Majto Majto komentáře u knih

Zima na ruky Zima na ruky Dušan Dušek

Mám rád tie obrazy, ale aj náčrty, skice a vlastne všetko, čo Dušek vo svojich myšlienkach maľuje a čím prinúti zlenivelú fantáziu bežať ako premietačka v starom kine, ktorá po okienku skladá súvislý život ako jeden pestrofarebný film.

25.04.2024 4 z 5

Krst ohňom Krst ohňom Dušan Mitana

Áno, aj mne sa táto zbierka zdá dosť nevyrovnaná. Kým na jednej strane ešte je možné sa ako tak pobaviť, na strane druhej sa nachádzajú len zoskupenia viet, ktoré mi nejako extra neponúkajú zážitky či nejaký zmysel. Nevadí. Stále ešte dúfam, že ostatné knihy mi ponúknu to, čo Psie dni a Patagónia.

25.04.2024 2 z 5

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Ďalšia podivnosť za mnou. Spočiatku som si myslel, že to bude niečo výnimočné, bo mi to evokovalo zčasti absurdný svet absurdných postáv z kníh Johna Irvinga a zčasti Psíhlavsko s jeho smradľavým puchom nasýtenou atmosférou, ako ju opísal Nick Cave v "A uzřela palice anděla", tak som bol zvedavý, čo bude na ďalších stránkach. No postupne nastával len pocit nenaplnenia, čo je škoda, bo prvotná myšlienka bola dobrá.

24.04.2024 3 z 5

Údolí lilií Údolí lilií Alexandra Pavelková

Ďalšia kniha niektorého z autorov/-iek z antológie "Čas hrdinov" (paradoxne opäť v češtine) a mám z nej zmiešané pocity. Klady i zápory tejto knihy boli spomenuté v komentároch nižšie. Zostava už len osobný dojem z prečítaného. Štýl má autorka skvelý, páči sa mi ako píše, len mi ešte chýba silnejší príbeh, niečo čo by ma pohltilo a len s problémami na konci pustilo. Skúsim ďalšie knihy a uvidím.

23.04.2024 3 z 5

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

Opäť som sa raz pustil do knihy plnej zmárnených ľudských osudov, ktoré sú si podobné, čo je vzhľadom k okolnostiam pochopiteľné. Svedectvo o tom, čo dokáže porobiť propaganda so životmi bežných občanov, do čoho ich dokáže vmanipulovať a o čom všetkom dokáže presvedčiť verejnú mienku. Smutné, že bežný občan sa dodnes nepoučil, dokonca stále cíti akúsi potrebu byť manipulovaný.
Ťažké čítanie a ťažko hodnotiteľné...

23.04.2024 3 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Tak som skúsil aj druhú knihu tohoto autora a priznávam, že pomaly zháňam aj ďalšie diely tejto série.
Pri čítaní mi už tak nevadili interakcie postáv, ani popisy udalostí z predošlej knihy, no ešte stále mi tam niečo chýba. No už teraz som pomerne spokojný, ako ľahko ma autor vtiahne do svojho sveta. Podobne to mám aj s knihami H. Mankella.

19.04.2024 4 z 5

Léto na krásném bílém koni Léto na krásném bílém koni William Saroyan

Druhý kontakt s tvorbou autora má za následok ešte väčšie pohltenie jeho obrazmi, hoci veľa z poviedok už mi pred zrakom fantázie defilovala. Nič to nemení na tom, že čaro ponúkaných obrázkov, vôní a zvukov dokáže pohltiť podobne ako u neznámych kúskov. Nasli by sa tu aj slabšie kúsky, no posledné 2 poviedky má absolútne pohltili, čistá esencia krásy. Myslím, že sa chcem ponoriť do autorovho sveta hlbšie. Už teraz ho v osobnom rebríčku dávam na roveň Jacka Kerouaca.

08.04.2024 5 z 5

Groteska Groteska Kurt Vonnegut Jr.

Zvláštne čítanie. Niektoré nápady sa mi dosť pozdávali, aj som sa občas zasmial, no ako celok to bolo aj pre mňa dosť namiešané z mnohých ingrediencií, ktoré u mňa spolu až tak nefungovali. No nad knihami autora isto nelámem palicu a rád prečítam aj ďalšie.

01.04.2024 3 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Aj druhý diel má po niekoľkoročnej pauze a na neviemkoľký pokus opäť bavil o čosi viac ako prvý. Určite je to aj tým, že hlavní hrdinovia už sú čiastočne známi a do celkovej skladačky ich postáv pribúdajú dieliky. Tým pádom sa autor viac zameral na opisy atmosféry a historických reálií, čo vôbec nie je na škodu. Navyše píše veľmi osobitým štýlom a myslim, že práve v tejto sérii to najlepšie vyznieva. Kombinácia krutosti so šibeničným humorom a rôznorodosťou postav na pozadí historických udalostí a vyšetrovanie zločinu dobovým spôsobom.
Skrátka, užil som si čítanie rovnako ako všetky razy predtým.

30.03.2024 4 z 5

Brooklynské frašky Brooklynské frašky Paul Auster

Druhý kontakt s tvorbou Austera úspešne za mnou. Spočiatku mi síce chvíľu trvalo ponoriť sa do deja, no potom už to bol pôžitok čítať dejové zvraty a príbehy pribúdajúcich postáv. Načo ďalšie slová. Treba čítať a užiť si to.

27.03.2024 4 z 5

Hrdinové jako my Hrdinové jako my Thomas Brussig

Mám rád absurdné príbehy absurdných postáv v knihách Johna Irvinga. Postavy a udalosti z tejto knihy nemajú k nim ďaleko, no stále mi ešte niečo chýba k plnej spokojnosti. Nevadí, aj Irvingove rané veci také boli, možno Hrdinové ich aj prekonali.

