Majto Majto komentáře u knih

Omyl komisaře Palmua Omyl komisaře Palmua Mika Waltari

Ale veď celkom dobré to je. Príjemne strávený čas. Asi krátkom čase prečítam aj tretí prípad a potom sa vrhnem na historické diela Waltariho.

21.06.2023 3 z 5

Bod klamu Bod klamu Dan Brown

No. V podstate to bolo zábavné čítanie. Nič viac. Keď to porovnám s knihou Washingtonský dekrét, ktorú mi to celý čas silno pripomínalo, Brown odviedol "amatérskejší výkon". Myslím, že už ani ďalší kus od neho skúšať nebudem. Je množstvo iných autorov.

21.06.2023 3 z 5

Smetanová revoluce Smetanová revoluce Ivan Landsmann

Príbeh postavičky, akých sa v našich krajinách pohybujú a vyskytujú tisíce. Miestami aj dosť vtipné, miestami tragické, aké myšlienkové pochody sa v ich hlavách dokážu akumulovať. Hlavne v posledných rokoch internet umožnil takýmto jedincom masovo šíriť svoju "jedinú správnu" ideológiu.

07.06.2023 3 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Súhlasím s názormi, že príbeh sa v tejto knihe viacmenej nenachádza a že skôr by prospela forma poviedok. Zábavné to bolo, o to pokoj, aj plné cynizmu a sarkazmu, len to ako celok nedržalo v jednom monolite ako iné Chuckove kúsky. Pokračovanie však stojí v poradovníku. Jeden slabší moment mi nezoberie chuť na ďalšie neotrelé zážitky, čo autor ponúka.

07.06.2023 4 z 5

Patagónia Patagónia Dušan Mitana

Môj druhý kontakt s Mitanovou tvorbou a som očarenejší ako predtým. Mám rád tento štýl, ktorý v hlave čitateľa dokáže vyvolávať obrázky vlastného života a spomienky len na základe prečítaného. Už teraz som si istý, že chcem vydané veci tohto autora mať komplet.

30.05.2023 4 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Pred mnohými rokmi som v tv videl seriál a ten má dosť bavil. Keď som potom o nejaký čas v kníhkupectve videl knihu rovnakého názvu, nezaváhal som ani na moment. Bavila má rovnako ako seriál.
Keď som ju čítal teraz, s odstupom mnohých rokov a zahmlenými spomienkami na seriál, opäť má to bavilo, hoci možno o trochu menej. Asi skúsim aj iné knihy autora.

30.05.2023 4 z 5

Punková princezná Punková princezná Dominika Ponechalová

Nie je to úplne márne, no je cítiť autorkin vek a idealizmus. Aj ten punk tu predstavujú skôr kapely, ktoré súhrnne nazývam americký stredoškolský rock. Uvidíme, ako sa autorka prepíše životom ďalej.

22.05.2023 3 z 5

Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně John Irving

Mám rád Irvingov humor, mám rád jeho štýl písania. Dostal som to aj v tejto útlej knihe, no bolo to málo na to, aby som si ju užíval ako iné diela autora. Skôr akási povinná jazda ako skvelý zážitok.

11.05.2023 3 z 5

Efektivně mrtvá žena Efektivně mrtvá žena Václav Erben

Pre mňa trochu slabší prípad ako predošlé, no písal ho rovnaký autor svojím štýlom a ten mi skrátka sedí. Relaxačné čítanie.

11.05.2023 3 z 5

Norsko v noci Norsko v noci Derek B. Miller

Svojím spôsobom zvláštna kniha, kde niektoré časti vyslovene otravovali, no v druhej polovici hluchých a otravných miest rapídne ubudlo a dostalo to riadnu šťavu.

10.05.2023 3 z 5

Cirkus Les Mémoires Cirkus Les Mémoires Petra Hůlová

Oproti knihe "Přes matný sklo" je táto viac aj o deji a akcií a o dosť viac sa mi pozdáva, no miestami už som mal chaos z toľkých postáv (navyše som v rovnakom čase paralelne čítal aj Irvingovho Syna cirkusu, čo má zmiatlo ešte viac). Pozitívne je, že napriek tomu ma bavilo túto knihu čítať a verím, že jej dám aj ďalšie šance.

08.05.2023 3 z 5

Past Past Marko Leino

Súhlasím zčasti aj s kritickými aj s nadšenými reakciami na túto knihu. Chvíľami som sa rozplýval nadšením a vzápätí som sa nemohol skončiť, kedy tá ktorá pasáž skončí. Možno som v poslednej dobe čítal veľa plus-mínus podobných kníh. Uvidím, ako na mňa zapôsobí, keď ju budem čítať po čase znovu.

