Marciem Marciem komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Silný i když pro mě hodně depresivní příběh napsaný skvěle. Nutí k zamyšlení víc než jakákoliv jiná kniha, nutí si uvědomit si spoustu věcí. Mezilidské vztahy jsou věčné téma. Teď se ale přeci jenom na čas vyhnu válečné tématice. Jinak paní Mornštajnová je skvělá spisovatelka.

26.07.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Zas jedna chuťovka do mé knihovničky. Tahle detektivka patří určitě k tomu nejlepšímu od A. CH. Děj mě tak vtáhl do sebe, že jsem měla pocit, že jsem s nimi na tom pustém ostrově a příšerně se bála. Jak jednotlivé postavy ubývají a přestávají si navzájem věřit, to postupně skvěle gradující napětí, které by se dalo krájet .......... prostě paráda. Vřele doporučuji všem. A možná každý, kdo by se chtěl pustit do čtení detektivek, by měl začít nějakou klasikou právě od A. CH.

16.07.2020 5 z 5

Dál nechoď! Dál nechoď! Václav Křivanec

Přečteno během dvou dnů. Věnovala jsem knížce každou volnou chvilku, protože se od ní jen těžko odcházelo. Děj je psán velice svižně a poutavě a pořád ve mně budil zvědavost, co bude dál, co za tím vším je a spousta dalších otázek. Závěr byl zcela nečekaný a překvapivý, jak to má u správné detektivky být. Četla jsem i autorovu prvotinu Poslední nadechnutí, která se mi mimochodem moc líbila a která se odehrává v Americe. Děj knihy Dál nechoď! je zasazen do okolí Berouna. Je vidět, že autor nemá sebemenší problém zasadit děj kamkoliv a vždycky bude příběh poutavý, věrohodný a velice zajímavý. Co se týče postav, tak dvojice vyšetřovatelů Horn a Bachová mi perfektně sedla. Je to skvělá dvojka, která se vzájemně doplňuje, ale zároveň to není kopie Barsoniové a Nayra (mimochodem taky skvělá dvojice) z Posledního nadechnutí. Je vidět, že autor umí jednotlivé postavy vykreslit skvěle, uvěřitelně a každou zcela originálně. Čekám tedy na další knihy od tohoto autora a řadím ho v mém žebříčku mezi top spisovatele thrillerů a detektivek, Pět hvězdiček si určitě zaslouží a všem vřele doporučuju.

19.10.2021 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Skvělý napínavý krimi román, který nás zavede do světa prostitutek a imigrantů. Děj má spád, takže se dobře čte a vyhovují mi i krátké kapitoly. Zkrátka výborné čtení. Doporučuji.

10.09.2021 5 z 5

Poslední nadechnutí Poslední nadechnutí Václav Křivanec

Tak tohle je bomba! Den dovolené v trapu, k obědu pizza, studená večeře, ale ničeho nelituji. Přečteno naráz a téměř bez přestávky, jen když nebylo zbytí. Příběh působí tak opravdově, jakoby se skutečně stal a o to víc vás pohlcuje do sebe. Chvílemi by se napětí dalo krájet, pak zas trochu špičkování mezi vyšetřovateli April a Ryanem a vešla se i trocha té erotiky. Vše citlivě vyvážené. Ani se mi nechce věřit, že je to autorova prvotina. I návraty do vrahova dětství a kapitoly s jeho myšlenkami byly bravurně zpracované. Vrah byl sice brutál, ale chvílemi mi ho bylo až líto. Proč? To už bych prozradila moc, dočtete se sami. Tenhle thriller špičkové úrovně vřele doporučuji všem!

31.07.2020 5 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Ačkoliv nemám k rybolovu žádný zvláštní vztah, knížka mě nadchla. Je z ní strašně moc cítit autorova láska a úcta k přírodě. Umí tak barvitě vylíčit prostředí, že když se začtu, zapomínám, kde jsem, vidím vodu, přírodu........ prostě fantazie. Knížku už jsem kdysi četla a vrátila jsem se k ní před časem. Není to však naposledy ...... Famózní autor.

19.07.2020 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Další z knížek, od které se nedalo odlepit. Miluju záhady, rébusy, šifry a tajemství všeho druhu, tak jsem si to opravdu užila. Historická fakta, náboženství - vše skvěle vykreslené, je vidět, že se autor vyzná. To vše mi dalo neskutečný zážitek. Film jsem dosud neviděla, tak někdy určitě kouknu pro srovnání.

