hodně težké hodnotit, protože povídky jsou kvalitativně velice nevyrovnané. Některé mi připadaly vyloženě špatné (Stanice Wolverton, U stříbrných..., Záleží mi jen na tobě, Ďábel na schodech), jiné průměrné (Jízda, Palec, Mateřídouška, Ve vysoké trávě) a některé opravdu vydařené (Temný kolotoč, Faun, Pozdní návraty, Tweetování..., Propouštíme vás). Ty vydařené mi hodně připomínaly kingovskou poetiku, o čemž autor i v úvodu píše. A nemyslím, že je to špatně. Vlastně nakonec je fajn, že až nás Mistr hororu jednou opustí, což je bohužel nevyhnutelné, zůstane tu někdo, kdo bude v jeho duchu psát dál a v jehož knížkách se budou objevovat motivy, místa i postavy z Kingových knížek.

13.11.2021 4 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Moje nejmilovanější kniha Ivanky Deváté. Tahle mě k jejím textům přivedla a nikdy jsem nelitovala, u žádné její knížky. I když typově čtu v 99 % úplně jinou literaturu, na oddech s Ivankou Devátou a jejím humorem si udělám chvilku ráda.

11.01.2024 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Lepší průměr, ale dalšímu dílu šanci dám, série vypadá nadějně.

03.01.2024 3 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Hodně slabé. Zápletka, postavy a taky překlad. Po knížce jsem sáhla kvůli výzvě, žlutá obálka, ale tentokrát to tedy žádná velká trefa nebyla. Pokud máte chuť na kvalitní thriller, sáhněte po jiné.

03.02.2023 2 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Narazit na tuhle knížku pro mě bylo příjemné překvapení, protože jsem sérii Akta Enzo považovala minulým dílem za ukončenou. A bylo to důstojné pokračování. Oceňuju začlenění pandemické reality, s čímž se člověk málo ve které knize nebo filmu setká. Aspoň na chvíli jsem se setkala se všemi známými postavami, přičemž někdy ta setkání byla dojemná, až mi i slzy vhrkly do očí a to se mi u knížky stává zřídka. Menší mínus pak za mě byla Mona Lisa, protože zprofanovanější umělecké dílo si lze jen těžko představit. A taky bych raději dostala míň historie a víc Enza. Přesto, zasloužené 4*.

12.08.2022 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Posloucháno jako audiokniha. Z knížky jsem nadšená, podobně jako z Dívky ve vlaku. Krásný jazyk, v tomto případě musím pochválit skvělý překlad, který využívá různé roviny jazyka, a kde je vulgarismus, tam opravdu sedí, a mladí nemluví jako starci nad hrobem a naopak. Perfektně zpracovaná psychologie postav, žádné černobílé vidění, vsadím se, že se v někom najdete, stejně jako já, alespoň částečně.

Na audiozpracování jsem si musela chvíli zvykat. Každou postavu mluví jiný herec a to bylo pro mě poprvé. Většinou jsem vždycky měla knihu načtenou jedním hercem, výjimkou byly čínské thrillery Petera Maye, kde jsou dva vypravěči. Ale po chvíli jsem se přizpůsobila a nakonec si to moc užívala, protože všichni herci byly naprosto skvělí a postavy díky nim ožívaly.

Nechápu, proč je kniha na Databázi tak strašně podhodnocená, za mě 4,5 hvězdy, kvůli podhodnocení zaookrouhluju nahoru.

01.04.2022 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Z téhle knížky mám velmi rozporuplné pocity. Slabší rozjezd, ale pak už je to čtivý pomalu vyprávěný román, psaný květnatým jazykem. Překlad už něco pamatuje, ale je dobový, k románu se hodí. Hvězda dolů (a uvažovala jsem i o dvou) je za vylíčení ženských postav. Je velmi schematické a řekla bych i ponižující. Mladé ženy jsou redukovány na svou sexualitu, staré ženy zase žádnou nemají. A u všech je zdůrazněno, jak jsou podřízené mužům, fyzicky i intelektuálně. A nad ženami stojí pánové tvorstva, kteří mají své "potřeby", které jsou ženy povinny uspokojovat. Přesto má kniha nesporné literární kvality a doporučuji ji přečíst i těm, kteří nejsou příznivci sci-fi, protože to tam tvoří jen kulisu.

12.04.2021 4 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

3. díl, 3. překladatel a já konečně můžu s klidným svědomím dát 4*. Samozřejmě některé věci jsou trošku moc přitažené za vlasy, takže na plnou palbu to není, ale i tak. Dobré, odpočinkové čtení. A konečně slušný překlad. U 4. dílu vidím zase jiného překladatele, takže už mám trochu obavy.

21.01.2024 4 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Tentokrát Gamache méně dokonalý, což mi sedlo. Prostředí kláštera uklidňující, vraždička být musí, ale i tak mi knížka mnoho večerů poskytovala uvolnění a klid v duši, což jsem opravdu potřebovala. Hvězda dolů za ne moc přesvědčivou argumentaci, jak vlastně Gamache vraha odhalil.

15.06.2023 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Velmi dobře napsané, hlavní první polovina knihy mě úplně strhla. Druhá je podle mě zbytečně pomalá, jedno falešné obvinění za druhým. Dále bych vytkla místy horší překlad, ale ještě v normě. A taky jsem odhalila vraha poměrně brzo, což se mi nestává často a docela mě to překvapilo a mrzelo zároveň. Většina autorů se mnou vždycky doslova vyběhne a do poslední chvíle netuším, kdo je pachatel. Ale jo, Sayer přidávám k oblíbeným sériím, hlavně jsem zvědavá, jak to bylo s Jakem.

