Majto Majto komentáře u knih

Řekli nám, že motor shořel a nikam se neletí Řekli nám, že motor shořel a nikam se neletí Miroslav Michela

Knihy rozhovorov sú vždy ošemetná záležitosť, teda aspoň pre mňa. Ak nepoznáte činnosť či osobu spovedaného, môžete byť ochudobnení o nejaké skryté rozmery, čo sa stalo aj mne v tomto prípade. Je čas rozšíriť si obzory.

20.09.2023 3 z 5

Zlatá cesta Zlatá cesta Martin Jurík

Čítal som zatiaľ 3 knihy tohoto autora a všetky sa mi svojím spôsobom páčili. To však neplatí v tomto prípade. Dej aj postavy boli v podstate o ničom, Humor tiež suchý jak piesok v púšti.
Na to, ako som sa na túto knihu tešil, som dosť sklamaný. Mám aj pokračovanie, tak teraz neviem, či sa do toho dám.

11.09.2023 2 z 5

Rivers of Babylon Rivers of Babylon Peter Pišťanek

Asi je škoda, že som túto knihu nečítal v dobe vydania (a že som vtedy ešte čítal veľa a často), bo takto mi vo svetle prežitého nepríde až tak šokujúca. Čo sa však zmení, ak si človek uvedomí, že bola napísaná roky pred tým, ako tu bolo Mečiarsko, Cyklistan, Ficília... V každej etape sme Raczov stretávali, či videli na obrazovkách či stránkach magazínov.
Páčilo sa mi aj použitie postáv zo starších poviedok, ktorých životy tu pokračujú v nových časoch.
Asi je čas dočítať celú trilógiu.

11.09.2023 4 z 5

Mag Mag Jack Kerouac

Povedal by som, že Mag je typický Kerouac napísaný netypickým pohľadom dieťaťa. Stále je plný zmien počasia na cestách, prachu, potu, sĺz i smiechu. Nostalgia zmiešaná s melanchóliou. Len jednu chybu som tu našiel - koniec je na môj vkus spichnutý akosi narýchlo a v skratke.

09.09.2023 4 z 5

Kříž Kříž Ingar Johnsrud

Mne sa naopak tretí diel čítal najlepšie. Uplynul nejaký čas odkedy som čítal 2 predošlé a veľmi som si už nepamätal o čo v nich šlo. No počas čítania tejto knihy sa mnohé veci vynorili z pamäti a vedel som sa orientovať. Že sa postupne príbeh zmenil na iný žáner mi absolútne nerobilo problém. Pri čítaní sa tým v podstate nezaoberám. Pre mňa je dôležitejšie, či sa pri tom bavím a to bolo splnené.
Rád siahnem aj po prípadných ďalších knihách autora.

07.09.2023 4 z 5

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Myslím, že danny _21 absolútne vystihol moje dojmy z tejto knihy. Netreba nič dodávať. Iba ak, že je síce pre mňa zaujímavejšia ako napr. Syn cirkusu či Pitná kúra, no nedosahuje úrovne ako Pravidla moštárny, Hotel New Hampshire, ale hlavne Svět podle Garpa.
Irving však stále zostáva mojím obľúbeným autorom a teším sa na každý jeho výtvor.

04.09.2023 3 z 5

Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha, v ktorej nenájdete najšťastnejšie konce. Kniha plná bolesti, smútku a zmätku v detskej duší. Jej najväčšou slabinou je (ako predo mnou spomenuli viacerí), že tých príbehov je veľa a okrem mien sú mnohé takmer identické. Bolo by isto zaujímavejšie čítať ich menej, no viac rozvinutých.

03.09.2023 3 z 5

Za pokus nic nedáte Za pokus nic nedáte Paul Auster

Prvý kontakt s autorom, resp. jeho tvorbou nedopadol najhoršie. Na počudovanie má to bavilo (okrem žolíka karty nehrám ani ma to nejak nezaujíma), no najviac asi druhá polovica knihy, keď postavy uviazli v pasci. Tam mi to vzdialené pripomína 1 starú poviedku Petra Pišťanka o kopáčovi za dedinou, ktorej názov si nespomeniem. Isto skúsim aj čosi iné od P. Austera, bo myslím, že mi má čo ponúknuť...

23.08.2023 3 z 5

Hvězdy to řeknou Hvězdy to řeknou Mika Waltari

Nemyslím, že je to najhorší diel z "trilógie" o komisárovi Palmuovi. Na mňa dokonca pôsobil ako najlepší. No aj tak sa k nemu asi nejak často vracať nebudem. Asi je čas vrhnúť sa na tvorbu, ktorá sa autorovi darí viac.

14.08.2023 3 z 5

Lidé na křižovatce Lidé na křižovatce Marie Pujmanová

Neviem, čo napísať o tomto románe. Miestami sa mi zdal úplne v pohode a zaujímavý, páčili sa mi podrobné popisy (áno, aj mne v tomto autorka pripomínala Aloisa J.), Naopak veľa častí ma rozlaďovalo, zdali sa mi zbytočne rozťahané alebo úplne navyše celé. Ideologický podtext som extra nevnímal, resp. nezdal sa mi extra rušivý. Čítal som ako e-knihu. Myslím, že tlačený formát zháňať nebudem.