13.07.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Myšlenky a osudy nesourodých lidí v jedné situaci. Vtipné, ale i slza ukápla. Doporučuji.

Skála Skála Peter May

Fantasticky popsaný těžký život na skotském ostrově Lewis. Velmi zajímavá kniha. Ne až tolik detektivka, ale hodně mi toto čtení dalo.

Svědectví Svědectví Stephen King

Bylo to drsné, bylo to strhující, ale teď si musím od tohoto druhu literatury odpočinout. Dala mi zabrat. I to ale vypovídá o tom, že je skvěle napsaná a zaslouží si pět hvězd. Pan King je mistr.

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Skvělá detektivka od M. Klevisové. Užila jsem si nádherného popisu jihočeského prostředí. Jen trochu moc postav (bylo těžší se v nich vyznat), ale jinak nemám, co bych vytkla. Čtivé, napínavé. Doporučuji.

26.01.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Velmi zajímavá myšlenka, pochmurná atmosféra, čtivý děj a strhující závěr. Doporučuji.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Smutný příběh z velmi smutné doby. Ale i to k životu patří. Příběh Petra a Lucie nás zavede do období první světové války. Autor skvěle vystihl příběh dvou mladých lidí, jejich bezmeznou lásku, to, co prožívají v tak těžké době. Kniha dokonale vystihuje pocity a dobu, ale navíc je psaná plynulým, milým slohem. Příběh je romantický, naivní, ale i nostalgický a smutný. Trochu ni vadila Petrova až přílišná naivita. Tady bych trochu ubrala a sedlo by si to určitě líp.

19.10.2021 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Nechala jsem se zmást doporučením, ale zklamala jsem se. Souhlasím s hodnoceními níže, že děj je zdlouhavý, až nudný a místy jsem ani nevěděla, co čtu a musela jsem se vracet. Nakonec jsem knížku přelouskala celou, ale jen proto, že jsem pořád čekala na zázrak, ale ten nepřišel. Prostě nebavila.

02.09.2021 2 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Tak takhle jsem se už dlouho nebála. Psychothriller jako vyšitý. Morbidní a úchylný vrah, kterého jsem tak trochu tušila, ale to vůbec nevadilo, protože závěr stejně šokoval. Musíte mít silnější žaludek, ale kdo vydrží až do konce, určitě nebude litovat.

21.07.2020 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Další z knih, kterou jsem přečetla v rekordním čase. Čtení přesně dle mého vkusu. Děj je svižný, chytne hned od začátku a nepustí, dokud nepřečtete. I střídání současnosti a zážitků z dětství pomocí deníku ......... no, prostě super čtení!

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Sněhulák od Jo Nesbøa mi sedl dokonale. Hlavní hrdina Harry Hole je super. Životem protřelá troska, vyléčený alkoholik, kterému v soukromém životě nevyšlo skoro nic, ale ještě pořád fyzicky a psychicky docela funguje a je to výborný detektiv. Vlastně se mi jeho postava celkem dost zaryla pod kůži a všechny jeho monology, vyšetřovací metody nebo úvahy o všem možném mě bavily číst. Kniha mě nenudila, hned na začátku nastavila poměrně svižné tempo a já se okamžitě chytnula a přistoupila na její hru a byla jsem napjatá, jak to dopadne. Poslední čtvrtina je plná překvapivých zvratů a já takové finální rozuzlení teda nečekala. Neříkám, že mi přišlo úplně geniální a možná jsem čekala něco trochu sofistikovanějšího, ale rozhodně mě překvapilo. Kvalitní detektivka podobná těm severským.

19.10.2021 4 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Výborně napsaný příběh. Poprvé jsem jí četla už před mnoha lety a od té doby jsem se k ní už několikrát vrátila. Klasika, kterou by si měl přečíst každý.

05.05.2021 5 z 5

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Tohle je zajímavé a přitažlivé téma - návraty do minulosti, poznat svoje minulé životy. Autorka s tímhle tématem umí pracovat, jen je příběh až příliš dlouhý. Zkrácení by mu určitě prospělo.

26.07.2020 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Zvláštní figurka pana Oveho, který je jiný, než se ve skutečnosti zdá a k tomu příběh, který chytne za srdce, nutí k zamyšlení i se pobavíte. Paráda!

17.07.2020 5 z 5