11.02.2023 4 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Tak tahle kniha tu má hodně nadstřelené hodnocení, v tenhle okamžik 92 %. Za mě 3*. Zápletka nic moc, zpracování průměr, překlad velmi slabý. Kdo máte rádi opravdu dobré krimi thrillery, radši sáhněte po něčem jiném. Přečíst se to dá, ale za moc to nestojí.

08.12.2022 3 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Navzdory nízkému očekávání, neboť již jednu Yrsinu knihu, Poslední rituál, jsem po několika desítkách stránek odložila, jsem byla mile překvapená. Tady je znát větší propracovanost, zločiny jsou brutální, ale zase ne tak přitažené za vlasy jako ve zmíněném Rituálu. Huldar i Freya jsou sympatičtí, každý svým způsobem. Oba mají své problémy, oba řeší osobní život. Jejich vztah knížku krásně okořenil. Ani jeden z nich není dokonalý a to mě baví. Freya bydlí v hnusném bytě svého bratra a nemá ji rád ani jeho pes a Huldar se jemně řečeno otočí za každou sukní a v práci mu to moc nejde. Samotné vyšetřovaní fajn, hrozně mě bavila linka s Karlem (nevím či psát C nebo K, měla jsem audioknihu). O to víc mě mrzel jeho konec, i když jakás takás naděje tam byla. Rozuzlení nečekané, ale přesto logické. A autorka nám celou knihou sypala drobečky jako Jeníček s Mařenkou, já je přesto přehlédla, vše jsem si uvědomila až zpětně po odhalení pachatele. Vypravěčka Klára Cibulková byla originální a její projev se podle mého ke knize hodil.

Co říct závěrem? Mám strašnou radost, že jsem objevila další skvělou severskou krimi sérii, protože se právě loučím s Harrym Holem v jeho posledním dobrodružství.

28.05.2022 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Ano, bylo to překombinované a místy i předvídatelné, ale přesto skvělé. Mám pocit, že je každý další díl lepší a lepší. Snad to tak půjde dál, nemůžu jinak, 5*. A musím ocenit i výborný překlad, který bohužel už dávno není u detektivek pravidlem.

12.04.2021 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Opět skvělá detektivka. Moc se mi na této sérii líbí, že se kniha vždy hodně zaměřuje na oběť. U hypnotizéra mi to ještě připadalo rušivé, nebyla jsem na to zvyklá. Ale teď to beru jako velké plus, není tu jen dvojice vrah - detektiv. Trojúhelník vrah - oběť - detektiv dává knize jakoby další rozměr. U Lovce králíků mě bavila nejvíc linka Rexe a celkové vyústění motivu i jeho zbytečnosti, nesmyslnosti. V hlavě mám milión "kdyby". Celkově jedna z nejlepších detektivek, co jsem kdy četla.

14.12.2020 5 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Dle skóre zde (aktuálně 86 %) jsem čekala víc. Knížka se čte dobře, tempo je dost pomalé, což mi vyloženě nevadí. Naopak mi vadí, že oba velké zvraty člověk odhalí hodně dopředu, včetně pachatele. A rodinná situace hlavní hrdinky mi tedy úplně uvěřitelná taky nepřipadala. Přesto jsou to za mě stále 4*, i když slabší. Velkým kladem je prostředí a jeho popisy, což bylo hodně fajn.

01.02.2024 4 z 5

Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Za mě bohužel jen 3*. Knížka mě nudila, musela jsem se hodně tlačit, abych dočetla. Čekala jsem survival v australských vedrech a dostala jsem rodinné drama v australských vedrech. Škoda, Sucho od stejné autorky se mi líbilo, Síla příroda také, ale Ztracený v pustině je za mě ze všech tří nejslabší.

18.12.2023 3 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Kdysi viděno jako seriál, teď posloucháno jako audiokniha. Obojí skvělé, naštěstí jsem pachatele zapomněla, i když hlavní twist jsem si pamatovala, ale nevadí. Zasloužených 5*. Jsem zvědavá na druhý díl, ten mám ze seriálového zpracování uložený v hlavě jako poněkud slabší.

29.06.2023 5 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Pořád je to dobré, ale už to prostě není ono. K jednotlivým novelám: Telefon, ok, ten byl dobrý. Chuckův život, to nebyl můj šálek čaje. Když teče krev bylo fajn, klasický King, ale já prostě nemám ráda Holly, je mi strašně nesympatická. No a Krysa - ta byla dobrá, skvěle se to rozjíždělo, ale pak to King jaksi utnul. Dokázala bych si ji představit jako román, variaci na Opičí pracku, samozřejmě po Kingovsku. Škoda. Postavy spisovatelů mu vždycky (samozřejmě :)) šly. Četlo se to samo, ale u srdce je mi z toho trochu smutno, jak jde v posledních letech kvalita Kingovy tvorby dolů. Přesto jsem ráda za každý nový počin svého nejoblíbenějšího spisovatele, kdo ví, kolik jich ještě bude.

28.12.2022 4 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Opět skvělá kniha, tahle série je prostě super. Konec maličko překombinovaný, za to hvězda dolů. Už se těším na poslední díl a zároveň mě mrzí, že mi zbývá už jen jedna kniha.

02.02.2022 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Knížka byla takový průměr. Půjčila jsem si ji kvůli čtenářské výzvě "Kniha z lékařského prostředí". Takové knížky nečtu a tohle vypadalo jako dobrý kompromis, detektivka z psychiatrické léčebny. Trochu mě vzhledem ke zdejšímu hodnocení zklamala, konec byl na mě příliš překombinovaný, možní pachatelé se snaží čtenáře zmást jako na běžícím páse a celkově to do sebe nakonec úplně nezapadá. Knížce navíc podráží nohy ne moc povedený překlad. 3*

27.09.2021 3 z 5