13.08.2023 3 z 5

Sudička pistolnice Sudička pistolnice Daniel Pennac

Tak som sa nemýlil. Táto kniha obsahuje všetko, čo mi chýbalo pri prvej a naplno uspokojila všetky moje potreby pri čítaní. Humor, napätie, skvelé postavy a skvelý dej. Parádne čítanie, ktoré môžem len doporučiť.

13.08.2023 5 z 5

Obvinenie Obvinenie Maroš Hečko

Knihu som kúpil v antikvariáte, bo som bol zvedavý, čo napísal spevák kapiel, ktoré som kedysi videl naživo a ich cd stoja kdesi v poličke. Nemal som žiadne očakávania, tak sa nedostavilo žiadne sklamanie. Možno by som ubral tretinu strán a vynechal niektoré udalosti, bo sa mi zdá, že pôsobia ako výplň, no inak som si počítal. Dokonca lepšie ako v knihách R. Dunaja, ktoré sa odohrávajú v rovnakom prostredí.

12.08.2023 3 z 5

V lesích V lesích Tana French

K tejto knihe som pristupoval bez predsudkov, doporučení, očakávaní... Vybral som si ju len náhodou na základe osoby prekladateľa. Jasné, že som si hneď objednal prvé 2 diely série. Po rozčítaní knihy V lesích následovala objednavka ďalších dvoch dielov. Autorka ma zaujala svojím neotrelým štýlom i formou písania. Podobne ako u M. Klevisovej, aj tu je hneď poznať, že autorom je žena (v čom absolútne nevidím problém) a podobne ako ona aj T. French využíva množstvo podrobných popisov a mne sa to páči. Najväčším nedostatkom tak je, že v istom momente dej akoby stratil tempo a chvíľu trvalo, kým sa zas všetko rozpohybovalo. Záver ma nijak extra neznervóznil. Teším sa aj na ďalšie knihy autorky, hoci zatiaľ hviezdami šetrím.

12.08.2023 3 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Neviem, či ma niektorá kniha Palahniuka vyslovene sklamala (ale viem - nesklamala), no každá ma zaujala svojou formou i obsahom. Ani táto nie je výnimkou. Mám skrátka rád tento štýl písania.

08.08.2023 4 z 5

Satan v Goraji Satan v Goraji Isaac Bashevis Singer

Neviem. Táto kniha mi akosi nesadla , hoci spočiatku som si užíval a jedinou prekažkou bolo množstvo mien a náboženských rituálov. Čo mi ale úplne nesadlo, to bol samotný záver. Akoby bol prilepený z nejakej inej knihy.

02.08.2023 3 z 5

Čo robí tento gombík? Čo robí tento gombík? Bruce Dickinson

Biografia veľkého človeka. Bruce mi bol simpatický aj predtým, no táto kniha to znásobila. Niektorí tu si asi neuvedomujú, že toto nie je kniha o kapele, ale o človeku, ktorý mimochodom je aj členom kapely. Vôbec mi nechýbajú škandály a excesy (tie už sú dnes takmer aj na konzervách vytlačené), no pravdou je, že foto prílohu som očakával.

02.08.2023 4 z 5

Do tohto domu sa vchádzalo širokou bránou. Zobrané poviedky I. 1958 – 1968 Do tohto domu sa vchádzalo širokou bránou. Zobrané poviedky I. 1958 – 1968 Rudolf Sloboda

Ako to mám u väčšiny kníh poviedok, aj tu sú pre mňa veci rôznej kvality. Väčšinou mi sadli a v podstate aj začínam tušiť (no možno sa mýlim), kto mal asi vplyv na tvorbu napr. Petra Pišťanka či Dušana Dušeka. Skrátka obrazmi života či divnými figúrkami sa to tu len tak hemží.

14.07.2023 3 z 5

Lidožrouti z Obchoďáku Lidožrouti z Obchoďáku Daniel Pennac

Na mňa kniha pôsobila trochu nevyrovnaným dojmom. Aj som sa bavil. Aj nie... Nevadí. Preventívne som kúpil všetky 4 knihy tejto série, tak sa ďalšou rád nechám presvedčiť, že som urobil dobre. Zatiaľ nie som si celkom istý

13.07.2023 3 z 5

Zlodějina Zlodějina Zuzana Brabcová

Plno skvelých nápadov i viet, no forma akou je román písaný ich pohltila, rozžula a vypľula. Škoda. Ani po druhom čítaní sa môj názor nemení.

26.06.2023 2 z 5

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

Áno, áno, áno. Kniha je v niečom zdĺhavá, autor sa dosť zaoberá vnútorným svetom hlavnej postavy aj detailami vyšetrovania a mŕtvolami to tu nekypí. Našťastie. Hlavnú chybičku krásy vidím paradoxne v akčnom závere. No aj tak som si čas trávený s touto knihou užil. S každou ďalšou knihou sa mi autorov štýl rozprávania páči stále viac.

26.06.2023 4 z 5