25.03.2024 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

V krátkom čase som prečítal knihy viacerých autorov severskej krimi-literatúry. Tak som po roku od prečítania Hypnotizéra skúsil aj dvojku od "Keplerovcov". Napriek tomu, že som ju prečítal v rýchlom tempe, nepresvedčila ma o tom, že by som ešte niekedy mohol mať chuť opäť po nej siahnuť. Mal som pri tom podobné pocity ako pri každej ďalšej knihe D. Browna po Da Vinciho kóde. Zosypané všetko so všetkým, vyšetrovanie takmer žiadne, akčné scény supermanovské, kopec umelých postáv... Celé mi to prišlo len ako komerčný produkt. Nič viac. Na ďaľšiu knihu od tohoto dua asi už si netrúfnem, aj keď podľa komentárov, by relatívne mohli byť aj lepšie ako táto. Zostanem ja pri Larssonovi a Mankellovi.

24.03.2024 2 z 5

Špióni KGB: Utajené životy agentů sovětské tajné služby Špióni KGB: Utajené životy agentů sovětské tajné služby Helen Womack

Na jednej strane zaujímavé čítanie, kde sa možno dozvedieť viac o fungovaní tejto "mýtickej" organizácie, na druhej mi veľa z príbehov prišlo šablonovitých. Menili sa len mená miest a osôb. Jednotliví agenti odhalia svoje osudy a cesty. Niektorí využili systém, aby naplnili sny a niektorých ten systém využil. No nie je to zbytočná kniha.

14.03.2024 3 z 5

Pátá žena Pátá žena Henning Mankell

Toto je jednoznačne najlepšia kniha z tejto série (možno je toto tvrdenie predčasné, bo neviem aké sú nasledujúce - čítam tradične chronologicky). Autor ponúka to najlepšie, čo sa mu počas predošlých dielov podarilo nazbierať. Skvelá zápletka, normálne vyšetrovanie (čo sa mi páči od prvého dielu), dramatické rozuzlenie... Na Wallanderov vnútorný svet už som si dostatočne zvykol, tak všetko pôsobí úplne prirodzene. Skvelá práca.

13.03.2024 5 z 5

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Ak mi covid-pandémia dala čosi dobré, isto to bolo sprístupnenie e-kníh Pražskej knižnice. Inak by som sa asi normálne nedostal k titulom od Poláčka, Herrmanna či práve Jiráska. Skúsil som "U nás" a bol som milo prekvapený. Vôbec mi nevadili nekonečné opisy, bo vyvolávali vo fantázii živé obrazy a cítil som vône a počul zvuky. Pri tejto knihe som sa až tak ďaleko nedostal, no zatiaľ mám za sebou len prvú knihu.

12.03.2024 3 z 5

V kůži lva V kůži lva Michael Ondaatje

Tak som vyskúšal ďalšieho pre mňa nového autora a už teraz viem, že chcem čítať aj ďalšie knihy z jeho produkcie. Síce som to celé nepoberal na prvý pokus, no pozdáva sa mi ako píše. Mám rád, keď na mňa z knihy sála atmosféra a tu sa mi jej dostalo dostatok.

12.03.2024 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Nepamätám si, ako som sa dostal k tejto knihe (resp. čo je príčinou jej kúpy, ako aj ďalších dvoch dielov série).
Po prečítaní som dospel k záveru, že sa síce čítala dobre a nejak extra mi tam väčšina vecí nevadila, no postupne som zmenil názor, asi aj pod dojmom prečítania Mankellovej Pátej ženy, ktorá je pre mňa vyšší level. Plusom boli krátke kapitoly a svižné tempo deja, nevadili dokonca ani vedľajšie linky a množstvo postáv. No zarazilo ma, okrem uponáhľaného záveru aj nedotiahnutie linky so sektou. V tomto mi to pripomenulo Hypnotizéra Larsa Keplera, ktorý sa tiež dobre čítal no prišiel mi ako zlepenec dvoch kníh.
Každopádne tvorbu Bjørka nezatracujem. Uvidím, čo so mnou podrobia ďalšie knihy. Veď aj v prípade Ingvara Johnsruda má viac bavili až nasledujúce tituly, o ktoré by som sa pripravil.

11.03.2024 3 z 5

Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy Petr Štěpán

Ďalšia z biografií v mojej knižnici, ktorá vyvolala navyše spomienky na časy v pivnici domu kamošových rodičov, kde sme si pod dojmom náležite dospelých 15-nikov podávali od tatka "požičanú" Mars-ku a nenápadne premiestnenú fľaškovú desiatku, pričom nám pri tom sekundovali tóny vtedajšej CS-punk scény zo zašumených kaziet, kde nechýbalo ani HNF. Koľko kníh toto dokáže?

27.02.2024 4 z 5

Pátá postava Pátá postava Robertson Davies

Zaujímavá kniha písaná mne blízkym štýlom, užíval som si to a tešil sa, že okrem Irvinga a teraz aj Mawera mám ďalšieho autora, ktorého rozprávanie má baví, no nanešťastie miestami úplne stratilo tempo a stratil som sa. Už mám doma aj druhú knihu autora, len ma mrzí, že nejde o pokračovanie tejto trilógie. Ktovie, či sa niekedy objavia preklady aj ďalších kníh autora.

27.02.2024 3 z 5

Století ryb Století ryb Ödön Von Horváth

Zaujímavé čítanie, zvlášť "Dítě naší doby" bolo skvelou sondou do mysle bežného občana tých čias - tvárneho a ľahko manipulovateľného. Dnes je naš svet opäť plný týchto "detí našej doby", čo je niekedy až desivé.

26.02.2024 4 z 5