Majto Majto komentáře u knih

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Nepamätám si, ako došlo k tomu, že som sa rozhodol zohnať si túto knihu a v podstate je to aj tak jedno. Nepoznačený seriálom som ju prečítal a dojmy viacmenej dobré. Mozaika postáv a ich príbehov a osudov sa predvádza v panoptiku skazenosti a "zla". Čo mi trochu vadilo, bol autorkin odstup a absencia uceleného deja. Mal som dojem, že jednotlivé postavy sa tu, ako na Pražskom orloji, ukázali predviedli svoje a opäť skončili v útrobách mašiny. To je moja asi jediná výhrada voči tejto knihe.

03.01.2024 4 z 5

Prchavé okamžiky Prchavé okamžiky Anne Michaels

Myslím, že výraz poetický román plne vystihuje podstatu tejto knihy. Náročné čítanie, ktoré si asi každý neužije. Miestami som mal dojem, že čítam knihu J. Irvinga. Oceňujem jej výrazové prostriedky aj formu, no nejak mi nesadla. Som si istý, že sa k nej v budúcnosti isto vrátim, no vyhradím si na to priestor, aby som mal dostatok času a kľud absorbovať dojmy.

19.12.2023 3 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Zháňal som nejakú knihu pre neter a bola mi doporučená táto autorka. Kúpil som z bez predsudkov som prečítal. Nebolo to náročné čítanie, no ani najhoršie. Príbeh ako taký, hoci predvídateľný, bol fajn, aj popis prostredia, postáv a dobová atmosféra mi vyhovovala. Vadili mi snáď len všetkými ospevované poznámky, ktoré nič neriešia a dej nerozširujú. Ďalšie knihy asi čítať nebudem, no neteri ich možno doporučím. Ona bude skôr cieľovou skupinou autorky

19.12.2023 3 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

JéeR podruhé.... A myslím, že som na konci knihy oveľa spokojnejší. Zemitý štýl písania mi plne vyhovuje a uspokojuje moju drsnejšiu stránku, prelínanie časových a dejových rovín detto. Cítiť roky medzi prvotinou a týmto románom. Teraz treba prečítať čo vyšlo medzi nimi. Grand hotel zakúpený a zaradený do poradovníka.

17.12.2023 4 z 5

Archeologie přítomnosti Archeologie přítomnosti Sebastiano Vassalli

Nebolo to zlé, no niečo akoby mi chýbalo. Uvidím, či sa moje dojmy zmenia pri opakovanom čítaní o pár rokov. Každopádne, dovtedy ešte niečo z tvorby tohoto autora isto skúsim.

11.12.2023 3 z 5

Bez ohňů je underground Bez ohňů je underground Jan Pelc

Ďalší z titulov, ktoré v našich kruhoch kolovali krátko po vydaní. Hoci som PPU vtedy (v podstate ani dnes) vôbec nepočúval, knihu som prečítal s chuťou a dobre sa pobavil (tak ako vtedy aj dnes).

11.12.2023 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Jedna z kníh, ku ktorým som sa dostal na vojenčine a zanechala vo mne stopu. Čítal som ju aj rok nato, keď som ju objavil v antikvariáte, no to už je tiež takmer 30 rokov dozadu. Možno som si ju teraz pri treťom kontakte neužíval tak ako kedysi, no stále je to kus dobrej práce a minimálne som sa donútil obzrieť aj po ďalších knihách autora.

11.12.2023 4 z 5

Vášeň podle Terezy / Křesťané a Mauři Vášeň podle Terezy / Křesťané a Mauři Daniel Pennac

Posledná kniha o klane Malaussénovcov ma tak trošku sklamala. Predošlé dve prekypovali skvelou formou. No tu akoby autorovi dochádzal dych. Bavil som sa no nebolo to úplne on.

01.12.2023 3 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Pokračovanie tejto megaságy ma spočiatku bavilo menej, no postupne má to čoraz viac driapalo neviditeľnými pazúrikmi až som záverečné kapitoly čítal na pár záťahov. V poradovníku už stojí Bouře mečů, tak uvidím čo so mnou porobí. Či má trafia nejaké blesky, abo zostanem len zmoknutý stáť.

01.12.2023 4 z 5

Čierne na čiernom Čierne na čiernom Marek Vadas

Veľmi dobrá zbierka poviedok, medzi ktorými sa našlo aj pár slabších kusov, no všetky mali svoju osobitú atmosféru a mnohé v sebe aj nádhernú naivitu. Fakt som si čítanie užíval.