03.05.2023 3 z 5

Kdo zavraždil paní Skrofovou? Kdo zavraždil paní Skrofovou? Mika Waltari

Je to už niekoľko dekád, čo som čítal Egypťana Sinuheta, ktorý mi vtedy učaril (isto to bolo aj tým, že som sa vtedy celkovo zaujímal o staroveké kultúry). Tú knihu síce nemám, no dostal som sa k tejto a s chuťou som sa do nej pustil. Priznávam, že dejovo ma až tak neohúrila, no aj tak pokračujem ďalej s inými knihami. Možno časom aj toho Sinuheta opäť prelúskam.

03.05.2023 3 z 5

Rozum Rozum Rudolf Sloboda

Dobré. Nie vynikajúce, ale ani zlé, skrátka dobré. Niekedy vo mne čítanie vyvolávalo obrazy ako prózy Dušana Dušeka, no boli sprostené nostalgie a jemnosti - čistá surovosť. Skúsim to prečítať znovu. Čoi však vadilo, bolo záverečné teoretizovanie. Bez neho by to bolo omnoho lepšie.

24.04.2023 3 z 5

Syn cirkusu Syn cirkusu John Irving

Mal som problém začítať sa a zvyknúť si na hlavné postavy. Trvalo to dlho a šli to pomaly, no nakoniec došlo aj na zábavne absurdné momenty. Kniha má na prvý pokus nedostala ako niektoré iné Irvingove veci, tak uvidím ako to bude pri opakovaných pokusoch.

24.04.2023 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Dočítané a rozporuplné pocity, podobne ako mnohých prispievateľov predo mnou, ma napĺňajú mierou vrchovatou. Na jednej strane sa mi úvodná časť čítala samotná, bolo to pútavé a bavilo ma to, no potom prišiel zlom a začalo sa to všetko drviť na drobné úlomky a vo vzniknutom prachu som začal strácať súvislosti. Nebudem spomínať konkrétne veci, lebo ich asi lepšie vypísali mnohí predo mnou a s ich názormi sa stotožňujem (žiadne mená, je ich príliš veľa). Škoda, že to tak dopadlo, no neodradilo ma to od čítania ďalšej knihy z tejto autorskej dielne, i keď asi chvíľu ešte počkám a prečítam zopár iných kníh, kým sa tak stane.

20.04.2023 3 z 5

Skok a kuk Skok a kuk Martin Bútora

Veľmi divotvorné útvary. Miestami som si čítanie užíval, no väčšinou ma skopávali filozofické traktáty a záplava cudzích slov, ktoré mi nič nehovorili a nemal som chuť s poviedkami listovať aj slovníkom. Najlepším kusom tak pre mňa bola záverečná a zároveň titulná Skok a kuk. Hoci aj tá trpela spomenutými neduhmi.

04.04.2023 2 z 5

Slovenský bigbít Slovenský bigbít Ľuboš Jurík

Kniha, ktorá dlho čakala, kým jej venujem svoj čas. Plná fotografií a informácií o kapelách rokov 60tych. Tak som okrem Prúdov a Beatmenov spoznal ďalšie mená. Plusom sú priložené 3 dvd, kde je možnosť vypočuť si aspoň krátke ukážky mnohých z týchto kapiel. Negatívom však je, že veľké množstvo informácií sa opakuje. Je mi jasné, že na tak malom území v tak krátkom časovom úseku bude veľa spoločných či aspoň podobných zážitkov, no s pribúdajúcimi stranami už to pôsobilo čudne. Ale ako celok je to nesporne dôležité svedectvo doby.

03.04.2023 3 z 5

Vášně a jiné povídky Vášně a jiné povídky Isaac Bashevis Singer

Skúšobná jazda tvorbou autora absolvovaná a myslím, že sa o nejaký čas vydám na ďalšiu, no pre zmenu skúsim rovno nejaký väčší literárny útvar. Už v týchto poviedkach som našiel to, čo od literatúry očakávam - obrazy, minipríbehy, atmosféru.

31.03.2023 3 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Nepamätám si, kto mi knihu doporučil, no objednal som ju z antikvariátu a asi rok čakala v poradovníku. Mám ju za sebou a zas nejaký ten rok asi bude čakať, kým ju do rúk zoberiem znovu. Nebolo to úplne zlé, dokonca som spočiatku myslel, že to bude parádna jazda, no s pribúdajúcimi stránkami som strácal koncentráciu a vzdialene mi to dejovo začalo pripomínať román Proroci z Fjordu věčnosti od Kima Leine. No páčili sa mi aj nejaké popisy, abo udalosti. Nie je to úplne stratené, asi treba viac náhľadov, no mám toho veľa.

29.03.2023 3 z 5