18.11.2023 5 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Zhmotnená frustrácia a depresia. Neviem, čo viac o tejto knihe napísať pár dní po jej prečítaní. Ťahala ma bahnom, ako svojho času seriál Pustina. Nezanechala vo mne nič. V podstate si nepamätám ani postavy ani ich osudy, čo sa mi nestáva.
Som si istý, že k seriálu i ku knihe sa ešte niekedy vrátim.

18.11.2023 3 z 5

Slimáci Slimáci Shaun Hutson

Koncentrovaný hnus. Skvelo, priam živo a farbisto napísaný, no hnus. Čítalo sa to jedna radosť aj predstavivosť to burcovalo k extrémnym výkonom. Škoda, že som sa k tejto knihe nedostal v dobe, keď u nás vyšla. Trónila by na poličke vedľa kaziet Caracas, Cannibal Corpse....

17.11.2023 3 z 5

Podoba Podoba Tana French

Pri druhej knihe akoby sa autorka vyvarovala niektorých nedostatkov z predošlej a čítanie ma bavilo o čosi viac. Síce aj tu je opäť veľa opisov a psychologických rozborov postáv, ani tempo nie je závratné, no opäť to má skvelú atmosféru a dokáže ma pohltiť. Tretia kniha asi nebude čakať dlho na svoje preskúmanie.

12.11.2023 4 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Po rokoch ignorovania tvorby tohoto autora som sa rozhodol zmeniť postoj a skúsiť jeho prvotinu.
Nebolo to úplne márne, no má to svoje limity a nedostatky. Podľa mnohých komentárov nižšie usudzujem, že časom opadali, tak asi vyskúšam ešte aj nasledujúci kus Nehanebné neviniatko a potom uvidím.

10.11.2023 3 z 5

Ve slepé uličce Ve slepé uličce Henning Mankell

Zatiaľ najlepšia kniha tejto série. Všetko sedí na svojom mieste: atmosféra, melanchólia vyšetrovateľa, vyšetrovacie metódy, motívy a spôsoby páchateľa... Už teraz som zvedavý na šesťku Pátá žena.

05.11.2023 4 z 5

Učňovská léta Duddyho Kravitze Učňovská léta Duddyho Kravitze Mordecai Richler

Spočiatku som si príbeh a jeho osobitú atmosféru užíval, no potom mi celý dojem začal ničiť hlavný "hrdina" svojou bezohľadnosťou. Neodradilo ma to ale natoľko aby som neskúsil aj iné knihy autora. Tak uvidím. Možno pri opätovnom prečítaní po rokoch zmením názor aj na túto knihu.

20.10.2023 3 z 5

Obchodnice s prózou Obchodnice s prózou Daniel Pennac

Po predošlej excelentnej knihe je táto len výborná. Chvíľku mi trvalo, kým som sa dostal do tempa, potom už som si len užíval tradičnú bláznivú jazdu.

18.10.2023 4 z 5

Vyššie záujmy Vyššie záujmy Lucia Piknová Droppová

Musím povedať, že som milo prekvapený. Už v knihe poviedok Čas hrdinov sa mi páčil autorkin štýl a táto zbierka mi to len potvrdila. Dúfam, že sa od nej ešte dočkám nejakej podobnej záležitosti.

18.10.2023 5 z 5

Tajomný život Salvadora Dalího Tajomný život Salvadora Dalího Salvador Dalí

Keď som knihu prvýkrát čítal pred dvomi dekádami, bol som z nej nadšený, plne vyhovovala môjmu vtedajšiemu rozpoloženiu. Dnes už je to mierne inak. Radšej budem pozerať na Dalího obrazy ako čítať jeho knihy.

18.10.2023 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nechce sa mi príliš rozpisovať o knihe, ktorú tu už zo všetkých strán poobracali iní. Pre mňa to kniha kníh nie je a asi ani nebude. Čítal som ju kedysi dávno hneď po Farme a už vtedy sa mi zdala slabšia. Farmu som odvtedy nečítal, no ani v súčasnosti ma táto kniha neuchvátila. Skvelý nápad, ktorému u mňa nepomohla forma. Plochý príbeh, ktorý mal síce vynikajúcu depresívnu atmosféru, no to bolo asi tak všetko. Mal by som si asi znovu zohnať aj Farmu, uvidím, či budem na ňu pozerať rovnako ako pred rokmi.

18.10.2023 3 z 5